BIO, EKO, cruelty free a ďalšie - čo znamenajú a zaručujú?

BIO, EKO, CRUELTY FREE A ĎALŠIE - ČO ZNAMENAJÚ A ZARUČUJÚ?

Obaly mnohých prípravkov sa dnes pýšia radom značiek a prívlastkov. Zároveň stále väčšie percento ľudí zaujíma, za akých okolností vznikajú produkty, ktoré si vyberajú a či sú šetrné k prírode aj pre nich samotné. Výrobcovia sa preto často predháňajú v získavaní rôznych certifikácií a hrdo svoje produkty označujú ako BIO, EKO, Vegan, GMO free alebo napríklad Bez palmového oleja. Čo ale skutočne tieto označenia zaručujú? Pripravili sme pre vás praktický prehľad označovania produktov s ich význammi.

 • Deti a mamičky
 • Životný štýl
 • Alergie

5 minút čítania


Šetrné pre vás a ohľaduplné k planéte Šetrné pre vás a ohľaduplné k planéte

Co znamená BIO?

Prívlastok BIO označuje bio produkty alebo produkty z ekologického poľnohospodárstva. Označenie Bio môže niesť potravina, ale aj rôzne suroviny a výrobky z nich. Získanie Bio značky má pevné pravidlá ukotvené v zákonoch a dodržiavanie postupov ekologického poľnohospodárstva je kontrolované.

Ekologické poľnohospodárstvo stojí na postupoch, ktoré zabraňujú znehodnocovaniu pôdy, krajiny a znečisťovaniu vody v nej. Nevyužíva geneticky modifikované organizmy (GMO) ani chemické pesticídy alebo umelé hnojivá. U zvierat chovaných v rámci živočíšnej výroby sa v ekologickom poľnohospodárstve dbá na to, aby žila v čo najprirodzenejších podmienkach.

Bio produkty

Produkt získaný ekologickým poľnohospodárstvom sa môže označovať ako biologický (bio) alebo ekologický (eko). Bioprodukt zo SR spoznáte podľa zeleno-bielej pruhovanej značky tzv. biozebry alebo podľa európskej značky (list tvorený z hviezd na zelenom pozadí). Európsku značku majú aj dovezené bioprodukty a biopotraviny, na ktorých vždy nájdete napísanú krajinu pôvodu výrobku.

Hoci na Slovensku Bio výrobky nie sú tak populárne, ako napríklad v susednom Rakúsku, ich obľuba rastie. V Bio kvalite tak dnes nájdete už veľa produktov napríklad Bio oleje, Bio medy a sladidlá alebo Bio nápoje

EKO

Známka Eko označuje ekologické produkty. Môže ísť o najrôznejšie druhy výrobkov. Pri ich výrobe je dbané na zníženie negatívnych dopadov na životné prostredie, zodpovedné využívanie energií a iných prírodných zdrojov. Ekoznačku tak získajú výrobky, u ktorých sa hľadí na kvalitu a pôvod surovín vrátane toho, aby neobsahovali nebezpečné látky. Zásadná je aj recyklovateľnosť produktu, aby z neho nevznikalo veľké množstvo nevyužiteľného odpadu.

Rovnako ako označovanie bioproduktov aj prívlastok Eko môžu niesť iba certifikované produkty. Medzi ekologicky šetrné výrobky patria napríklad ekologické plienky alebo EKO čistiace prostriedky.

Ďalším prístupom k výberu produktov je tiež spravodlivý alebo férový obchod. Ide o hnutie presadzujúce vykupovanie surovín za spravodlivé ceny od výrobcov z rozvojových krajín. Tým je podporovaná ekonomická stabilita v týchto oblastiach. Známou organizáciou v tejto oblasti je napríklad Fair trade.

Organic

Pri výrobkoch označených ako organické nie sú pri výrobe používané syntetické pesticídy alebo geneticky modifikované organizmy (GMO) podobne ako u ekologického poľnohospodárstva. Na rozdiel od Eko produktov nie sú pri organických produktoch také široké a presne definované požiadavky, ich kontrola a nie sú zakotvené v našej legislatíve. Napríklad v zahraničí pojem organic definuje americká FDA. Anglické "organic" potom je synonymom pre slovenský  názov "ekologické".

