Kliešťová encefalitída – čo vám hrozí a ako chráni očkovanie?

KLIEŠŤOVÁ ENCEFALITÍDA – ČO VÁM HROZÍ A AKO CHRÁNI OČKOVANIE?

Jeden malý kliešť niekedy znamená naozaj veľký problém. Pokiaľ má človek smolu, môže totiž naraziť na kliešťa infikovaného vírusom kliešťovej encefalitídy. Aké má encefalitída príznaky, kedy môže zanechať trvalé následky a aké účinné je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

  • Cestovanie
  • Choroby

7 minút čítania


Čo je kliešťová encefalitída? Čo je kliešťová encefalitída?

Prisatý kliešť je vždy zdravotné riziko. Kliešť obyčajný (Ixodes ricinus) vyskytujúci sa v našich zemepisných šírkach je totiž potenciálnym prenášačom mnohých ochorení. Najčastejším je lymská borelióza, hneď za ňou ako 2. v poradí je kliešťová encefalitída. Existujú ale aj ďalšie ako tularémia či anaplazmóza. Jeden kliešť môže byť navyše nosičom viacerých pôvodcov chorôb zároveň!

Vírus kliešťovej encefalitídy

V prípade kliešťovej encefalitídy je za ochorenie zodpovedný RNA vírus patriaci medzi arbovírusy. Nie všetky kliešte sú ním infikované. Premorenosť kliešťov sa odhaduje medzi 0,5 – 5 %. Môže sa ale značne líšiť podľa lokality. O miestach s vysokou premorenosťou kliešťov sa potom hovorí ako o epicentrách kliešťovej encefalitídy.

Celosvetovo existujú 3 rôzne subtypy vírusov kliešťovej encefalitídy:

1. Západný subtyp

Tiež sa označuje ako európsky alebo stredoeurópsky. Objavujú sa u neho typické dvojfázové prejavy ochorenia. Prenášačom je kliešť obyčajný.

2. Východný subtyp

Východný subtyp býva pomenovávaný aj ako ďaleko – východná či ako ruská jaro – letná encefalitída. Vyskytuje sa vo východnej Európe napríklad v oblastiach Ukrajiny, Ruska alebo pobaltských štátov, ďalej potom v Číne alebo Japonsku. Východný subtyp kliešťovej encefalitídy vyvoláva závažnejšie prejavy ako európsky. U nás  vyskytujúci kliešť obyčajný ho neprenáša, je prenášaný len kliešťom Ixodes persulcatus.

3. Sibirský subtyp

Rovnako ako východný subtyp aj ten sibírsky je prenášaný kliešťom Ixodes persulcatus. Sibírsky subtyp má ale oproti východnému menšie riziko rozvoja trvalých následkov.

Kde a kedy sa môžem kliešťovou encefalitídou nakaziť?

Výskyt kliešťovej encefalitídy je viazaný na sezónu výskytu kliešťov. Prípady sa môžu objavovať od marca do novembra, väčšinou ale dochádza k nákazám od mája do septembra. Za rizikové miesta sa predtým považovali hlavne nížinaté oblasti SR. Spolu so zmenami klímy sa ale kliešte presunuli do vyšších nadmorských výšok. Bežne obývajú aj okolie miest a mestské parky, takže na Slovensku je možné chytiť kliešťa doslova všade. Kliešťovú encefalitídu prenášajú dospelé kliešte aj ich larvy a nymfy. Tie sú veľmi malé, preto sa často stáva, že si človek kliešťa vôbec nevšimne. Na koži nenájdete pri ochorení kliešťovou encefalitídou fľak, ktorý je typický pre lymskú boreliózu.

Nákaza sa v zriedkavých prípadoch šíri aj konzumáciou tepelne neošetreného mlieka. Náhodným hostiteľom sa pre kliešť totiž môže stať človek, ale rovnako aj hospodárske zvieratá. A tiež tie sa môžu encefalitídou nakaziť. Konzumácia výrobkov z tepelne neošetreného mlieka od nakazeného zvieraťa sa potom môže stať zdrojom nákazy pre ľudí – či už samotné mlieko, ale napríklad aj syry z nepasterizovaného mlieka. Aj okolo takého zdroja môže vzniknúť ohnisko výskytu kliešťovej encefalitídy.

A kde sa encefalitídou nakazil kliešť?

Samička malým kliešťovým larvám vírus encefalitídy neodovzdáva. Kde k nemu teda kliešte prídu? V prírode sú rezervoárom kliešťovej encefalitídy myši, ďalší malí hlodavci a hmyzožravce. Pokiaľ sa kliešť kedykoľvek počas svojho vývoja prisaje k nakazenému zvieraťu, stáva sa prenášačom vírusu na celý zvyšok svojho života.

