Ako sa chrániť pred hmyzom pomocou účinných repelentov

AKO SA CHRÁNIŤ PRED HMYZOM POMOCOU ÚČINNÝCH REPELENTOV

V letných mesiacoch,  kedy sa vyráža do prírody, sa často stretávame s kliešťami,  bodavým či sacím hmyzom a inými druhmi článkonožcov. Článkonožce môžu byť prenášačmi  rôznych infekčných ochorení a len proti malému percentu existujú očkovacie látky. To je dôvod, prečo má používanie repelentných prípravkov význam.  Repelenty pomáhajú predchádzať potenciálnej nákaze.

Prenášačmi chorôb medzi inými môžu byť kliešte a komáre.

 • Články o zdraví
 • Pleť a pokožka
 • Cestovanie

 

Kliešte

Patria do radu roztočov (Acari). K svojmu životu najviac potrebujú vlhkosť a teplo. Preto je výskyt kliešťov viazaný na obdobie tepla, prevažne od apríla do júla.  Kliešť má na hlavičke bodavý orgán - klepietko, ktorým sa prichytí  na kožu. Následne vylučuje do rany sliny, ktoré obsahujú protizrážanlivé látky a látky, ktoré spôsobujú lokálne znecitlivenie. Tieto sliny tiež môžu obsahovať pôvodcu nákazy, a preto dĺžka prisatia úmerne zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekcie. Medzi najznámejšie prenášané choroby patrí kliešťová encefalitída a lymská borelióza. Včasné a správne  vytiahnutie kliešťa znižuje riziko ich nákazy. 

Komáre 

Patria do radu dvojkrídloviec (Diptera). Títo zástupcovia využívajú človeka ako hostiteľa k svojmu parazitickému spôsobu života. Avšak v našich zemepisných šírkach sa nachádzajú len druhy, ktoré nepredstavujú príliš výraznú hrozbu. Naopak v cudzine a v exotických krajinách sa môžeme stretnúť aj s vážnejšími chorobami  ako je horúčka dengue, či žltá horúčka. Najväčší výskyt tohto ochorenia je v Afrike a Južnej Amerike.

Všeobecné doporučenie k ochrane pred kliešťami a komármi

 • Oblečenie s dlhými rukávmi
 • Použitie  moskytier nad posteľ  počas spania
 • Obmedzenie pobytu vonku počas zotmenia a  skorého rána,  kedy je aktivita komárov najväčšia
 • Oblečenie svetlých farieb (neláka komáre ani iný hmyz)
 • Použitie vhodného repelentu

Prevencia pred otravným hmyzom

Repelenty chemické

Chránia pred napadnutým  hmyzom a to tak, že maskujú pach obetí. Prevažná väčšina hmyzu sa orientuje podľa tepla a pachu látok potu.

 • Deet (OFF,  REPELENT PREDATOR) – koncentrácia účinnej látky je určujúcim faktorom pre dĺžku účinku, neovplyvňuje zvýšenie účinku.
 • IR3535 ( REPELENT PREDATOR JUNIOR) – látka netoxická pre ľudí, vrátane detí.

Repelenty prírodné

Ide o silne aromatizované látky, ktorých vôňa je pre hmyz nepríjemná. Tieto látky majú vysokú prchavosť  a preto doba repelentného účinku je krátka.

Insekticídy

Pri kontakte s hmyzom tieto látky hmyz zabíjajú. Insekticid musí byť rýchlo  pôsobiaci,  aby nedošlo ku kontaktu hmyzu s človekom. Na kožu sa môžu nanášať len niektoré insekticídy, aj  to  len do určitej  koncentrácii. Insekticídy sú v kombinácii s repelentnými látkami.

 • Permethrin 
 • Deltamethrin (DIFFUSIL REPELENT 2v1) 

Preskúmajte detailne ponuku  internetovej lekárne BENU s viac než 96  kamennými pobočkami.

Prípravky proti hmyzu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.