Cholesterol – zdravá hladina a prečo znižovať cholesterol v krvi

CHOLESTEROL – ZDRAVÁ HLADINA A PREČO ZNIŽOVAŤ CHOLESTEROL V KRVI

Bez cholesterolu sa nezaobíde žiadna bunka v našom tele. Napriek tomu ale pri zmienke o ňom veľa ľudí naskakuje husia koža. Zvýšená hladina cholesterolu v krvi so sebou nesie závažné riziká pre zdravie srdca a ciev. Čo zvyšuje cholesterol, aké sú správne hodnoty cholesterolu v krvi a čo robiť pre to, aby ste si ich udržali?

 • Krvný obeh
 • Choroby

7 minút čítania


Cholesterol a jeho význam Cholesterol a jeho význam

Čo je vlastne cholesterol? Čistý cholesterol je tuková látka, predstaviť si ju môžete ako hustý žltý olej. Z chemického hľadiska má cholesterol veľa spoločného s vitamínom D a steroidnými hormónmi – testosterónom, estrogénmi ale tiež napríklad stresovým hormónom kortizolom. Preto sa nie je čomu diviť, že telo cholesterol využíva na tvorbu týchto látok. Ďalšou látkou, ktorá vzniká z cholesterolu, je koenzým Q10. Cholesterol ďalej predstavuje dôležitý stavebný kameň bunkových membrán, extrémne dôležitý je aj pre nervové bunky a svaly. Telo spotrebuje asi 2 g cholesterolu každý deň.

Kde sa berie cholesterol v krvi Kde sa berie cholesterol v krvi

Naše telo nie je úplne odkázané na príjem cholesterolu v jedle, ale dokáže si ho samo vyrábať. V skutočnosti si aj viac ako 2/3 cholesterolu vytvára samo. Pokiaľ prijímame v potrave cholesterolu viac, vyrobí si telo cholesterolu menej a naopak.

Pretože krvou sa cholesterol sám nedokáže transportovať, musí na svoj transport používať častice označované ako HDL, LDL alebo VLDL cholesterol.

cholesterol v krvi

Druhy cholesterolu

 • HDL cholesterol – býva ľudovo označovaný ako „dobrý“ cholesterol. Ide o častice, ktoré nosia cholesterol z tela do pečene.
 • LDL cholesterol – označovaný ako „zlý“ cholesterol sa podieľa  na transporte lipidov do tela..
 • VLDL cholesterol – je častica bohatá na jednoduché tuky (triglyceridy). Odovzdávaním triglyceridov svalovým a tukovým bunkám sa z nej postupne stáva LDL cholesterol.

Zdravá hladina cholesterolu a kedy už je prekročená Zdravá hladina cholesterolu a kedy už je prekročená

Už sme si vysvetlili, že cholesterol môže mať rôzne funkcie. Pozrime sa preto na hodnoty cholesterolu v krvi a to, čo nám hovoria.

Celkový cholesterol
Celkový cholesterol ukazuje, koľko cholesterolu je v krvi bez ohľadu na jeho formu. Za zdravú hladinu celkového cholesterolu sa považuje 5 mmol/l alebo menej, ako ukazuje nasledujúca tabuľka.

Ako zistiť vysoký cholesterol? Meranie cholesterolu dokážu odmerať aj niektoré typy glukomerov - WELLION Luna Duo s príslušenstvom a WELLION Luna trio merací systém na meranie glukózy, cholesterolu a kyseliny močovej. V prípade, že prístrok doma nemáte, môžete využiť služby BENU lekární a nechať si zmerať cholesterol v BENU lekárňach.

Celkový cholesterol hodnoty tabuľk

normálna hladina                                                                            <5 mmol/l                                     
      zvýšená hladina                                                                                   5-6,2 mmol/l                                   
                      riziková hladina                                                                                                       >6,2 mmol/l                                     


Problémom nemusí byť iba zvýšený cholesterol, ale aj vysoká hladina všetkých tukov v krvi (hyperlipidémia), alebo zlý pomer medzi jednotlivými zložkami tukov v krvi (dyslipidémia). Aké by teda malo byť množstvo jednotlivých krvných lipidov?