Prejavy kliešťovej encefalitídy prichádzajú v 2 fázach Prejavy kliešťovej encefalitídy prichádzajú v 2 fázach

Keď človeka uhryzne kliešť, vírus encefalitídy sa dostane do podkožia. Včasné vytiahnutie kliešťa nie je zárukou toho, že k prenosu ochorenia nemohlo dôjsť. Vírus sa najprv rozšíri po tele. Príznaky sa neprejavia ihneď. Pri kliešťovej encefalitíde inkubačná doba obvykle trvá 1–2 týždne. Potom sa objavia nešpecifické príznaky typické pre 1. fázu ochorenia. V tejto fáze má kliešťová encefalitída prejavy zatiaľ mierne, navyše samy približne do týždňa vymiznú. Veľakrát symptómy dokonca úplne chýbajú. Vďaka tejto variabilite sú možnosti, ako spoznať kliešťovú encefalitídu v 1. fáze ochorenia, veľmi obmedzené. Keď sa ale encefalitída dostane do 2. fázy, v ktorej vírus napáda centrálnu nervovú sústavu, rozvíjajú sa závažné príznaky zápalu mozgu.

Príznaky 1. fázy kliešťovej encefalitídy sa podobajú bežnej viróze:

  • horúčka alebo zvýšená teplota,
  • bolesť hlavy,
  • bolesť svalov a kĺbov,
  • nevoľnosť.

V 2. fáze kliešťovej encefalitídy dostavujú príznaky zápalu mozgu:

  • extrémne bolesti hlavy,
  • vysoké horučky,
  • stuhnutá šija (neschopnosť pritlačiť bradu k hrudníku),
  • malátnosť, tras, zvracanie,
  • precitlivenosť na svetlo (svetloplachosť),
  • ochrnutie končatín.

2. fáza kliešťovej encefalitídy je veľmi závažná. Podľa rozsahu zápalu mozgu môže dôjsť k rozvoju meningitídy (zápalu mozgových blán). Pokiaľ zápal zasiahne aj mozog, rozvíja sa meningoencefalitída (zápal mozgu a mozgových blán). Najhorší rozsah má encefalomyelitída (zápal mozgu a miechy).

Piják lužný

Kliešťovú encefalitídu neprenášajú výhradne len kliešte obyčajné. V našich podmienkach môže byť prenášačom tohto ochorenia aj pijak lužný. Pijaci majú radi vlhké a teplé oblasti a človeka napádajú len zriedka. V súvislosti s otepľovaním sa ale miesta jeho výskytu u nás rozširujú. Najviac aktívni sú pijáci lužní na konci jari.

Koho ohrozuje hlavne kliešťová encefalitída Koho ohrozuje hlavne kliešťová encefalitída

Riziká kliešťovej encefalitídy nie sú pre všetkých rovnaké. 

Kliešťová encefalitída u detí má miernejší, ale stále veľmi závažný priebeh a zvyčajne zostáva v medziach meningitídy. U starších pacientov je ochorenie ťažšie a hrozí im súčasne väčšie riziko trvalých následkov po prekonaní kliešťovej encefalitídy. V niektorých prípadoch končí choroba úmrtím.

Trvalé následky kliešťovej encefalitídy

Vyrovnávanie s následkami kliešťovej encefalitídy je beh na dlhú trať. Aj po vyliečení za sebou necháva dlhodobé a často aj trvalé následky:

Trvalé následky kliešťovej encefalitídy u detí nebývajú vážne, napriek tomu sa u nich môže zhoršiť prospech napríklad v dôsledku porúch koncentrácie.

Kliešťová encefalitída u psa (a jeho pána)

Kliešťová encefalitída nie je strašiakom len pre človeka. Nakaziť sa môžu aj rôzne zvieratá, psíkov nevynímajúc. Riziko rozvoja symptómov encefalitídy je u psov 50-100x nižšie ako u ich pánov. Avšak v prípade rozvoja symptómov býva priebeh choroby veľmi ťažký.

