Ako správne ošetriť uhryznutie od hmyzu?

AKO SPRÁVNE OŠETRIŤ UHRYZNUTIE OD HMYZU?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Pohryznutie alebo poštípanie hmyzom patrí predovšetkým počas jarných a letných mesiacov medzi absolútne bežná zranenia. Okrem opuchov a nepríjemne svrbiacich začervenaných rán, ktoré sa obvykle po útoku týchto drobných živočíchov na tele objavia, sa však môže u človeka prejaviť tiež silná alergická reakcia. Preto je dobré vedieť, ako uhryznutie a uštipnutie od hmyzu správne ošetriť a čo robiť, ak sa prejavia príznaky alergie.

 • Pleť a pokožka
 • Cestovanie

7 minút čítania


Nepríjemné zdravotné komplikácie môže spôsobiť pohryznutie od ploštíc a bĺch alebo tiež poštípanie komárom, osou  či včelou. Tieto rany je najlepšie umyť mydlom a vodou, priložiť na miesto studený obklad a ďalej ošetriť pomocou prípravkov po bodnutí hmyzom. Pri silnejšej reakcii je možné podať aj voľne dostupné antihistaminiká vo forme tabliet. Pred ich použitím si vždy pozorne prečítajte príbalový leták.

Ploštice Ploštice

Ploštice sú nepríjemné parazity z radov bezkrídlového hmyzu, ktoré sa živia krvou stavovcov a môžu človeku spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie. Svojím vzhľadom môžu tieto ploštice bez krídel pripomínať jablčná jadierka a ich prítomnosť v domácnosti človek spozná predovšetkým podľa trusu v podobe drobných čiernych bodiek, prípadne prítomnosti hniezd v záhyboch matracov alebo škárach nábytku. Medzi najrozšírenejšie druhy patrí ploštica domáca, ktorá sa podľa zvyčajného miesta výskytu označuje niekedy aj ako ploštica posteľová.

Ako spoznáte uhryznutie od ploštice?

Uhryznutie od ploštice si človek môže na prvý pohľad ľahko spliesť s poštípaním od komára či blchy. Jedná sa o začervenané koliesko s tmavšou bodkou uprostred, ktoré zvyčajne meria niekoľko milimetrov až jeden centimeter a nájdete ho hlavne na pažiach, chrbte alebo krku. Namiesto osamotených rán sa však uhryznutie na koži väčšinou vyskytuje v rade po troch či po piatich (tvorí cestičku).

Po uhryznutí od ploštice koža zvyčajne sčervenie, mierne opuchne a začne nepríjemne svrbieť. K tomu môže dôjsť po niekoľkých hodinách alebo dokonca aj za niekoľko dní. Sliny ploštíc u mnohých ľudí navyše spôsobujú výrazné kožné reakcie v podobe veľkých ložísk menších či väčších pľuzgierikov naplnených tekutinou, ktoré po rozškriabaní môžu začať hnisať, zle sa hoja a lekári ich často zamieňajú za žihľavku.

Aké prípravky pomáhajú na uhryznutie od ploštice?

Ak uhryznutie od ploštice neprestáva svrbieť a páliť, na koži sa objavia veľké hnisajúce pľuzgiere, dôjde k zapáleniu rán vplyvom škrabania alebo sa prejaví silná alergická reakcia, je nutné vyhľadať lekársku pomoc. Čo sa týka bežných rán, na ich ošetrenie sa zvyčajne používajú chladivé obklady, citrónová šťava, zmes vody s jedlou sódou alebo niektorý z týchto liekov:

 • Gél po poštípaní hmyzom - upokojuje a regeneruje pokožku po pohryznutí hmyzom.
 • Octanové sáčky - pripravený roztok má po nanesení na pokožku príjemný chladivý účinok.
 • Propolisová masť - vhodná pre ošetrenie hmyzích uhryznutí a zahnisaných raniek.
 • ASEPT sprej - upokojuje pokožku po pohryznutí hmyzom a celkovo ju revitalizuje.

Ak sa ploštíc vo svojej domácnosti človek nezbaví, bude na svojej koži nachádzať stále nové uhryznutia. Likvidácia ploštíc svojpomocne však nie je možná, pretože zvyčajne na bežne dostupné insekticídne postreky nereagujú alebo sa dokonca ešte viac rozšíria po zasiahnutom objektu. Na vyhúbenie ploštíc je preto nutné pozvať odbornú deratizačnú firmu.

Blchy Blchy

Blchy sú drobný skákajúci hmyz. V minulosti bola najrozšírenejším parazitom blcha obyčajná, v dnešnej dobe však prevažuje blcha psia ( Ctenocephalides canis ) a blcha mačacia ( Ctenocephalides felis ). Ľudia si zvyčajne ich premnoženie spájajú s domácimi miláčikmi, tento drobný bezkrídly skákavý hmyz však napáda aj iné teplokrvné živočíchy vrátane človeka, živia sa ich krvou a prenášajú nebezpečné ochorenie, ako je napríklad tularémia alebo bartonelóza.

