ALERGIA NA MAČKY, PSY, ROZTOČE A PRACH
Veľa ľudí si svoj život bez štvornohého chlpáča po boku nedokáže a ani nechce predstaviť. Pre niekoho je zase taká predstava skoro nočnou morou. Nie, že by snáď psíkov alebo mačky nemal rád, ale pretože je ne alergický. Alergizovať môžu ale aj oveľa menšie „zvieratká“. Niekto napríklad miluje príbehy a tajomstvo starých domov, avšak už z pomyslenia na návštevu takého miesta skoro začne kýchať. Dôvodom sú drobné pavúkovce – roztoče, alebo lepšie povedané ich alergény. Čo všetko sa môže víriť vo vzduchu, kde sa alergény berú a ako sa pred nimi chrániť?
7 minút čítania
Čo je vlastne alergia na prach
Možno vás prekvapí, že alergia na prach v skutočnosti nie je samostatnou alergiou. Prachové alergény sú veľkou skupinou látok, ktoré sa môžu v domácom prachu vyskytnúť a alergizovať. Najvýznamnejšími prachovými alergénmi sú roztoče. Čo všetko môže v domácom prachu alergizovať?
- roztoče,
- plesne,
- pe,ľ
- alergény psov a iných maznáčikov.
Ukážme si podrobne, v čom sú prachové alergény zákerné, ako sa alergia na ne prejaví a ako sa správne zachovať, keď u seba príznaky alergie rozpoznáte.
Alergia na roztoče
Boj s nepriateľom, ktorý je očami neviditeľný. To je alergia na roztoče. Roztoče sú mikroskopické článkonožce, ktoré s nami doslova bývajú. Dobre sa im totiž darí v tkaninách, plyšových hračkách a predovšetkým v našej posteli. Roztoče priam milujú teplo a vlhko, takže matrac a posteľná bielizeň sú ich rajom na zemi. V jednom grame prachu v domácnosti sú roztoče tisíce a prakticky ich nemožno úplne vyhubiť.
Pokiaľ ide o alergény z roztočov, jedná sa hlavne o výlučky týchto mikro zvieratiek. Jeden roztoč žije asi 4 mesiace. Najlepšie sa mu darí pri teplote okolo 25 °C a vzdušnej vlhkosti 55 – 75 %. Ich hlavnou potravou sú šupinky odlupujúce sa ľudskej kože. A pretože sa koža obmieňa veľmi rýchlo – dospelý človek za deň stratí asi 1,5 g šupiniek z pokožky – majú roztoče v domoch a bytoch doslova hody. Zároveň platia rovnice: čím viac ľudí a domácich maznáčikov, tým viac potravy pre roztoče.
Nie sú to len okom neviditeľné roztoče, ktoré môžu ohrozovať naše zdravie. Medzi roztoče patrí celý rad druhov (trochu paradoxne) nečlánkovaných článkonožcov. Počítame medzi ne napríklad aj kliešte – notoricky známe prenášače kliešťovej encefalitídy alebo boreliózy. Nemenej nepríjemným roztočom na koži je zákožka svrabová, pri ktorej je už podľa názvu zrejmé, že ide o pôvodcu svrabu.
Prejavy alergie na roztoče a jej diagnóza
Alergické prejavy sa pri precitlivenosti na roztoče môžu rozvinúť v celej svojej kráse. Trápiť vás môžu príznaky alergie v dýchacích cestách – upchatý nos, vodnatá nádcha či dýchavičnosť. Nezriedka môžu alergény roztočov dráždiť oči, vyvolať svrbiacu žihľavku alebo zhoršovať prejavy atopie a atopického ekzému.
Odhalenie alergie na roztoče vyžaduje vyšetrenie alergológa aj pozorné sledovanie príznakov. Napriek tomu, že sa v niektorých obdobiach alergické prejavy pri alergii na roztoče zhoršujú (typicky so začiatkom vykurovacej sezóny, kedy vo vnútorných priestoroch vzrastie prašnosť), bývajú symptómy prítomné celoročne. Príznaky alergie sa zhoršujú v prašnom prostredí – v lete na chalupe, u detí hrajúcich sa v perinách a pod. Kvôli tomu, že posteľ je ideálnym prostredím pre roztoče, sú prejavy alergií intenzívnejšie počas noci a ráno. Dlhotrvajúce príznaky ako upchatý nos v noci, tečúca nádcha alebo neustály kašeľ u detí preto nepodceňujte. Diagnózu alergie môže lekár potvrdiť pomocou tzv. Prick testov – testov na koži, kedy je roztok alergénu nakvapkaný na podráždenú pokožku a súčasne sa sleduje reakcia imunitného systému. Lekár tiež vylúči spojitosť týchto príznakov s astmou.
