Alergia na mlieko a laktózová neznášanlivosť

ALERGIA NA MLIEKO A LAKTÓZOVÁ NEZNÁŠANLIVOSŤ

Nie je vám po konzumácii mlieka dobre? Dôvodov, prečo to tak je, existuje samozrejme hneď niekoľko. Môžete trpieť alergiou na mliečnu bielkovinu alebo laktózovou intoleranciou. Obe tieto zdravotné komplikácie sú častou príčinou. Mnoho ľudí si myslí, že sa jedná o jeden a ten istý problém, opak je však pravdou. Poďte spolu s nami zistiť, aké sú príznaky alergie na laktózu a ktoré pri alergii na mlieko. To a oveľa viac, je obsahom nášho článku.

 • Životný štýl
 • Alergie

7 minút čítania


Čo je to alergia na mliečnu bielkovinu? Čo je to alergia na mliečnu bielkovinu?

Pod skratkou ABKM sa skrýva najčastejšia potravinová alergia u detí do 3 rokov veku. Ide o alergiu na bielkovinu kravského mlieka, ktorá postihuje 2 - 5% dojčiat. V drvivej väčšine prípadov sa táto alergia prejaví v prvom roku života dieťaťa. Naopak, len výnimočne sa objaví až po uplynutí prvých 12 mesiacov od narodenia.

Príčinou alergie na mlieko je imunitná odozva organizmu na mliečnu bielkovinu. Táto odozva sa tiež označuje ako hypersenzitivita. Alergia je závažnejším problémom ako intolerancia laktózy. Z tohto dôvodu je pri nej zakázané mlieko a mliečne výrobky úplne konzumovať. Bielkoviny (proteíny) je potrebné v takom prípade prijímať z iných zdrojov. Napríklad z rýb, mäsa či vajec. Pre deti sú ako náhrada mlieka vyrábané špeciálne produkty s hydrolyzovanou (štiepenou) bielkovinou.

 

Príznaky alergie na mlieko Príznaky alergie na mlieko

A ako spoznať alergiu na mlieko u bábätka? Choroba sa môže prejaviť rôznymi príznakmi z oblasti trávenia či dýchania, ale aj ako kožné problémy.
 

Patrí sem:

 • hlien a krv v stolici,
 • kolika,
 • bolesť brucha,
 • zvracanie,
 • plynatosť.

Respiračné problémy sú vzácne, ale objavujú sa ako kašeľ, piskot alebo dýchavičnosť. Medzi kožné problémy spojené s alergiou na mlieko radíme žihľavku, ekzém, opuchy a svrbenie na rôznych miestach tela.

Získajte diagnózu včas

Pokiaľ máte podozrenie, že by vaše dieťa mohlo trpieť alergiou na bielkovinu kravského mlieka, objednajte sa k lekárovi. Ten vás prevedie jednotlivými krokmi na konečnú diagnózu. ABKM je možné ľahko zvládnuť pomocou správne zvolenej diéty, získanie diagnózy včas je teda nesmierne dôležité. Príznaky a následnú návštevu lekára nepodceňujte. Treba tiež spomenúť, že bez lekárskeho súhlasu u dieťaťa neexperimentujte s diétou bez obsahu kravského mlieka.

Ako liečiť alergiu na mlieko Ako liečiť alergiu na mlieko

Tým najbezpečnejším a zároveň najspoľahlivejším spôsobom je vyradenie rizikových potravín z jedálnička. V súčasnosti nie je bezmliečna diéta hradená štátom ani zdravotnou poisťovňou.

Alergológ nám zároveň odporučí protialergické lieky, ktoré sú určené na tlmenie alergických reakcií v prípadoch, keď sa nedarí zistiť a potom vylúčiť všetky neznášané potravinové alergény.

 • antihistaminiká - na tlmenie alergickej reakcie, pôsobí aj preventívne, s minimom nežiaducich účinkov,
 • kortikosteroidy -na účinné potlačenie prvotných i neskorých alergických zápalov a zároveň pomáhajú k ich predchádzaniu, krátkodobé použitie z dôvodu možných vedľajších účinkov,
 • kromoglykáty - určené najmä pre malé deti a pacientov s alergiami na viacero potravín a astmou, ich protizápalový účinok je slabší ako u kortikosteroidov, avšak sú bezpečnejšie,
 • adrenalín - liek pôsobiaci proti anafylaktickému šoku, proti spomaleniu srdcovej činnosti a zúženiu priedušiek pri ťažkých alergických reakciách.

