Ako na astmu u detí

AKO NA ASTMU U DETÍ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Možno to poznáte: dieťa stále kašle a lieky nezaberajú, v noci zle spí, niekedy počujete pískanie na hrudníku a pri fyzickej aktivite sa rýchlo unaví? Možno ide o príznaky astmy. Úľavu prinesú lieky na astmu, ktoré dokážu chorobu stabilizovať a priniesť bezpríznakové obdobie. 

 • Dýchanie
 • Astma a CHOPN

5 minút čítania


Čo je to astma? Čo je to astma?

Astma je chronické zápalové ochorenie, ktoré je spojené so zvýšenou dráždivosťou priedušiek. Väčšinou sa prejavuje pocitom tlaku na hrudi, obtiažným výdychom, kašľom v noci alebo nad ránom a epizódami piskotu pri výdychu.

Priedušky sú postihnuté neinfekčným, alergickým zápalom, ktorý vyvoláva ich stiahnutie, otok sliznice a nadmernú tvorbu hlienu. Takéto zúženie priedušiek vedie k sťaženému dýchaniu,  výdychovej dušnosti, sipotu, pocitom tiaže na hrudi, suchému dráždivému kašľu, ktorý sa objavuje hlavne po námahe alebo v noci a ruší tak spánok a obmedzuje fyzickú aktivitu. Kašeľ môže byť vyvolaný tiež kontaktom s alergénom (napr. zviera).

Popísané ťažkosti sa môžu náhle objavovať v záchvatoch a tiež náhle zmiznúť samovoľne alebo vplyvom liečby, alebo pretrvávajú dlhodobo, pokiaľ astma nie je správne liečená. Všetky príznaky sa nemusia objavovať súčasne, niekekdy dominuje len jediný. V obdobiach pokoja (mimo sezóny) môžu  byť ťažkosti sotva postrehnuteľné.

Ako sa prejavuje astma? "Ako sa prejavuje astma?

Charakteristickými črtmi astmy sú :  dlhodobo prebiehajúci zápal, zvýšená dráždivosť a prestavba priedušiek. Tá sa prejavuje rôznym stupňom ich zúženia, ktoré je často vratné. Pacienti trpia opakovanými stavmi hvízdavého dýchania, kašľom, dušnosťou a zvieravým pocitom na hrudi. Na základe početnosti prejavov je možné astmu rozdeliť na intermitentnú (občasné záchvaty) a perzistujúcu, ktoré sa ďalej delí na ľahkú, stredne ťažkú a ťažkú. Perzistujúca astma sa vyznačuje častými a trvalými príznakmi.

  Lieky na astmu Lieky na astmu

Lieky používané v liečbe astmy delíme na preventívne (kontrolujúce) a úľavové. Hlavnými preventivnými liekmi s vysoko protizápalovými účinkami  sú v súčasnej dobe kortikosteroidy, v prípade astmy sa podarilo vyvinúť ich typy, ktoré sa dajú podávať v inhalačnej forme. To je pre pacientov s astmou obrovskou výhodou, pretože sa tým pádom môžu tieto lieky  podávať v minimálnych dávkach a priamo do priedušiek. Je potrebné ich užívať dlhodobo a každodenne k udržaniu klinickej kontroly nad astmou. Zúženie priedušiek je možné ovplyvniť aj podaním liekov, ktoré uvoľnia kŕč svaloviny v stene priedušiek a tým znovu zväčšia priechodnosť dýchacích ciest. Túto skupinu liekov preto nazývame ako lieky „záchranné“, „úľavové“ alebo „uvoľňujúce“. Cieľom liečby astmy je ale vždy dosiahnutie a dlhodobé udržanie takého stavu, ktorý označujeme ako „astma pod kontrolou“.

Astmu nevieme vyliečiť, pacient by nemal mať žiadne príznaky v priebehu dňa (maximálne  dvakrát za týždeň), žiadne obmedzenie denných aktivít, žiadne nočné príznaky alebo prebudenie kvôli astme, častú potrebu úľavových liekov (maximálne dvakrát za týždeň) a žiadne opakovanie záchvatov dušnosti.

Astma u detí Astma u detí

Astma je jedno z najčastejších chronických ochorení u detí. Prevalencia astmatických symptómov u detí kolísa medzi 1 až 30% v rôznych populáciach a narastá vo väčšine krajín. Toto onemocnenie sa môže prejaviť v akomkoľvek veku dieťaťa, obvykle sa ale objavuje okolo piateho roku života. Preto je veľmi dôležité poznať prejavy astmy u detí a v prípade pochybností bezodkladne navštíviť svojho lekára.

Ako poznám, že moje dieťa trpí astmou? Príznaky, ktorých by ste si mali všímať:

 • Časté záchvaty kašľa, ktoré sa objavujú predovšetkým počas hry, v noci alebo pri smiechu. Je dôležité vedieť, že samotný kašeľ, teda bez ďalších príznakov, môže byť prejavom astmy.
 • Menej energie počas hry.
 • Zrýchlené dýchanie.
 • Sťažovanie  sa na bolesť a tlak na hrudi.
 • Pískavé zvuky pri nádychu alebo výdychu.
 • Dušnosť.
 • Stuhnuté krčné a hrudné svalstvo.
 • Slabosť a vyčerpanosť.

Pamätajte na to, že nie všetky deti majú rovnaké astmatické príznaky, tie sa môžu veľmi lišiť dokonca aj u jedného dieťaťa. Zároveň nie každé kašľanie je astmou. U detí do päť rokov je najčastejšou príčinou vzniku astmy respiračné ochorenie, ako je napríklad obyčajné prechladnutie. Pokiaľ má vaše dieťa problémy s dýchaním, choďte s ním čo najskôr k lekárovi na vyšetrenie.

Zdrave-plice_950x280

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.