Ako sa zbaviť roztočov
Znížiť počet roztočov v domácnosti je možné viac či menej drastickými metódami. Niekto sa uchyľuje k častejšiemu upratovaniu a praniu lôžkovín. Iní bez milosti odstraňujú koberce a iné bytové textílie. Aké metódy na roztoče platia?
- Roztoče v posteli
Páperové periny vymeňte za prateľné deky, na matrace dajte prateľné návleky. Lôžkoviny každý týždeň, návleky a deky 1 x do mesiaca perte na 60 ° C. Plyšové hračky a vankúšiky, ktoré pranie neznesú vždy, keď idete meniť lôžkoviny, uložte na 24 hodín do mrazničky. Popri mrazničke je alternatívou nechať veci pol hodiny v zapnutej sušičke na 60 °C.
Zaujímavý variant pre alergikov predstavujú protiroztočové povlaky. Ide o výrobky z tkanín, ktoré sú špeciálne vyrobené tak, že látka má vlákna tak husto pri sebe, že nimi roztoče nemôžu preliezať. Vďaka tomu môžete mať hypoalergénne vankúše, deky či hypoalergénne matrace a chrániť sa pred najväčším zdrojom roztočov. Pri protiroztočových lôžkovinách je obvykle nutné, aby ich mali všetky lôžka v izbe, nie len lôžko alergika.
- S radosťou do upratovania
Pravidelné vysávanie a utieranie prachu je dobrý základ na zníženie množstva roztočov v byte. Aby sa prach nevíril, kúpte si kvalitný vysávač s HEPA filtrom. HEPA je skratka anglického "high efficiency particulate air", ide teda o filtre účinne zachytávajúce mikročastice (teda aj roztoče) zo vzduchu.
- Zbavte sa lapačov prachu
Ťažké závesy, koberčeky, ozdobné dečky... To všetko sa môže stať domovom pre roztoče. Pokiaľ teda doma máte alergika, budete si musieť dať prácu s ich častým a dôkladným praním na vysokú teplotu. Ak to nie je možné, ošetrujte ich aspoň protiroztočovými (akaricídnymi) prípravkami. Keď ani to nepomôže, musíte sa týchto dekorácií vzdať.
- Nenechávajte roztoče bývať v ideálnych podmienkach
Teplo a vlhko sú priatelia roztočov. V domácnosti alergika by preto nikdy nemalo byť zbytočne prekúrené. Na zníženie vlhkosti vzduchu často vetrajte. Ráno vždy ustelte posteľ, aby sa deky a matrace prevzdušnili a rýchlejšie vyschli
- Čistička vzduchu
Pokročilým pomocníkom na zníženie prašnosti je čistička vzduchu. Prístroj zo vzduchu odfiltrováva a zachytáva prachové častice a alergény vďaka HEPA filtrom. Pokiaľ je navyše čistička vzduchu vybavená ionizátorom, jej efektivita sa ešte zvýši. Prachové častice sa vďaka ionizácii zhlukujú, ťažkou a ľahšie sa usadia alebo zachytia. Systémy čističiek môžu ponúkať ionizáciu vzduchu zápornými aniónmi. Pokročilejšie systémy pracujú s kladnými aj zápornými iónmi.
Roztoče sú citlivé na chlad a ultrafialové žiarenie. Z týchto dôvodov im pobyt v horách nesvedčí a v nadmorskej výške nad 1 000 metrov sa už roztoče prakticky nevyskytujú. Účinok chladu na roztoče sa ale dá dobre využívať aj v nižšie položených oblastiach, stačí mať dosť miesta v mrazničke. Plyšové hračky alebo tkaniny, ktoré nemožno prať aspoň na 60 ° C môžete roztočov zbaviť tým, že ich zabalíte do igelitového vrecka a uložíte do mrazničky na 24 hodín.
Liečba alergie na roztoče
Prejavy roztočovej alergie sú chronické, s príznakmi sa preto vypravte na vyšetrenie za lekárom. Pri liečbe alergie sa využívajú 3 postupy.
1. Eliminácia roztočov
V priebehu liečby je dôležité odstraňovanie prachu a roztočov. Zároveň sa vyhnite prašným miestam alebo činnostiam, pri ktorých by ste sa s väčším množstvom alergénov dostali do kontaktu.
