ŠKODLIVÉ LÁTKY V KOZMETIKE ALEBO ČOMU SA V PRODUKTOCH VYHNÚŤ?
Nič nie je ideálne a to platí aj o zložení kozmetických prípravkov – v súčasnej bohatej ponuke výrobkov sa neraz nájde aj škodlivá kozmetika. Spotrebiteľa dnes našťastie chránia pravidlá pre výrobu a označovanie kozmetiky. Napriek tomu je dobré byť informovaný o škodlivých zložkách v kozmetike. Ktoré sú to a aké riziko hrozí?
7 minút čítania
Kde sa berú škodlivé látky v kozmetike
Kozmetické prípravky – to je obrovské spektrum výrobkov starostlivosti o telo. Od sprchových gélov, šampónov a zubných pást cez prípravky na starostlivosť o pleť a ochranu pred UV žiarením, dekoratívnu kozmetiku, antiperspiranty a dezodoranty až k prípravkom na intímnu hygienu.
Od akéhokoľvek kozmetického prípravku čakáme dôkladnú a šetrnú starostlivosť, dlhú trvanlivosť aj príjemnú vôňu. Tu už začíname byť na stope dôvodom, prečo nájdeme niektoré veľmi sporné zložky v kozmetike. Bežne si totiž človek v cukrárni nepoloží otázku, prečo by sa maslový krém v tortičke mal už za deň, dva pokaziť, keď krém, ktorý má doma v kúpeľni, používa už mnoho týždňov. V skutočnosti ale oba obsahujú zložky, ktoré podliehajú rýchlej skaze.
Chémia v kozmetike sa teda určite neobjavuje len z dlhej chvíle jej výrobcov. Prídavné zložky často vytvárajú štruktúru prípravku, podieľajú sa na jeho vlastnostiach alebo výrobok konzervujú, aby v ňom nerástli baktérie a plesne škodlivé pre ľudské zdravie. Nanešťastie práve tieto prídavné látky často môžu za podráždenie a ďalšie nežiadúce reakcie kozmetiky.
Aby kozmetika bola bezpečná
Kto chráni spotrebiteľa pred potenciálne nebezpečnými látkami v kozmetike? Kozmetické prípravky vyrobené v Európskej únii podliehajú jednej z najprísnejších kontrol na svete. Európska komisia vydáva zoznam zakázaných látok pre kozmetické výrobky, na ktorom je cez 1700 zlúčenín, ktoré by pri použití v kozmetike mohli negatívne ovplyvňovať zdravie.
Ako toxické látky v kozmetike Európska komisia označila a následne zakázala napríklad fenol alebo kyselinu boritú, ktorá sa používala ako konzervant. Octan olovnatý predtým používaný na zlepšenie trvanlivosti, lesku a kvality farby. Ďalej dioxán, ktorý sa do kozmetiky dostáva v procese výroby iných surovín, alebo bisfenol A, ktorý sa do prípravku mohol uvoľňovať z obalu a v tele pôsobiť ako endokrinný disruptor.
Kým sa akákoľvek kozmetika dostala k vám do kúpeľne, musela byť schválená. Na obale všetkých prípravkov potom nájdete ich celkové zloženie – INCI.
Zloženie kozmetiky alebo INCI
International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) je medzinárodný systém na označovanie zložiek kozmetiky. Názov určitej zložky je tak na každom prípravku uvedený rovnakým názvom (obvykle anglicky). Jednotlivé suroviny idú navyše postupne za sebou podľa toho, ako veľmi sú v prípravku zastúpené. Prvé uvedené zložky sú v prípravku zastúpené najviac. Pokiaľ je niektorých zložiek v kozmetickom produkte menej ako 1 %, uvádzajú sa na konci zoznamu už bez ohľadu ich množstva.
Okrem zloženia podliehajú regulácii aj ďalšie označenia na obale výrobku ako paraben-free (bez parabénov), obsahujúce nanočastice [nano], prírodná kozmetika aj.
"V kozmetike sa používajú len povolené látky, preto je bezpečná." Pozor! V takom tvrdení môže byť háčik. Veľmi prísne štandardy dodržiavané výrobcami v európskych krajinách nie sú samozrejmosťou pre prípravky vyrobené za hranicami Európskej únie. S kontrolou zloženia výrobku aj v tomto prípade pomôže INCI, ktorým sú všetky kozmetické prípravky predávané na Slovensku povinne označené.