Blcha si na ľudskej koži vytvára cestičky a jej štípance sa preto zvyčajne vyskytujú v rade za sebou (rany od bĺch a ploštíc sú veľmi podobné), a to najčastejšie v oblasti chrbta, trupu, krku, paží a nôh. Samotné uhryznutie nie je zvyčajne cítiť a reakcie na koži sa prejavia až po niekoľkých hodinách. Ide o približne 1 centimeter veľký červený fľak s krvavým centrom, ktorý svrbí a často dokonca aj páli.

Blšie uhryznutie by ste nikdy nemali škriabať, aby nedošlo k zaneseniu infekcie a zapáleniu rán. Namiesto naopak umyte teplou mydlovou vodou a vydezinfikujte. Aby ste sa zbavili nepríjemného opuchu, na rany môžete priložiť chladivý sáčok, list aloe vera, alebo je ošetriť pomocou niektorého z týchto liekov:

 • Fenistil gél –zmierňuje svrbenie pri poštípaní hmyzom.
 • Octanový gél – upokojuje podráždenú pokožku a napomáha zmierniť opuch.
 • Tea Tree olej prírodná tinktúra, ktorá pôsobí protizápalovo a má znecitlivujúce účinky.
 • Kortizonová masť Hydrocotison–tlmí alergické prejavy, svrbenie a začervenanie kože.

Komári Komári

Tento drobný hmyz patrí do radu dvojkrídlových. Jeho zástupcovia sa živia nektárom, sajú však tiež krv teplokrvných živočíchov a zároveň často prenášajú veľmi nebezpečná ochorenia. Hoci v našich zemepisných šírkach sa človek môže stretnúť iba s druhmi, ktoré nepredstavujú príliš veľkú hrozbu, v exotických destináciách sú komáre zodpovední za šírenie malárie, horúčky dengue či žltej zimnice.

Reakcia na poštípanie od komára býva zvyčajne mierna a zaobíde sa bez väčších zdravotných komplikácií. Rana sčervenie, objaví sa pupienok s veľkosťou až jeden centimeter a okolie vpichu začne nepríjemne svrbieť či páliť. U zdravého človeka tieto problémy počas niekoľkých dní odznejú, citlivejším jedincom však môže štípanec od komára spôsobiť alergickú reakciu, ktorá sa zvyčajne prejavuje vznikom opuchov, výsevom žihľavky po celom tele, zápalom lymfatických ciev, zdurením uzlín a celkovou slabosťou.

Bežné štípance od komárov netreba nijako špeciálne liečiť. Ak sa však svrbenie nedá zniesť, je dobré na rany umyť mydlom a vodou, priložiť na ne chladivý obklad a ošetriť je tiež pomocou bežne dostupných lokálnych antihistaminík.

Ktoré prípravky pomáhajú pri  uštipnutí komárom?

 • Fenistil gél - zmierňuje svrbenie a podráždenie kože.
 • PHYTENEO NEOFYT roztok po bodnutí hmyzom roll on – používa na potlačenie reakcie po bodnutí hmyzom ako napríklad komárom, osou, včelou, uhryznutí muchou, ovadom, popŕhlení žihľavou, medúzou.
 • AROMATICA Kosmín po bodnutí hmyzom - bylinná masť s tea tree olejom, harmančekom a mentolom chladí a upokojuje pokožku.
 • BOIRON Dapis gél - napomáha upokojovať pokožku po poštipaní hmyzom (komáre, včely, osy).
 • Levaduľový esenciálny  olej - používa sa ako repelent, ale je veĺmi účinný aj po ušetipnutí - upokojuje pokožku, pôsobí protizápalovo.

Osy a včely Osy a včely

Oba tieto druhy sa radia medzi zástupcov blanokrídleho hmyzu. Majú typické čierno-žlté sfarbenie, dve výrazná tykadlá na hlave, tri páry nôh, a ak ide o robotnice alebo kráľovnú, na ich zadočku sa nachádza tiež žihadlo napojené na jedovú žľazu. Kým osy však majú tenké lesklé telo bez chĺpkov a môžu bodnúť aj opakovane, včely sú mohutnejšie, ich chlpaté žihadlo majú pokryté spätnými háčikmi, ktoré znemožňujú jeho vytiahnutie z rany po bodnutí. Včela si po bodnutí žihadlo vytrhne a umiera. Po bodnutí včelou je dôležité čo najskôr odstrániť žihadlo (najlepšie do 20 sekúnd), pretože jed sa z neho uvoľňuje postupne.

