Ako sa pripraviť na dojčenie

AKO SA PRIPRAVIŤ NA DOJČENIE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Dojčenie je najlepší a najkvalitnejší spôsob výživy vášho dieťatka, ktoré je odporúčané všetkými pediatrami. Pripisuje sa mu veľa pozitív. Dojčené deti bývajú zdravšie, zriedkavejšie trpia infekciami dýchacieho a tráviaceho systému. Menej často trpia kožnými prejavmi alergie, astmou, obezitou, SIDS. Dojčenie zohráva dôležitú úlohu v budovaní najsilnejšieho citového puta medzi dieťatkom a matkou. Je však prínosom aj pre samotnú matku – podporuje stiahnutie maternice a tak pomáha znížiť riziko nadmerného krvácania po pôrode a v neposlednom rade pomôže aj rýchlejšie vrátiť sa k pôvodnej hmotnosti.

  • Deti a mamičky

8 minút čítania


Výhody a nevýhody dojčenia Výhody a nevýhody dojčenia

Výhody dojčenia

  1. Materské mlieko je najkvalitnejšou potravou, je ľahko stráviteľné s obsahom všetkých živín, ktoré dieťa potrebuje.
  2. Obsahuje dôležité obranné látky, kt. zabezpečia dieťatku ochranu, kým sa mu vybuduje vlastný imunitný systém.
  3. Dojčenie je pohodlné – mlieko je vždy pripravené načas, je čerstvé a sterilné so správnou teplotou.
  4. Materským mliekom môžete nakŕmiť dieťa kdekoľvek a kedykoľvek.
  5. Dojčené deti bývajú zdravšie a menej nepokojné, mávajú menej často detské koliky, menej často sa u nich vyskytuje syndróm SIDS.
  6. Prsník je najlepší prostriedok aj na upokojenie plačlivého a mrzutého dieťatka. Blízky kontakt s mamou dáva dieťatku pocit istoty a bezpečia.
  7. Dojčenie Vám ušetrí nemalé náklady spojené s narodením dieťatka (kúpa plienok, hygienických potrieb a výbavy pre dieťatko).

Nevýhody dojčenia

  1. Dieťa si zvyčajne vyžaduje prsník častejšie, treba sa s tým jednoducho zmieriť.
  2. Dojčené deti sa v noci častejšie budia a dožadujú sa svojej dávky. Je vhodné sa vopred nastaviť, že najbližšie mesiace sa poriadne nevyspite. Vynahraďte si to popoludňajším spánkom so svojím bábätkom.
  3. Príchod dieťatka na svet a čas, ktorý matka strávi dojčením, môžu  nepriamo negatívne ovplyvniť vzťah medzi rodičmi - otcovia sa môžu cítiť nepotrební, nedostáva sa im dostatočnej pozornosti. Preto je potrebné ich začleniť do každodennej starostlivosti o dieťa. Kúpanie dieťatka s vašou pomocou určite zvládnu.

Ako zvládnuť prvé dojčenie? Ako zvládnuť prvé dojčenie?

Aj keď schopnosť tvoriť dostatočné množstvo materského mlieka je takmer v každej z nás, schopnosť dojčiť nie je prirodzená. Je potrebné, aby sa to každá žena naučila. Spočiatku sa môžu objaviť problémy, preto je dôležité, aby Vás prvotný neúspech hneď neodradil od dojčenia a toho najbližšieho a najkrajšieho spojenia s vašim dieťatkom. V prípade potreby požiadajte o pomoc detskú sestru, priateľku alebo laktačnú poradkyňu