Certifikovaná prírodná kozmetika
Známky Certifikovaná prírodná kozmetika CPK a CPK BIO sú slovenskými certifikáciami pre kozmetické výrobky obsahujúce 85 % prírodných surovín, resp. v prípade CPK BIO 90 % prírodných surovín a minimálne 20 % výrobku surovín produkovaných v rámci ekologického poľnohospodárstva. Kvôli týmto limitom v prírodnej kozmetike nájdete menej syntetických zlúčenín upravujúcich vôňu a farbu alebo menej konzervantov. Vďaka tomu má mnoho výrobkov prírodnej kozmetiky súčasne hypoalergénne zloženie.
Krémy a pleťová kozmetika
Prípravky na čistenie pokožky patria medzi oplachované kozmetické prípravky. Častejšie ale na starostlivosť o pokožku použijeme tzv. kozmetiku s predĺženým kontaktom s kožou – jednoducho povedané ide o prípravky, ktoré sa neoplachujú. V oboch prípadoch, ale predovšetkým pri neoplachovaných kozmetických prípravkoch, je dôležitá ich nedráždivosť.
Parabény
Hydroxybenzoová kyselina je základom pre celú skupinu esterov – parabénov. V kozmetike používaný metylparabén, etylparabén, propylparabén, butylparabén a hexamidín parabén sú veľmi účinné konzervanty chrániace prípravky pred mikroorganizmami. Avšak majú aj tienistú stránku. Preukázalo sa u nich, že môžu pokožku alergizovať a podráždiť, predovšetkým pokiaľ je koža poškodená. Nie sú preto vhodnou voľbou napríklad pre atopikov.
Parabény majú tiež slabú estrogénnu aktivitu. Znamená to, že v tele môžu napodobňovať účinky ženských pohlavných hormónov - estrogénov. Počas testov sa ale nepreukázala súvislosť medzi parabénmi a rakovinou prsníka ani vplyv na mužskú plodnosť.
Zakázané parabény v kozmetike v EÚ: Isopropylparaben, Isobutylparaben, Phenylparaben, Benzylparaben, Pentylparaben.
Ďalšie nevhodné konzervanty
Vyhýbaniu sa parabénom v kozmetike bude dávať zmysel len vtedy, ak ich nahradia šetrnejšie, nezávadné konzervanty. Aj medzi inými konzervantmi sú totiž potencionálne dráždivé zlúčeniny.
- Methylisothiazolin
Metylizotiazolín (MIT) preukázal alergizujúci potenciál. Máte citlivú pleť? Potom sa metylizotiazolínu tiež vyhýbajte. U citlivej pleti môže vyvolať podráždenie a začervenanie. Tento konzervant je preto možné používať len v koncentrácii do 0,0015% a to v prípravkoch, ktoré sa oplachujú.
Formaldehyd patril medzi najhoršie látky v kozmetike. Dokázalo sa u neho neskôr dokonca karcinogénne pôsobenie. V kozmetických výrobkoch je dnes úplne zakázaný. Niektoré stále povolené konzervačné látky ale malé množstvo formaldehydu uvoľňujú napr. imidazolidinyl urea, diazolidinyl urea, benzylhemiformal alebo sódium hydroxmetyl glycinát. Ich množstvo v kozmetickom prípravku je z tohto dôvodu obmedzované. Kontroverzným konzervantom, ktorý formaldehyd v niektorých prípadoch nahrádza, je bronopol. Bronopol má vysoký alergizujúci potenciál a preto nesmie byť v prípravkoch v koncentráciách vyšších ako 0,1 %.
- Phenoxyethanol
Dráždivý potenciál má aj ďalší konzervant – phenoxyetanol. Časť phenoxyetanolu sa navyše pokožkou môže vstrebávať. Ide o ďalšiu látku, ktorej stojí za to sa vyhnúť, ak máte ekzém alebo citlivú pokožku. Dráždi aj očné okolie. Nie je vhodný pre najmenšie deti do 3 rokov. Na túto zložku kozmetiky môžete byť navyše alergickí. Nepodceňujte preto radu, že každý nový kozmetický produkt treba pred aplikáciou vyskúšať na malom mieste na pokožke! Maximálna koncentrácia phenoxyetanolu v kozmetike je 1%.