Hladina LDL cholesterolu
Nadbytok LDL cholesterolu najviac ohrozuje zdravie ciev. Jeho množstvo v krvi nemá presahovať 3 mmol/l. U ľudí s vysokým rizikom kardiovaskulárnych ochorení sa jeho hladina udržuje ešte na nižších hodnotách.

"Dobrý" HDL cholesterol
Pre zdravie ciev potrebujeme dostatočnú hladinu HDL cholesterolu. Za minimálne množstvo HDL cholesterolu sa považuje 1 mmol/l u mužov a 1,2 mmol/l u žien.

Triacylglyceroly
Okrem cholesterolu sa na celkovej hladine tuku v krvi podieľajú ešte jednoduché tuky (inými názvami triacylglyceroly, triglyceridy). Hladina triacylglycerolov by nemala presiahnuť 1,7 mmol/l.

Prečo môže byť cholesterol zvýšený Prečo môže byť cholesterol zvýšený

Zdrojmi cholesterolu sú príjem z potravy a syntéza v tele. K zvýšenej hladine cholesterolu preto môže viesť jeho nadmerná konzumácia alebo syntéza. Faktorov ovplyvňujúcich hladinu cholesterolu v krvi je ale viac. Aké sú teda tie hlavné faktory, čo zvyšujú cholesterol v krvi?

Genetická predispozícia

Niektorí ľudia majú sklon k vyššej hladine cholesterolu v krvi už od mladšieho veku. Dôvodom sú gény. U týchto ľudí sa totiž zle odstraňuje LDL cholesterol z krvi.

Nadmerný príjem cholesterolu

S potravinami obsahujúcimi veľa cholesterolu by sa to nemalo preháňať. Podľa výživových odporúčaní by denný príjem cholesterolu nemal presiahnuť 300 mg. Ľudia s ochorením srdca a ciev by nemali konzumovať viac ako 200 mg cholesterolu denne. Ktoré potraviny obsahujú veľa cholesterolu? Napríklad vaječný žĺtok, tmavé mäso a vnútornosti alebo tvrdé syry.

Nasýtené tuky a cukry

Výrazný vplyv na hladinu cholesterolu má konzumácia tukov obsahujúca nasýtené mastné kyseliny. Prečo? Zjednodušene sa dá povedať, že na transporte tukov sa podieľajú cholesterolové častice. Telo preto zvýši syntézu cholesterolu, aby ich mohlo vytvárať. Dokonca aj nadmerná konzumácia cukru má na cholesterol negatívny vplyv. Prebytočný cukor sa totiž v tele premení na tuk.

Riziká vysokého cholesterolu

Choroby srdca a ciev stále patria ako u nás tak aj celosvetovo k najčastejším príčinám úmrtia. U zvýšeného cholesterolu príznaky naznačujúce poškodenie ciev nebolí a nie sú dlho viditeľné. Môže ale kvôli nim náhle dôjsť k infarktu myokardu alebo cievnej mozgovej príhode (mŕtvici).

Pokiaľ je v krvi príliš veľa LDL cholesterolu, začne sa usadzovať na steny ciev. Tento proces je spustený zápalom v cievach. Postupne sa cievy viac a viac zužujú a zhoršuje sa prekrvenie orgánov. Cieva sa dokonca môže upchať, čo v prípade srdca a mozgu má fatálne následky.

Máte zvýšenú hladinu cholesterolu? V tom prípade je nutné eliminovať ďalšie rizikové faktory, ktoré majú negatívny vplyv na vaše srdce a cievy ako:

 • Fajčenie
 • Nadváha a obezita
 • Stres
 • Konzumácia alkoholu
 • Nadmerné solenie

Ako znížiť cholesterol v krvi Ako znížiť cholesterol v krvi

Zamýšľate sa nad tým ako udržať hodnoty cholesterolu na uzde? U väčšiny ľudí má prechod k aktívnemu zdravému životnému štýlu výrazný pozitívny vplyv na jeho hladinu. Aké pravidlá treba dodržiavať a čo vám na ceste k zníženiu cholesterolu pomôže?

