Domáce odčervovanie psov a mačiek

DOMÁCE ODČERVOVANIE PSOV A MAČIEK

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Pravidelné odčervovanie domácich maznáčikov patrí k základnej starostlivosti, rovnako tak ako kŕmenie, hranie, prechádzky či starostlivosť o srsť. Nielen že tým chránite zdravie zvierat, ale aj seba a svojich detí. Ako často a akými prípravkami odčervovať? Zistite rozdiel medzi odčervovaním mláďat a dospelých zvierat.

 • Veterinárstvo

5 minút čítania


Prečo psy a mačky odčervovať

Domáce zvieratá odčervujeme pravidelne, aby sme chránili zdravie svojich miláčikov, ale aj svoje vlastné. Väčšina vnútorných parazitov, o ktorých sme sa zmienili, môže napadnúť aj človeka. Najväčšie nebezpečenstvo hrozí malým deťom, ktorí sa pohybujú po zemi a ochutnávajú, čo sa dá. Mnoho chovateľov si myslí, že ak zviera žije len v byte, odčervovanie sa ho netýka. Opak je ale pravdou. Aj keď v byte je pravdepodobnosť nákazy oveľa nižšia od vonku, môžete si vajíčka parazitov priniesť domov napríklad na topánkach.

Čo sú to červy

Predstavíme si vnútorné parazity mačiek a psov, ktoré sa v našich podmienkach vyskytujú najčastejšie. Toto sú najčastejšie parazity u psa a parazity mačiek, väčšina z nich sa človeku nevyhýba. Práve naopak. Ohrozené sú deti, ktoré láka tajomstvo mačacieho záchoda, piesok na pieskovisku a hlina na záhradke :

 • Pásomnica je prenosná aj na človeka, množí sa vylučovaním svojich článkov. Na dokončenie vývoja potrebuje medzihostiteľa, ktorým je najčastejšie blcha alebo iné zviera. Naši miláčikovia sa najčastejšie nakazia požraním infikovanej myši alebo blchy.
 • Machovce sa vyskytujú vo väčších chovoch. Sú to drobné červy s dĺžkou 5-18 mm, ktoré sa zakusnú do tenkého čreva a spôsobujú vnútorné krvácanie. Do tela hostiteľa sa dostanú cez kožu.
 • Napadnutie svalovcom spôsobuje trichinelózu, ktorá nie je pre psov tak nebezpečná, ako pre človeka. V najhoršom prípade môže spôsobiť aj smrť.
 • Pri invázii škrkaviek hovoríme o toxokaróze, ktorá sa vyskytuje ako u mláďat, tak aj u dospelých zvierat. K hlavným príznakom patrí kašeľ, dýchacie a tráviace ťažkosti - hnačka, zvracanie a následné chudnutie a dehydratácia. Človek a hlavne deti sa môžu ľahko stať obeťou škrkaviek. Prenos škrkavky psej na človeka prebieha predovšetkým formou vajíčok, ktoré prežívajú v hline, v piesku či prachu na zemi. Prenos škrkavky mačacej na človeka prebieha úplne rovnako.

Odhaľte červov pomocou signálov Odhaľte červov pomocou signálov

Začervená mačka či pes má príznaky, ktoré nie sú nijako špecifické a na prvý pohľad si ich nemusíte dať do súvislosti s mačacími parazitmi.
 

Všímajte si:

 • zvracanie,
 • nechutenstvo,
 • únavu a stratu záujmu,
 • nafúknuté brucho,
 • matnú a odstávajúcu srsť,
 • bledé ďasná,
 • hnačku,
 • tmavú stolicu,
 • prítomnosť vajíčok parazitov v exkrementoch.

U vonkajšej mačky chytajúcej myši a vtáky sa napadnutie červami predpokladá takmer s istotou. Odčervujte ju preventívne a pravidelne a to aj v prípade, že žiadne zmeny nepozoruje. U mačky žijúcej v byte je pravdepodobnosť nákazy menšia, ale nie je stopercentne vylúčená. Pokiaľ si všímate niektoré z uvedených príznakov a nie ste si istí o čo ide, zoberte ju k veterinárovi. Nezabudnite vziať aj vzorku exkrementov na analýzu.

Po podaní liekov reakcia mačky na odčervenie na seba nenechá dlho čakať. Liečivo červy usmrtí a mačka ich postupne z tela vylúči. Doba, za ako dlho pôsobí odčervenie závisí od počtu červov. Prípravky pôsobia jednorázovo, len niekoľko hodín a nechránia zviera pred ďalšou nákazou.