Dojčenie novorodenca sa odporúča v sede, s väčším dieťatkom môžete objaviť aj ďalšie polohy. Použiť môžete nízku stoličku bez opierok na ruky, alebo posteľ s vankúšikmi na podopretie chrbta. Dieťa je potrebné držať tesne pri sebe, hrudníkom opreté o Váš hrudník. K prsníku si dieťa priložíte, nenakláňajte sa k dieťatku. Správnu polohu pri dojčení Vám zabezpečí aj vankúš na dojčenie. Pohladkaním dieťatka po líčku vyvoláte jeho prirodzený vyhľadávací reflex, vďaka ktorému vyhľadá bradavku. Následne si ho pritiahnite k sebe bližšie, aby sa dieťatko na prsník prisalo správne - jeho brada musí byť oproti prsníku a jazyk pod bradavkou. Ak sa dieťatko za bradavkou neotočí,  pomôže vytlačenie pár kvapiek mlieka na bradavku, ktorého vôňa dieťatko určite pritiahne. 

Najskôr mu ponúknite jeden prsník a nechajte ho piť dovtedy, kým ho nevyprázdni. Ak je dieťatko hladné,  ponúknite mu druhý prsník. Ak pri dojčení pocítite ostrú bolesť, zhlboka dýchajte, pomôže vám to uvoľniť sa. Keď už dieťatko mlieko nepije, odtiahnite ho od prsníka (vsunutím prsta medzi prsník a ústa dieťatka) a nechajte ho odgrgnúť. Pri ďalšom kŕmení ho najskôr priložte k druhému prsníku, tým zabezpečíte rovnakú stimuláciu oboch prsníkov k tvorbe mlieka.

Zásady úspešného dojčenia Zásady úspešného dojčenia

  • Vopred sa poučte a presvedčte  o dôležitosti dojčenia, o jej správnej technike prostredníctvom predpôrodných kurzov, z kníh, alebo konzultácie s laktačnou poradkyňou. Túto fázu nepodceňujte, oceníte to neskôr. 
  • Požiadajte personál, aby Vám priložil dieťatko k prsníkom po pôrode čo najskôr (0,5-1hod).
  • Zvládnite správnu techniku dojčenia, nesprávna poloha pri dojčení a technika môže spôsobiť ragády bradaviek a tak od dojčenia rýchlo odradiť.
  • Pri dojčení sa neriaďte hodinami, ale individuálnymi potrebami vášho dieťatka (niektoré dieťa si vyžaduje dojčenie cez deň skoro každú hodinu, iným stačí raz za 2-3 hodiny).
  • Nestanovte si na dojčenie presne vyhradený čas, dieťa má piť dovtedy, kým sa dostatočne nenasýti. Niektorému dieťaťu stačí 5 minút, inému kľudne aj polhodinka.
  • Dojčené dieťa nemá poznať cumlík – využíva sa iná technika satia, môže sa stať, že Vám prsník bude odmietať a dožadovať sa fľaše.
  • Nedokrmujte svoje dieťa umelým mliekom. Dôverujte tomu, že dieťatko je dobre živené. Môžete si kontrolovať denné/týždenné prírastky na váhe.
  • Ak sa Vám tvorí nedostatok mlieka, častejšie prikladajte dieťatko na prsník. Skontrolujte si techniku dojčenia, či prikladáte dieťatko k prsníku správne.
  • Dôverujte si, že dojčenie zvládnete. Zbavte sa strachu z nedostatku mlieka, zbytočných obáv,  že vaše dieťatko nenasýtite, že bude podvýživené, že budete mať riedke mlieko.

Správna technika dojčenia  - základ úspechu Správna technika dojčenia - základ úspechu

Aby bolo dojčenie úspešné, je potrebné sa zamerať na zvládnutie týchto 2 krokov.

  1. Správna poloha matky a dieťatka - poloha musí byť pohodlná pre matku a dieťa, dieťa sa prikladá k prsníku a nie naopak.  Existuje viacero variant polôh (poloha v sede, v ľahu na boku, bočná poloha atď – vyberte si takú, pri ktorej sa cítite pohodlne, uvoľnene a ktorá bude pre Vás oboch najprirodzenejšia).
  2. Správne priloženie a prisatie dieťatka - je potrebné, aby dieťatko otvorilo ústa doširoka a vzalo si do úst nielen bradavku, ale aj čo najväčšiu časť dvorca, bez toho sa mliečka nedočká).