Majte pestrý a vyvážený jedálniček

Ako by mala vyzerať u ľudí s vyšším cholesterolom diéta? Už viete, že treba vyvarovať sa sladkostí a nasýtených živočíšnych tukov. Nahraďte ich vo svojom jedálničku za zdravšie nenasýtené oleje obsahujúce omega-3, omega-6 a omega-9 nenasýtené mastné kyseliny. pomocou tučných rýb alebo orechov. Výborným zdrojom sú aj rastlinné oleje a avokádo. Pozor ale na kokosový olej, ktorý obsahuje mnoho nasýtených tukov. Nezabudnite tiež, že tučné potraviny majú veľkú kalorickú hodnotu a treba ich konzumovať s mierou.

Omega-3 a omega-6 nenasýtené mastné kyseliny doplňte aj pomocou doplnkov stravy. Prispievajú nielen k normálnej hladine cholesterolu a triglyceridov, ale aj k činnosti srdca a udržaniu normálneho krvného tlaku. 

Vedeli ste, že existujú aj potraviny znižujúce cholesterol? Súčasťou rôznych semienok rastlinných olejov sú fytosteroly, ktoré vedia znížiť vstrebanie cholesterolu z jedla. Obsahujú ich aj doplnky stravy napríklad SWISS NATUREVIA vegapure cardio. K zdravému metabolizmu cholesterolu prispieva aj lecitín obsiahnutý napríklad v sóji.

Účinným pomocníkom do jedálnička pri zvýšenom cholesterole je vláknina. Vďaka vláknine sa z potravy cholesterol menej vstrebe. Jedzte preto dostatok zeleniny a ovocia alebo vlákninu doplňte napríklad pomocou psyllia.

potraviny snižující cholesterol

S mierou môžete konzumovať aj kvalitnú horkú čokoládu kvôli jej obsahu antioxidantov. Z podobného dôvodu je dobrým doplnkom jedálnička na znižovanie cholesterolu zelený čaj.

Ak chcete ísť na zníženie cholesterolu prírodnou cestou, využite prípravky s obsahom červenej fermentovanej ryže. Červená fermentovaná ryža obsahuje monakolin K, ktorý prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, pretože pôsobí proti jeho syntéze vo svaloch. Monakolin K obsahujú napríklad doplnky ADVANCE Cholesten alebo ArmoLIPID PLUS. Ak sa už liečite s vysokým cholesterolom, poraďte sa o vhodnosti týchto doplnkov so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Hýbte sa!

Akým spôsobom ovplyvňuje cvičenie cholesterol a má vôbec fyzická aktivita vplyv na hladinu cholesterolu? Odpoveď je, že ÁNO. Pohyb totiž podporuje využitie LDL cholesterolu pečeňou a má aj pozitívny vplyv na zvýšenie HDL cholesterolu. Odporúča sa aspoň 30-minútová aktivita denne. Vhodná je okrem cvičenia napríklad rýchla chôdza alebo jazda na bicykli. Pokiaľ zatiaľ nie ste zvyknutí cvičiť, začnite zvoľna a postupne zvyšujte záťaž. Ak máte zdravotné problémy a chcete začať s náročnejším športom, nechajte si najskôr urobiť kontrolu od svojho lekára.

Liečba vysokého cholesterolu Liečba vysokého cholesterolu

Prvým krokom v liečbe cholesterolu je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Napriek tomu sa niekedy nedarí znížiť cholesterol na bezpečnú hladinu. Ako sa lieči cholesterol v takom prípade? Lekár môže predpísať lieky znižujúce syntézu cholesterolu alebo jeho vstrebávanie.

Niektorí pacienti majú strach z nežiaducich účinkov liekov na cholesterol. Pretože cholesterol je úzko previazaný s vitamínom D a koenzýmom Q10, u pacientov užívajúcich lieky predpísané lekárom (statíny) sa hladina týchto látok  znižuje a preto je  potrebné ich zvonka dopĺňať. Na ich doplnenie možno ale použiť doplnky stravy, s výberom ktorých vám lekárnik rád pomôže.

Autor : Petra Večeřová

Krvný tlak a cholesterolDoplnky stravy na cholesterol

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  03. 11. 2020

  Je vhodný Wellion Luna Duo na meranie glukózy a cholesterolu?