Lekári v niektorých prípadoch tiež ako podporné prostriedky odporúčajú doplnky stravy. A to predovšetkým probiotiká. To sú kultúry mikroskopických organizmov, ktoré sú pre náš organizmus prospešné. A majú mnoho funkcií. Okrem toho, že pomáhajú pri trávení a spracovaní potravy, majú vplyv aj na imunitu. Musíte však vybrať iba prípravky bez obsahu mlieka a mliečnych bielkovín.

Ďalším vhodným doplnkom stravy sú komplexné polysacharidy s názvom betaglukány. Tie sú obsiahnuté v obilninách, kvasniciach hubách. Ide o stavebnú súčasť bunkových stien. Aj v tomto prípade však platí to, že je najlepšie sa o užívaní všetkých prípravkov poradiť s ošetrujúcim lekárom.

950x950_laktoza

Ako je to s intoleranciou laktózy Ako je to s intoleranciou laktózy

Neznášanlivosť laktózy je spojená s odozvou metabolizmu. Pokiaľ trpíme laktózovou intoleranciou, v tele nám chýba laktáza. To je enzým, ktorý sa stará o štiepenie mliečneho cukru vo črevoch. Rozštiepenie je potrebné kvôli správnemu vstrebaniu tohto cukru. Pokiaľ k nemu však nedôjde, laktóza v črevách zostáva, dochádza k jej „kvaseniu“ a to má za následok zažívacie ťažkosti.

Laktózová intolerancia je choroba vrodená, ktorej prvotné príznaky sa väčšinou objavujú až v neskoršom detskom veku. Ďalší rozdiel medzi alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy je to, že sa neznášanlivosť voči mliečnemu cukru môže prejaviť v akomkoľvek štádiu života. U dojčiat sa však jedná skôr o vzácnosť. V Českej republike trpí týmto ochorením 10 % ľudí.

Prejavy neznášanlivosti laktózy Prejavy neznášanlivosti laktózy

U človeka, ktorý trpí laktózovou intoleranciou sa po konzumácii mlieka alebo výrobku obsahujúce laktózu objavia niektoré z tráviacich problémov. Väčšinou tomu tak bude do 2 hodín od požitia, problémy môžu následne trvať pokojne aj niekoľko dní.
 

Medzi najčastejšie príznaky patria:

 • nadúvanie,
 • bolesti brucha,
 • nevolnosť,
 • zvracanie,
 • hnačka alebo zápcha.

Občas sa intolerancia prejavuje i únavou, depresívnou náladou alebo napríklad bolesťami hlavy. Tieto tráviace problémy teda môžu ovplyvňovať náš život v mnohých ohľadoch. Ako dlho budú ťažkosti trvať, závisí od objemu prijatej laktózy a od stavu nášho organizmu. U dojčiat býva typickým príznakom bolesť brucha, dieťa následne odmieta potravu a to má za následok nedostatočný nárast na jeho váhe.

Otestujte sa na intoleranciu laktózy

Chcete si urobiť test na intoleranciu doma? Vypite hrnček mlieka a počúvajte vaše telo, ak sa neprejaví niektorý zo spomínaných príznakov. S vaším podozrením sa v každom prípade môžete obrátiť na praktického lekára. Stanovenie diagnózy sa zisťuje pomocou odberu krvi, dychových testov či laktózových tolerančných testov.

Čo jesť pri intolerancii laktózy? Čo jesť pri intolerancii laktózy?

Pri diagnostikovanej neznášanlivosti laktózy je nutné upraviť jedálniček. Väčšinu ľudí najskôr napadne ako najľahšie riešenie vyradiť všetky mliečne výrobky. To nie je vždy povinnosťou. Závažnosť intolerancie sa totiž u každého líši. V niektorých prípadoch postačí vymeniť mlieko a mliečne výrobky za maslo, šľahačku, syry a kyslé produkty. V nich je totiž laktóza v obmedzenom množstve. Pomôcť môže aj konzumácia mliečnych výrobkov zároveň s inými potravinami. Mliečne výrobky tiež nejedzte na lačno.

 

Existujú však závažnejšie prípady, keď je skutočne vyradenie produktov s laktózou nevyhnutné. Z nakupovania nemusíte mať strach, sortiment bezlaktózových výrobkov je v súčasnosti už veľmi rozmanitý. Počítajte ale s o niečo vyššou cenou ako je tomu u klasických potravín.