Signály, ktoré napovedia, že technika dojčenia je nesprávna:

  • Dieťatko má nedostatočne otvorené ústa.
  • V ústach dieťatka sa nachádza len bradavka, alebo len malá časť dvorca.
  • Bradavka ani dvorec nie sú na jazyku dieťatka.
  • Jazyk nepresahuje spodnú peru. 
  • Dieťatko mľaská, je nepokojné a hladné.
  • Prsník sa pri dojčení pohybuje.
  • Mamička má bolestivé, popraskané bradavky.
  • Dieťatko sa nechce prsníka vzdať, pri jeho vybratí plače.

Ako zvládnuť laktačnú krízu? 
Ako zvládnuť laktačnú krízu?

Laktačná kríza sa nazýva obdobie, počas ktorého dochádza k prechodne zníženej tvory mlieka. Najčastejšie býva po prepustení mamičky z pôrodnice, medzi 6-8 týždňom alebo 12-14. týždňom po pôrode.

Nemusíte sa obávať a trápiť, laktačnú krízu určite zvládnete. Dôležité je vytrvať v dojčení. Myslíte na to, že robíte to najlepšie pre svoje dieťa. Laktačnú krízu prekonáte predovšetkým častejším prikladaním dieťatka na prsník alebo odstrekovaním.  Dokrmovanie umelým mliekom počas laktačnej krízy sa vôbec neodporúča, naopak je najčastejšou príčinou zbytočného odstavenia dieťatka.

Aby Ste si bola istá, že vaše dieťatko je dobré živené a prijíma dostatočné množstvo mlieka, môžete si kontrolovať  týždenné prírastky odvážením dieťatka na elektronickej detskej váhe. Pôrodná hmotnosť sa dosiahne naspäť po 2-3 týždňoch.

Prírastky na váhe

  • 1-2. mesiac – 130-140g/týždeň
  • 3-4. mesiac – 70-110g/týždeň
  • 3-4. mesiac – 35-55g/týždeň

V 6. mesiaci má dieťa hmotnosť zdvojnásobiť, v 1. roku približne strojnásobiť.

Signály, ktoré hovoria o tom, že vaše dieťatko je správne dojčené :

  • Dieťatko je spokojné, pýta si jedlo, po nakŕmení zaspí.
  • Stolice pripomínajúce praženicu máva 3-8krát za deň, neskôr sa ich počet znižuje.
  • Dieťatko pomočí spočiatku 6-8 plienok/24hodín, od 4.mesiaca 4-6 plienok.
  • priaznivý týždenný prírastok na váhe.

Ako podporiť dostatočnú tvorbu mlieka? Ako podporiť dostatočnú tvorbu mlieka?

Konzumujte zdravú a vyváženú stravu s dostatkom bielkovín, dôkladne dodržiavajte pitný režim (pred každým dojčením si pripravte pohár vody)  a ak je to len trochu možné, tak si doprajte s dieťatkom odpočinok. V období dojčenia zabudnite na diéty, budete sa cítiť vyčerpaná, čo tvorbe mlieka neprospeje. 

Dojčenie môžete podporiť užívaním homeopatického lieku Ricinus communis 5CH 5 granúl 3x denne, pitím čaju na podporu dojčenia alebo užívaním prípravku ORGANIKA Senovka a benedikt 2 x 60 kapsúl alebo Lactil.

Počas dojčenia sú požiadavky na príjem niektorých živín vyššie ako obvykle a preto je vhodné všetky potrebné vitamíny, minerály a omega kyseliny do tela dopĺňať špeciálnymi prípravkami pre dojčiace ženy.


Ako dlho dojčiť? Ako dlho dojčiť?