  Dobré ránko prajem.
  Dá sa použivať Wellion LUNA duo na meranie cholesterolu a glukozy ? Je to spoľahlivý merač ???? / 16,49 eur

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Glukometer Wellion LUNA Duo je prístroj na meranie hladiny glykémie a cholesterolu. Je určený na samodiagnostiku hladiny cukru a cholesterolu v krvi a používa sa s testovacími prúžkami Wellion LUNA GLU a Wellion LUNA CHOL.

  Je to spoľahlivý merač aj pri cene  16,49eur. V našej internetovej lekárni sme nemali zatiaľ žiadnu reklamáciu. 

   

  Na meranie glukózy máme v ponuke aj ACCU-CHEK Glukomer Performa Kit 1set - je určený len na monitorovanie glykémie v kvapke kapilárnej krvi bez monitorovania cholesterolu. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cholesterol
  15. 01. 2021

  Ktoré sú vhodné prípravky na vysoký cholesterol?

  Poprosím poradiť prípravky proti zvýšenému cholesterolu na prírodnej báze

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám vyskúšať prípravok TEREZIA Čierny cesnak 60 kapsúl. Pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu a lipidov (tukov) v krvi. Ďalej podporuje zdravé fungovanie srdca a ciev a pomáha pri pocitoch ťažkých nôh. Pôsobí tiež ako antioxidant a posilňuje imunitný systém. Vďaka procesu fermentácie je čierny cesnak bez zápachu a ostrej chuti, a tým nedráždi sliznice tráviaceho traktu. Odporúča sa úžívať 1 kapsulu denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

   

  Ďalším vhodným prípravko je zdraviu prospešná TEREZIA Hliva ustricová s rakytníkovým olejom 100 + 100 kapsúl ZADARMO. Okrem vysokého obsahu dôležitých  látok  na podporu imunity (vitamíny, enzýmy , minerály ) obsahuje prírodný statín - látku, kt. znižuje hladinu cholesterolu. 

   

  Alternatívou môže byť užívanie ARTERIN 120 tabliet. Arterin® obsahuje monacolin K z červenej fermentovanej ryže, ktorý prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi.  Priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 10 mg monacolinu K z potravín z červenej fermentovanej ryže.Odporúčané dávkovanie je 1 tableta 1x denne spolu s jedlom, prednostne večer.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  10. 01. 2022

  Ktorý prípravok účinne znižuje cholesterol?

  Dobry den.Prosim Vas mozete mi poradit ozaj ucinny doplnok stravy,ktory realne znizuje hladinu cholesterolu v krvi?Mate nieco skutocne ucinne v ponuke?Nepotrebujem marketingove tahy,ale realny ucinok,dakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam užívať prípravok ARMOLIPID Plus 30 tabliet. Má bveľmi dobré zloženie - obsahuje suchý extrakt dráča indického (Berberis aristata), červenú fermentovanú ryžu, polikozanol, kyselinu listovú (folát), koenzým Q10 a astaxantín.  Suchý extrakt dráča indického (Berberis aristata) nachádzajúci sa v Armolipide Plus napomáha v kombinácii s vhodnou stravou kontrolovať cholesterol a triacylglyceroly v plazme. Odporúčané dávkovanie - jedna tableta denne. V prípade, že máte ťažkosti s prehĺtaním, odporúča sa tabletu rozdeliť na dve časti a zapiť pohárom vody.

  Priaznivo na zvýšený cholesterol pôsobí aj  čierny cesnak -  TEREZIA Čierny cesnak 60 kapsúl. Pomáha udržiavať normálnu hladinu cholesterolu a lipidov (tukov) v krvi. Ďalej podporuje zdravé fungovanie srdca a ciev a pomáha pri pocitoch ťažkých nôh. Pôsobí tiež ako antioxidant a posilňuje imunitný systém. Vďaka procesu fermentácie je čierny cesnak bez zápachu a ostrej chuti, a tým nedráždi sliznice tráviaceho traktu. Odporúča sa úžívať 1 kapsulu denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.  Okrem užívania prípravku, kt. znižujú hladinu endogenného cholesterolu v krvi je potrebné znižovať príjem choelsterolu vhodnou stravou a cholesterolovou diétou. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.