Nezabúdajte, že mliečne výrobky obsahujú veľmi dôležité látky - bielkoviny, vitamíny a minerály.Spomenieme napríklad vápnik, ktorý je potrebný na udržanie normálneho stavu kostí a zubov.Dbajte na jeho prísun aj pri laktózovej neznášanlivosti. Doplňovať ho možno napríklad vo forme makového, mandľového alebo sójového mlieka, tofu alebo kelu a brokolice.

Pomôcť môžu aj doplnky stravy

V dnešnej modernej dobe nám podávajú pomocnú ruku aj doplnky stravy s obsahom enzýmu laktáza. Existujú vo forme kvapiek, tabliet aj kapsúl. Užívajú sa spoločne s mliečnymi výrobkami, v nich obsiahnutý enzým podporí správne trávenie laktózy.

Tiež pri intolerancii laktózy sa hodia prebiotiká a probiotiká, ktoré pôsobia pozitívne na našu črevnú mikroflóru. V tomto prípade pochopiteľne voľte probiotiká bez laktózy. Všeobecne si musíte dávať pozor pri výbere liekov aj iných doplnkov stravy, ktoré často obsahujú monohydrát laktózy. Tým sa teda radšej vyhnite.

Na záver by sme vám chceli povedať, že život s alergiou na mlieko alebo laktózovou intoleranciou je o niečo zložitejší, ale nejde o koniec sveta. Musíte žiť s určitými obmedzeniami, na ktoré si však časom zvyknete, rovnako ako sa to podarilo mnohým ľuďom pred vami.

ProbiotikáPrípravky na podporu trávenia

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Trávenie
  13. 05. 2020

  Obsahujú probiotiká Probio-fix inum bliekovinu kravského mlieka?

  Dobrý deň,
  chcela by som sa spýtať, či probiotiká Probio-fix Imun obsahujú bielkovinu kravského mlieka a či sú úplne vhodné pri HIT.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  PROBIO-FIX INUM cps  neobsahujú  proteíny kravského mlieka,  je vhodné ich užívať pri histamínovej intolerancii.  Užite 1 kapsulu denne. Pri akútnych ťažkostiach užite 2 × 1 kapsulu denne.

   

  Zloženie PROBIO-FIX INUM cps

  • Účinná zložka: Baktérie mliečneho kvasenia: Lactobacillus rhamnosus GG, LGG®, Bifidobacterium animalis subsp. lactis, BB-12®, minimálne 2,7 miliárd (2,7 ×109) životaschopných baktérií na konci doby použiteľnosti.
  • Pomocné látky: Maltodextrín, mikrokryštalická celulóza, oxid kremičitý, stearan horečnatý.
  • Neobsahuje: proteíny kravského mlieka, laktózu, lepok, chuťové aditíva.

   

  Aby sa človek zbavil ťažkostí, ktoré mu histamínová intolerancia spôsobuje, musí dodržiavať diétu a vylúčiť určité potraviny.

  Pri histamínovej intolerancii  sa používajú preparáty s obsahom enzýmu diaminooxidáza- prípravok DAOSIN  (užívajú sa pred jedlom). Podľa niektorých experimentálnych prác, zníženie tvorby histamínu a urýchlenie jeho odbúrania podporujú vysoké dávky vitamínu C. Vitamín B6 zas môže zvyšovať aktivitu DAO v čreve.

  Pri bezhistamínovej diéte sa musí dávať pozor na potraviny s vysokým obsahom histamínu, ale aj na tie, ktoré pôsobia ako uvoľňovače alebo blokátory DAO: alkohol, čierny čaj, zelený čaj, energetické nápoje.


  Zakázané potraviny:
  Mlieko a mliečne výrobky: kyslé mlieko, acidofilné a kefírové mlieko, kyslá smotana, žinčica, cmar, jogurty, zrejúce syry (ako ementál, parmezán, rokfort, camembert).
  Mäso a iné živočíšne produkty: ryby a morské živočíchy (ktoré prešli zmrazením a konzervovaním), údeniny ako saláma, párky, šunky, klobása.
  Zelenina a strukoviny: paradajky (a výrobky z paradajok, napr. kečup), kvasená kapusta (aj iná kvasená zelenina), červená fazuľa, sója, cícer.
  Ovocie: jahody, ananás, väčšina citrusov.
  Pečivo: biela múka, kvasnicový chlieb, komerčne vyrábané koláče a zákusky.
  Tuky a oleje: margarín, tuky a oleje s obsahom farbív a konzervačných látok.
  Bylinky a koreniny: škorica, klinčeky, čili korenie, karí korenie, pálivá paprika, aníz, horčica.
  Sladkosti: čokoláda, kakao, orechy.
  Alkoholické nápoje: červené víno, sekt a kvasinkové pivo.
  Nealkoholické nápoje: energetické nápoje, kola, ochutené farbené nápoje, zelený čaj, čierny čaj.
  Ostatné: kvasné octy, komerčne vyrábané omáčky, dressingy, pomazánky, kvasnice, nakladané a konzervované potraviny, aditíva v potravinách (ako siričitany, glutamány, dusičnany, benzoáty, potravinové farbivá).


