Čo na suchý dráždivý kašeľ

ČO NA SUCHÝ DRÁŽDIVÝ KAŠEĽ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

To, že kašeľ nie je žiadna choroba, ale len príznak, je všeobecne známe. Môže signalizovať bežné respiračné ochorenie, ale tiež aj  vážne pľúcne  ťažkosti. Ako sa suchý kašeľ lieči? Pri akútnom kašli pomôžu voľnopredajné lieky. Akonáhle kašeľ  trvá viac než 3 týždne, vyžaduje si vyšetrenie u lekára.

 • Dýchanie

6 minút čítania


Ako rozlíšiť suchý kašeľ od vlhkého? Ako rozlíšiť suchý kašeľ od vlhkého?

Keď prídete do lekárne a chcete niečo na kašeľ, položí vám lekárnik určite túto otázku: “Aký kašeľ  Vás trápi?” Kašeľ sa dá rozoznať podľa jednoduchého vodítka. Pre suchý kašeľ je typické, že po podráždení dýchacej trubice začnete kašľať, dusiť sa a nemôžete sa poriadne nadýchnúť. Dráždivý kašeľ je neproduktívny, takže z priedušiek nevykašliavate hlien. Vlhký kašeľ je produktívny. Cítite bolesť na hrudi a v prieduškách je hlien, ktorý sa bez podpory obtiažne vykašliava.

Niekedy odpoveď na otázku nie je jednoznačná, pretože sa kašeľ v priebehu choroby mení. Pre niektoré virózy sú typické oba typy kašľa. Počas noci sa nahromadí v prieduškách hlien a ráno vykašliavate. V pruebehu dňa a neskôr tiež večer vás dusí už len dráždivý suchý kašeľ.

Pri dlhotrvajúcom kašli navštívte lekára Pri dlhotrvajúcom kašli navštívte lekára

Kašeľ, ktorý trvá viac  než 3 týždne, se stáva chronickým. Pri dlhotrvajúcom suchom kašli už dlhšie nečakajte a navštívte lekára, ktorý Vám vyšetrí vaše priedušky, pľúca a srdce fonendoskopom a vypíše vám výmenný lístok na vyšetrenie k špecialistovi.

Dlhotrvajúci kašeľ, či už suchý alebo vlhký, sa vyskytuje u alergikov, astmatikov, fajčiarov, pri chronickej obstrukčnej pľúcnej chorobe, pri emfyzéme pľúc, pri srdcových problémoch, refluxnej chorobe pažeráka alebo nádorových ochoreniach. Kašeľ je tiež prejav nežiadúceho účinku niektorých liekov na vysoký kný tlak.

Liečba suchého kašľa Liečba suchého kašľa

 

Na liečbu dráždivého kašľa Vám pomôžu  tzv. antitusiká, teda lieky na suchý kašeľ. Podávajú sa tiež večer alebo na noc pri kašli, ktorý neviete presne zaškatuľkovať.

Lieky na suchý kašeľ obsahujú tieto účinné látky:

 • Butamirát - nájdeme ho v liekoch Stoptussin, Sinecod, Tussin. Je vhodný na suchý kašeľ ako u detí, tak aj u dospelých, len vyberte správnu liekovú formu a vhodnú dávku.
 • Dropropizin - účinná látka v lieku Ditustat, kvapkách na suchý kašeľ. Pôsobí v prieduškách, kde blokuje ich podráždenie. Má aj mierne antihistaminické pôsobenie a preto pomáha aj na alergický kašeľ. Môže spôsobovať miernú ospalosť.
 • Dextromethorfán - nachádza sa v liečivom sirupe Dinarex alebo v známom Robitussin antitusicum. Tlmí kašeľ v mozgu - v predĺženej mieche a tiež môže zhoršovať pozornosť, preto buďte opatrní.

Variantou k tradičnej liečbe je liečba homeopatikmi. Homeopatický sirup  Stodal na všetky typy kašľa je vhodný pre deti a tiež ich vyhľadávajú tehotné a dojčacie ženy.

Čo pomáha na suchý kašeľ u dospelých Čo pomáha na suchý kašeľ u dospelých

Priedušky a hrdlo sú z neustáleho kašľania podráždené. Ukľudniť nutkanie na kašľanie pomôže aj prírodna sila byliniek v podobe sirupov a pastiliek (Vypestujte si bylinky v kvetináči doma a naštartujte imunitu a udržiavajte sa s nimi fit.). Pri dráždivom kašli môžete siahnuť aj po tejto variante. Môžete si ju vziať medzi dávkami liekov, sú chutné a zároveň zvlhčujú hrdlo a ukľudňujú podráždenie.

Typické sú:

Čo na dráždivý kašeľ u detí Čo na dráždivý kašeľ u detí

Vyliečiť suchý kašeľ u detí je niekedy hotová veda. Len čo sa dostanú po dlhšej dobe do kolektivu, opäť začnú pokašliavať. Aj  keď niekedy okrem kašľa nemajú žiadne príznaky, pani učiteľka v škôlke je neúprosná. Deti sa musia najskôr vyliečiť.