- Triclosan
Napriek tomu, že kozmetické prípravky sú určené iba na vonkajšie použitie, niektoré ich zložky sa môžu pokožkou vstrebať do tela. To platí aj triclosanu. Pokiaľ by išlo o väčšie množstvo, hrozí riziko ovplyvnenia štítnej žľazy. Odporúča sa preto nepoužívať súčasne viac produktov s týmto konzervantom. Obzvlášť vhodné je toto pravidlo pre tehotné a dojčiace ženy. Pozor tiež na to, že triclosan okrem kozmetiky môžu obsahovať aj čističe a dezinfekcia pre domácnosť.
Ďalším problémom triclosanu je, že jeho časté používanie môže prispievať k vzniku antibiotickej rezistencie. V kozmetike je triclosan povolený v mydlách a sprchových géloch, zubných pastách, dezodorantoch alebo prípravkoch na nechty v koncentrácii do 0,3 %.V ústnych vodách nesmie byť viac ako 0,2 % triclosanu.
Nielen nevhodné konzervanty. Atopická pokožka so sklonom k ekzému neznesie aj ďalšie zložky, hoci mnohé z nich nie sú pre zdravú pokožku nijako dráždivé. Pokiaľ sami trpíte ekzémom alebo vyberáte kozmetiku pre atopika, vyhnite sa tiež sulfátom (vysušujú pokožku), silikónom, parafínu a minerálnym olejom (môžu upchávať póry a zhoršiť prejavy ochorenia), umelým parfémom, farbivám, lanolínu alebo aj kokosovému oleju (ide o potenciálne alergény ) a tiež propylénglykolu (môže podráždiť citlivú pleť).
- Iodopropynyl butylcarbamát (IPBC)
Konzervačná látka obsahujúca vo svojej štruktúre jód je iodopropynyl butylcarbamát. Ako konzervačná látka má využitie v širokom spektre kozmetických produktov. Dráždi však pri vdýchnutí. Kvôli obsahu jódu nie je navyše vhodná pre deti alebo do prípravkov určených na ošetrenie veľkých plôch na tele, kozmetiky používané na pery alebo na ústnu hygienu. V prípravkoch, ktoré sa oplachujú, môže byť iodopropynyl butylcarbamát v koncentrácii 0,02%. V neoplachovaných prípravkoch je povolená len polovičná koncentrácia, v dezodorantoch potom len 0,0075 %.
Chemické UV filtre
Ochrana pokožky pred slnečným žiarením je extrémne dôležitá. UV zložky slnečného žiarenia spôsobujú rýchlejšie starnutie pleti. Letné slnko môže pokožku spáliť, na jar je zase vyššie riziko vzniku slnečných alergií. Najzávažnejšie je potom zvyšujúce sa riziko vzniku rakoviny kože – melanómu.
Chemické UV filtre fungujú tak, že po vstrebaní do pokožky dokážu UV žiarenie absorbovať. Avšak u niektorých z nich sa preukázali na pokožke nežiaduce reakcie – napríklad namiesto ochrany pred oxidatívnym poškodením pokožky naopak po v kombinácii s UV lúčmi oxidačný stres vyvolávali alebo sa ukázalo, že ide o endokrinné disruptory. Dnes preto existuje zoznam UV filtrov, ktoré sú v Európskou komisiou povolené na výrobu opaľovacích prípravkov. Napriek tomu je vhodné sa pri výbere opaľovacieho prípravku zaujímať o jeho zloženie. Niektoré UV filtre totiž stále môžu dráždiť citlivú pokožku alebo spôsobovať iné nežiaduce reakcie.
- Oxybenzon
Oxybenzon má z chemických UV filtrov najväčší potenciál vyvolať alergickú reakciu. Je tiež podozrivý z ovplyvňovania hormonálneho systému u ľudí, ale tento jeho účinok sa u neho v štúdiách nepreukázal. V opaľovacích prípravkoch sa používa v maximálne 6% koncentrácii.
Chemický UV filter z rodiny benzofenénov – oxybenzón sa navyše preukázal ako škodlivý pre životné prostredie obzvlášť pre vodné organizmy predovšetkým morské koraly. Na trh sa preto budú v EÚ uvádzať produkty s jeho obsahom len do konca júla 2023. Z podobných vlastností je podozrivý aj ďalší chemický UV filter octocrylén. V niektorých prímorských štátoch sú preto oxybenzón a octocrylén zakázané už dnes.
