Odstriekavanie mlieka a odsávačky

ODSTRIEKAVANIE MLIEKA A ODSÁVAČKY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Plné prsníky dokážu poriadne potrápiť  nejednu čerstvú mamičku po pôrode, keď sa začne mlieko prudšie tvoriť. Prsníky sú ťažké, tvrdé a horúce, z ktorých samovoľne môže mlieko aj  vytekať. Dieťatko sa nemôže a nevie správne prisať a piť, plače, čo nepridá na psychike žiadnej čerstvej  mamičke. Na to, aby sa dojčenie úspešne  zvládlo a dieťatko nakŕmilo k svojej  spokojnosti, je potrebné pred samotným dojčením trochu mlieka odstriekať. Prsník sa stáva mäkšším, je lepšie tvarovateľný a uchopiteľnejší pre vaše dieťatko.

  • Deti a mamičky

8 minút čítania


Problémy spôsobené nadbytkom tvorby mlieka Problémy spôsobené nadbytkom tvorby mlieka

1. Plné prsníky

Plné prsníky sú spôsobené nadbytkom mlieka. Prsníky sú tvrdé a hrboľaté, Zatiaľ však nie sú bolestivé a matku netrápi ani zvýšená teplota. Riešením býva odstriekanie mlieka, častejšie a dlhšie dojčenie.

2. Bolestivé (zdurené) prsníky

Bývajú spôsobené prebytkom mlieka, nesprávnou technikou dojčenia, dlhými odstupmi medzi dojčením a krátkou dobou dojčenia. Prsníky sú opuchnuté až kamenné, začervenané a bolestivé, mlieko zle odteká. Dochádza k tomu zvyčajne okolo 5. dňa po pôrode, pri zdurených prsníkoch je prítomná aj horúčka, ktorá trvá 24 hodín. Riešením býva častejšie a dlhšie dojčenie, odstriekavanie mlieka pred a po dojčení. Pred dojčením sa odporúčajú teplé obklady na prsia, po skončení dojčenia naopak studené obklady na zmenšenie opuchu. Podporným liekom  na "kamenné" prsia je Bryonia alba 5CH v dávke 5granúl 3-4x denne. 

3. Upchatie mliekovodov (sterilná mastitída)

K upchatiu mliekovodov dochádza pri nedostatočnom vyprázdňovaní prsníkov a hromadením mlieka v mliekovodoch. Prevláda tvrdé a bolestivé zdurenie vonkajšieho kvadrantu prsníka, ktoré siaha až do podpazušia. Odporúča sa dôsledná stimulácia uvoľňovacieho reflexu pred dojčením, úprava techniky dojčenia, častejšia zmena polohy dieťatka. Antibiotiká zatiaľ nie sú potrebné.

4. Mastitída (bakteriálny zápal prsníka)

Mastitídu spôsobuje prienik baktérií do upchatých mliekovodov. Postihuje len určitý kvadrant jedného prsníka, ktorý je zdurený, tvrdý, bolestivý a červený. Matka sa cíti slabo a malátne, trpí silnými bolesťami a horúčkou trvajúcou viac ako 24 hodín. Odporúča sa dôsledná stimulácia uvoľňovacieho reflexu pred dojčením, úprava techniky dojčenia a častejšie dojčenie (krátko zo zdravého prsníka, veľká časť dojčenia zo zapáleného prsníka).

Pred samotným dojčením je potrebná opakovaná kontrola, či zo zapáleného prsníka nevyteká hnis - odstreknite pár kvapiek mlieka na čistú látku. Na prítomnosť hnisu Vás upozorní žltá hrudka ostávajúca po vsiaknutí mlieka na povrchu. V prípade prítomnosti hnisu je potrebné prsník odstriekať až do vymiznutia hnisu. Odstriekané mlieko vždy vylejte, za žiadnych okolností sa nesmie podávať. Dieťa priložte na boľavý prsník až vtedy, ak si budete istá, že mlieko už hnis neobsahuje.

Liečba mastitídy spočíva v užívaní antibiotík, proti bolesti pôsobiacich liekov s obsahom paracetamolu. Lokálne príznaky zápalu môžete zmierniť homeopatickým liekom BELLADONNA CH5 granule 4 g 5 granúl 3-4x denne, ktoré sa striedavo užíva  s ďalším homeopatickým liekom PHYTOLACCA DECANDRA 5CH.