CPK - certifikovaná prírodná kozmetika

Stretli ste sa už s logom CPK certifikovaná prírodná kozmetika? V tom prípade ste narazili na produkt, ktorý má slovenskú certifikáciu prírodnej kozmetiky. Certifikačná značka CPK sa používa od roku 2007 a získajú ju výrobcovia, ktorí vyrábajú kozmetické produkty spôsobom šetrným k životnému prostrediu. Zároveň v CPK kozmetike nenájdete syntetické zlúčeniny, geneticky modifikované zložky, chemické farbivá alebo konzervačné látky. Máte tiež istotu, že výrobok so značkou CPK nebol testovaný na zvieratách. Výrobky s touto značkou nájdete napríklad medzi produktmi Annabis.

Naraziť môžete aj na značku bio kozmetiky CPK bio, ktorá zaručuje, že aspoň pätina surovín na výrobu produktu pochádza z ekologického poľnohospodárstva.

Cruelty free alebo netestované na zvieratách

Cruelty free (tj bez týrania) je označenie pre produkty netestované na zvieratách. So značkou Choose Cruelty Free (CCF) prišla pôvodne austrálska nezisková organizácia. Testované na zvieratách nesmú byť nielen kozmetické produkty, ale ani suroviny na ich výrobu. Svoje produkty netestuje na zvieratách napríklad značka Weleda.

bio produkty

Keď sa chcete niektorým zložkám vyhnúť Keď sa chcete niektorým zložkám vyhnúť

Bez lepku

Celiakia je spojená so zápalovými procesmi v črevách, za ktorými stojí autoimunitná neznášanlivosť lepku alebo obilné bielkoviny. Celiáciu musí lepok (glutén) zo svojho jedálnička vyradiť. Pri výbere vhodných potravín bez lepku im môže priamo pomáhať označenie Bez lepku, ktoré nájdete len na potravinách, ktoré obsahujú menej ako 20 mg lepku na kilo produktu. Tieto potraviny môžu tiež získať licenciu a byť označené logom preškrtnutého klasu.

Symbol preškrtnutého klasu označujúci bezlepkové potraviny nie je používaný na produktoch, ktoré lepok prirodzene neobsahujú. Nenájdete ich preto napríklad na kukurici, ryži, orechoch, mäse, mliečnych výrobkoch, strukovinách, ovocí, zelenine a iných prirodzene bezlepkových potravinách.

Bez laktózy

Laktóza je mliečny cukor. Intolerancia laktózy patrí medzi časté potravinové intolerancie (nie alergie). Vzniká zníženou funkciou enzýmu laktáza, ktorá mliečny cukor v črevách rozkladá. Pokiaľ je laktázy nedostatok, mliečny cukor sa neštiepi, čo vedie k tráviacim ťažkostiam.

Laktózová intolerancia sa môže objaviť aj vo vyššom veku a môže udrieť s rôznou intenzitou. Zatiaľ čo niektorým ľuďom nerobia problém mliečne výrobky s nižším obsahom laktózy napr. kyslomliečne produkty, iní sa musia laktóze vyhnúť úplne. Orientovať sa môžu podľa označenia „s nízkym obsahom laktózy“, ktoré môžu niesť mliečne výrobky s maximálne 1 g laktózy v 100 g alebo 100 ml. Označenie “bezlaktózový” je potom vyhradené potravinám s maximálnym obsahom laktózy 0,01 g v 100 g alebo 100 ml. Označenie bez laktózy nie je uvádzané u potravín, ktoré laktózu prirodzene neobsahujú napríklad u rastlinných nápojov ako alternatív mlieka.

Vegan

Vegánstvo je podľa svojej definície životný postoj, ktorý odmieta využívanie zvierat na akýkoľvek účel – v produkte, pri jeho výrobe alebo testovaní. Nejde teda len o vegánske potraviny z čisto rastlinných surovín, ale aj o vegán kozmetiku a o všetky výrobky všeobecne. Vegánske produkty môžu niesť rôzne ochranné známky napríklad žltú V-label (má vegánsku aj vegetariánsku podobu) alebo zelenú známku Vegan so slnečnicou. Ide však o produktové označenia neziskových organizácií, ktoré nie sú definované v legislatíve a spravidla ich získavajú produkty na základe licencie.

