Ako vytiahnuť kliešťa

AKO VYTIAHNUŤ KLIEŠŤA

Na otázku „ako správne odstrániť kliešťa u človeka“ neexistuje jednoznačná odpoveď. Na čom sa však všetky postupy zhodnú  je čas. Kliešť sa má  vytiahnuť čo možno najskôr. Predstavíme vám základné postupy na správne vytiahnutie  prisatého kliešťa a tu sa dozviete aj to, čo pri odstraňovaní kliešťa NErobiť.

 

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Cestovanie

Ochorenia prenášané kliešťami

Pokiaľ objavíte prisatého kliešťa, mali by ste ho rýchlo vytiahnuť. Pokiaľ si na to sami netrúfate, alebo je na ťažko dostupnom mieste, radšej vyhľadajte lekára. Včasné a správne vytiahnutie kliešťa znižuje riziko nákazy kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. 

 • Prvé príznaky kliešťovej encefalitídy sa objavujú až po 7-14 dňoch od prisatia a majú 2 fázy. V 1. fáze pripomínajú ľahké vírusové ochorenie, ktoré čoskoro odznie, aby približne po týždni nastúpila 2. fáza s vysokými horúčkami a poruchami nervového systému. 
 • Po nákaze lymskou boreliózou sa ako prvý objaví kožný zápal v mieste prisatia kliešťa, ktorý má podobu červenej škvrny o priemere 3-5 cm. Niekedy sa u postihnutého objavia mierne zvýšená teplota, bolesti svalov a hlavy. Často sa pridružía aj  zápal kĺbov a svalov a zväčšené lymfatické uzliny. Nebezpečie spočíva v zámene boreliózy s ľahkou virózou. 

Při jakémkoli podezření ihned vyhledejte svého lékaře. Diagnotistika lymeské boreliózy i klíšťové encefalitidy se provádí pomocí serologických testů krve. 

Pri akýmkoĺvek podozrení ihneď vyhľadajte svojho lekára. Diagnostika lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy sa vykonáva pomocou serologických testov krvi. 

Čo NErobiť pri vyťahovaní kliešťa

Na začiatok sa pozrieme na to,čo pri vyťahovaní kliešťov rozhodne  NErobiť:

 • Nesnažte sa ho namastiť a udusiť bežnými masťami alebo olejmi. Kliešť sa pridusí a môže vyvrátiť obsah čriev do rany. A to nechcete. Tým sa zvyšuje možnosť nákazy.
 • Z rovnakého dôvodu nerozpučte prisatého kliešťa rukou ani pinzetou.

Ako správne vytiahnuť kliešťa


Ako sme si už na začiatku povedali správnych postupov je hneď niekoľko. Kliešť sa dá vytiahnuť aj bez pinzety, môžete použiť vatovú tyčinku alebo špeciálny háčik. Popíšeme vám 2 základné techniky:

Odstraňovanie kliešťa háčikom

 • Umyte si ruky, pokiaľ na nich máte nejaké čerstvé odreniny, natiahnite si radšej gumené latexové rukavice.
 • Naneste na kliešťa prípravok IXOsafe pre bezpečné odstránenie kliešťov 10ml k rýchlemu znehybneniu a usmrteniu.
 • Vezmite si háčik na kliešte  a votrelca pomaly vytiahnite.
 • Pokiaľ sa vám nepodarí odstrániť kliešťa aj s chápadlami, nevadí, z nich už prenos infekcie nehrozí a telo si s nimi poradí ako s trieskou.
 • Miesto kde bol kliešť prisatý, vydezinfikujte. V najbližších nasledujúcich týždňoch potom sledujte, či nedošlo k začervenaniu. Pokiaľ áno, zastavte sa u svojho lekára.

Vyťahovanie kliešťa vatovou tyčinkou alebo pinzetou 

Pomôžeme, poradíme

Pokiaľ si neviete s niečím rady, alebo potrebujete poradiť s výberom vhodných prípravkov a nástrojov na vyťahovanie kliešťov. O repelentoch a preventívnej ochrane proti klliešťom  a inému bodavému hmyzu si môžete prečítať v článku o ochrane proti hmyzu. Vyskúšajte tiež našu internetovú lekáreň, kde nájdete pomôcky na odstránenie kliešťov.

Prípravky proti hmyzu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.