VYZBROJTE SA NA EKO UPRATOVANIE DOMÁCIMI ČISTIACIMI PROSTRIEDKAMI
Bežné čistiace prostriedky môžu byť veľmi efektívne v odstraňovaní nečistôt. Často ide ale o agresívne prípravky nešetrné k citlivej pokožke alebo s nepriaznivými dopadmi na životné prostredie. Stále viac ľudí preto berie EKO upratovanie ako výzvu. Radíte sa medzi nich tiež? Na ceste za vysnívanou netoxickou domácnosťou vám budú nápomocné najrôznejšie ekologické čistiace prostriedky a z nich vyrobené eko domáce čističe. Stálicami na scéne ekologického upratovania sú kyselina citrónová, jedlá sóda, biely ocot, peroxid a soľ. Viete, ako ich používať?
7 minút čítania
Výhody ekologických čistiacich prostriedkov
Rozhodli ste sa zbaviť čističov plných chemikálií? Pri upratovaní vám ich vynahradia ich jednoduché a lacné EKO varianty. Jednoduchým riešením sú napríklad ekologické čistiace prostriedky na báze jedlej sódy, kyseliny citrónovej alebo bieleho octu.
Kyselina citrónová v potravinárskej kvalite sa hojne využíva na prípravu nápojov alebo trvanlivých potravín. Rovnako jedlý ocot, ktorý má nižšiu koncentráciu ako biely ocot používaný na čistenie, z kuchyne dobre poznáte. Ani pri používaní soli a jedlej sódy nemusíte mať obavy, že by po nich zostávali stopy dráždivých chemikálií v kuchyni alebo inde vo vašej domácnosti. V prípade peroxidu vodíka potom čistič rýchlo "vyšumí". Inými slovami sa rozložia na neškodnú vodu a kyslík.
Že sú eko čističe s octom alebo sódou netoxické neznamená, že pri používaní alebo výrobe vlastných domácich ekologických čistiacich prostriedkov nemáte chrániť svoje zdravie. Ocot aj kyselina citrónová sú zo svojej podstaty kyslé látky, ktoré by mohli pri upratovaní dráždiť a vysušovať pokožku. Jedlá sóda má naopak zásadité pH, ktoré nie je pre pokožku zdravé. Aj pri používaní EKO prostriedkov na upratovanie preto používajte rukavice.
Kyselina citrónová
Od kyseliny citrónovej by nikto ani nič iné nečakal, než že ide o prírodnú kyselinu obsiahnutú v citrónoch. Je ale súčasťou aj mnohých ďalších druhov ovocia i zeleniny. Kyselina citrónová je prírodný konzervant pôsobiaci proti baktériám a plesniam.
Dôležitou vlastnosťou citrónovej kyseliny je viazanie (chelatácia) kovových iónov. Vďaka tejto vlastnosti „pohlcovania“ kovov sa pridáva kyselina citrónová do bežných čistiacich prostriedkov a prípravkov na zmäkčenie vody.
Citrát horečnatý alebo zinočnatý sú dva príklady toho, kedy kyselina citrónová tvoria organické soli s kovmi. V týchto prípadoch ide o formy minerálov, ktoré majú pre organizmus výbornú biologickú dostupnosť. Preto sú často súčasťou doplnkov stravy s horčíkom alebo so zinkom.
Použitie kyseliny citrónovej na upratovanie
Ako vyťažiť z účinkov kyseliny citrónovej proti plesniam, baktériám a škvrnám čo najviac? Roztok kyseliny citrónovej využite ako viacúčelový ekologický čistiaci prostriedok v kúpeľni aj v kuchyni! Skúste napríklad kryštalickú Allnature Kyselinu citrónovú.
- Univerzálny umývací prostriedok
Upratovanie v kuchyni a kúpeľni, to je vlastne večný boj s plesňami, baktériami a škvrnami. So všetkými týmito nepríjemnosťami vám ako univerzálny čistič pomôže roztok kyseliny citrónovej. Na bežné čistenie stačí iba niečo medzi 5-7% roztokom. Razantnejší efekt dosiahnete s vyššou koncentráciou okolo 10 %.