Materské mlieko je vďaka svojmu unikátnemu zloženiu najideálnejšou stravou v 1. polroku života. Okrem mlieka dieťatko nepotrebuje žiadnu inú potravinu ani nápoje. Prikrmovať sa má začať až po dovŕšení 6. mesiacoch zeleninou, ovocím, ovocnými džúsmi. S pribúdajúcim vekom sa bude frekevncia dojčenia znižovať. V dojčení na požiadanie je vhodné pokračovať aj po zavedení príkrmov, minimálne do konca prvého roka, v ideálnom prípade (ak je to v súlade s matkou a dieťatkom) aj dlhšie, ideálne 2-3 roky.

Ako odstaviť dieťa od dojčenia? Ako odstaviť dieťa od dojčenia?

Keď bude dieťa pripravené na odstavenie, prsník bude vyžadovať čoraz menej. Niektoré deti sa odstavia samé od seba, malí závistlivci budú potrebovať pomoc a dlhší čas na odstavenie. Najvhodnejšou metódou je nahradiť jedno dojčenie fľašou vo frekvencii  1-krát za tri dni - najideálnejšie v čase obeda. Keď dieťa fľašu odmietne, skúste mu ponúknuť v tom istom čase ďalší deň. Po 3 dňoch s jednou dávkou umelej výživy nahraďte fľašou druhé kŕmenie a počkajte ďalšie 3 dni, kým nahradíte aj 3. kŕmenie umelou výživou. Takto môžete pokračovať, až kým vaše dieťatko nezačne piť z fľaše aj v noci. Vtedy si budete istá, že Ste to zvládli.

Tvorbu mlieka pri odstavení dieťatka Vám pomôže znížiť  čoraz zriedkavejšie prikladanie dieťatka na prsník a  homeopatický liek RICINUS COMMUNIS 30CH granule v dávke 5 granúl 2x denne. 

Potreby pre dojčenieVitamíny pre mamičky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

FEMIBION 3 Dojčenie 28 tabliet + 28 kapsúl

Skladom v e‑shope

20,89 €

ORGANIKA Senovka a benedikt 2 x 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

16,89 €

MEDELA Tehotenská a dojčiaca podprsenka keep cool veľkosť L biela 1 ks

  • Zľava 20 %

Skladom v e‑shope

33,59 € 26,89 €

MEDELA Nočná dojčiaca podprsenka keep cool veľkosť L biela 1 ks

Skladom v e‑shope

30,19 €

MEDELA Vložky do podprsenky ultratenké jednorázové 30 ks

Skladom v e‑shope

7,79 €

TRUELIFE Nutrio bra L dojčiaca podprsenka 1 ks

Skladom v e‑shope

17,59 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    26. 10. 2020

    Ktorý výživový doplnok je vhodný pri dojčení?

    Dobrý deň,
    som dojčiaca mamička 8-mesačného dieťatka. Nekonzumujem mlieko, vajíčka ani syry, okrem parmezánu. Zároveň konzumujem minimum mäsa (max. 1-krát za týždeň). Snažím sa jesť hlavne veľa ovocia, zeleniny, celozrnných potravín a zaraďujem aj tofu a strukoviny. Nie vždy však stíham jesť pravidelne vzhľadom na nespavosť môjho dieťatka.

    Čítala som, že v takomto prípade je potrebné doplniť vitamín B12. Môžete mi prosím napísať, aká je denná odporúčaná dávka? Môžete mi prosím taktiež odporučiť nejaký vhodný výživový doplnok s obsahom B12?
    Zároveň Vás prosím o uvedenie, aké iné výživové doplnky by boli v mojom prípade vhodné.
    Vopred ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Najvhodnejšie by bolo pre Vás užívať FEMIBION 3 Dojčenie 28 + 28 kapsúl .  Je určený na podporu špecifických potrieb dojčiacej ženy a potrieb bábätka počas dojčenia. Balenie obsahuje 28 tabliet a 28 kapsúl (4 týždne užívania). Obsahuje kyselinu listovú, Metafolin® + vápnik a ďalšie minerály, vitamíny, luteín a cholín + DHA. Okrem spomínaného vitamínu B12 obsahuje ďašie potrebné vitamíny a minerály pre Vás oboch. 