Ako často odčervovať

Na odčervenie domáceho maznáčika by mal myslieť každý chovateľ. Sú ale situácie, ktoré si vyžadujú pravidelnejšie odčervovanie. Častejšie odčervovanie sa odporúča zvieratám, ktoré žijú vonku alebo s vami trávia čas v prírode, kŕmite ich čerstvým surovým mäsom, stretávajú sa s inými zvieratami alebo si preniesli v kožúšku blchy. V týchto prípadoch je nákaza parazitmi pravdepodobnejšia.

Odčervovanie mačiatok a šteniatok

Pokiaľ má fena alebo mačka vnútorné parazity, šteňatá a mačiatka sa infikované už narodia alebo sa nakazia počas dojčenia. Preto opakovane odčervujte celý vrh aj s matkou. Ochránite je tak proti chorobám a budete mať istotu, že budú pekne priberať na váhe. Odčervovacia schéma je jednoducha a ľahko si ho zapamätáte.

Ak váhate, kedy odčerviť mačiatka, rozhodne dlho nečakajte. S prvým začnite v 2. týždni od narodenia a potom pravidelné odčervovanie mačiatok a šteniat opakujte s odstupom 2 týždňov až do 3 mesiacov. Jedine tak zlikvidujete parazity vo všetkých vývojových štádiách. Od 3 mesiacov až 1 roka odčervujeme každé 3 mesiace.

Ako často odčervovať mačku?

Odčervenie mačky nie je žiadna veda, má len dve pravidlá. Všeobecne platí, že mačky, ktoré sa pohybujú vonku, odčervujeme častejšie - každé 3 mesiace. Ak máme zviera len doma - mačky v bytoch, stačí, keď odčervujeme raz za 6 mesiacov.

Ako často odčervovať psa?

Psi potrebujú chodiť na prechádzky, nielen kvôli vykonávaniu potreby, ale tiež kvôli socializácii s inými psami a udržanie si fyzickej kondície. Vonku na ne číhajú nástrahy v podobe vajíčok či lariev parazitov. Preto psíka odčervujeme pravidelne, každé 3 mesiace pomocou tabliet na odčervenie psa.

Odčervovacie prípravky - vnútorné antiparazitiká Odčervovacie prípravky - vnútorné antiparazitiká

Pri odčervovaní psov a mačiek doma si môžete vybrať lieky v rôznych formách. Zvoliť tak môžete vhodný typ, ktorý zviera pozre bez problémov a väčšieho či menšieho presviedčania. Čo na odčervenie psa a mačky? Na výber sú tablety, pasty alebo dokonca spot-on pipetky pre odčervenie mačiek.

Tablety ochutené i neochutené

Tablety na odčervenie sú najčastejším spôsobom, ako odčerviť psa. Sú to buď klasické tablety, alebo bývajú ochutené a "parfumované". Antiparazitikum v podobe maškrty váš miláčik určite neodmietne. V našej internetovej lekárni nájdete tablety Dehinel, Caniverm a DRONTAL Dog flavour tablety v podobe kocky od značky Drontal. Tieto prípravky obsahujú rovnaké účinné látky takže vyberať môžete čisto podľa preferencií vášho maznáčika. Pri odčervení psa na dávkovanie lieku hrá veľkú úlohu hmotnosť zvieraťa. Spravidla býva jedna tableta na 10 kg váhy. Pre ťažšie plemená je výhodnejšie zaobstarať tablety s označením XL, kde jedna tableta vystačí na 35 kg váhy. Tablety sa môžu poliť aj štvrtiť, alebo naopak, podať viac tabliet naraz.

Tablety na odčervenie pre mačky sú tiež jednou z možností, ako odčerviť mačku. Chovatelia sa ale podaním tablety mačke niekedy trápia a volia radšej inú formu.

Spot-on pre rebelské mačky

Je odčervovanie pre vás boj a pre mačku trauma? Vyskúšajte kvapky na odčervenie Drontspot. Na rozdiel od tablety sa odčervovacie kvapky pre mačky aplikujú  za krk, medzi lopatky. Aplikácia je rovnaká ako v prípade pipetkou proti blchám a kliešťom. Pri odčervenie mačiek kvapkami za krk je účinnosť rovnaká, ako pri podaní tablety.

Kde koupit odčervovací tablety Kde kúpiť odčervovacie tablety

​Aj keď sa odčervovacie prípravky nedajú zaobstarať úplne všade, o ich dostupnosť rozhodne nie je núdza. Odčervovacie tablety sú veterinárne lieky a preto ich určite nájdete vo svojej obľúbenej Benu lekárni a v ponuke internetového obchodu. Kupujete prípravky prvýkrát a neviete, ktorý vybrať? Rozhodne sa neostýchajte opýtať lekárnika, ktorý vám s výberom poradia.