Dojčenie nie je potrebné ukončiť a dieťa predčasne odstaviť. V prípade veľkého abscesu a nutnosti chirurgického zákroku sa odporúča 2 dni po zákroku dieťatko z postihnutého prsníka nedojčiť, mlieko len odstriekať a vyliať.

Odstriekavanie mlieka Odstriekavanie mlieka

Napriek tomu, že v prsníkoch sa tvorí dostatok mlieka, sú situácie, kedy prirodzené dojčenie nie je možné a je potrebné materské mlieko pred kŕmením dieťaťa odstriekať.

Dôvody, keď nie je možné kŕmiť dieťa priamo z prsníka, môžu byť jednak na strane dieťaťa (nedonosené dieťatko, problémy so sacím reflexom), jednak na strane matky (vpáčené bradavky, plné a zapálené prsníky, ragády bradaviek či hospitalizácia matky).

Pomôcky na odstriekanie mlieka

Osobná hygiena v období dojčenia
Osobná hygiena v období dojčenia

V období dojčenia je potrebné klásť vyšší dôraz  na osobnú hygienu. Dôsledné dodržiavanie zásad osobnej hygieny a sterilizácie pomôcok zabránia znečisteniu odstriekavaného mlieka baktériami, ktoré by mohli spôsobiť dieťatku vážnejšie zdravotné problémy.

Zásady osobnej hygieny

  • Sprchujte sa na dennej báze.
  • Pred dojčením alebo odstriekavaním si dôkladne umyte ruky a utrite do uteráka vyhradeného len pre vás.
  • Pred dojčením alebo odstriekavaním umyte bradavky čistou teplou vodou bez použitia mydla.
  • Po dojčení na ošetrenie bradaviek vytlačte kvapku mlieka, ktorú rozotrite na bradavku a dvorec alebo použite špeciálny krém na bradavky -  MULTI-MAM Lanolin krém 30 ml.  Zvláčňuje pokožku bradavky a dvorca tak, aby nedochádzalo k ich vysúšaniu a poškodeniu počas dojčenia. Je bezpečný pre matku a dieťa. 
  • Po dojčení si vložte do podrsenky prsné vložky, kt. ponúkajú efektívnu a diskrétnu ochranu pred únikom materského mlieka. 

Ručné odstriekavanie mlieka  Ručné odstriekavanie mlieka

Zásady ručného odstrekavania

  • Pred odsávaním si vopred pripravte všetky pomôcky, ktoré budete na odstriekavanie používať.
  • Vytvorte si pokojné a vhodné prostredie na odstriekavanie (napr. v blízkosti postieľky dieťatka).
  • Stimulujte uvoľňovací reflex jemnou masážou rukou alebo teplou sprchou či obkladom, ktorým sa podporí tok mlieka.
  • Naučte sa správnu techniku odsávania rukou - nestláčajte samotnú bradavku a dbajte, aby sa prsty nešmýkali po dvorci. 
  • Mlieko začína vytekať až po viacerých stlačeniach. Doba trvania je zvyčajne 20-30 minút.
  • Nevytláčajte mlieko do úplného vyprázdnenia prsníka, prestaňte vtedy, ak namiesto vystrekovania začne vytekať mlieko už len po kvapkách.

Technika odstriekania rukou

Prsty priložte na rozhranie bradavky a kože, palec a ukazovák musia tvoriť tvar písmena C obopínajúci dvorec. Dlaňou a ostatnými prstami pritláčajte prsník k hrudníku a palcom a ukazovákom stláčajte okraj dvorca oproti sebe v miestach vyústenia mliekovodoch. Mlieko začína vytekať až po viacerých stlačeniach. Bradavku nikdy nestláčajte, jej stlačením spôsobíte upchatie mliečneho kanálika.

Odsávačky Odsávačky

Odsávačky si našli svoje stále miesto v nejednej domácnosti s bábätkom - pomáhajú mamičkách vyprázdniť ich preplnené prsníky, umožňujú pripraviť  zásobu mlieka v prípade jej neprítomnosti a dokážu pomôcť rozbehnúť laktáciu a tak zvýšiť produkciu materského mlieka.