Low carb

Nedokážete si predstaviť, že by ste vydržali deň bez jedinej sladkosti? Nadmerný príjem jednoduchých cukrov neprospieva zdraviu. Komplexné stráviteľné sacharidy (škroby) sú potom významným zdrojom energie. Výživový smer Low carb alebo nízkosacharidová diéta obmedzuje príjem jednoduchých cukrov i škrobov. Jedálny lístok pri Low carb stravovaní sa tak opiera o bielkoviny a kvalitné tuky. Bielkoviny dobre zasýtia a tým pomáhajú zbaviť sa chutí na sladké.

Low carb potraviny

Low carb potraviny obsahujú nízke množstvo cukrov a hodia sa do nízkosacharidového jedálnička, pravidlá pre používanie značky však nie sú striktne definované. Európsky register výživových tvrdení potom definuje nízkosacharidové produkty (Low sugars) ako tie, ktoré majú menej ako 5 g sacharidov na 100 g výrobku alebo menej ako 2,5 g sacharidov na 100 g nápoja. Ketogénna diéta je potom forma low carb stravovania extrémne obmedzujúca príjem sacharidov.

Sugar free

Sugar free alebo aj po slovensky Bez cukru je výživové tvrdenie, ktoré môžu niesť potraviny obsahujúce menej ako 0,5 g cukrov v 100 gramoch produktu.

Stretnúť sa môžete aj s ďalším výživovým tvrdením: “Bez pridaného cukru”. Toto tvrdenie môže byť na obaloch potravín vyrobených bez prídavku cukru (mono a disacharidov) a zároveň zo surovín, do ktorých tiež neboli pridané žiadne cukry pre ich dosladenie. V prípade potravín prirodzene obsahujúcich cukor sa potom môžete stretnúť s nápisom: „Obsahuje prirodzene sa vyskytujúce cukry".

Dia potraviny

Potraviny vhodné aj pre diabetikov môžu na obale niesť označenie Dia. Dia potraviny môžu namiesto cukru, ktorý je pre diabetikov nevhodný, obsahovať náhradné umelé sladidlá. Pozor ale na to, že nie všetky náhradné sladidlá sú bez kalórií a vhodné na konzumáciu v neobmedzenom množstve. Napríklad dia sladidla a sladkosti tak môžu ozvláštniť skladbu potravín, základom stravovania ľudí s cukrovkou ale napriek tomu zostáva zdravý a vyvážený jedálniček.

GMO free potraviny

Geneticky modifikované organizmy alebo GMO sú také plodiny, u ktorých došlo zásahom do ich genetickej informácie k zmene ich vlastností. Toto „laboratórne šľachtenie“ má za cieľ zlepšiť odolnosť plodín, ich výnosy alebo kvalitu. Umelé šľachtenie má ale aj svoje riziká (vznik odolného "superburiny", zmena nutričnej hodnoty), preto je pestovanie GMO plodín prísne regulované. Ak produkt obsahuje zložku s obsahom GMO vyšším ako 0,9 %, musí byť obsah GMO uvedený na jeho obale. Známka Bez GMO (vyprodukované bez genetickej modifikácie) zaručuje, že geneticky modifikované organizmy nie sú súčasťou výrobku ani neboli použité na jeho výrobu. Známka sa získava na základe certifikácie. 

RAW

RAW (z anglického raw alebo surový) alebo tiež živá strava je označením pre potraviny, ktoré neboli spracované pri vyšších teplotách ako 43 °C. Vďaka šetrnému spracovaniu si RAW potraviny zachovávajú vysoký obsah termolabilných vitamínov napr. kyseliny listovej alebo vitamínu C, ktorých množstvo v potravinách kvôli tepelnému spracovaniu klesá. Nevýhodou RAW stravy je ťažšia stráviteľnosť niektorých makroživín napr. bielkovín, zároveň bez tepelného spracovania nedochádza k zbaveniu potravín baktérií alebo parazitov, čo je napríklad problém nepasterizovaného mlieka.