V kuchyni má kyselina citrónová použitie na drez, rúru aj umývanie povrchov. V kúpeľni vyčistite umývadlo, dlaždice, vaňu aj sprchovací kút. Veľmi dobre vám pomôže zbaviť sa škvŕn od zaschnutých kvapiek aj vodného kameňa. Aj so usadenými zvyškami mydla, ktoré často tvoria nerozpustné soli mydla spolu s iónmi z tvrdej vody, si kyselina citrónová ľahko poradí. Povrchy ošetrené čističom s kyselinou citrónovou nakoniec vždy opláchnite vodou alebo zotrite vlhkou handričkou.
- Domáci čistič na vodný kameň
Čo je vodný kameň? Najčastejšie ide o uhličitan vápenatý, ktorý sa usadzuje z tvrdej vody. Šedá krusta vodného kameňa robí neplechu na dne rýchlovarnej kanvice aj v ďalších domácich spotrebičoch. Čo ale s ním? Riešenie už tušíte. Kyselina citrónová vďaka svojim vlastnostiam slabej organickej kyseliny dokáže nánosy vodného kameňa rozpúšťať. Vyvarením rýchlovarnej kanvice s lyžicou kyseliny citrónovej sa s vodným kameňom na dne ľahko rozlúčite. Ak máte odvahu trochu experimentovať, využite roztok kyseliny citrónovej aj na odvápňovanie kávovaru.
Dokážu slabé kyseliny ako ocot alebo práve kyselina citrónovú vyčistiť umývačku alebo práčku? Zaiste áno. Výrobcovia kyseliny citrónovej odporúčajú na vyčistenie týchto spotrebičov nechať prebehnúť jeden umývací cyklus s 250 g prášku kyseliny citrónovej. Čistenie práčky kyselinou citrónovou ale spravidla nie je postup odporúčaný výrobcom spotrebiča. Buďte preto opatrní, aby príliš časté alebo príliš intenzívne čistenie nepoškodilo gumové súčiastky zariadenia.
- Riešenie upchatého odpadu
Už zase sa upcháva odpad? Aj tu pomôže kyselina citrónová a to najčastejšie v kombinácii so sódou. Tejto čistiacej zmesi sa budeme venovať ďalej v článku.
Ako na nečistoty a usadeniny vodného kameňa na záchode? Vezmite kyselinu citrónovú a posypte jej misu. S trochou úsilia sa vám podarí kyselinou nečistoty odstrániť a vďaka kyslému pH sa vodný kameň rozpustí. Možno na to ísť ale aj múdrejšie, rozpustiť kyselinu citrónovú v horúcej vode a naliať ju do záchodu. Potom chvíľu čakajte a len dočistite neuvoľnený vodný kameň. Pokiaľ je nános vodného kameňa príliš silný, pokojne proces ešte raz zopakujte.
Niektoré povrchy nemajú kyselinu citrónovú rady
Aj keď slabá, svojou podstatou je kyselina citrónová stále kyselinou. Jej pôsobenie preto nemusí robiť niektorým poréznym materiálom dobre. Nepoužívajte eko čističe na báze kyseliny citrónovej na obklady z prírodného kameňa alebo mramoru. Povrch týchto materiálov by mohol časom zájsť a stratiť svoj lesk. Podobne sú na tom aj drevené povrchy, hlavne tie ošetrené lakom alebo voskované. Vyhnite sa aj displejom a obrazovkám. Keďže kyselina citrónová dobre viaže kovy, nie je vhodná ani na pozlátené povrchy.
Biely ocot
V repertoári EKO čističov má okrem kyseliny citrónovej miesto ešte ďalšia kyselina – biely ocot. Iste tušíte, že biely ocot nie je nič iné ako 10% roztok kyseliny octovej, ktorý si sami pred použitím nariedite podľa potreby – napríklad Allnature Biely ocot 10 % 500 ml na čistenie celej domácnosti aj použitie na záhrade.