Používanie odsávačiek na odstrekavanie mlieka je rýchlejšie a menej únavné ako ručné odstriekavanie. Priemerné množstvo mlieka získaného pri jednom odstriekavaní je 50-110ml.

Typy odsávačiek materského mlieka

1. Manuálne odsávačky

cenovo dostupnejšie a vhodnejšie, ak ich budete používať len občas na príležitostné odsávanie. Vďaka svojej hmostnosti sú ideálne na cesty. Odsávanie sa vykonáva ručne, ovládajú sa buď jednou, alebo dvoma rukami. Ich výhodou je kontrola rýchlosti odsávania, nižšia cena, nízka hlučnosť a  hmotnosť.

Existujú tri typy manuálnych odsávačiek : piestová, balónková a páková odsávačka.

  • Piestové odsávačky - sú najlacnejšie, nie však veľmi šetrné k bradavkám.  A preto sa neodporúčajú používať v prvých dňoch po pôrode.
  • Balónové odsávačky ( (CHICCO Odsávačka na materské mlieko classic manuálna) sa poháňajú stláčaním balónika. Keďže umožňujú nastavenie správnej intenzity odsávania stláčaním pumpy viac alebo menej rýchlo, zabezpečujú tak maximálnu jemnosť pri odsávaní,  nespôsobujú nepríjemné ťahanie bradaviek, Sú vhodné aj na stimuláciu laktácie a pri problémoch s vpadnutými bradavkami.
  • Pákové odsávačky sú najčastejšie používané, najšetrnejšie manuálne odsávačky. Aj vďaka tomu je naša ponuka pákových odsávačiek  naozaj pestrá. 

2. Elektrické odsávačky

síce nákladnejšie, ale v porovnaní s manuálnom odsávačkou výkonnejšie. Vhodné sú predovšetkým pre mamičky, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu dojčiť priamo z prsníka a sú nútené odsávať materské mlieko pravidelne. Zapájajú sa do elektrickej siete, dostupné sú aj  kombinované modely, ktoré sa dajú použiť aj na batérie.   Existujú tiež elektrické odsávačky len na jedny prsia (MEDELA Solo elektrická odsávačka mlieka ), alebo na obe prsia (MEDELA Swing maxi 2 fázová elektrická odsávačka). Môžu byť jednnofázové a dvojfázové.

  • Jednofázové odsávačky - sú vhodné pre mamičky s už rozbehnutou laktáciou. V porovnaní s dvojfázovou odsávačkou majú však horší výkon a nie sú až tak šetrné k bradavkám. Ich výhodou je, že umožnia regulovať silu vákua.
  • Dvojfázové odsávačky sú najšetrnejšie k bradavkám Stimulujú tvorbu mlieka a preto sú najvhodnješie na rozbehnutie laktácie a na každodenné odsávanie prsníkov. Ich výhodou je jednoduchá manipulácia bez námahy a možnosť dokúpenia kompatibilných fľiaš. Nevýhodou je prirodzene vyššia  cena. Technológia 2-fázového odsávania napodobňuje prirodzené rytmy satia dieťaťa - najprv rýchlo stimuluje tok mlieka, potom sa rýchosť spomalí a prechádza sa do hlbšieho a pomalšieho odsávania, tým sa dosiahne optimálny tok mlieka. 

Pri výbere najvhodnejšej odsávačky si zodpovedzte na otázky : Ako často budem odsávať? Kedy a kde ju budem používať?  Koľko chcem do nej investovať?

Pri každodennom odsávaní sú vhodnejšie kvalitnejšie elektrické dvojfázové odsávačky s možnosťou nastavenia viacerých stupňov intenzity vákua. Pre správne fungovanie odsávačky je nemenej dôležitý aj správny výber veľkosti prsného nadstavca. Vyberte si takú odsávačku, ktorá už v základnej sade obsahujú viacero veľkostí (S 21 mm M 24 mm L 27 mm XL 30 mm XXL 36 mm).