    • Folát (kyselina listová a Metafolín), ktorý prispieva k správnej tvorbe krvi.
    • Vitamín C, D3 a zinok prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. 
    • Vitamín B (B2, B6, B12) prispievajú k správnemu fungovaniu nervového systému.
    • DHA prispieva k normálnemu vývoju mozgu a zraku. 
    • Vápnik je potrebný na udržanie zdravých kostí. 

    Jedna tableta obsahuje folát 400 mikrogramov (200% RHP *, z toho kyselina listová 200 mikrogramov, L-metylfolát / Metafolin 208 mikrogramov – zodpovedá 200 mikrogramov kyseliny listovej), vitamín A 530 mikrogramov (66% RHP *), vitamín B1 1,2 mg (109% RHP *), vitamín B2 2 mg (143% RHP *), vitamín B6 1,7 mg (121% RHP *), vitamín B12 5 mikrogramov (200% RHP *), niacín 18 mg (113% RHP *), biotín 45 mikrogramov (90% RHP *), kyselinu pantoténovú 7 mg (117% RHP *), vitamín E 4,8 mg (40% RHP *), vitamín D 20 mikrogramov (400% RHP *), vitamín C 70 mg (88% RHP *), jód 150 mikrogramov (100% RHP *), selén 45 mikrogramov (82% RHP *), zinok 9 mg (90% RHP *), železo 14 mg 100% RHP *), vápnik 150 mg (19% RHP *), cholín 130 mg.

    Jedna kapsula obsahuje kyselinu dokozahexaénovú (DHA) 200 mg (92% RHP *), vitamín E 11 mg (92% RHP *), luteín 9 mg (92% RHP *).

    V prípade yáujmu si môžete objednať v našej internetovej lekárni. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Homeopatia
    • Tehotenstvo
    03. 11. 2020

    Ktorý homeopatický liek sa používa na zastavenie laktácie?

    Dobry den, prosim Vas, ako davkovat ricinus communis 30ch? Ide o zastavenie tvorby mlieka. V popise vidim ze ho treba uzivat s 5CH, ktore je na tvobu mlieka. Som zmatena.
    Dakujem Vam.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na odstavenie dieťatka od kojenia na zastavenie tvorby mlieka sa používa RICINUS COMMUNIS gra 1x4 g (30CH) v dávke 5 granúl 2x denne.

     

    Naopak, ak chcete podporiť tvorbu mlieka pri jeho nedostatočnej tvorbe sa používa RICINUS COMMUNIS gra 1x4 g (5CH) v dávke 5 granúl 3x denne. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    29. 07. 2021

    Ktoré homeopatické lieky sú vhodné na citlivé prsia pri dojčení?

    Dobrý deň, prosím o radu, či je URTICA URENS gra 4g ch2-ch30 vhodná pri citlivosti prsníkov pri dojceni. Aktuálne užívam Ricin 5CH som 8 dní po sekcii, laktacia mala pomalší nástup. Pri dojceni sú prsia dosť citlivé. Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Rozbeh po laktácii po seekcii je pomalší ako pri klasickom porode (mám s tým osobnú skúenosť), ale ak to nevzdáte, čo verím, že nie, tak to potiahnete spolu s bábätkom bez umelej výživy ešte dlho. Aj citlivosť prsníkov pri dojčení je v poriadku, ste len krátko po pôrode. Citlivosť   je spôsobená tým, že prsníky si na sanie bábätka postupne zvykajú, časom určite pominie. Dôležité je používať správnu techniku dojčenia, kt. nájdete  na internete alebo sa poraďte s laktačnou poradkyňou. Aby Ste zabránili vzniku prasklín a ragád, môžete po každom dojčení rozotrieť pár kvapiek materského mlieka na bradavky a nechajte ich zaschnúť. 