Bez palmového oleja

Palmový olej často vyvoláva silné emócie. Z hľadiska zdravia ide o vysoko nasýtený tuk. Nasýtené tuky sú spojené s rizikom zvyšovania hladiny cholesterolu, jeho príjem by preto mal byť veľmi nízky. Zároveň je spôsob produkcie palmového tuku nešetrný k životnému prostrediu, často kvôli nemu dochádza k ničeniu tropických lesov. Vďaka piktogramu Bez palmového oleja si môžete ľahko vyberať nielen z potravín, ale aj z kozmetických výrobkov alebo napríklad doplnkov výživy,   ktoré palmový olej neobsahujú.

Bez parabénov

Výrobky bez parabénov ocenia priaznivci šetrnej a prírodnej kozmetiky aj zdravého stravovania. Parabény sú konzervačné látky. Zaisťujú, aby v prípravku alebo trvanlivej potravine nebujovali baktérie. Citlivú pokožku môžu ale parabény dráždiť, vďaka označeniu bez parabénov sa tomuto riziku ľahko vyhnete. Používanie parabénov v potravinách je regulované legislatívou a niektoré parabény boli pre potravinárske účely úplne zakázané, pretože sa u nich ukázala estrogénna aktivita.

BPA free

Pod písmenami BPA sa skrýva chemická látka bisfenol A. Ide o zlúčeninu, ktorá sa používa pri výrobe plastov. Bisfenol A sa ale v tele môže chovať ako endokrinný disruptor. To znamená, že napodobňuje funkciu niektorých hormónov. Znepokojujúce je napríklad jeho možný vplyv na plodnosť. Vyhýbať by sa mu mali tehotné ženy a malé deti. Úplne zakázaný je bisfenol A na výrobu dojčenských fliaš.

S ohľadom na tie najzraniteľnejšie S ohľadom na tých najzraniteľnejších

Pre tehotné

Tehotenstvo je spojené s krásnym očakávaním bábätka. Často ale nastávajúce mamičky dostihnú obavy, či je pre ňu v tomto období určitý doplnok či bylinka vhodná. Výber prípravku im potom uľahčí označenie Pro tehotné. O pomoc s výberom sa nebojte tiež požiadať priamo svojho lekárnika alebo lekára.

Pre dojčiace

Nielen tehotné ženy, ale aj dojčiace mamičky majú svoje špecifické potreby. Pokiaľ chcú okrem zdravého a pestrého jedálnička využiť aj doplnky stravy, vždy by sa mali uistiť, či je pre nich prípravok v tomto období vhodný. Pri prípravkoch, ktoré výrobca odporúča dojčiacim mamičkám, sa môžu riadiť označením Pre dojčiace.

 

Autor : Petra Večeřová

BIOpotraviny

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ALLNATURE Maca prášok bio raw 200 g

 • ALLNATURE -5 € zľava

Skladom v e‑shope

6,89 €

BIO Colostrum 100% 300 mg 90 kapsúl

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

54,79 €

WATERWIPES 100% bio odbúrateľné obrúsky 60 ks

Skladom v e‑shope

3,89 €

NUXE BIO Huile Prodigieuse Néroli multifunkčný suchý olej 100 ml

Skladom v e‑shope

36,49 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  11. 05. 2020

  Je vhodné používať Skin food light od WELEDY v tehotenstve?

  Dobrý deň ,
  Chcem sa spýtať , či táto kozmetika je pre tehotné ženy, lebo hľadám na internete o kozmetike čo sa môže a nemôže a našlo mi Weledu , že to je dobrá značka v tehotenstve. 
  Ďakujem za odpoveď 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Krém Skin food light je vhodný aj pre tehotné ženy. Je univerzálny rodinný krém s hojivými a regeneračnými účinkami. Krém výborne chráni obzvlášť suchú či hrubú pokožku.

  Účinná kompozícia s výťažkami z fialky trojfarebnej a harmančekových a nechtíkových kvetov má tradične upokojujúce účinky a pokožku zjemňuje. Výrobok má mnohostranné využitie a je vhodný ako denný aj nočný krém alebo krém na ruky. Výrazne zlepšuje hydratáciu pokožky, jej pevnosť, hladkosť a regeneráciu kožných buniek. Dermatologicky testované.

