Nie je to „len“ štípanec

NIE JE TO „LEN“ ŠTÍPANEC

 

V lete a na jar sa s uštipnutím hmyzom stretávame denne, najmä u tých, ktorí milujú prírodu. Dalo by sa povedať, že štípanec nič nie je, záleží však na tom, aký druh hmyzu vás uštipol a či bol niečim nakazený. Prečítajte si aké reakcie po uštipnutí môžete očakávať, čo robiť v prípade uštipnutia, aké produkty treba použiť po uštipnutí aj ako mu vlastne predchádzať.

  • Články o zdraví

Aké sú reakcie na uštipnutie? Aké sú reakcie na uštipnutie?

Reakcia na uštipnutie (najmä osou) môže vyvolať širokú paletu reakcií. Jed má viacero zložiek, ktoré pôsobia na organizmus toxicky. Telo môže zareagovať len na niektorú zo zložiek jedu. Je potrebné, aby ste určili charakter reakcie, a vedeli tak rozoznať ALERGICKÚ a NEALERGICKÚ reakciu. 

  • ALERGICKÚ reakciu spôsobujú proteíny, ktoré spúšťajú protilátky.
  • NEALERGICKÚ reakciu vyvolávajú nízkomolekulárne látky, ktoré pôsobia na cievy.

Uštipnutie osou, včelou, čmeliakom a sršňom môže byť dokonca aj smrteľné

Bežná reakcia po uštipnutí sa prejavuje lokálne (v mieste postihnutia), a to miernejším opuchom, začervenaním, svrbením a bolesťou zasiahnutého miesta. Tieto príznaky by mali odoznieť po pár hodinách, resp. v krátkom čase.

Príznaky alergickej reakcie

O alergickú reakciu ide, ak sa príznaky prejavujú inak ako zvyčajne a na iných častiach tela, ako je poštípané miesto. Často je alergická reakcia sprevádzaná:

  • malátnosťou,
  • nadmerným opuchom,
  • žihľavkou,
  • pocitmi na zvracanie,
  • opuchom mäkkých tkanív tváre, jazyka, dýchacích ciest,
  • sťaženým dýchaním
  • začervenaním tváre.

Platí, že čím skôr sa objavia alergické príznaky, tým masívnejšia bude celková alergická reakcia. Príznaky sa môžu objaviť aj oneskorene, preto je potrebné stav priebežne sledovať...

Stupne alergickej reakcie

Rozlišujeme až 5 stupňov alergickej reakcie na bodnutie hmyzom:

  1. Ťažká lokálna reakcia - prejavuje sa enormným opuchom, až vo veľkosti päste.
  2. Ľahká celková reakcia - koprivka, či svrbenie aj inde ako na mieste vpichu.
  3. Mierna celková reakcia – točenie hlavy, nutkanie na zvracanie, mierny opuch tváre.
  4. Ťažká celková reakcia sa prejavuje všetkými predošlými reakciami plus sťaženým dýchaním, úzkosťou a strachom zo smrti, zachrípnutým hlasom.
  5. Anafylaktický šok je život ohrozujúca reakcia. Až 5 % populácie reaguje na uštipnutie hmyzom anafylaktickým šokom, ku ktorému prichádza až po 2 či 3 uštipnutiach.

 

  Čo robiť v prípade uštipnutia? Čo robiť v prípade uštipnutia?

Uštipnutie komárom

Alergikom môžu pomôcť antihistaminiká, účinné sú aj chladivé gély, ktoré sú v lekárňach dostupné bez predpisu.

Ak nemáte poruke lekárničku, môžete miesto vpichu schladiť pomocou ľadu alebo studenou vodou. Úľavu však podľa dostupných dôkazov dokážu priniesť aj teplé obklady.
Prospešné môžu byť aj antibakteriálne účinky medu, ranu si môžete natrieť aj aloe vera, ktoré preukázateľne podporuje hojenie a potláča zápaly.
Niektorým ľuďom zaberajú aj olejčeky z čajovníka či levandule, šťava z citrusov, ovsená kaša, prípadne kokosový olej. 
Nepríjemné príznaky spontánne odznejú v priebehu minút, ale aj niekoľkých dní. Ak však po uštipnutí komárom trpíte horúčkoubolesťou hlavy, nevoľnosťou, bolesťami kĺbov alebo zvracaním, vyhľadajte lekársku pomoc.