    Urticu urens by som ja osobne už nedávala, v prípade potreby  na podporu dojčenia môžete použiť Ricinus communis 5CH 3x denne. V prípade potreby sa poraďte ešte s homeopatom vo vašom okolí ohľadom ďalších homeopatikých liekov, ale podľa môjho názoru to nebude potrebné, len dajte prsníkom čas na to, aby si na sanie Vášho bábätka zvykli, Citlivosť v prsníku je na začiatok v poriadku, ale bolestivé dojčenie už nie je v poriadku - dojčenie nemá byť bolestivé  -ak je, tak príčinou bývajú popraskané bradavky alebo zápal prsníkov. 

     

    Na popraskané bradavky sú vhodné nasledovné homeopatické lieky :

    1. s mokvaním (s tvorbou priesvitného žltého medovitého sekrétu)  - GRAPHITES CH15 granule 4 g - 5 granúl 2x denne

    2. s krvácaním (ragady s krvácaním, bolesť charakteru prichania drobných ihličiek) - NITRICUM ACIDUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granúl 2x denne

    3. lokálne môžete natierať CICADERMA PK masť 30 gCICADERMA PK masť 30 g - aplikovať 2-3x denne nanášať na psotihnuté miesto, pred dojčením trebba mastičku trieť vlhkou handričkou. 

     

    Na zápal prsníka : 

    1. lokálne príznaky zápalu, sprevádzané kolísavou horúčkou, bolestivým, červeným, horúcim prsníkom, kt. je citlivý na dotyk - BELLADONNA CH5 granule 4 g - 5 granúl 3-4x denne striedať s Phytolacca 5CH

    2. tvrdé prsia  ( prsia ťažké ako kameň, pocit intenzívneho smädu)  Bryonia alba 5CH - 5 granúl 3-4x denne 

    3. pichavá bolesť - APIS MELLIFICA 15CH granule 4 g - 5 granúl 3x denne 

     

    Užívajte si spoločné chvíle s Vašim dieťatkom. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    09. 02. 2022

    Ktoré prípravky sú vhodné na zmiernenie nervozity u dojčiacich žien?

    Dobry deň,
    mohli by ste mi prosim doporucit nieco na zmiernenie nervozity, co mozem uzivat aj pocas dojcenia? Ide taku celkovu nervozitu, stres az vybuchy hnevu.
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám homeopatický liek  SÉDATIF PC 90 tabliet. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 2 tablety 3x denne. Ak je to potrebné, dávky sa môžu opakovat' častejšie. Pri poruchách spánku je potrebné užiť tablety už počas dňa a večer pred spaním. Ak sa  do 2 týždňov nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára. Ak je nervozita z dôvodu nespavosti, môžete použiť homeopatický liek Cocculus 9CH 5 granúl 1-2 x denne. Je vhodný práve pre dojčiace matky, kt. sú unavené a nervózne  z nedostatku kvailtného spánku. Môžete užívať aj prípravok, kt. Ste si vybrala - TEREZIA Magnezium + vitamín B6 a medovka 30 kapsúl. Ak užívate aj vitamíny pre dojčiace ženy, overte si množstvo užitého B6. Dojčiacim ženám sa odporúča  podávať dojčiacim ženám maximálne 20 mg vitamínu B6 denne.

     Verím, že ide len o prechodné obdobie a budete si môcť viac vychutnať vaše dieťatko. Na margo tých emócií, kt. sa vyplavujú na povrch - ide o potlačené emócie z minulosti, kt. sa vzhľadom na celkové svetové dianie  predierajú na povrch a vyžadujú si vašu pozornosť. Stačí ich len nechať telom prejsť, predýchať (bez tých výbuchov)  a pustiť. Verte, že sa  budete cítiť ľahšie a šťastnejšie.  Určite to zvládnete. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.