- Ďalšie chemické UV filtre s alergizujúcim potenciálom
Tiež ďalšie chemické UV filtre môžu vyvolávať fotokontaktnú dermatitídu (alergické podráždenie pokožky po vystavení slnečnému žiareniu) napríklad:
Chemický UV filter (INCI) |
Maximálna koncentrácia v prípravku |
Avobenzone (Butyl Methoxydibenzoylmethane) |
5 % |
Benzophenone-4, Benzophenone-5 |
5 % |
Ensulizole (Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid) |
8 % |
Homosalate |
7,34 % |
Methylbenzylidene Camphor (4-MBC) |
4 % |
Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate) |
10 % |
Octocrylene |
10 % |
Aká je najlepšia solárna kozmetika pre citlivú a detskú pokožku? Najcitlivejšiu pokožku chráňte opaľovacími prípravkami obsahujúcimi fyzikálne UV filtre, ktoré UV žiarenie odráža a nevstrebávajú sa do pokožky. Môžu to byť ako opaľovacie mlieka s minerálnymi UV filtrami, tak napríklad aj opaľovacie prípravky s organickými pigmentmi. Oboje kombinuje napríklad AVENE Fluide minéral SPF50+ minerálny fluid.
Za bezpečnejšie sú považováné UV filtre:
Chemický UV filter |
INCI |
Iscotrizinol |
Diethylhexyl Butamido Triazone |
Mexoryl SL |
Benzylidene Camphor Sulfonic Acid |
Mexoryl SX |
Terephthalylidene Dicamphor Sulfonic Acid |
Mexoryl XL (Tinosorb S) |
Bis-Ethylhexylphenol Methoxyphenyl Triazine |
Octisalate |
Ethylhexyl Salicylate |
Octyltriazone |
Ethylhexyl Triazone |
Usan |
Disodium Phenyl Dibenzimidazole Tetrasulfonate |
Uvinul A Plus |
Diethylamino Hydroxybenzoyl Hexyl Benzoate |
Aby opaľovací prípravok chránil pred celým spektrom UV žiarenia, býva nutné UV filtre vzájomne kombinovať. Pri kombinácii viacerých substancií ale môže vznikať tzv. koktailový efekt. Riziko prejavu nežiaducej reakcie pri kombinácii látok je v takom prípade vyššie, než keby látky pôsobili samostatne.
Vlasová kozmetika
Rovnako ako u pleťovej kozmetiky, aj prípravky na starostlivosť o vlasy a vlasovú pokožku by mali obsahovať nedráždivé zložky a konzervanty. V prípade vlasovej kozmetiky sa zaujímajte aj o ďalšie látky:
Sulfáty
Sodium lauryl sulfát (SLS) a sodium laureth sulfát (SLES) sú látky, ktoré zaisťujú krásnu penivosť prípravkov. Hoci ako povrchovo aktívne látky sú veľmi účinnými “čističmi”, vlasovú pokožku vysušujú. Ľudia s atopickým ekzémom, citlivou vlasovou pokožkou, lupienkou alebo jednoducho so suchými vlasmi urobia najlepšie, ak sa poobzerajú po šampóne bez sulfátov. Sulfáty v šampónoch môžu nahradiť napríklad šetrnejšie glykozidy, betaíny alebo tenzidy ako Disodium Laureth Sulfosuccinát.
Nadmerné užívanie nešetrných pleťových prípravkov – aj to môže byť obvinené z kožných problémov, konkrétne zo vzniku periorálnej dermatitídy. Červené pupienky pod nosom, suchá pokožka v okolí úst zasahujúca niekedy až k očiam. To všetko sú jej nepríjemné prejavy. Za jednu z príčin periorálnej dermatitídy sa považuje to, že kozmetické produkty "prehydratujú" spodnejšie vrstvy tvárovej pokožky a tá sa v dôsledku toho stane priepustnejšou, podráždenou a náchylnou na infekciu. Medzi jednu z možností liečby periorálnej dermatitídy preto patrí tzv. “zero therapy.” Jednoducho zákaz používania všetkých pleťových produktov. Ďalšími príčinami môžu byť genetické faktory, atopia alebo hormonálne vplyvy.