Súčasťou odsávačky zväčša býva aj fľaša na mlieko, ktorá slúži aj ako zásobník mlieka na jeho sterilné skladovanie v chladničke či mrazničke. Výrobcovia ponúkajú aj náhradné sterilné fĺaše rôznych objemov, pri ich kúpe skontrolujte kompatibilitu s fľašou.

Zásady používania odsávačiek

  • správne a šetrné priloženie lievika odsávačky k prsníku bez poškodenia bradavky, bradavka musí byť v strede lievika,
  • odsávanie sa vykonáva v predklone, tým sa zabraňuje spätnému vytekaniu mlieka zo zbernej nádoby do lievika,
  • frekvencia a doba odsávania závisí od času, ktorý uplynul od pôrodu (1. odstriekaniu už 3-6. hodín po pôrode, následne každé 3 hodiny),
  • po pôrode prikladať odsávačku v 3-hodinových intervaloch len na krátky čas (nie viac ako 2-3 minúty ) a miernym tlakom, neskôr dlhšie (maximálne však 15-20 minút/prsník).

Uchovávanie mlieka Uchovávanie mlieka

Aj keď je najvhodnejšie použiť na kŕmenie dieťatka čerstvo odstriekané materské mlieko, stane sa, že konzumácia čerstvého mlieka nie je ihneď možná. V tom prípade je potrebné odstreknuté mlieko správne uskladniť.

Chladnička  (2-4°C) – skladovanie maximálne 24 hodín v oddelenom priečinku, po nespotrebovaní je potrebné mlieko vyliať. 

Mraznička (-20°C) – skladovanie maximálne na 2-3 mesiace, mlieko na zmrazenie sa môže zbierať do jednej nádoby počas 12 hodín.

Zmrazené mlieko sa musí rozmrazovať šetrne pomaly v chladničke pri teplote do +4°C po dobu 24 hodín, alebo pri izbovej teplote 2-3 hodiny. Pred použitím je potrebné mlieko krúživým pohybom premiešať. Rozmrazené mlieko sa uchováva v chladničke a musí sa použiť do 24 hodín. Nikdy ho opätovne nezamrazujte!!!

Pred kŕmením je potrebné mlieko ohriať pod tečúcou vodou, v teplom kúpeli alebo v ohrievači, maximálne do 20 minút. Nikdy nepoužívajte mikrovlnnú rúru. Ohriate mlieko je potrebné spotrebovať do 4 hodín, nevypitý zvyšok vždy vylejte.

Kŕmenie dieťatka odstriekaným mliekom Kŕmenie dieťatka odstriekaným mliekom

Ak kŕmenie dieťatka priamo dojčením neprichádza do úvahy vôbec, na kŕmenie dieťatka môžete použiť detskú fľašu s vhodne zvoleným cumlíkom. Ak odlúčenie matky a dieťatka je len krátkodobé a mamička po návrate domov bude opäť dojčiť, je vhodnejšie dieťatko nakŕmiť striekačkou, lyžičkou alebo pohárikom. Použite detskej dojčenskej fľaše môže mať v tomto prípade za následok nechcené predčasné odstavenie dieťaťa.

Známe slovenské príslovie hovorí, že "láska ide cez žalúdok". Pri kŕmení dieťatka materským mliekom či už priamo z prsníka alebo jeho odstriekavaním to platí dvojnásobne. Dojčenie dieťatka je krásne, ale zároveň náročné a občas aj bolestivé. Vyžaduje veľkú obetavosť, odhodlanie, trplezlivosť a vytrvalosť. Bez materinskej lásky by to naozaj nebolo možné. Tak si to užite a doprajte svojmu dieťatku to najlepšie čo najdlhšie. 

Odsávačky mliekaSterilizátory

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

MEDELA Swing flex 2 fázová elektrická odsávačka 1 ks

  • MEDELA + darček
  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

109,09 €

AVENT Odsávačka mlieka manuálna 6706720 VIA poháriky 180 ml 5 ks 1 set

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

39,89 €

LIVSANE Prsné vložky 30 kusov

Skladom v e‑shope

3,99 €

LANSINOH Kontaktný chránič bradaviek 20 mm 2 kusy

  • Zľava 5 %

Skladom v e‑shope

9,79 € 9,32 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.