   

  Spoločnosť WELEDA vyvinula  aj špeciálny rad - Starostlivosť pre tehotné a dojčiace ženy Weleda - na podporu telesnej a duševnej rovnováhy v období tehotenstva a dojčenia 

  • produkty sú vyvinuté v spolupráci s pôrodnými asistentkami, lekármi a farmaceutmi
  • Prirodzene podporujú zdravie matky a tým aj zdravie dieťaťa
  • Vďaka cielenému výberu éterických olejov pôsobia prípravky blahodárne na psychiku
  • Základom je jemný čistý mandľový olej

  Všetky použité suroviny v liekopisnej kvalite sú vyrobené z najčistejších dostupných prírodných surovín, prípravky sú dermatologicky testované.

   

  Tehotenský ošetrujúci olej na strie - učinná prevencia a hojenie strií   https://www.benulekaren.sk/weleda-tehotensky-telovy-olej-100ml

  Tehotenský telový olej na strie Weleda účinne zabraňuje vzniku tehotenských strií a má hojivé účinky aj na strie už vzniknuté (cca do 18 mesiacov od ich výskytu).

  Jemný čistý mandľový olej chráni pokožku pred vysúšaním, olej z pšeničných klíčkov bohatý na vitamín E spolu s výťažkom z arniky zlepšujú elasticitu spojivového tkaniva.

  Olej na masáž hrádze - pre harmonický pôrod https://www.benulekaren.sk/weleda-olej-na-masaz-hradze-50ml

  Pravidelné masáže Olejom na masáž hrádze WELEDA zvyšujú šancu na pôrod bez nástrihu. Kompozícia olejov založená na najjemnejšom mandľovom oleji a oleji z pšeničných klíčkov obsahuje veľké množstvo vitamínu E, ktoré uvoľňuje tkanivo hrádze a zvyšuje jej elasticitu.

  Masáže tkaniva navyše zlepšia jej prekrvenie a tým zvýšia jej poddajnosť. 

  Olej na masáž prsníkov  - na uvoľnené dojčenie a podporu tvorby materského mlieka https://www.benulekaren.sk/weleda-olej-na-masaz-prsnikov-50ml

  Olej na masáž prsníkov WELEDA podporuje tvorbu a uvoľňovanie materského mlieka. Jemné masáže týmto olejom podporujú prekrvenie tkaniva a prehriatie a zmäknutie prsníka. Olej napomáha pri bolestivých zatvrdlinách v prsníku pri dojčení.  Základom je mandľový olej s prírodnými éterickými olejmi z feniklu a rasce, ktoré sa tradične používajú na starostlivosť o mliečnu žľazu tehotných a dojčiacich žien. 

  V prípade záujmu si môžte objednať v našej internetovej lekárni. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  19. 12. 2021

  Ktoré probiotiká sú bez laktózy?

  Dobrý deň, máte v ponuke probiotiká bez laktozy? Mám laktozovú intoleranciu a hľadám probiotiká na dlhodobé užívanie, ako profylaxiu, na starostlivosť o mikrobiotu.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Odporúčam Vám užívať PROBIO-FIX Inum 60 kapsúl.

  Probio-fix INUM neobsahujú: proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok, chuťové aditíva - sú vhodné pre ľudí, kt. trpia alergiou na lepok a laktózu.  Účinnou zložkou sú  Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 2,7 miliárd (2,7 ×109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.

   

  Medzi ďalšie vhodné probiotiká bez laktózy sú ENTERINA 8 x 10 ml, Dophilus pre dospelých ( dostupný len v kamenných lekárňach, uchováva sa v chladničke pri 2-8stupňoch. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  14. 01. 2022

  Ktorý Probiofix je bez laktózy a mliečnej bielkoviny?

  mam zaujem o probio fix 60,ale bez mliecnej kultury a bezlaktozy.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam PROBIO-FIX Inum 60 kapsúl.  Neobsahuje proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok, chuťové aditíva. Užíva sa 1 kapsula denne. Pri akútnych ťažkostiach  2 × 1 kapsulu denne.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.