  Povolené potraviny:
  Mlieko a mliečne výrobky: obyčajné mlieko, smotana (na varenie, na šľahanie), čerstvý syr (ako riccota, cottage, mascarpone, mozzarella, tvaroh, parenica neúdená).
  Mäso a iné živočíšne produkty: čerstvé vajcia, červené mäso, hydina a ryby = jedine čerstvé.
  Zelenina: hlávkový šalát, karfiol, brokolica, čakanka, uhorka, mrkva, zeler, cesnak, cibuľa, špargľa, reďkovka, červená repa, kapusta, kel, kukurica, paprika, pór, cuketa, šalátová uhorka, zelená fazuľka, huby.
  Ovocie: jablká, hrušky, banán, melón, hrozno, mango, figy, rebarbora, broskyne, černice, čučoriedky, ríbezle.
  Pečivo: chlieb bez kvasníc – írsky chlieb.
  Tuky a oleje: čisté maslo, čistý rastlinný olej, bravčová masť.
  Bylinky a koreniny: pažítka, petržlenová vňať, bazalka, šalvia, kurkuma.
  Sladkosti: cukor, med, javorový sirup, melasa, domáce koláče, neochutené cereálie, ovsené vločky.
  Nealkoholické nápoje: voda, prírodná nesýtená minerálna voda, prírodné ovocné a zeleninové šťavy z povolených surovín.
  Alkoholické nápoje: jedine vodka, gin, biely rum = v malom množstve.
  Podotýkame, že uvedený zoznam je len informatívny. Znášanlivosť potravín je veľmi individuálna, takže človek si to musí odskúšať sám na sebe. Na základe toho si vytvorí vlastný zoznam a konzultuje ho s lekárom.

  Zopár dobrých rád: Uprednostňujte čerstvé potraviny. Stravu si pripravujte hlavne doma. Potraviny nenechávajte dlho mimo chladničky. Vyhýbajte sa konzervantom a hotovým potravinám.
  Nejedzte potraviny, ktoré v procese zrenia a skladovania podliehajú biochemickým a mikrobiálnym zmenám.

  Zdroje: Hrubiško, M.: Histamínová intolerancia, známa neznáma. 2016

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Alergia
  • Trávenie
  21. 03. 2020

  Probiotika bez laktózy a BKM

  Dobrý deň. Prosím viete mi poradiť, ktoré probiotika môžu dospelý užívať pri intolerancii laktózy a sucasne alergii na bielkovinu kravského mlieka?
  Ďakujem

  Dobrý deň,

  probiotika ako vhodné pri alergii na kravskú bielkovinu a zároveň pri intolerancii laktózy sa prezentujú protiotické doplňky stravy Biogaia Pacienti s týmto problémom sa taktiež vracajú pre probiotika Probio-fix imun .Taktiež sú vhodné aj Lactobacillus Acidophillus, ktoré sa uchovávajú v chladničke a preto sú dostupné iba v kamenných lekárňach.  

  S pozdravom
  Mgr. Ľubica Sobčáková
  lekárnik

  šipka Ľubica Sobčáková

  Na otázku odpovedal Ľubica Sobčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Vitamíny a minerály
  28. 01. 2021

  Ktoré magnézium je vhodné pri alergii na lepok ,laktózu a mliečnu bielkovinu?

  Dobrý večer ,môžem užívať magnerot keď mám celiakiu a alergiu na laktózu a mliečnu bielkovinu ? Poprípade magnézium B komplex GLENMARK ??ak nie aké sú vhodné alternatívy ? Ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Každá tableta Magnerotu  obsahuje 50 mg monohydrátu laktózy , nie je vhodný pre Vás s intoleranciou na laktózu. Vhodnejšie bude užívanie lieku Magnesii lactas Galvex 500 mg (Magnéziové tablety) tbl 100x500mg ( bez laktózy alepku) alebo výživového prípravku GLENMARK Magnesium B-komplex 100 + 20 tabliet ZADARMO s obsahom  horčíka, vitamínu B1, B6 a B12. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.