Starecká demencia- príznaky a ako s ňou bojovať

STARECKÁ DEMENCIA- PRÍZNAKY A AKO S ŇOU BOJOVAŤ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Demencia u starých ľudí býva niekedy zľahčovaná a pripisovaná prirodzenému procesu starnutia.Mnoho ľudí si myslí, že zabúdanie k starnutiu jednoducho patrí a prehliadajú prvé príznaky demencie u svojich blízkych. Postupom času sa ale príznaky demencie zhoršujú a problém nastáva vo chvíli, kedy senior nie je schopný vykonávať každodenné aktivity bez pomoci druhých. Proti stareckej demencii sa dá bojovať preventívne, aj zastaviť rozvoj v počiatku. Čo môžete urobiť?

 • Alzheimer

5 minút čítania


Aké sú bežné prejavy starnutia? Aké sú bežné prejavy starnutia?

O starých ľuďoch zvykneme hovoriť, že sú senilní. Pod pojmom starecká senilita si predstavíme človeka, ktorý už má veľkú časť života za sebou a je charakteristický tým,  že má menej vlasov, stratil veľkú časť  svalovej hmoty, na koži má pigmentové škvrny a vrásky, zle vidí, chybajú mu niektoré zuby, pomaly sa pohybuje a jeho myseľ už nie je taká svieža. Toto sú bežné prejavy starnutia. Aj keď sa so senilnou demenciou stretávame v populácii často, nepatrí k prirodzeným prejavom starnutia. Informovanosť o tejto chorobe je pomerne nízka a preto často počuť : “Náš dedko má už 80 rokov, on už má “sklerózu” a preto si už nepamätá naše mená." Aj v pokročilom veku môžu seniori viesť aktívny život, zvládnuť si nakúpiť, zaplatiť účty a vždy nájsť cestu domov.

Všímajte si príznaky stareckej demencie Všímajte si príznaky stareckej demencie

Pod pojmom demencia rozumieme duševnú chorobu, kedy dochádza k úbytku intelektu, poruchy krátkodobej pamäti a úsudku. Nie je neobvyklé, že dochádza tiež k zmene osobnosti a chovania. Starecká demencia sa začne prejavovať nenápadne, príznaky nad ktorými možno mávnete rukou a poviete si, že už patrí k starnutiu. Pokiaľ sa včas nenasadí vhodná liečba, choroba pokročí do ďalšieho stupňa stareckej demencie a ovplyvní sebestačnosť seniora. Prechod medzi štádiami nie je jednoznačný a jednotlivé príznaky sa môžu prelínať.

Na začiatku je mierna kognitívna porucha

V tomto stupni si okolie  a senior sám všimne, že mu to horšie myslí. Dokáže sa ešte sám o seba postarať, dôjsť  k lekárovi alebo nakúpiť a venuje sa stále svojím koníčkom. V tomto štádiu môže zostať aj niekoľko rokov, ale riziko rozvoja ďalšieho štádia demencie je vyššie, než u zdravých ľudí. Zhoršujúca sa pamäť sa prejavuje obtiažnym hľadaním slov.

Nie je zabúdanie ako zabúdanie 

Keď ste prepracovaní a nesústredíte sa, zabudnete na nejakú úlohu alebo meno. To ale ešte neznamená, že máte demenciu. Neskôr si určite spomeniete, na rozdiel od človeka s demenciou. Človek s demenciou má problém vybaviť si mená blízkych, nakupuje nezmyselné veci, nepamätá si recepty, odkladá veci na nezmyselné miesta, stráca sa na známych miestach. Výpadky pamäti sa prejavia napríklad aj tak, že pri pohľade na hodiny ani nevie, koľko je hodín.

Pokročilé štádium demencie

Starostlivosť o seniorov s demenciou nie je vôbec jednoduchá. V neskorších štádiách už senior s demenciou nemôže zostať sám bez dozoru. Zabudne zastaviť tečúcu vodu alebo vypnúť spotrebič  a to je pre neho nebezpečné. Ťažká je aj komunikácia a spolunažívanie, pretože prebehne aj zmena osobnosti. Je podozrievavý, vymýšľa si a zle sa s ním komunikuje. Trpí na depresiu a ďalšie psychické problémy, ohrozená je aj jeho svojprávnosť. Neskôr už nespoznáva svojich blízkych a nerozumie tomu, čo sa okolo neho deje.

Alzheimerova choroba a ďalšie typy demencie Alzheimerova choroba a ďalšie typy demencie

Medzi najznámejší a tiež najčastejší typ demencie patrí Alzheimerova choroba, ale rozvinúť sa môžu aj iné demencie a poruchy mozgu. Majú veľmi podobné príznaky a tiež svoje typické prejavy, na základe ktorých lekár stanoví presnú diagnózu. Demencia sa rozdeľuje podľa príčiny:

Neurodegeneratívna, kedy dochádza k degeneratívnym zmenám v mozgu. Patrí sem  : už zmieňovaná Alzheimerova choroba, Huntingtonova choroba, demencia pri Parkinsonovej chorobe, frontotemporálna demencia a Creutzfeld - Jacobsova choroba.