Silikóny
V pleťovej kozmetike aj na povrchu vlasov silikóny rýchlo a efektívne zaistia vyhladenie povrchu, hebkosť a žiarivý lesk. Silikónové „pozlátko“ ale ešte neznamená, že pleť či vlasy pod ňou sú zdravé. Silikóny vlas obaľujú a zabraňujú tak vstrebaniu výživných látok z ostatnej vlasovej kozmetiky. Navyše sa silikóny z vlasov len veľmi ťažko odstraňujú, ich vymytie preto môže trvať pomerne dlho alebo špeciálne hĺbkovo čistiace šampóny. Používanie šampónu bez silikónu možno neprinesie tak zázračne okamžitý efekt. V dlhodobom horizonte však budú vlasy zdravšie a tým aj krajšie.
Etanolamíny sú regulátory pH a emulgátory. Najznámejším zástupcom je diétanolamín, v prípravkoch nájdete ale aj ďalšie ako: monoetanolamín alebo cocamide dea. Etanolamíny sú dráždivé látky. Dietanolamín sa navyše čiastočne vstrebáva do organizmu. U zvierat pôsobenie dietanolamínu malo súvislosť so vznikom rakoviny pečene, avšak vo vyšších koncentráciách, než môžu byť používané u ľudí.
Diethanolamin (DEA)
Etanolamíny sú regulátory pH a emulgátory. Najznámejším zástupcom je dietanolamín, v prípravkoch nájdete ale aj ďalšie ako: monoetanolamín alebo cocamide dea. Etanolamíny sú dráždivé látky. Dietanolamín sa navyše čiastočne vstrebáva do organizmu. U zvierat pôsobenie dietanolamínu malo súvislosť so vznikom rakoviny pečene, avšak vo vyšších koncentráciách, než môžu byť používané u ľudí.
Antiperspiranty a dezodoranty
Nadmerné potenie je nepríjemné pre človeka aj pre jeho okolie. Antiperspiranty obmedzujúce potenie sú preto dnes štandardnou výbavou mužov i žien. Dezodoranty zase pach potu prekrývajú. Za zápach spojený s potením sú zodpovedné baktérie, ktoré pot na pokožke rozkladajú. Zníženie potenia je preto jedným z logických krokov, ktoré proti nemu možno urobiť.
Antiperspiranty
Účinnosť antiperspirantov je založená na obsahu zlúčenín obsahujúci alumínium (tj soli hliníka). Hliník vytvára s potom gélovitú látku a navyše pôsobí na keratín v potných žľazách. Vzniká tak akási zátka, ktorá bráni vylučovaniu potu. Hliník je kovový prvok, ktorý sa v tele nekumuluje, ale je vylučovaný obličkami. Antiperspiranty môžu byť tiež založené na zlúčeninách zirkónia.
Hoci sa u zlúčenín hliníka v antiperspirantoch nepreukázala dlho diskutovaná súvislosť so vznikom rakoviny prsníka, môže sa tu týchto prípravkov objaviť alergická reakcia,najmä ak sú aplikované na porušenú pokožku. Môže dôjsť aj k podráždeniu, za to môžu byť zodpovedné aj ďalšie zložky antiperspirantov napríklad parfémy a konzervanty.
Dezodoranty
Dezodoranty môžu obsahovať dráždivé látky ako už vyššie spomínané konzervanty. Z hľadiska ekotoxicity sú diskutované ich tlakové balenia. Hoci sa freóny škodlivé pre ozónovú vrstvu už nepoužívajú, ani organické plyny, ktoré ich nahradili nie sú úplne neškodné. Navyše ich použitie významne narástlo. Ale ani vonné látky v ich zložení nemusia byť úplne v poriadku. Obľúbenou alternatívou sú preto prírodné dezodoranty.
Parfémy
Vôňu spájame s určitými zážitkami alebo emóciami. Dôležitú úlohu hrajú aj v kozmetických prípravkoch, či už je “voňanie” ich primárnej funkcie alebo parfumácia dokresľuje príjemný zážitok z použitia prípravku. Aj medzi parfumami ale nájdeme niektoré problematické zlúčeniny.
Ftaláty
Ftaláty alebo deriváty kyseliny ftalovej sú organické látky používané na mäkčenie plastov aj ako látky stabilizujúce vôňu. Ftaláty ale môžu narušovať hormonálnu rovnováhu. Napodobňujú účinky ženských pohlavných hormónov (estrogénov), preto sú spájané s reprodukčnou toxicitou alebo znížením plodnosti u mužov. Ako parfumačné látky sú používané napríklad Dietylftalát (DEP), Dietylhexylftalát (DEHP) a Dibutylftalát (DBP). Okrem parfumov a dezodorantov sa ftaláty často používajú napríklad aj v lakoch na nechty.