Okrem toho psíčkari sú spravidla ohrozenejšou skupinou z hľadiska rozvoja chorôb prenášaných kliešťami ako ostatní ľudia. Nielen že pravidelné prechádzky so psom ich častejšie privádzajú do miest výskytu kliešťov, ale tiež im môže kliešť doniesť psík v kožuchu a "odovzdať" ho pánovi pri hraní. Investujte preto radšej do účinných antiparazitík či už obojkov, sprejov, tabliet alebo spot-onov a chyteniu kliešťa predchádzajte. Veľký pozor by si mali dávať psíčkarovi aj pri vyťahovaní kliešťov a používať pri ošetrovaní svojich štvornohých maznáčikov rukavice a pinzety.

Možnosti liečby sú obmedzené Možnosti liečby sú obmedzené

Liek na kliešťovú encefalitídu zatiaľ neexistuje. S vírusom kliešťovej encefalitídy si podobne ako s mnohými inými vírusmi musí imunita poradiť sama. Liečba preto spočíva v podpore imunity, prísnom pokojovom režime a tlmení príznakov sprevádzajúcich ochorení ako sú horúčky alebo bolesti. U rozvinutého ochorenia je obvykle nutná 2-týždňová hospitalizácia, závažnosť priebehu sa ale u rôznych ľudí výrazne líši. Po chorobe potom spravidla nasleduje dlhé obdobie rehabilitácie.

Očkovanie ako prevencia kliešťovej encefalitídy Očkovanie ako prevencia kliešťovej encefalitídy

Napriek tomu, že na kliešťovú encefalitídu liečba neexistuje, je voči nej účinná prevencia. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde chráni s viac ako 99% účinnosťou. Mnohé zo zdravotných poisťovní tiež prispievajú mladším pacientom na vakcínu kliešťovej encefalitídy v rámci svojich benefitných programov.

Ako funguje očkovacia látka proti kliešťovej encefalitíde?

Vo vakcíne na kliešťovú encefalitídu je inaktivovaná vírusová častica. V organizme sa teda nemnoží ani nemôže človeka nakaziť. Kontaktom s inaktivovanými vírusovými časticami si imunita vytvorí protilátky proti kliešťovej encefalitíde, ktoré organizmus ochránia pred rozvinutím príznakov ochorenia. prisatí infikovaného kliešťa. U nás používané vakcíny chránia proti všetkým typom kliešťovej encefalitídy.

Vírus kliešťovej encefalitídy a ďalšie arbovírusy

Očkovanie proti kliešťovke chráni zároveň pred rôznymi subtypmi vírusov encefalitídy. Napriek tomu, že vírus kliešťovej encefalitídy patrí medzi arbovírusy, očkovanie na kliešťovú encefalitídu nechráni pred inými chorobami vyvolávanými touto skupinou vírusov, ako sú žltá zimnica, západonilská horúčka alebo horúčka dengue.

Očkovanie na kliešťovú encefalitídu nechráni ani pred ďalšími vírusovými encefalitídami ako je napríklad herpetická encefalitída, taktiež nemá vplyv na autoimunitnú limbickú encefalitídu. Inou očkovacou látkou ako proti kliešťovej encefalitíde sa potom očkuje proti japonskej encefalitíde.

Nežiaduce účinky očkovania proti kliešťovej encefalitíde

Očkovanie na kliešťovú encefalitídu je veľmi dobre znášané. V súvislosti s očkovaním sa ako nežiaduci účinok môže objaviť napríklad bolestivosť, opuch a začervenanie miesta vpichu, alebo príznaky podobné miernemu prechladnutiu – únava, bolesť svalov a bolesť hlavy.

Intervaly očkovania a preočkovania kliešťovej encefalitídy

Na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde môžete prísť v ktorúkoľvek časť roka, ideálne je, aby sa prvá a druhá dávka  prednostne podala v zimných mesiacoch  na dosiahnutie imunity pred začiatkom sezónnej aktivity kliešťov, ktorá je na jar, Deti od 1 do 11 alebo 15 rokov (podľa typu vakcíny) dostanú očkovanie obsahujúce polovičné množstvo očkovacej látky. Deti totiž tvoria protilátky proti kliešťovej encefalitíde ľahšie a toto množstvo vakcíny u nich stačí na vytvorenie efektívnej ochrany. Dospelí a mladiství sú potom očkovaní základnou vakcínou obsahujúcou 0,5 ml očkovacej látky.

Pre vysokú účinnosť vakcíny je nutná aplikácia 3. dávok očkovacej látky. Nasledujúce preočkovanie potom prebiehajú po 3–5 rokoch.

Schéma základného očkovania proti kliešťovej encefalitíde:

 1. dávka očkovania
 najskôr po dodvršení 1 roku 
 2. dávka očkovania
 po 1 - 3 mesiacoch po 1. očkovaní. 
 3. dávka vakcíny 
3. dávka po 5 - 12 mesiacoch po 2. očkovaní.