Prevencia:

Aktuálne sú komáre veľmi odolné proti chemickým látkam, takže na ne neúčinkujú bežne dostupné prípravky. Tie majú v 80% chemické zloženie. Komár dokáže veľmi dobre analyzovať teplotu, obsah CO2 a pachy. Najlepšie je použiť prírodné repelenty, obsahujúce napríklad látku "CITRIDIOL". Okrem toho, že tieto prírodné repelenty nemajú vedľajšie účinky na vaše zdravie (narozdiel od chemických prípravkov) fungujú 100%-ne.

 

Našiel som si kliešťa

Samotné uštipnutie kliešťom nebýva až tak veľkým problémom. Podráždenie pokožky a alergická reakcia sa vyskytujú zriedka. Dôležité je kliešťa vybrať a dodržať pri tom správny postup.

Neodporúča sa kliešťa natierať masťami či olejom, pretože sa začne dusiť. Mohlo by to spôsobiť vyprázdnenie obsahu čriev kliešťa do rany, čím by vzniklo riziko prenosu baktérií alebo vírusov do krvi. Vyberanie vedia uľahčiť rozličné pomôcky, napríklad klieštiky či pinzeta.

Prichyteného kliešťa by sme mali odstrániť kývavým pohybom, pinzetu je potrebné pritlačiť čo najbližšie ku koži. Kliešťa uchopíme za tvrdú základňu hlavičky a opatrne ho ťaháme kolmo oproti koži. Súčasne kliešťa pootočíme do polkruhu (najviac jednu otáčku) striedavo na obe strany. Najprv ho totiž musíme z rany odlepiť a práve pootočenie pomôže uvoľniť kliešťa z jeho zatvrdnutých slín. Ak napriek tomu stále drží, musíme ťah proti koži zväčšovať. Napokon sa uvoľní a podarí sa vybrať ho z rany celého. Po vybratí kliešťa ranku vydezinfikujeme, ideálne jódovým preparátom, ktorý je schopný preniknúť hlboko do kože.

Navštívte lekára, ak sa vám nepodarilo vybrať celého kliešťa, ak ste ho aj vybrali celého, ale okolie ranky je začervenané, opuchnuté alebo ak sa začervenanie okolo ranky v najbližších dňoch či týždňoch rozširuje.

Prevencia:

Najjednoduchšou ochranou proti kliešťom je dobrá príprava na pobyt v prírode. Použite oblečenie s dlhými rukávmi, s dlhými nohavicami, ideálne svetlejšie farby, a exponované miesta na koži ošetrite vhodným repelentom. Po príchode z lesa je nutné prezrieť sa (ideálne viacero ľudí navzájom), a vyprášiť oblečenie v ktorom ste prišli.

 

Príznaky kliešťovej encefalitídy:

Približne tretina pacientov infikovaných vírusom kliešťovej encefalitídy najskôr pociťuje niekoľko dní príznaky podobné chrípke, ako je zvýšená teplota, únava, nevoľnosť, bolesti hlavy a svalov. Tieto prejavy načas ustúpia, po bezpríznakovom období s odstupom niekoľkých dní nastupuje druhá fáza ochorenia, ktorá je charakteristická zápalom nervového systému. Môžu nastúpiť štyridsaťstupňové horúčky, stupňujúce sa silné bolesti hlavy, vracanie, stuhnutie šije, poruchy vedomia, pamäti až dezorientácia, závraty, nervové obrny a ďalšie príznaky zápalu mozgu, mozgových blán a niekedy aj miechy.