Akonáhle dôjde k bodnutiu od osy alebo včely, tento drobný hmyz do ľudského tela vypustí svoj jed, ktorý je zodpovedný za bolestivú reakciu. Okrem silnej bolesti v mieste vpichu však môže dôjsť aj k začervenaniu, svrbeniu, výsevu žihľavky alebo vzniku menších či väčších opuchov. Pokiaľ sa jedná o normálnu reakciu, problémy by mali v priebehu niekoľkých hodín odznieť.

Ako ošetriť osie či včelie bodnutie?

Ranu je dobré najprv umyť mydlom a vodou a prípadne priložiť studený obklad. Ak miesto nepríjemne svrbí alebo sa objaví veľký opuch, je vhodné ho ošetriť pomocou chladivej masti alebo voľne predajných antihistaminík. K dispozícii sú napríklad tieto prípravky:

 • Fenistil gel - zmierňuje svrbenie a podráždenie kože.
 • Octanový krém -  pomáha proti svrbeniu,  zmierňuje opuchy.
 • Tekutý púder - upokojuje pokožku a tlmí pocity svrbenia pri žihľavke alebo po bodnutí hmyzom.
 • URGO Filmogel po bodnutí hmyzom - tekuté krytie, ktoré zabraňuje škrabaniu a upokojuje pokožku.

Čo sa týka antialergík, nepríjemné svrbenie a žihľavku môžu zmierniť tiež tieto lieky:

 • Zyrtec -tablety nebo kvapky
 • Xyzal - tablety
 • Zodac - tablety alebo kvapky
 • Fenistil - kvapky

U niektorých ľudí môže včelí alebo osí štípanec vyvolať silnú alergickú reakciu. Tá sa zvyčajne prejavuje rýchlo sa šíriaci červenou vyrážkou, nevoľnosťou, zrýchleným pulzom a prudkým poklesom krvného tlaku. Ďalej sa môžu dostaviť problémy s prehĺtaním, dýchavičnosť, poruchy vedomia alebo dokonca anafylaktický šok a zástava srdca. V takom prípade je nutné okamžite zavolať lekársku pomoc a aplikovať pacientovi adrenalín v podobe injekčného pera, ktoré by mali alergici neustále nosiť pri sebe.

Proti komárom, kliešťom aj blchám sa možno chrániť pomocou repelentov. Repelent je chemická látka, ktorá sa aplikuje na kožu, odev či iné povrchy a odpudzuje hmyz. Bohužiaľ žiadny repelent nepôsobí proti hmyzu, ktorý má žihadlo.

Všetko na alergie Prípravky po bodnutí hmyzom

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  16. 04. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné na alergiu po uštipnutí osou?

  Poprosím, dobrý deň, čo môžem kúpiť na alergiu po uštipnutí osu.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Po bodnutí osou dôjde k vypusteniu jedu do o tela, ktorý je zodpovedný za bolestivú reakciu. Okrem silnej bolesti v mieste vpichu môže dôjsť aj k začervenaniu, svrbeniu, výsevu žihľavky alebo vzniku menších či väčších opuchov. Pokiaľ sa jedná o normálnu reakciu, problémy by mali v priebehu niekoľkých hodín odznieť. Miesto  je dobré najskôr umyť  mydlom a vodou, môžete priložiť studený obklad ako prevenciu pred opuchom.  Ak postihnuté miesto nepríjemne svrbí alebo sa objaví veľký opuch, je vhodné ho ošetriť pomocou chladivej masti - použite napr. octanový krém, alebo  gél  s obsahom antihistaminika - Fenistil 1 mg/g gél gel 30g 0,1%, homeopatickú masť CICADERMA PK masť 30 g alebo  URGO Filmogel gél po uštipnutí hmyzom 3,25 ml, ktoré zabraňuje škrabaniu a upokojujú pokožku. V prípade potreby, ak  pokožka nepríjmene svrbí a je posiata žihľavkou, podajte  antihistaminikum-  Zodac, Zyrtec, Xyzal alebo Fensitil kvapky. Ak sa prejaví silná alergická reakcia, kt, sa prejavuje ako rýchlo sa šíriaca červená vyrážka, nevoľnosť, zrýchlený pulz, prudký pokles krvního tlaku, problémy s polykaním, dušnosť, poruchy vedomia alebo dokonce anafylaktický šok a  zástava srdca, je potrebné bezodkladne vyhľadať lekársku pomoc a aplikovať adrenalín.

  Ak viete, že Ste alergik, ktorý silno alergické na bodnutie hmyzom. je potrebné nesusále nosiť u seba adrenalín -Epipen junior ( v príapde dieťaťa)  Epipen ( v prípade dospelého) kt. Vám predpíše lekár.  Ako prevenciu v jarných a letných mesiacoch je vhodné nosiť pri každom pobyte vonku levanduľový olej, ktorým ihneď potrite miesto po bodnutí hmyzu, reakcia bude veľmi mierna alebo žiadna, 

   

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.