- Odstraňovač škvŕn
Rovnako ako kyselina citrónová je aj biely ocot skvelým univerzálnym čističom na báze slabej kyseliny. V kúpeľni aj v kuchyni má univerzálne použitie. Skvele bude fungovať napríklad na škvrny od zaschnutej vody na skle pri sprchovacom kúte alebo na oknách. Ako umyť okná octom? Jednoducho pridajte biely ocot do vody na umývanie okien alebo biely ocot narieďte a nastriekajte na okná rozprašovačom. Vďaka octu nebudú na skle šmuhy ani škvrny od vody. Poradí si tiež s vodným kameňom.
- Pohlcovač pachov
Špeciálne v kuchyni využite silu octu ako pohlcovača pachov. Nebojte sa s ním vyčistiť mikrovlnnú rúru ani chladničku. Tiež pri čistení umývačky ocot odvedie dobrú prácu. Že hlavne odpadkový kôš nevonia? Pre biely ocot upratovanie ani odstránenie zápachu nie je žiadny problém! Použite napríklad rozprašovací čistič ALLNATURE Biely ocot 10% 500 ml.
Na čo biely ocot radšej nepoužívať
Rovnako ako kyselinu citrónovú si ani ocot neberte na čistenie mramoru, prírodného kameňa, obrazoviek alebo lakovaného dreva.
Rozdiel medzi jedlou sódou a prácou sódou
Sóda ako protipól kyseliny citrónovej a octovej má zásadité pH. Vďaka tomu nachádza jedlá sóda na upratovanie v domácnosti iné použitie. Aj keď napríklad zmäkčuje vodu, odmasťuje ešte efektívnejšie ako kyselina citrónová. Preto má jedlá sóda využitie napríklad na riad, usadené nečistoty alebo zapieranie bielizne.
Vedľa jedlej sódy (hydrogénuhličitan sodný) nájdete ako pomocníka na pranie aj tzv. praciu sódu (uhličitan sodný). Pracia sóda sa výborne hodí napríklad na výrobu domáceho pracieho prášku zo sódy a mydlových vločiek.
- Odstraňovač mastnoty
Jedlá aj pracia sóda sú dobrými nástrojmi na boj s mastnotou. Použite ju ako náhradu pieskového čističa na pripálený riad alebo na vyčistenie umývačky. V kuchyni vám sóda pomôže aj s usadeninami od kávy alebo čaju, na riad či čistenie drezu. Sóda tiež dobre odstraňuje pachy, čo sa hodí napríklad pri čistení mikrovlnnej rúry.
Sóda okrem iného neutralizuje pachy. Pokiaľ vám váš maznáčik narobil doma nejakú neplechu, môžete ju okrem upratovania použiť aj na výrobu domáceho dezodorantu. Do malej misky s vodou dajte trochu sódy a pár kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja napríklad HANUS Silica levandulová 10 ml alebo prečistíte domov čistiacim sprejom PURESSENTIEL Čistiaci sprej 41 esenciálnych olejov. Za chvíľu už nepocítite nič iné, než príjemnú vôňu.
- Pomocník na pranie
Máte doma tvrdú vodu? Jedlá a pracia sóda sa výborne hodí ako jej zmäkčovač a vďaka tomu zefektívňuje pranie. Pridajte preto sódu k praciemu prášku. Nebojte sa ju použiť aj na odmáčanie bielizne.
- Čistenie odpadov sódou
Zase ten upchatý odpad… Kombinovať zásaditú sódu s kyselinou citrónovou alebo octovou obvykle nie je efektívne. Pri čistení upchatého odpadu ale môžete využiť reakciu medzi nimi, pri ktorej sa začne uvoľňovať oxid uhličitý. Sódu alebo zmes sódy so soľou nasypte do odpadu a zalejte teplým roztokom kyseliny citrónovej alebo octovej. Až sa odpad uvoľní, prelejte ho ešte ďalšou dávkou teplej vody.