Nákaza vírusom kliešťovej encefalitídy u detí má veľmi podobné príznaky ako chrípka či podráždené slepé črevo, preto sa dá len ťažko rozpoznať. Ochorenie má v prvej fáze miernejší priebeh ako u dospelých, nešpecifické príznaky a ťažšie sa diagnostikuje. Až 69 % detí má po ochorení trvalé problémy (neurologické, psychické), nezávisle od ťažkosti a priebehu ochorenia.

               

Príznaky Lymskej boreliózy:

Najtypickejším príznakom boreliózy je pomaly sa šíriaca červenkastá škvrna nazývaná aj erythema migrans, ktorá sa zvykne objaviť na mieste, kde bol prisatý kliešť. Škvrna má tendenciu sa zväčšovať a má ohraničený lem s bledším stredom. Niekedy sa objaví už niekoľko dní po prisatí kliešťa, inokedy až o niekoľko týždňov. Objavuje sa asi u 80 % pacientov. Aby bola borelióza prenesená, musí byť kliešť prisatý ku koži celých dvadsaťštyri hodín.

Príznaky Ehrlichiózy (anaplazmóza):

Medzi ďalšie ochorenie prenášané kliešťami patri aj ehrlichióza. Hoci nie je veľmi frekventované, môže postihnúť ľudí s oslabenou imunitou. Podobne ako pri lymskej borelióze je jej diagnostika pomerne ťažká. Prejavuje sa horúčkami, ktoré trvajú tri až osem dní. V niektorých prípadoch je viditeľná vyrážka. Pacienti sa môžu sťažovať aj na bolesti hlavy a svalov. Liečba prebieha prostredníctvom antibiotík.

 

Uštipnutie bodavým hmyzom

Medzi bodavý hmyz patrí hlavne osa, sršeň a včela. To, že Vás uštipla včela poznáte podľa toho či Vám v mieste vpichu nechala žihadlo. Žihadlo je stále "živé" a z jedového vačku sa Vám pomaly pumpuje jed do rany. Preto je potrebné včelie žihadlo čo najrýchlejšie odstrániť. Čím rýchlejšie ho odstránime, tým budeme mať v rane menej jedu. No pozor! Nikdy neodstraňujte žihadlo vyťahovaním, mohli by ste tak vpustiť do rany ostávajúci jed z jedového vačku. Najlepšie a najrýchlejšie je žihadlo zoškriabnuť nechtom.

Stav každého uštipnutia treba sledovať. Ak sa vytvorí iba bolestivý opuch a nič iné sa do 30 minút nedeje, ide v podstate o bežnú reakciu. Ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára.

Poštípané miesto je najlepšie zachladiť studenou vodou alebo ľadom. Zmiernite tým následný opuch.

Pokiaľ ste na včelie či osie uštipnutie alergický, hrozí vám nebezpečný anafylaktický šok: Postupujte podľa rád vašeho lekára a okamžite volajte rýchlu zdravotnú pomoc 112.

 

 

Čo je to anafylaktický šok?  Čo je to anafylaktický šok? 

Reakcia nastupuje okamžite a veľmi rýchlo. Trvanie akútnej reakcie sa pohybuje v rozmedzí 3-30 minút a ďalšie reakcie sa môžu vyskytnúť ešte počas nasledujúcich 8 hodín. Anafylaktický šok môže mať aj oneskorenú fázu. Ak ste hneď po nástupe príznakov užili liek, je možné že sa príznaky objavia počas ďalších 8 hodín. Popár minútach ohrozuje anafylaktický šok život a je potrebné zavolať RZP.

Anafylaktický šok má tieto prejavy:

  • modré pery a končeky prstov na rukách
  • pomočenie
  • bezvedomie
  • celkový kolaps
  • náhly pokles krvného tlaku

V prípade, že sa u vás objavila abnormálna reakcia na bodnutie, navštívte alergológa. Ak by vás najbližšie uštipla včela, mohla by sa alergická reakcia prejaviť už v podobe anafylaktického šoku. U alergikov je vyššia pravdepodobnosť, že budú mať aj alergiu na uštipnutie hmyzom.

