Ako trénovať pamäť?

AKO TRÉNOVAŤ PAMÄŤ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Rovnako ako všetky orgány v tele aj mozog postupom času slabne. Rýchlosť slabnutia závisí od genetickej výbavy, ktorou ovplyvniť nevieme a od spôsobu života, ktorý vieme ovplyvňovať a robiť pre svoj mozog len to najlepšie. Dôležitá je zdravá strava, pravidelný pohyb, dostatok spánku, stretávanie sa s ľuďmi všetkých vekových kategórií a tréning kognitívnych funkcií.

  • Alzheimer

5 minút čítania


Aj pamäť sa dá vytrénovať Aj pamäť sa dá vytrénovať

Trénovanie pamäti v neskoršom veku pomáha udržať mozog stále činorodý, bystrý a rýchly pri hľadaní rešenia alebo pri vyhodnotení situácie. Svieži mozog nám pomáha byť aktívnymi a samostatnými aj vo vyššom veku. Ľudský mozog tvorí nervové bunky, tzv. neuróny, ktoré sú vzájomne spojené synapsiami. Práve toto spojenie slúži na ukladanie informácií do pamäti a vybavenie si detailov, ktoré sú v pamäti uložené. Čím viac spojení medzi neurónmi vzniká, tým lepšie funguje pamäť a lepšie tak nachádzame riešenie problémov. Keď na niečo zabudneme, znamená to, že spojenie medzi neurónmi vyhaslo.

Na podporu pamäti existuje aj niekoľko liečivých prípravkov. Ide o tzv. nootropiká a kognitíva, ktoré zlepšujú prekrvenie mozgu a zvyšujú dostupnosť neurotransmitérov. Tieto lieky na pamäť najlepšie fungujú v kombinácii s precvičovaním pamäti a bez nich je pomoc len čiastočná. Jednoducho povedané: keď si vezmete liek na podporu pamäti, urobte si niekoľko pamäťových cvičení.

Cvičení na trénování paměti Cvičenie na trénovanie pamäti

Pamäť si môžete trénovať kdekoľvek v priebehu dňa, pri bežných činnostiach doma alebo vonku. Pomocou nasledujúcich jednoduchých rád si budete precvičovať predovšetkým krátkodobú pamäť. Do krátkodobej pamäti sa ukladajú informácie len na niekoľko desiatok sekúnd a aby sme si zapamätali čo najviac, je potrebné tieto informácie opakovať a spájať do súvislostí. Základom je teda čítať, opakovať si, lúštiť krížovky alebo sudoku a snažiť sa zapamätať si čo najviac informácií.

  • Prečítajte si v reštaurácii ponuku jedál na daný týždeň. Lístok odložte a snažte sa vybaviť si čo najviac jedál aj  s prílohou a polievkou.
  • Učte sa cudzí jazyk alebo sa zdokonaľujte v jazyku, ktorý ste ovládali kedysi pred rokmi. Učte sa nové slovíčka, počúvajte nahrávky a komunikujte.
  • Prečítajte si predpoveď počasia a skúste text predpovedi presne zopakovať.
  • Napíšte si a zapamätajte si nákupný zoznam. Aby to šlo lepšie, využite memotechnickú pomôcku a vymyslite si k slovom absurdný príbeh. Čím vtipnejší bude, tým lepšie si ho budete pamätať.
  • Pri nakupovaní si postupne spočítajte cenu položiek z nákupného zoznamu a to bez použitia kalkulačky.
  • Vyberte si obrázok v časopise alebo novín, pozorne sa zapozerajte na detaily a odložte ich. Potom sa snažte vybaviť si čo najviac detailov, ako sú farby predmetov, počet predmetov a rozmiestnenie predmetov na obrázku.
  • Staré ale skvelé fungujúce na opakovanie slovnej zásoby je lúštenie krížoviek, hádaniek a osemsmeroviek.
  • Puzzle nie sú len pre deti, precvičia predstavivosť a motoriku. Vyskúšajte aj rôzne memo  hry pre seniorov, ktoré v súčanosti dnešný trh ponúka. 
  • Na prechádzku s vnúčatami alebo psíkom nechoďte len jednu trasu, ale hľadajte nové a nové cesty. Pokiaľ máte obavy, že sa stratíte, absolvujte prvú cestu s doprovodom a potom už cesty striedajte.

Aktivizačné činnosti pre seniorov Aktivizačné činnosti pre seniorov

S pribúdajúcim vekom klesá schopnosť pohybu, zhoršuje sa sluch, zrak a možnosť sociálneho kontaktu. Mnoho seniorov je zatvorená doma bez toho, aby mali podnety zvonku a vykonávali činnosť, ktorú považujú za zmysluplnú. Tým stráca možnosť stimulovať svoj mozog prirodzenými podnetmi. Práve pre tieto situácie sa v domovoch pre seniorov a seniorských kluboch konajú  aktivačné činnosti  zostavené špeciálnym pedagógom. Tieto činnosti sa orientujú na kreatívnu tvorbu, tanec, hudbu, hry, cvičenie, pobyt v prírode, tréning pamäti, dokonca aj starostlivosť o zvieratá.

Tip BENU: Zistite, pomocou orientačného diagnostického  testu  či   u vášho blízkeho nejde o Alzheimerovu chorobu alebo inú formu demencie. Včasnou diagnostikou mu môžete pomôcť.

Pracovné listy pre tréning pamäti Pracovné listy pre tréning pamäti

Okrem krátkodobej pamäti sa dá trénovať aj dlhodobá pamäť, schopnosti plánovania a rozhodovania, pozornosť a slovná zásoba. Slúžia k tomu už pripravené pracovné listy, ktoré sú šité priamo na mieru na trénovanie pamäti pre seniorov

Všetko na pamäť

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.