- Čistenie WC
Ako vyčistiť WC jedlou sódou? Aj v tomto prípade si pomôžte reakciou sódy. Práškovú sódu najskôr nasypte rovnomerne do záchodovej misy a dobre ju rozotrite WC štetkou. Potom stačí rozprašovačom nastriekať na misu ocot a nechať pôsobiť.
Kde sóda nie je vhodná
Aj pri použití sódy treba dať pozor na niektoré povrchy. Sodou rozhodne nečistite hliníkový riad. Nie je vhodný ani na mramor a prírodný kameň alebo lakované povrchy. Sódou nedrhnite ani sklokeramickú dosku a nepoužívajte ju na sklo všeobecne, aby nedošlo k jeho poškriabaniu.
Mydlové vločky
Mydlo je klasickým a ekologickým čistiacim prostriedkom, ktorý sa využíva hlavne na pranie. Pranie v mydle je šetrné k citlivej aj detskej pokožke. Prírodné mydlá sú navyše biologicky odbúrateľné. Znamená to, že sa v odpadovej vode úplne rozložia a nie sú záťažou pre životné prostredie.
Mydlo alebo mydlové vločky sa hodia na pranie v práčke aj ručné pranie pri teplotách 40 °C a vyšších. Tvrdá voda znižuje praciu účinnosť mydla a môže byť dokonca zodpovedná za zašednutie bielizne. Mydlo totiž s minerálmi vo vode tvoria nerozpustné soli. Domáce pracie prášky preto kombinujú praciu sódu na zmäkčenie vody a mydlové vločky v pomere 3:1, pričom podľa tvrdosti vody je možné pomer zvyšovať alebo znižovať. Je tvrdá voda váš prípad? Ak sa nechcete púšťať do prania v mydlových vločkách, nevadí. Ponuka kvalitných ekologických pracích prostriedkov je dnes už veľmi široká a určite v nej nájdete EKO alternatívu pracieho gélu, ktorá vám bude vyhovovať.
K vypranej bielizni patrí aj jeho svieža vôňa. Prevoňajte oblečenie vyprané v mydlových vločkách v sušičke. Ako na to? Použite vlnené gule. Stačí na ne dať pár kvapiek esenciálneho oleja a vložiť spolu s bielizňou do sušičky. Oblečenie bude krásne prevoňané. Vlnené gule navyše pohlcujú vlhkosť, znižujú statický náboj bielizne a oblečenie sa vám bude ľahko žehliť.
Aké materiály neprať s mydlovými vločkami:
- vlnu,
- hodváb,
- niektoré športové materiály,
- materiály, ktoré neznesú pranie pri teplote aspoň 40 °C.
Na rozdiel od praciej sódy nekombinujte s mydlovými vločkami kyselinu citrónovú alebo ocot. Kyseliny mydlo rozkladajú a uvoľňujú z neho mastné látky. Vyprané materiály by kvôli tomu mohli strácať savosť alebo miesto sviežeho dojmu pôsobiť po vypraní mdle na dotyk. Ako si s týmto efektom dokázali poradiť naše prababičky, ktoré prali iba v mydle? Celkom jednoducho. V skorších dobách sa bielizeň po vypraní musela ešte vyvariť, tým sa zvyškov mydla dobre zbavilo.
Soľ
Soľ na škvrny od červeného vína alebo od krvi je starý, dobrý a osvedčený recept. Hrubozrnnú soľ pokojne využite aj ako abrazívny prášok na drhnutie zaschnutých nečistôt. Čo sa týka dávania soli do umývačky, radšej sa držte priamo soli určenej na tento účel a nezamieňajte ju za kuchynskú soľ. Soľ do umývačky je určená na regeneráciu iónomeničov zabudovaných vo vnútri umývačky, z ktorých odstraňuje ióny horčíka a vápnika. Jedlá alebo morská soľ ale na rozdiel od tej určenej do umývačky, obsahuje aj tieto ďalšie minerály, a preto jej použitie nie je tak efektívne.