Balíček prvej pomoci - čo robiť po ťažkom uštipnutí?

Ak máte alergiu na uštipnutie hmyzom, noste so sebou v sezóne lekárničku prvej pomoci – s kortikoidmi, antihistaminikami alebo adrenalínovým perom, sprej na roztiahnutie priedušiek.

  • Adrenalín (epinefrín) v injekčnom pere, ktorý pôsobí proti poklesu krvného tlaku, posilňuje srdce a rozširuje priedušky: užíva sa pri nástupe príznakov celotelovej alergickej reakcie, včasné podanie tejto injekcie zachraňuje život.
  • Antihistaminikum blokuje účinok histamínu (látky, ktorá sa uvoľňuje z buniek pri alergickej reakcii) a tým tlmí alergickú reakciu: v akútnom prípade je možné prehltnúť jednorázovo 2 tablety lieku, ktoré je vhodné pre rýchlejší účinok rozhrýzť.
  • Kortikosteroid v tabletách potláča alergický zápal: užite odporúčané množstvo tabliet. Opäť je lepšie ich rozhrýzť a potom prehltnúť.
  • Inhalačné lieky uvoľňujú priedušky zúžené pri astmatických záchvatoch: v prípade dusenia sa aplikujú dva vdychy.

Imunoterapia

Alergia na osu alebo včelu sa dá „liečiť“. V zimných mesiacoch môžete podstúpiť u imunoalergológa liečbu, kedy sa do tela vpravuje alergén po malých dávkach. Postupne si na neho telo zvykne a toleruje ho ako vlastný. Takáto terapia zaberá až v 97% prípadov. Jej nevýhodou je, že dlhšie trvá, ale čo na tom, keď zaberá. Počas dlhých zimných mesiacov sa môžete výborne pripraviť na letnú sezónu, aby ste si ju užili bez strachu z uštipnutia.

Prvá pomoc u zdravého človeka

Ide o najjednoduchší prípad pri jednom alebo len pár bodnutí u zdravého človeka bez alergickej reakcie. Pri takom bude stačiť ak priložíte na postihnuté miesto studený obklad, mrazenú zeleninu zabalenú do ručníka alebo ľadovú kocku. Ak vás poštípe včela je potreba žihadlo vybrať pinzetou, vyškriabať nechtom a vytlačiť miesto kde vás pichla, aby ste dostali von aspoň časť jedu. Pupienok vydenzifikujte a natrite protisvrbivým gélom.

Uštipnutie do jazyka, krku a oblasti pažeráka

Ak vás včela či osa uštipne na jazyk alebo v okolí krku, môže sa stať že vám opuchnú horné dýchacie cesty. Miesto musíte chladiť, do úst vložte napríklad kocku ľadu, alebo vložte jazyk do perlivej minerálky (ak ju máte po ruke), zvonku studený obklad, okamžite užite antihistaminikum. Viaceré antihistaminiká sú voľno-predajné a môžete ich zaradiť do bežnej lekárničky (Zyrtec, Zodac, Xyzal, a pod.). Následne vyhľadajte lekára.

tip-benu

Ošetrenie štípanca "na prírodno" Ošetrenie štípanca "na prírodno"

Šalviová dezinfekcia

Zožeňte 2 lyžice šalvie, 2 dl liehu či ovocnej pálenky. Šalviu prelejte liehom a všetko nechajte 14 dní na teplom mieste lúhovať. Nezabudnite denne pretrepávať. Potom precedíte a dezinfekcia je hotová.

Soľný vankúšik

Budete potrebovať handričku a morskú soľ. Handričku jemne navlhčite, zabaľte do nej soľ a potom priložte na postihnuté miesto. Všetko nechajte 30 minút pôsobiť.