Druhou možnosťou, kde zoženiete odčervovacie lieky, je ordinácie veterinára. Ten vám môže vydať aj prípravky, ktoré sú viazané výhradne na predpis a bežne ich v lekárni nekúpite. Týmto spôsobom vybavíte preventívne odčervenie maznáčika súčasne s povinným očkovaním ci zdravotnou prehliadkou, čo je rozhodne výhodou. Počítajte ale s tým, že takto zakúpené lieky môžu mať o niečo vyššiu cenu.

Vybrané prípravky na odčervenie spadajú do skupiny tzv. vyhradených liekov, ktoré sa môžu predávať aj mimo lekárne či veterinárnej ordinácii. Lieky na odčervenie preto zakúpite aj v predajniach so zvieracím krmivom a chovateľskými potrebami. Predajca je riadne preškolený a vie vám pomôcť s výberom tabliet na odčervenie podľa veku či hmotnosti zvieraťa.

Ako zabrániť šíreniu parazitov Ako zabrániť šíreniu parazitov

K základnej prevencii pred množením a šírením parazitov patrí čistota. Vo vlhkom a znečistenom prostredí sa parazity množia jedna radosť. Nedopriavajte im to potešenie! Čistý pelech, koterec a mačacie záchody to je základ. Pri prechádzke majte svojho psa pod dozorom a kontrolujte, čo olizuje alebo ochutnáva. Existujú totiž nezodpovední chovatelia, ktorí po psíkovi neupratujú exkrementy. Trávnaté plochy na sídlisku alebo v parku sa tak môžu ľahko stať zdrojom nákazy.

Máte odčervené, pelech ako zo škatuľky a mačacie WC bez škvrnky? Tak teraz už si musíte posvietiť len na krvilačné prenášača "červov". Tým máme na mysli hlavne blchy, vši a kliešte. Proti nim pravidelne používajte vonkajšie antiparazitické látky - pipety, antiparazitné obojky, a spreje . Podrobnejšie informácie sa dozviete v článku o blchách a kliešťoch.

Kompletné arzenál k boju s vonkajšími aj vnútornými parazitmi nájdete v kategórii veterinárne produkty, ktoré sú prehľadne rozdelené na antiparazitiká pre psov a pre mačky.

Antiparazitká pre psovAntiparazitká pre mačky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Veterina
  24. 04. 2020

  Čo vybrať pre psíka?

  dobrý deň, potrebovala by som niečo pre psíka proti kliešťom. Čo by ste mi poradili.

  Dobrý deň,

  na trhu existuje množstvo prípravkov a niekedy je ťažké sa v nich zorientovať. Je veľká škoda, že nepíšete, o akého psíka ide, teda koľko kg váži, či je dospelý alebo šteniatko. Tieto lieky sú totiž rozdelené podľa hmotnosti psíka. Taktiež by bola pomocná informácia, aký druh ochrany preferujete. 

  Pipetky, ktoré sa veľmi ľahko aplikujú, nevýhodou ale býva to, že je ochrana trvá spravidla mesiac a musia sa aplikovať opakovane. Obľúbené sú Fronline, ktoré posobia nielen proti klieštom, ale aj blchám. 
  Obojky májú tu výhodu, že ochrana proti kliešťom, blchám a iným parazitom trvá celú sezónu, u obojkov Foresto je to 7-8 mesiacov. Majitelia psov, krotí sú neustále vonku sa niekedy obávajú, že ho zviera stratí alebo sa oň zachytí. 
  V kombinácii s týmito formami sa dajú používať ešte repelentné spreje a to nározovo, v prípade výletu k vode anebo do prírody na dlhšiu dobu. 

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik BENU, Praha

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  22. 07. 2020

  Ktoré tablety sú vhodné na odčervenie psa s hmotnosťou 5kg?

  dobrý den
  chcela by som sa opýtat ci mate nejaké tabletky na odcervenie sa 5kg

  s pozdraovm
  Bebčáková

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na odcerevenie psa 5kg je vhodný  Drontal Dog Flavour 150/144/50 mg tablety tbl 2 , CESTAL PLUS 1x8 ks 8tbl.

   

  Tablety sa môžu podávať s krmivom alebo samostatne.  Dávkovanie je uvedené na vonkajšom obale podľa hmotnosti  psa. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Veterina
  26. 03. 2021

  Odčervenie psa

  DRONTAL Dog flavour XL 525/504/175 mg 2 tablety
  Dobrý deň, je vhodný uvedený liek ako pri pravidelnom odcervovani - pes senior 40kg-nem.vlciak 12rokov. Ďakujem Kovarikova

  Dobrý deň, 

  ano, prípravok je určený na odčervovanie psov, v tomto prípade je 1 tableta na 35kg váhy. Dodržujte doporučené dávkovanie. 

   

  S pozdravom a želaním pekného dňa

  PharmDr. Zuzana Kuncová

   

  šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.