Vaskulárna, kedy sú príčinou zhoršenej pamäti cievy. V dôsledku sklerotizácie (kornatenie) , nie sú dostatočne cievy  pružné a neprivádzajú do mozgu dostatok krvi. Mozog je v dôsledku toho málo vyživovaný a okysličovaný, čo sa podpíše na jeho funkcii.

Sekundárna demencia vzniká ako následok vážnej choroby, úrazoch, zápalových ochorení a tiež v dôsledku alkoholizmu. Na rozdiel od predchádzajúcich je diagnostikovaná aj u mladých ľudí.

 Boj so stareckou demenciou Boj so stareckou demenciou

Príznaky Alzheimerovej choroby a ďalších foriem demencie sa dajú odhaliť včas. Vďaka včasnému odhaleniu a nasadeniu vhodnej liečby sa pamäť stabilizuje a nezhoršuje sa. Na začiatku pomôže aj test demencie.  Vyskúšajte Orientačný diagnostický test 

Poruchy pamäti a príznaky Alzheimerovej choroby pomôže odhaliť aj súkromá konzultácia v lekárni

Proti rýchlemu priebehu stareckej demencie je možno bojovať  správnym životným štýlom, pomocou tréningu mozgu. Mozog, podobne ako aj svaly v ľudskom tele, časom postupne ochabnú a slabnú. Preto trénujte pamäť pomocou krížoviek, sudoku, hlavolamov a učením sa nových vecí. Dôležitou súčasťou je tiež ľudská spoločnosť a primeraná telesná aktivita, ktorá prekrví mozog a podporí obehovú sústavu. Správna strava, bohatá na vitamíny, minerály a vlákninu je tiež súčasťou prevencie, rovnako tiež ako skončenie s fajčením, normálny krvný tlak a normálna hladina krvného cukru. Dobrý a kvalitný spánok podporí ukladanie vedomostí a regeneráciu mozgových buniek.

Viac tipov nájdete v článku Ako trénovať pamäť

 

Možnosti liečby demencie Možnosti liečby demencie

To, ako rýchlo postupuje demencia, je veľmi individuálne. U niekoho sa môže zastaviť na dlhú dobu v prvom štádiu. V tomto štádiu je senior ešte sebestačný a preto často ani nedôjde k správnej diagnóze. U iného postupuje demencia rýchlo a potrebuje 24 hodinovú starostlivosť. To, ako dlho žije človek s demenciou záleží od včasnej diagnózy, úrovne starostlivosti a kvality stravy, ktorú dostáva. Demenciu nie je možné zatiaľ  úplne vyliečiť,  je možné len zastaviť pokrok ochorenia.

Pri liečbe v rannom štádiu sa používa extrakt z listov stromu ginkgo biloba, ktorý podporuje mozgovú činnosť a dá sa kúpit aj bez predpisu. Zlepšuje využitie glukózy pre mozgovú činnosť a mozog je aj lepšie prekrvený. Liekmi sa dajú ovplyvniť len niektoré známe príčiny demencie, ako je nedostatek neurotransmitéru acetylcholín pri Alzheimerovej chorobe. Z liekov viazaných na lekárský predpis sa pri liečbe používajú tzv. kognitíva (inhibítory acetylcholinesterázy), ktoré množstvo acetylcholínu zvyšujú a tým zastavia zhoršujúcu sa pamäť. Tieto lieky v počiatočnom a strednom štádiu ochorenia predpisuje neurológ, geriater alebo psychiater. Liekom pri strednom a neskoršom štádiu Alzheimerovej choroby je jediný zástupca zo skupiny NMDA antagonistov - memantin.

Lieky na pamäť

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Pamäť
  15. 06. 2020

  Je vhodný prípravok Bio Pharma Ginkgo biloba aj pre diabetikov?

  Dobry den je toto vhodne pre diabetika ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BIO Pharma Ginkgo biloba 40 mg tbl 90+90 tbl  môžu užívať aj diabetici. 

  Zloženie prípravku : 
  ginkgo biloba (štandardizovaný extrakt 24% ginkgoflavonoglykozidov 6% terpenolaktónov) 40mg v 1 tbl stabilizátor ( celulóza, fosforečnan vápenatý), látky protihrudkujúce ( oxid kremičitý) , zvlhčovadlo ( stearan horečnatý)

   

  V prípade záujmu si môžete objednať v našej internetovej lekárni. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Pamäť
  31. 07. 2020

  Aké je zloženie WALMARK GinkoPrim MAX PROMO 2019 tbl 60+60 ks?

  Prosím bližšie zložienie v 1 tabletke. Koľko obsahuje 1 tabletka ginkgo v mg a horčíka v mg ? Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Walmark GinkoPrim MAX je  kombinácia vysoko kvalitného extraktu ginkga biloba, DMAE a horčíka

  • Štandardizovaný extrakt z ginkga biloba, ktorý zaručuje presne definované množstvo aktívnych látok
  • Tablety v tvare šošovice na ľahké prehĺtanie

   

  Denná dávka obsahuje ( 1tbl)                                     

   

  Ginkgo biloba extrakt (štandardizované na 24 % flavonoidov,  6 % terpenolaktónov)        60mg v 1tbl

  Horčík (Magnézium)                                                                                                            150mg v 1tbl 

  DMAE (Dimetylaminoetanol)                                                                                                   20mg v 1tbl

   

   

  V prípade záujmu si môžete objednať v našej interrnetovej lekárni. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.