Dráždivý suchý kašeľ u detí vyliečia kvapky a sirupy, väčším deťom potom môžete dávať tiež tablety. Účinné látky sú usporiadané do prehľadnej tabuľky podľa veku:

Účinná látka Vek Dávkovanie
Dropropizin od 6 mesiacov 3-4krát denne
Levodropropizin od 2 rokov 3krát denne
Butamirát od 1 mesiaca 3krát denne
Dextromethorfán od 2 rokov každých 4 - 8 hodín

Čo na suchý kašeľ u detí ešte pomáha? Čo na suchý kašeľ u detí ešte pomáha?

Pokoj a odpočinok: aby mal organizmus dostatok energie na regeneráciu a liečbu, nechajte dieťa odpočívať pri rozprávke, maľovanke  alebo  pri knižke a pohybové aktivity odložte na neskôr.

Pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály: ovocie a zelenina sú bohaté na vitamíny a minerály, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie imunitného systému.

Prirodzená imunita: iste budete súhlasiť, že dostať ovocie a zeleninu do jedálnička dieťaťa je niekedy zložité. Ako im zabezpečiť aspoň nejakú dávku vitamínov a minerálov? Vyskúšajte multivitamínové želatinové  cukríky - napr.  RAKYTNÍČEK Multivitamínové želatínky s rakytníkomMarťankovia alebo Vibovit.

Lieky na kašeľPrípravky na kašeľ

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  • Tehotenstvo a dojčenie
  12. 05. 2020

  Sú vhodné pastilky Phyteneo Sinetuss ne liečbu dráždivého kašľa v tehotenstve?

  Dobry den chcela by som sa informovat ci mozem uzivat tieto pastilky pri suchom, drazdivom kasli ked som v 15 tyzdni tehotenstva. Dakujem za odpoved

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Phyteneo Sinetuss pastilky 24 ks sú vhodné aj pre tehotné a kojacie  ženy pri dodržaní  dávkovania maximálne  3 x denne 1 pastilku rozpustiť v ústach. Neprekračujte maximálne dennú dávku, nakoľko obsiahnutý tymián vo vyšších dávkach stimuluje maternicu.  Pastilky pôsobia ukľudňujúco na horné dýchacie  cesty . 

  V tehotenstve je bezpečnejšie  užívať homeopatický liek   Stodal sirup, kt.  pôsobí na rôzne druhy kašľa ( suchý, dráždivý, vlhký)   a čaj Pulmoran  (uľahčuje odkašľávanie pri hlienovitom kašli)   – pri jeho užívaní 3x denne nie je u tehotných kontraindikovaný.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Kašeľ
  16. 11. 2020

  Čo je vhodné na suchý kašeľ pre 8 mesačné bábätko?

  Dobry den,

  chcem sa opýtať na dieťatko 8 mesačné ma už 3. deň suchý kašeľ v noci sa to stupňuje, cez deň možno raz, dvakrát zakašle, nemá horúcku vôbec. poradili by ste asi nejaký sirup na takýto kašeľ pre bábätko?

  Ďakujem krásne

  Dobrý deň,

  pre 8 mesačné dieta by som Vám odporučila kvapky Tussin, pretože sú vhodné aj pre najmenších a jednoducho sa dávkujú. Obsahujú účinnú látku, ktorá tlmí suchý a dráždivý kašeľ. Dávkuje sa podľa hmotnosti dieťaťa. Pokiaľ by kašeľ neustal po týždni liečby, navštívte detského lekára. 

  Tussin kvapky 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  30. 11. 2020

  Ktorý liek je vhodný na suchý kašeľ, ak už nie je dostupný Ditustat?

  Dobrý deň,


  chcel by som sa spýtať, prečo je DITUSTAT nedostupný a kedy by sa dal u Vás kúpiť. Potrebujem niečo na suchý dráždivý kašel. Ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Liek Ditustat je  už momentálne nedostupný, prestal sa vyrábať. Možno ho ešte nájdete v niektorej kamennej lekárni. Na liečbu suchého kašľu môžete použiť kvapky TUSSIN gto por 25ml. Dávkovanie treba zvoliť podľa zodpovedajúcej hmotnosti. Ak preferujete skôr sirupy, na suchý kašeľ je vhodný ROBITUSSIN Antitussicum sirup 100 ml.

   

  Kompletnú ponuku liekov na suchý kašeľ nájdete : https://www.benulekaren.sk/lieky-na-suchy-kasel. 

  Kompletnú ponuku prípravkov na suchý kašeľ, kt. môžu byť aj doplnkovou liečbou nájdete na : https://www.benulekaren.sk/pripravky-na-suchy-kasel.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.