Posilňovacie dávky

Prvá posilňovacia dávka sa má podať 3 roky po 3. dávke. Následné posilňovacie dávky sa majú podať každých 5 rokov po poslednej posilňovacej dávke. Predĺženie časového odstupu medzi ktorýmikoľvek dávkami (základnej očkovacej schémy alebo posilňovacích dávok) môže viesť k nedostatočnej ochrane pred infekciou. Avšak v prípade prerušenej očkovacej schémy s aspoň 2 predchádzajúcimi očkovaniami je na pokračovanie v očkovacej schéme postačujúca 1 catch-up (doplňujúca) dávka.

Okrem základného očkovania môže lekár proti kliešťovej encefalitíde očkovať aj podľa zrýchlenej schémy. Očkovacie látky sa v tomto prípade podávajú v kratších intervaloch, aby sa u osôb s vysokým rizikom nákazy dosiahol čo najskôr dostatočný počet protilátok. V tomto prípade je však nutné absolvovať skôr následné preočkovanie.

Zrýchlená imunizačná schéma : 2. dávka sa podáva po 14 dňoch po 1. očkovaní, 3. dávka po 5 - 12 mesiacoch po 2. očkovaní.

Po 3. dávke má očakávaná ochrana pretrvávať minimálne 3 roky. Aby sa dosiahla imunita pred začiatkom sezónnej aktivity kliešťov, ktorá je na jar, 1. a 2. dávka sa má prednostne podať v zimných mesiacoch. Za ideálnych okolností sa má očkovacia schéma ukončiť podaním 3. dávky očkovacej látky v rovnakej sezóne kliešťov alebo najneskôr pred začiatkom nasledujúcej sezóny kliešťov.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde v tehotenstve Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde v tehotenstve

O kliešťovej encefalitíde u tehotných žien alebo dojčiacich mamičiek sa toho vie len veľmi málo. Nie je ani vylúčené, že by sa mohlo nenarodené dieťa od matky nakaziť už v priebehu tehotenstva alebo neskôr počas dojčenia. Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde pre tehotné a dojčiace ženy môže lekár indikovať v naliehavých prípadoch, keď je mamička vystavená vysokému riziku ochorenia. Aj keď je totiž inaktivovaný typ vakcíny, ktorým je očkovanie na encefalitídu, veľmi bezpečný, o použití v prípade budúcich a novopečených mamičiek existuje len málo informácií. Preto ak plánujete do budúcnosti rodinu, ideálne je zaistiť si aspoň prvé 3 dávky očkovania s dostatočným predstihom.

Pozor na kliešte Pozor na kliešte

Kvôli kliešťovej encefalitíde a ďalším kliešťami prenášaným ochorením je nutné dodržiavať niekoľko jednoduchých zásad ochrany pred kliešťami.:

  • Vyhnite sa oblastiam s vysokou aktivitou kliešťov, na internete nájdete akutálne mapy s najvyšším výskytom kliešťov.
  • Pri pohybe v prírode sa vyhnite chodeniu vo vysokej tráve, nesadajte si v prírode na zem.
  • Po príchode sa čo najskôr prezrite, či na sebe nemáte kliešť. Ešte neprisatý kliešť je najlepšie vidieť na svetlom oblečení.
  • Vhodné je prehliadku od kliešťov zopakovať aj ďalší deň, zle viditeľné drobné nymfy kliešťov možno totiž ľahko prehliadnuť.
  • Pri vyťahovaní kliešťa a manipulácii s ním používajte rukavice. Miesto po prisatom kliešťa vydezinfikujte.

V súvislosti s prisatým kliešťom je vhodné sledovať svoj zdravotný stav a v prípade podozrivých príznakov vyhľadať lekára.

 

Autor : Petra Večeŕová

Prípravky na odstránenie kliešťa Repelenty

____________________________________________________________________________________________________________

ZDROJE

  • NEJEZCHLEBOVÁ, Helena; DUŠKOVÁ, Monika; ŽÁKOVSKÁ, Alena. Klíšťová encefalitida a očkování. Pediatrie pro praxi, 2021, 22.4.
  • PÝCHOVÁ, Martina, et al. Klíšťová encefalitida–choroba s variabilní závažností. Interní medicína pro praxi, 2017, 2.
  • KLEINEROVÁ, Jana, et al. Encefalitidy. Medicína pro praxi, 2006, 2.1: 11-14.
  • Klíšťová encefalitida. NZIP [online]. Státní zdravotní ústav [cit. 2023-06-28]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/46-klistova-encefalitida
  • OČKOVÁNÍ proti klíšťové encefalitidě. Vakciny.net [online]. Internetové informační centrum správného očkování, 2019 [cit. 2023-06-28]. Dostupné z: https://www.vakciny.net/doporucene_ockovani/tbe.html
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

