Čo je to lymská borelióza - príznaky, priebeh, liečba

ČO JE TO LYMSKÁ BORELIÓZA - PRÍZNAKY, PRIEBEH, LIEČBA

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Lymská borelióza patrí medzi zoonózy, čo znamená, že ide o chorobu prenášanú zo zvieraťa na človeka. Tým zvieraťom je kliešť (Ixodes ricinus), ktorý sa vyskytuje v tráve, v lesoch, na lúkach i mestských parkoch. Proti borelióze sa zatiaľ nedá očkovať ale dobrou správou je, že je liečiteľná.

  • Cestovanie
  • Choroby

4 minúty čítania


Čo je to borelióza? Čo je to borelióza?

Borelióza je ochorenie, ktoré spôsobuje baktéria Borellia burgdorferi. Prenášajú ju kliešte a to v každom vývojovom štádiu, od lariev, cez nymfy až po dospelých kliešťov a preto sa niekedy nazýva aj kliešťová borelióza. Borellia má špirálovitý tvar a prežíva v črevách niektorých infikovaných kliešťov. Potom, čo sa kliešť prisaje na zviera alebo človeka, baktérie sa premiestňuje do slín a následne potom do tela hostiteľa. Prenos boreliózy nenastane teda okamžite, ale v priebehu niekoľkých hodín a preto okamžitým vytiahnutím prisatého kliešťa znížite riziko nákazy.

Príznaky boreliózy možno niekedy ľahko zachytiť, inokedy sa prehliadnú Príznaky boreliózy možno niekedy ľahko zachytiť, inokedy sa prehliadnú

Typickým prvým príznakom, ktorý hľadá každý v mieste vytiahnutie kliešťa, je začervenanie. Začervenanie vzniká tiež v prípade, že je kliešť prisatý dlhšiu dobu a pokožka je podráždená, začervenaná, niekedy aj teplá. Ako teda vyzerá fľak pri borelióze a ako ho odlíšiť od podráždenej pokožky? Fľak pri borelióze sa objaví približne po štyroch alebo piatich dňoch a je presne ohraničený, s bielym stredom. Okrem toho sa môže pridať únava, malátnosť, horúčka, bolesť hlavy,  bolesť svalov aj opuchy lymfatických uzlín. Tieto prejavy boreliózy pripomínajú chrípku a preto im niekto nemusí venovať dostatočnú pozornosť. U ľudí, ktorí majú silnú obranyschopnosť, sa nemusia dokonca prejaviť žiadne príznaky boreliózy.

Pokiaľ si na sebe alebo na druhom všimnete, že sa objavil ostro ohraničený fľak na mieste vytiahnutia kliešťa, je čas ísť k lekárovi, ktorý predpíše na liečbu antibiotiká. V opačnom prípade sa príznaky lymskej boreliózy ďalej rozvíjajú do neskorej boreliózy. V druhej fáze po 1-4 mesiacoch postihuje choroba kĺby, srdce a nervový systém a vyústi do tretej fázy, ktorá znamená celoživotné ťažkosti : bolesti kĺbov, zápal osrdcovníka (obalu srdca), tŕpnutie končatín a poruchy pamäti. Inkubačná doba boreliózy sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých dní až týždňov, väčšinou je to 7 - 14 dní ale tolerancia je až 3 - 30 dní.

Liečba nie je zložitá, keď sa nasadí správne Liečba nie je zložitá, keď sa nasadí správne

Liečbe predchádza správna diagnostika v ordinácii u lekára. Rozhodne neplatí, že každý, kto mal prisatého kliešťa má hneď boreliózu a to dokonca aj v prípade, že bol kliešť infikovaný. Pri diagnostike lekár prihliadne na časový odstup od prisatia kliešťa (viac ako 36 hodín) a rozmer škvrny (viac ako 5 cm u dospelého). Liečia sa podávaním antibiotík po dobu 14 dní.

Borelióza v tehotenstve sa lieči rovnakým spôsobom, a to podávaním antibiotík s výnimkou tých liečiv, ktoré sú v tehotenstve kontraindikované. Aj keď baktérie rodu Borrelia môžu prenikať cez placentu, doposiaľ nebol zaznamenaný negatívny vplyv na vývoj bábätka. Aj keď môže mať mamička príznaky boreliózy, tieto baktérie neprechádzajú do materského mlieka. Liečba a diagnostika boreliózy u detí sa nelíši od postupov u dospelých pacientov.

Očkovanie proti borelióze Očkovanie proti borelióze

V tejto chvíli neexistuje vakcína, ktorá by zabránila borelióze tak, ako je tomu pri kliešťovej encefalitíde. Tímy vedcov ale na vývoji intenzívne pracujú a v horizonte niekoľkých rokov sa takéhoto očkovania dočkáme. Zatiaľ je jedinou prevenciou použitie repelentov, vhodného odevu a obuvi pri pobyte v prírode. Po príchode domov si nezabudnite starostlivo skontrolovať hlavne také miesta na tele, kde je koža tenšia, ako sú triesla, podpazušie, miesta v lakťoch a pod kolenami. Ak nájdete prisatého kliešťa, odstráňte ho čo najskôr, ideálne do 24 hodín od prisatia. Ideálnym pomocníkom sú na tento účel pinzety alebo háčik a miesto vydezinfikujte.

Repelenty

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.