2. Potlačenie symptómov alergie
Symptómy alergií sú veľmi rozličné. Pomocou liečiv ich dokážete účinne potlačiť. Pomôžu lieky na upchatý nos alebo na upokojenie očí. Základom liečby alergií je potom predovšetkým podávanie antihistaminík. V prípade silných alergií môže byť potrebné pristúpiť k podávaniu kortikosteroidov. Podrobnosti o liečbe alergií sa dozviete v článku: Alergia a ich liečba
3. Alergénová imunoterapia
Lekár môže v prípade alergie pristúpiť k špecifickej alergénovej imunoterapii. Ide o metódu, kedy sa imunita postupným a riadeným vystavovaním malým dávkam alergénu učí na tento podnet adekvátne reagovať. Táto terapia je vždy vedená lekárom.
Roztoče tvoria tiež súčasť kožného mikrobiomu – napríklad trudník mazový (Demodex brevis) alebo trudník tukový (Demodex folliculorum). Oslabením imunitného systému alebo ich premnožením sa potom môžu rozvinúť symptómy podobné prejavom akné. Toto ochorenie kože nazývame demodikóza a na jej liečbu sú využívané antiparazitiká a chemoterapeutiká.
Alergia na srsť zvierat
Alergia na zvieratá je veľmi zákerná z niekoľkých dôvodov:
- Alergia sa nemusí prejaviť pri prvom kontakte, ale môže sa rozvinúť po až týždňoch alebo mesiacoch.
- Zvieracie alergény zostávajú dlho v prostredí, aj keď už sú to týždne alebo dokonca mesiace, čo zviera miesto opustilo. Alergény zvierat totiž dokážu priľovať na predmetoch, oblečení a bytových textíliách alebo na prachových časticiach.
- Alergénom nie sú chlpy, ako sa často traduje. Alergizujúce molekuly sú bielkoviny zo slín, mazových alebo potných žliaz, moču či šupiniek olúpanej kože. Samozrejme sa tieto častice obvykle vyskytujú v prítomnosti chlpov. Ale alergici nezvíťazia nad alergiou tým, že si za domácich miláčikov zaobstarajú zvieratá bez srsti.
- Alergizujú aj zvieratká, čo už nejaký čas nebehajú. Napríklad kožušiny, ovčie rúno a ďalšie „živočíšne“ prvky interiérov môžu alergikom dosť znepríjemniť život.
Alergie na psy
Malý alebo veľký, dlhosrstý alebo krátkosrstý… Pre alergika nie je pes vhodným maznáčikom. Alergény nie sú primárne samotné chlpy, alergizujú preto ako dlhosrsté, tak aj krátkosrsté plemená. Vhodným psom pre alergikov teda nebude ani psí naháč.
Alergia na mačky
Mačacie alergény patria medzi tie najzákernejšie, najviac ich obsahujú mačacie sliny a slzy. Majú ešte vyšší alergizujúci potenciál ako alergény psie a dlhšie zostávajú v prachu, na predmetoch alebo oblečení. Napríklad pri silnej alergii dieťaťu úplne stačí ako zdroj alergénov spolužiak, čo má doma mačacieho miláčika. Je zjavné, že mačka pre alergikov rozhodne nie je dobrý kamarát, a to ani mačka bez chlpov.
Najbežnejšími vyvolávačmi alergií na zvieratá u nás sú mačky a psy. Z celosvetového hľadiska sa medzi najvýznamnejšie aeroalergény radia alergény švábov. Tento pomerne primitívny hmyz je po svete hojne rozšírený, preto alergiu na šváby niekedy radíme medzi cestovateľské alergie. Švábie alergény odolávajú teplu aj UV žiareniu av prostredí preto vydržia aj roky. Švábom sa darí hlavne v teplejších oblastiach av SR žije len niekoľko druhov. Napriek tomu sa s použitím dokonalejších diagnostických nástrojov ukazuje, že aj s „našimi“ švábmi by sa malo pri posudzovaní alergických ťažkostí počítať.
Čo robiť pri alergii na zvieratá?
Prejavy alergie na psa a ďalšie zvieratá majú typické symptómy - začervenané oči, upchatý nos, vodnatú nádchu alebo svrbivé vyrážky. Rovnako ako u bežných alergií je nevyhnutné vyhnúť sa kontaktu s alergénmi. Alergikovi by ste preto nemali kupovať domáceho maznáčika. Prípadne by ste mali so zvieraťom obmedziť kontakt, chovať ho vonku, v žiadnom prípade ho nepustiť do spálne alebo detskej izby. Väčšiu pozornosť venujte dôkladnému umývaniu rúk i častému upratovaniu. Aby ste sa zbavili alergénov, budete potrebovať kvalitný HEPA filter ideálne triedy 12 a vyššej.