Ovsená kaša

Nie je len skvelý raňajkový pokrm, ale zabraňuje svrbeniu. Postačia ovsené vločky a voda, zamiešať a naniesť na postihnuté miesto.

Med je všeliek

Pomáha na suché pery, proti kašľu, podporuje imunitu a tiež dezinfikuje, resp. zabraňuje vzniku infekcii na poštípanom mieste. Dbajte na výber skutočného medu od včelára.

Octový obklad

Poznáte octanovú krém? Rovnako tak je účinný aj samotný ocot obyčajný, vínny alebo jablčný. Urobte z neho obklad spolu s gázičkou. Pokožku nezabudnite nakoniec opláchnuť vodou. 

Citrón proti svrbeniu

Štípanec polejte čertvou šťavou od hlavy až po päty a nenechajte sa odradiť počiatočným štipkaním, zabráni aj zápalu v danom mieste.

S kamilkami nič nepokazíte

Kamilky - ak na ne práve nemáte alergiu môžete použiť úplne na všetko. Dobrý spánoktrávenie, opary, rany, upokojenie, dezinfekciu. Tak si uvarte kamilkový čajík a použite ho zvonka aj zvnútra.

Ďalšími účinnými rastlinkami v boji proti štípancom sú skorocel či mäta.

Tip BENU po bodnutí  Tip BENU po bodnutí 

HAPPY MOM Náplasť po očkovaní a uštipnutí 

Hydrogélová náplasť pre úľavu od bolesti a zmiernenie pocitu svrbenia, pomocou chladivého efektu a bylinných extraktov. Extrakty z hamamelu a Aloe barbadensis môžu napomôcť zmierniť pocit svrbenia pri uštipnutí hmyzom, podráždenie kože a miernu bolesť po vpichu injekciou. Zabraňuje škrabaniu a sekundárnej infekcii. Rýchly účinok hydrogél-polymérovej náplasti. Má dobrú znášanlivosť s pokožkou vďaka jemne kyslému pH, dobre priľne na postihnuté miesto a jednoducho sa aplikuje.

Aromatica KOSMÍN po bodnutí hmyzom masť 25 ml

Kosmín po bodnutí hmyzom s Tea Tree Oil je výborný pomocník na ošetrenie pokožky po bodnutí hmyzom, pokožku upokojí a mierne znecitliví, zároveň pôsobí protizápalovo a obmedzuje svrbenie a pálenie.

ALPA Gél po bodnutí hmyzom 20 ml

Gél je určený na lokálne ošetrenie pokožky po bonutí hmyzom, má chladivý, mierne znecitlivujúci účinok, znižuje pocit pálenia a tlmí svrbenie.

Neofyt Phyteneo Roztok po bodnutí hmyzom roll on 10 ml

Prípravok sa používa na potlačenie reakcie po bodnutí hmyzom ako napríklad komárom, osou, včelou, uhryznutí muchou, ovadom, popŕhlení žihľavou, medúzou.

BOIRON DAPIS gél 40g

Upokojujúci gél, ktorý pôsobí proti zápalu, bolesti, opuchu a svrbeniu kože, napomáha upokojovať pokožku po poštípaní hmyzom (komáre, včely, osy). Vhodný aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

 

Zaujímavosť

  • Účinnosť Citridiolu preukázali nezávislé laborátórne testy pre mierne aj tropické podnebné pásma. Dobrovoľníci nechali predlaktia celé hodiny medzi komármi v škatuliach (200 komárov / jedna krabica), aby preukázali účinok testovaného produktu.Až po 7 hodinách zaútočil prvýkrát komár piskľavý a komár tigrovaný. A po 6 hodinách prenášač malárie.
  • Na elimináciu premnoženia komárov pomôže aj chrániť zvieratá ako sú lastovičky, žaby, netopiere, jašterice, ropuchy a mloky.
  • Vedeli ste, že: Úmrtie po uštipnutí osou je 3-4 x častejšie ako po uštipnutí hadom?

 

Repelenty a prípravky proti hmyzu


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.