Antiparazitiká na blchy a kliešte

ANTIPARAZITIKÁ NA BLCHY A KLIEŠTE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Antiparazitiká a parazity rozdeľujeme do dvoch základných skupín - vonkajšie a vnútorné. V tomto článku si prejdeme najznámejšiu trojicu vonkajších parazitov: blchy, kliešte a vši. A pozrieme sa aj na jednotlivé typy vonkajších antiparazitík pre psov a pre mačky.

 • Veterinárstvo

4 minúty čítania


Druhy vonkajších parazitov - ektoparazitov

K najznámejším vonkajším parazitom, ktorí sa môžu nasťahovať do kožuchu vášho psa či mačky patria blchy, kliešte a vši.

Blchy

 • Blchy dokážu vašim chlpáčom nielen pekne otráviť život, ale môžu byť aj nebezpečné.
 • Keď ich včas neodhalíte a neodstránite, zamoria vám celý byt. Každá samička blchy dokáže denne vyprodukovať desiatky vajíčok, ktoré trúsi váš maznáčik všade okolo. Na zemi sa z vajíčka vyliahne larva a potom dospelý jedinec. A tak stále dokola.
 • Blchy vášho maznáčika trápia opakovaným zakusnutím do kože.
 • Niektoré zvieratá trpia alergiou na blšie uhryznutie.
 • Blchy prenášajú zárodky pásomnice.

Kliešte

Mierne zimy hrajú kliešťom do kariet a spôsobujú ich premnoženie. Vyskytujú sa v kríkoch aj v tráve, kde čakajú na svojho hostiteľa. Prečo sú kliešte nebezpečné:

 • Prenášajú infekčné ochorenie, ako je lymská borelióza a kliešťová encefalitída.
 • Pri masívnom napadnutí kliešťami, trpí váš pes či mačka celkovým oslabením zo strát krvi.
 • Sliny, ktoré kliešte produkujú, dráždia kožu v mieste uchytenia.

Vši

Vši patria do rodiny bezkrídlových a strávia celý život v srsti svojho hostiteľa, ktorého opúšťa len v prípade, že hľadajú nové. Pohybom v srsti spôsobujú nepríjemné dráždenie.

Ako na ne - vonkajšie antiparazitiká

Najlepšie je vsádzať na prevenciu a držať si krvilačného votrelca od tela, ale nebojte sa, všetky prípravky skvele fungujú aj v prípade, že už došlo k invázii. V našej internetovej lekárni si vyberiete z troch foriem: antiparazitný obojok, pipeta a sprej. Každý typ má svoje výhody a nevýhody. Dali sme pre vás dohromady dôležité rady, ktoré by ste mali poznať pred výberom:

 • V žiadnej prípade nezamieňajte prípravky určené pre psov a pre mačky.
 • Ak kupujete pipetu alebo antiparazitný obojok vyberajte podľa váhy a veku (mačiatko, šteňa, dospelý) svojho miláčika.
 • Pipety čiže spot-on kvapky sa hodia pre zvieratá, ktoré máte doma a hrajú sa s nimi deti. Je nutné ich aplikáciu pravidelne opakovať - ​​v rádoch týždňov.
 • Sprej je vhodný pre zvieratá, ktoré sa pohybujú predovšetkým v meste. Po aplikácii vydrží len krátku dobu.
 • Antiparazitné obojky vydržia celú sezónu a sú vhodné predovšetkým pre zvieratá, ktoré žijú trvalo vonku. Vyskúšajte obojky Foresto.

Výhody a nevýhody antiparazitných prípravkov

Antiparazitné obojky

+ Dlhodobá účinnosť
Jednoduchá aplikácia
-  Hrozí nebezpečenstvo straty
-  Zviera sa môže o niečo zachytiť

Antiparazitné pipety

Nehrozí nebezpečenstvo straty a zachytenia
+ Jednoduchá aplikácia
Sú vhodné aj pre mačiatka / šteňatá, ale vždy si prečítajte príbalový leták
-  Častejšie aplikácie - pôsobia kratšiu dobu

Antiparazitné spreje

Dajú sa aplikovať aj na miesta, kde sa zviera často zdržiava - pelech
-  Krátka doba pôsobenia po aplikácii

V našej internetovej lekárni nájdete ako antiparazitiká pre psov, tak pre mačky. Vyberajte z obľúbených značiek, ako sú Frontline, Fypryst, DrontalBolfo, Dehinel a Arpalit. Okrem vonkajších antiparazitík ponúkame aj vnútorné antiparazitiká - odčervovacie tablety a suspenzie, kĺbovú výživu pre psy aj mačky a vitamíny pre ich krásnu srsť.

Antiparazitká pre psovAntiparazitká pre mačky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Veterina
  24. 04. 2020

  Čo vybrať pre psíka?

  dobrý deň, potrebovala by som niečo pre psíka proti kliešťom. Čo by ste mi poradili.

  Dobrý deň,

  na trhu existuje množstvo prípravkov a niekedy je ťažké sa v nich zorientovať. Je veľká škoda, že nepíšete, o akého psíka ide, teda koľko kg váži, či je dospelý alebo šteniatko. Tieto lieky sú totiž rozdelené podľa hmotnosti psíka. Taktiež by bola pomocná informácia, aký druh ochrany preferujete. 