Ide o ťažkú otázku, na ktorú nie je dobrá odpoveď. Alergia na morčatá, škrečky, zakrpatené králiky a ďalšie roztomilé domáce hlodavce by sa čo do agresivity dala zaradiť hneď do závesu za mačacie alergie. Alergia na vtáky je výrazne vzácnejšia. Avšak vtáčie klietky, hniezda, perie alebo aj perové periny sú brlohy roztočov. Preto to, čo sa tvári ako alergia na perie, je často prostá alergia na roztoče. Vzácna ale veľmi silná býva aj alergia na kone. Bezproblémové nie sú ani akváriové rybičky. Napriek tomu, že samé nealergizujú, hlavne neudržované akvárium sa stáva zdrojom spór dráždiacich ľudí s alergiou na plesne. Veľa alergénov si navyše budete domov nosiť ako kŕmenie pre rybičky. Ale dokonca ani pokiaľ namiesto rybičiek zaobstaráte deťom korytnačku, nemusíte nad alergénmi vyhrať. Áno, existuje aj alergia na korytnačky, pri ktorej citlivých ľudí alergizujú odlupujúce sa šupinky z kože korytnačiek.
Liečbu alergií nepodceňujte
Vznik alergie na mačky a ďalšie zvieracie alergény býva postupný a opustiť zvieracieho miláčika nie je jednoduché. Rozvoj atopických ochorení – ekzému, astmy a zvieratá resp. alergia na zvieratá spolu úzko súvisia. Na pozadí alergických problémov totiž beží chronický zápal. Zanedbanie liečby preto vedie k rozvoju chronických zdravotných ťažkostí.
Autor : Petra Večeřová
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
VIVIDRIN Ectoin očné kvapky 10 ml
Skladom v e‑shope
12,09 €
LIVOSTIN 0,5 mg/ml nosový suspenzný sprej 10 ml
Skladom v e‑shope
7,79 €
STADLER FORM George zvlhčovač a čistička vzduchu 1 ks
Skladom v e‑shope
248,99 €
PURESSENTIEL Čistiaci sprej 41 esenciálnych olejov 200 ml
Skladom v e‑shope
25,89 €
22,19 €
Súvisiace otázky z poradne
-
05. 03. 2021
Kožný ekzém alebo alergia
Dobry vecer.Chcem sa Vas spitat uz sme boli aj u kozej a u dr deckeho nevedia nam urcit co to je.Mysleli si ze plostice tie potom dali prec kedze som to doma prezela a nic som nenasla .tie vyrazky sa tvoria cez den bez coho kolvek aby robila ja som uz zufala len co jedini zasusime tak sa tvoria nove.
Dakujem za radu pekny vecer -
17. 05. 2022
Alergia a konvičkovanie
Alergia a konvickovanie
Dobry den,
dcerka ma 5 rokov a je alergička, berie sirup Rupafin, na noc Flixonase. Bolo nam odporucene konvickovat, co sme aj robili,v case navstevy skolky rano a vecer,cez volne dni 1x.. Mozem jej vyplachnut nos aj 3krat za den, napr.po navrate zo skolky, z dlheho pobytu v prirode? Neznicim jej sliznicu nosa? Konvickujeme uz dlho,presne podla navodu, dcerka nema problem, len ci mozem 3x denne i dlhodobo. Alebo by ste odporucili daky roztok na vyplachy z lekarne?Vdaka
Dobrý deň,
diagnózu by mal určiť vždy lekár, vo Vašom prípade možno lepšie kožný lekár. Pravdepodobne sa jedná o nejakú kožnú infekciu, alebo alergickú reakciu. Na základe spomínaných ploštíc ma ešte napadá možnosť svrabu. Nepíšete ale o iných prejavoch, ako je svrbenie, šupinatenie, atd....Mohli by ste skusit potierať mastou Bepanthen plus (obsajuje dezinfekčnú zložku proti infekcám). Vačšina prípravkov, ktoré sú silnejšie a vhodnejšie, sú ale viazané na lekársky predpis a teda potrebná konzultácia s lekárom. Na utlmenie príznakov možete použiť antihistaminikum Zodac. V prípade, že sa jedná o alergickú reakciu, mali by príznaky zmiznúť, alebo aspoň sčasti ustúpiť.
BEPANTHEN Tattoo masť
ZODAC 10 mg 7 tabliet
S pozdravom a želaním pekného dňa
PharmDr. Zuzana Kuncová