Peroxid vodíka
Potrebujete doma niečo ekologicky dezinfikovať? A máte 3% peroxid vodíka na upratovanie ako napríklad VULM peroxid vodíka 3%? Ak áno, máte vyhrané. Okrem dezinfikovania pri upratovaní alebo dezinfekcii nástrojov na manikúru ho využijete aj ako čistič na povrchy, drez aj pripálený riad. Ak máte doma zvieracieho miláčika, oceníte silu tohto čističa pri škvrnách od moču, zvratkov alebo aj od krvi. Použiť ho môžete tiež v kombinácii so sódou na odstránenie škvŕn z koberca.
Mačkám môže peroxid vodíka ublížiť. A to nielen preto, že sa rady vyvaľujú na práve zotretom povrchu a peroxid vodíka im teda môže dráždiť pokožku. Ak by sa mačka dostala ku vedre s peroxidovým čističom a napila sa, bol by to veľký problém. Pre mačky je totiž toxickejšia ako pre iných miláčikov a vyvolá u nich zápal žalúdka.
Pozor! Peroxid môže poškodiť farby
Silný bieliaci účinok a účinok na odstránenie škvŕn má aj svoju tienistú stránku. Peroxid vodíka totiž môže poškodiť povrch farebných lakovaných materiálov a farebný textil. Nevhodný je aj pre mramorové povrchy.
S peroxidom zaobchádzajte vždy opatrne, pretože je dráždivý. Používajte preto pri upratovaní rukavice a rozprášený peroxid nevdychujte. Až budete s upratovaním hotoví, uložte peroxidový čistič na tmavé a chladné miesto. Slnko, vysoké teploty a vzduch totiž peroxid rozkladajú.
Autor : Petra Večeřová
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
ALLNATURE Biely ocot 10% 500 ml
Skladom v e‑shope
3,69 €
3,15 €
ALLNATURE Jedlá sóda 1000 g
Skladom v e‑shope
1,59 €
1,35 €
ALLNATURE Kyselina citrónová 5 kg
Skladom v e‑shope
33,79 €
28,79 €
PURESSENTIEL Čistiaci sprej 41 esenciálnych olejov 200 ml
Skladom v e‑shope
25,89 €
22,19 €
HANUS No.3 čistenie priestoru roztok silíc v alkohole 250 ml
Skladom v e‑shope
8,99 €
STADLER FORM Jasmine white ultrazvukový difuzér 1 ks
Skladom v e‑shope
41,69 €
Súvisiace otázky z poradne
-
22. 05. 2023
Použitie ALLNATURE Kyselina citrónová
Dobrý deň, rada by som sa spýtala, či daný výrobok je určený aj na konzumáciu. Síce to nie je uvedené na obale (produkt mám doma), alebo som si to len nevšimla.
Za Vašu odpoveď Vám vopred ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Kyselina citrónová sa využíva pri výrobe kompótov a marmelád, pretože podporuje proces želírovania ale aj ako pomocník v každej domácnosti. Bezpečne odstraňuje nečistoty, zápach, baktérie a plesne. Čistí obkladačky, odpad i spotrebiče.
Čistenie: 2 čajové lyžičky na 500 ml vody.
Čistenie práčky: Do prázdneho bubna nasypať 250 g kyseliny citrónovej, prací cyklus pri 50-60 °C.
Oblečenie: Na odstránenie škvŕn namočiť oblečenie na 1 hodinu do roztoku 10 g kyseliny citrónovej na 1 liter vody.
Čistenie kanvice: kanvicu naplniť vodou, kým nie je ohrievacie teleso ponorené, a pridať 1 PL kyseliny citrónovej, nechať zovrieť.
Čistenie v umývačke riadu: naliať 250 g kyseliny citrónovej do prázdnej umývačky riadu a spustiť ju.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77