  Pipetky, ktoré sa veľmi ľahko aplikujú, nevýhodou ale býva to, že je ochrana trvá spravidla mesiac a musia sa aplikovať opakovane. Obľúbené sú Fronline, ktoré posobia nielen proti klieštom, ale aj blchám. 
  Obojky májú tu výhodu, že ochrana proti kliešťom, blchám a iným parazitom trvá celú sezónu, u obojkov Foresto je to 7-8 mesiacov. Majitelia psov, krotí sú neustále vonku sa niekedy obávajú, že ho zviera stratí alebo sa oň zachytí. 
  V kombinácii s týmito formami sa dajú používať ešte repelentné spreje a to nározovo, v prípade výletu k vode anebo do prírody na dlhšiu dobu. 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik BENU, Praha

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Veterina
  26. 03. 2021

  Čo dať vlčiakovi na odčervenie?

  Dobrý deň.Vlastním psa VLčIAK 50kg.Doteraz som mu dával každé 3 mesiace tablety PRATEL 5 kus.Vraj nie je správne dávať tu istú značku,mal by som zmeniť za niečo iné.Prosím o radu ak je to tak,čo by ste mi odporúčali na od červenie psa.

  Dobrý deň, 

  v tomto prípade nejde ani tak o značku lieku, ktoré psík užíva, ale o účinné látky v lieku. Pokiaľ chcete zmenit lieky na odčervenie, na trhu sú tiež s názvom Dehinel alebo Cestal. Zloženie  týchto dvoch liekov je ale rovnaké a zároveň veľmi podobné, ako liek Pratel (obsahujú ďalšiu účinnú látku navyše). Iné účinné látky na odčervenie sú potom k dispozícii na zakúpenie u veterinárneho lekára. 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik BENU Praha 

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Veterina
  26. 03. 2021

  Odčervenie psa

  DRONTAL Dog flavour XL 525/504/175 mg 2 tablety
  Dobrý deň, je vhodný uvedený liek ako pri pravidelnom odcervovani - pes senior 40kg-nem.vlciak 12rokov. Ďakujem Kovarikova

  Dobrý deň, 

  ano, prípravok je určený na odčervovanie psov, v tomto prípade je 1 tableta na 35kg váhy. Dodržujte doporučené dávkovanie. 

   

  S pozdravom a želaním pekného dňa

  PharmDr. Zuzana Kuncová

   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  31. 03. 2021

  Aký prípravok je vhodný do uší a na prevenciu pred kliešťami pre mačku?

  Chcem sa spýtať-kocúr má citlivé ušká, nechá si ich okolo šúchať..aj hlavičku hladkať...potom si potrasie hlavičkou...v ušku má tmavý maz, trošku mal aj poškrabané uško. Máva často kliešte-žije vonku ....u susedov chovajú sliepky, kozy, ovce, kone-chodieva aj ku ním. Má rok, nebol ešte liečený lekárom...prosím o poskytnutie informácie, čo by bolo vhodné na ošetrenie aj proti klieštom, preventívne proti parazitom a hlavne na ošetrenie ušiek. Ďakujem vopred za info....následne sa ozvem...prípadne objednám dostupné..

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na maz v uškách odporúčam prípravok PET HEALTH CARE Starostlivosť o uši 100 ml.  Je určený na šetrnú starostlivosť vonkajšieho zvukovodu psa a mačky. Odstraňuje nečistoty a nadmerný maz. 

  Vonkajší zvukovod šetrne vytrite tampónom s naneseným roztokom. Roztokom možno uši i vypláchnuť.U mačičiek sa roztok aplikuje raz mesačne. 

  Vzhľadom na to, že vaša mačka žije vonku, odporúčam zakúpiť FORESTO Obojok pre mačky a psy do 8 kg 1 kus - antiparazitárny obojok s repelentným účinkom , Liečba a prevencia pred napadnutím blchami akliešťami na 7 až 8 mesiacov. Účinnosť proti blchám začína hneď po nasadení obojku, účinkuje proti larvám, nymfám a dospelým kliešťom. Kliešte, ktoré sa nachádzajú na mačke pred aplikáciou, nemusia byť usmrtené do 48 hodín po nasadení obojku a môžu ostať prichytené a viditeľné. Preto sa pri nasadení obojku odporúča odstrániť už prítomné kliešte na mačke. Obojok začne chrániť pred napadnutím novými kliešťami do dvoch dní po nasadení. Pokiaľ je to možné, obojok by sa mal nasadiť pred začiatkom sezóny kliešťov alebo bĺch. Na ochranu pre vonkajšími parazitmi môžete použiť aj pipetky - FYPRYST Combo 50 mg/60 mg mačky a fretky 0,5 ml. Pôsobia kratšiu dobu ( 4 týždene), je potrebné pravidelne opakovať ich aplikáciu. O výhodách a nevýhodách všetkých antiparazitík sa môžete dočítať v článku :  ANTIPARAZITIKÁ NA BLCHY A KLIEŠTE a DOMÁCE ODČERVOVANIE PSOV A MAČIEK

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.