IXOSAFE Pre bezpečné odstránenie kliešťov 10 ml + pinzeta

Skladom v e‑shope

11,09 €

PREDATOR Forte repelent deet 24,9% 90 ml

Skladom v e‑shope

5,39 €

MOSKITO Guard repelentný sprej 75 ml

Skladom v e‑shope

15,39 €

ALFA Pinzeta na kliešte 1 kus

Skladom v e‑shope

1,69 €

FORESTO Obojok pre mačky, psy do 8 kg 1 ks

Skladom v e‑shope

30,99 €

FIXAPROTECT Karta na kliešte alfa 1 ks

Skladom v e‑shope

2,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    08. 04. 2021

    Máte dostupné tablety pre psov proti kliešťom?

    Dobrý deň prajem,
    viete mi poradiť účinný liek v tabletách pre psov proti kliešťom? Pipety nám veľmi nezaberajú, aktuálne sú v byte, čiže obojok sme tiež vylúčili preto hladám tablety pre veľké plemená.
    Dakujem za pomoc

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Tablety proti kliešťom nemáme v ponuke. V tabletovej forme sú obsiahnuté  vnútorné antiparazitká určené proti črevným parazitom, nie sú účinné proti kliešťom.  

     

    Vonkajšie antiparazitiká sú určené proti blchám a kliešťom a v ponuke máme 3 rôzne druhy : 

    • Pipety čiže spot-on kvapky sa hodia pre zvieratá, ktoré máte doma a hrajú sa s nimi deti. Je nutné ich aplikáciu pravidelne opakovať - ​​v rádoch týždňov.
    • Sprej je vhodný pre zvieratá, ktoré sa pohybujú predovšetkým v meste. Po aplikácii vydrží len krátku dobu.
    • Antiparazitné obojky vydržia celú sezónu a sú vhodné predovšetkým pre zvieratá, ktoré žijú trvalo vonku. Vyskúšajte obojky Foresto.

    O výhodách a nevýhodách sa viac dočítate v článku ANTIPARAZITIKÁ NA BLCHY A KLIEŠTE.

    Skúste použiť pipetu inej značky, ako tú, s ktorou nemáte dobré skúsenosti. Poprípade vyskúšajte sprej - FYPRYST 2,5 mg/ml kožný sprej 100 ml.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    10. 05. 2022

    Čo je vhodné na dezinfekciu po odstránení kliešťa?

    čím si mám dezinfikovať červené miesto po odstránení kliešťa? dosť to svrbí. Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na dezinfekciu okolia rany môžete použiť čistý lieh - SPIRITUS DILUTUS 100 g, Dettol. Ak máte doma Tea tree olej, môžete nakvapkať na bodnuté miesto - pôsobí dezinfekčne.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    11. 07. 2022

    Kliešť a borelióza

    Dobry deň ,malému synovi som pri sprchovaní našla kliešťa ..na rúčke pod pazuchou..kliešť bol prisatý asi len na povrchu nebol ani nasaty ale plochy splaštený..hneď pekne zišiel s trochou mydla v soche iné sme nemali k dispozícii ..nemá tam ani začervenané dezinfikovali sme to …ale aj tak sa bojím aby nemal boreliózu ,viem že treba sledovať 4 dni miesto vpichu ..ale začervenanie nemal …ako ďalej postupovať?dakujem ..syn má tri roky a klist tam bol maximálne 6 hodín na obed sme boli v lese a večer som mu našla 

    Dobrý deň,

    ďakujem za otázku.

    V prípade, že kliešťa odstránite do 24 hodín, je malá pravdepodobnosť nákazy boreliózou z dôvodu, že podľa niektorých štúdií sa borélie v najväčšom množstve nachádzajú v čreve kliešťa, tým pádom trvá dlhšie, kým sa dostanú do rany. Samozrejme, treba miesto sledovať a v prípade akýchkoľvek zmien neodkladne navštíviť lekára. Borelióza sa najčastejšie prejavuje červenou škvrnou (5 cm a viac) na koži. V tejto fáze je ale borelióza veľmi dobre liečiteľná antibiotikami. 

    S pozdravom a prianím príjemného dňa

    Mgr. Jana Blusková, PhD.

    šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

    Na otázku odpovedala Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.