Musk zlúčeniny
Fixátory vône alebo tiež syntetické analógy pižma môžu označovať skupinu látok známu ako musk zlúčeniny. Napriek tomu, že niektoré z týchto látok môžu alergizovať, znepokojujúci je aj ich dopad na životné prostredie. V prírode sa totiž len ťažko odbúravajú, a preto dochádza k ich kumulácii. Od roku 2003 sa preto ich používanie reguluje a bolo zakázané napríklad klasické syntetické xylénové pižmo. Zástupcovia týchto látok sú potrebné Galoxide alebo Musk Ambrette.
Autor : Petra Večeŕová
Starostlivosť o pleť a telo Slnečná ochrana
____________________________________________________________________________________________________________
ZDROJE
- CosIng - Cosmetics - GROWTH - European Commission [online]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=ref_data.annexes_v2
- VRANOVÁ, Vilma a Václava VALEŠOVÁ. Praktické aspekty fotoprotekce. Pediatrie pro praxi. 2019, 2019(20(3), 180-187.
- Silikony v kosmetice i jinde. K čemu jsou dobré?. LÉKÁRNICKÉ KAPKY [online]. [cit. 2023-06-01]. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/silikony-v-kosmetice.html
- KUČEROVÁ, MUDr Renata, et al. Zdravotní aspekty antiperspirantů. Dermatologie pro praxi, 2015, 9.2: 70-72.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
WELEDA Deo roll-on 24h granátové jablko 50 ml
Skladom v e‑shope
6,99 €
BI-OIL Ošetrujúci olej na pokožku prírodný 200 ml
Skladom v e‑shope
27,69 €
KLORANE Šampón s mangovým maslom 400 ml
Skladom v e‑shope
16,49 €
15,01 €
ALLSKIN Argánový olej bio 100 ml
Skladom v e‑shope
12,89 €
PYUNKANG YUL Ato wash&shampoo blue label 290 ml
Nedostupné
16,69 €
Súvisiace otázky z poradne
-
18. 05. 2021
Ktorý minerálny opaľovaci krém/sprej je vhodný pre deti?
Dobrý deň.
Chcela by som sa poradiť, aký krém alebo sprej na minerálnej báze odporúčate deťom? syn má 1,5 roka a mal atopický ekzem.
Dakujem -
09. 03. 2022
Ktroý prípravok je vhodný na atopickú dermatitídu?
Dcera 3 rocna ma velmi suche lakte, kolena a licka. Ma aj take ruzove flaky na tvari pod ocami az cely nos. Viete mi poradit nejaky krem? Bioderma atoderm nezabral.
-
15. 05. 2022
Môže sa užívať WELEDA Sun detský krém na opaľovanie SPF50 sensitive 50 ml v tehotenstve?
Prosím Vás je WELEDA Sun detský krém na opaľovanie SPF50 sensitive 50 ml vhodný aj pre tehotné ženy alebo by ste mi odporúčali niečo iné avšak SPF50
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Aj keď Váš synček má už rok a pol, ale vzhľadom na to, že má predispozíciu k ekzemu, odporúčam Vám skôr používať minerálne opaľovacie prípravky -
s minerálnymi filtrami, kt. neprenikajú do pokožky. Odporúčam Vám Fluide Mineral SPF50+ 40 ml od Avene, LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS SPF 50+ Sun Intolerance 50ml.
Spoločnosť Weleda pre tých najmenších pripravila vhodné opaľovacie prípravky : WELEDA SUN Detský krém na opaľovanie SPF 50 1x50 ml alebo WELEDA SUN Detské mlieko na opaľovanie SPF 30 1x150 ml. Obsahuje len minerálne UV filtre bez nanočastíc., sú neparfumované, vhodné aj na citlivú pokožku bábätiek. Bohužiaĺ ešte nie sú naskladnené u nášho dodávateľa.
Pri pobyte na slnku s najmenšími sa musia dodržiavať všeobecné pravidlá : Na slnku nezostávajte príliš dlho, aj keď používate opaľovací prípravok. .Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h. Dojčatá a malé deti nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Musia sa vždy chrániť oblečením napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare. Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď. Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.
Viac o zdravom opaľovaní svojich tratolestí sa dočítate v článku AKO NA ZDRAVÉ OPAĽOVANIE U DETÍ A BÁBÄTIEK.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77