Ako spoznať astmu

AKO SPOZNAŤ ASTMU

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Priedušková astma trápí čím ďalej tým viac ľudí. Aj keď sa nedá úplne vyliečiť, pomocou vhodných liekov a správnej inhalačnej techniky môže byť aj bezpríznaková. Veľkú úlohu v liečbe zohráva vyhýbanie sa spúštačom záchvatu a celková duševná pohoda.

 • Dýchanie
 • Alergie
 • Astma a CHOPN

6 minút čítania


Čo je to astma? Čo je to astma?

Astma bronchiale alebo priedušková astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré je spojené so zvýšenou dráždivosťou priedušiek. Priedušky sú postihnuté neinfekčným, alergickým zápalom, ktorý vyvoláva ich stiahnutie, opuch sliznice a nadmernú tvorbu hlienu.

Spúšťačom príznakov astmy môžu byť znečištené ovzdušie, infekcia dýchacích ciest, chemické látky, silné emócie, stres, fajčenie a v neposlednej rade zohráva dôležitú úlohu aj dedičnosť. Pri alergickej astme je kašeľ vyvolaný kontaktom s alergénom, ako sú zvieratá, prach, pele, roztoče, plesne a iné menej časté alergény. Uvedené ťažkosti sa môžu náhle objavovať v záchvatoch a tiež náhle odoznieť samovoľne alebo vplyvom liečby, alebo pretrvávajú dlhodobo, pokiaľ astma nie je  správne liečená.

Všetky príznaky sa nemusia objavovať súčasne, niekedy dominuje len jediný. V obdobiach pokoja (mimo sezóny) môžu byť ťažkosti sotva postrehnuteľné.

Pomenovanie astma sa hovorovo používa pre bronchiálnu astmu, ale existuje ešte astma cardinale, alebo srdcová astma. Ide o srdcové zlyhanie, kedy ľavá srdcová komora nie je schopná odčerpávať krv z pľúc v ktorých sa hromadí. Pacient má najčastejšieproblémy s dýcháním, trápi ho dušnosť, bolesť na hrudi a opuchy.

Príznaky astmy Príznaky astmy

Charakteristickými príznakmi astmy sú : dlhodobo prebiehajúci zápal, zvýšená dráždivosť a zúženie priedušiek. Pacienti trpia opakovanými stavmi hvízdavého dýchania, kašľom, dušnosťou a zvieravým pocitom na hrudi.

Astmatici typicky trpia:

 1. dráždivým kašľom v noci alebo nad ránom,
 2. tlakom alebo zvieravým pocitom na hrudi,
 3. dušnosťou, 
 4. obtiažnym vydychovaním,
 5. hvízdaním alebo piskotom pri dýchaní.

Na základe toho, ako často sa astma prejavuje, je možné astmu rozdeliť na intermitentnú (občasné záchvaty) a perzistujúcu, ktorá se ďalej delí na ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú. Perzistujúca astma sa vyznačuje častými a trvalými príznakmi.

Liečba astmy

Astmu nevieme vyliečiť, ale vďaka správnej liečbe môžete mať astmu úplne pod kontrolou. Pokiaľ je liečba správna, nemáte žiadne príznaky v priebehu dňa (najviac dvakrát týždenne), žiadne obmedzenia denných aktivít, žiadne nočné príznaky alebo prebudenie kvôli astme, častosť potreby úľavových liekov (najviac dvakrát týždenne) a žiadne opakovanie záchvatov dušnosti.

Podľa závažnosti ochorenia lekár predpíše lieky na astmu:

 1. lieky úľavové, ktpré slúžia k zastaveniu astmatického záchvatu. Účinok nastupuje rýchlo a väčšinou má krátku dobu pôsobenia. Nie sú  určené  k užívaniu pravidelne a dlhodobo.
   
 2. lieky kontrolujúce astmu - užívajú  sa dlhodobo každý deň. Aj v dobe, kedy pacient nepociťuje žiadne príznaky astmy. Liečia zápal prebiehajúci v prieduškách, a tak bránia vzniku a opakovaniu záchvatov dušnosti a sipotu.

Čo pomáha na astmu Čo pomáha na astmu

Typickou liekovou formou je inhalátor na astmu a s tým súvisí aj správna inhalačná technika. Pri inhalácii sa vdychujú liečivá priamo do pľúc pomocou inhalátorov a zaisťujú  liečbu nielen vysoko účinnú, ale tiež s minimom nežiadúcích účinkov a liekových interakcií. Pri správnej inhalácii dostanete do pľúc potrebnú dávku liečiva, bude mať viac času sa v pľúcach usadiť a tým aj lepšie účinkovať.

Trochu zložitejšia môže byť liečba astmy u detí, pretože nevedia správne inhalovať. Preto existujú inhalačné nadstavce. Skladajú sa z masky priliehajúcej na tvár a komory, kam sa aplikuje liečivo. Inhalačný nadstavec umožňuje dieťaťu prirodzene dýchať a vdychovať liečivo bez toho, aby sa muselo učit správnu inhalačnú techniku daného inhalačného systému.

Tip BENU: Spýtajte sa svojho lekárnika, ako správne inhalovať. 

Keď lekár predpíše na perzistujúcu astmu kortikoidy, mnoho pacientov sa obáva nežiadúcich účinkov. Pri inhalačnom podaní sú nežiadúce účinky minimálne a ich prínos v liečbe astmy mnohonásobne prevyšuje ich riziká.

Aj keď v niektorých prípadoch sa liečba astmy bez liekov nezaobíde, prinášame vám niekoľko tipov, ako na astmu bez liekov :

 • zdržujte sa v miestach, kde je čisté ovzdušie,
 • jednoznačne skoncujte s fajčením a vyhýbajte sa zafajčeným priestorom,
 • obmezte používanie roznych aromatických osviežovačov, parfémov a dráždivých vôní,
 • udržujte sa  v pohode, bez stresu,
 • odstráňte zo svojho obydlia nepotrebné textílie ako sú závesy, záclony a koberce,
 • pravidelné upratovanie by malo byť samozrejmosťou , vrátane utierania prachu vlhkou handrou,
 • v peľovej sezóne obmedzte pohyb vonku alebo noste rúško,
 • na zlepšenie kvality ovzdušia doma vyskúšajte čističku vzduchu.

Inhalátory a nadstavce

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.