Ako liečiť zápal hrubého čreva

AKO LIEČIŤ ZÁPAL HRUBÉHO ČREVA

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Príčiny vzniku zápalu hrubého čreva sú nejasné. Hnačky, nevoľnosť, strata chuti do jedla sa radia medzi príznaky tohto ochorenia. Čomu sa v jedálničku vyvarovať? Zistite, akým spôsobom prebieha liečba zápalu hrubého čreva.

 • Trávenie
 • Choroby

4 minúty čítania


Čo je to zápal hrubého čreva Čo je to zápal hrubého čreva

Zápal hrubého čreva čiže ulcerózna kolitída sa radia medzi nešpecifické črevné zápaly - to znamená, že príčiny zápalu nie sú zatiaľ preukázané. Ide o ochorenie spôsobujúce zápal sliznice hrubého čreva a konečníka. Označuje sa ako ulcerózny zápal hrubého čreva, pretože ho často sprevádza vznik vredov. Choroba prebieha v striedavých fázach - fáza bez príznakov a aktivačná fáza ochorenia. Zápal hrubého čreva postihuje viac ženy, pacienti sú najčastejšie vo veku 20 až 40 rokov a neskôr medzi 50 a 80 rokom.

Príčiny ochorenia Príčiny ochorenia

Konkrétna príčina vzniku zápalu hrubého čreva nie je známa. Za rizikové faktory sa považujú:

 • nevhodná strava,
 • fajčenie,
 • stres, napätie,
 • dedičná predispozícia,
 • oslabená imunita,
 • záťaž antibiotikami.

Príznaky zápalu hrubého čreva Príznaky zápalu hrubého čreva

Zápal sa spočiatku prejavuje ľahšími príznakmi ako hnačka, v ktorej sa objavuje krv a hlien. Prejavy choroby prichádzajú spravidla postupne. V niektorých prípadoch je priebeh choroby búrlivý. Medzi najtypickejšie príznaky sprevádzajúce zápal hrubého čreva patrí:

 • hnačka s prímesou krvi a hlienu,
 • bolesť a krvácanie z konečníka,
 • kŕčové bolesti brucha,
 • nevoľnosť,
 • strata chuti do jedla,
 • zvýšená teplota,
 • úbytok na váhe.

Príznaky zápalu môžu byť aj mimočrevné, medzi také patrí napríklad zápal očí, zápal a opuch kĺbov, afty, vyrážky a chudokrvnosť.

Prevencia ochorenia Prevencia ochorenia

Vzhľadom na to, že príčiny zápalu nie sú známe, tak preventívne opatrenia majú skôr všeobecný charakter. Aby sa predišlo chorobe dodržujte pravidlá zdravého životného štýlu a zdravej výživy. Všeobecne platí - posilňujte svoju obranyschopnosť, stravujte sa zdravo a obmedzte vo svojom živote psychický stres.

Diagnostika Diagnostika

Pri podozrení na zápal hrubého čreva vás lekár pošle na vyšetrenie:

 • vyšetrenie stolice,
 • vyšetrenie krvi,
 • kolonoskopia - lekár prezrie celé hrubé črevo endoskopom, ktorý sa zavádza cez konečník,
 • a RTG alebo CT brucha.

Liečba zápalu hrubého čreva Liečba zápalu hrubého čreva

Liečba zápalu hrubého čreva sa zameriava na zmiernenie prejavov ochorenia. V ťažších prípadoch je potrebný chirurgický zákrok, kde dochádza k odstráneniu celého hrubého čreva alebo jeho časti.

Spôsoby liečebných postupov:

Psychický stres negatívne ovplyvňuje priebeh choroby. Snažte sa byť čo najviac v pokoji a odpočívajte.

Diéta Diéta

Dodržujte diétne opatrenia, ktoré si nastavíte s lekárom. Diéta je uspôsobená tak, aby bola dobre stráviteľná a nenafukovala vás. Dôležitý je dostatočný prísun tekutín - popíjajte neperlivú minerálnu vodu, silne zriedené ovocné šťavy a slabý čaj. Nevhodné je pitie kávy, silného čaju a energetických nápojov. Vylúčte zo svojho jedálnička laktózu. Zeleninu jedzte iba tepelne upravenú. Vynechajte dráždivé korenené jedlá. Ovocie vždy zbavte šupiek. Správna životospráva je základom pre to, aby vám bolo lepšie.
Obnovte správnu funkciu črevnej mikroflóry pomocou probiotík. Podporte svoju obranyschopnosť s doplnkami stravy na imunitu.

Pri podozrení na zápal hrubého čreva, určite neváhajte a navštívte svojho lekára.

Zdravá výživa

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  14. 12. 2020

  Ktorý Biopron je vhodný na úpravu črevnej flóry?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ktorý produkt je vhodnejší na črevnú biofloru...
  Biopron ProgGastro alebo Biopron ProEnzymes ?
  Za odpoveď vopred ďakujem ????

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BIOPRON ProGastro tbl 1x10   je prednostne určený na normalizáciu kyslosti žalúdka, ak máte problémy s  prekyslením žalúdka a pálením záhy.  Komplex siedmych preverených kmeňov živých kultúr zároveň podporuje rovnováhu črevnej mikrobioty. Normalizuje produkciu žalúdočných kyselín,  znižuje pocit pálenia v hornej časti žalúdku, pomáha podporovať prirodzenú rovnováhu črevnej mikrobioty. Vhodný na dlhodobé užívanie

   BIOPRON ProEnzymes  obsahuje tráviace enzýmy, 9 kmeňov živých mikroorganizmov a bylinné extrakty, je vhodný predovštkým u ľudí, ktorých trápi zvýšená plynatosť a nafukovanie.  BIOPRON ProEnzymes podporuje tráviaci trakt, prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a pomáha udržiavať rovnováhu tráviacich plynov. Kombinácia živých kultúr s inulínom pomáha podporovať obnovenie rovnováhy črevnej mikrobioty. Prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a normalizuje produkciu plynu. Bylinné zložky (aníz, koriander, mäta pieporná, fenikel) prispievajú k úľave pri zažívacích ťažkostiach a podporujú normálnu funkciu zažívacieho traktu.

  Oba prípravky aj upravujú črevnú mikroflóru. Ak Vás netrápi ani plynatosť, ani nadbytok kyselín , môžet užívať BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO. Obsahuje 9 kmeňov živých mikroorganizmov v počte 9 miliárd v dennej dávke. Špeciálna technológia spracovania  zaisťuje odolnosť obsiahnutých baktérií voči žalúdočným i žlčovým kyselinám a tie sa tak neporušené dostanú až do hrubého čreva. Môže sa používať aj dlhodobo na podporu imunity a úpravu črevnej mikroflóry.

  Pri užívaní antibiotík je vhodný BIOPRON 9 Premium 60 kapsúl . Obsahuje 9 kmeňov živých mikroorganizmov vo vysokej dennej dávke – 20 miliárd CFU.

  Ak Vás trápia hnačky, vtedy siahnite po BIOPRON Forte 60 kapsúl.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  13. 02. 2021

  Ktoré probiotiká sú vhodné pri syndróme dráždivého čreva?

  Dobrý deň mám syndróm dráždivého čreva
  Môžete odporučiť prebiotika

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Viacero výskumov potvrdilo. že pri syndróme dráždivého čreva (skratkou IBS – Irritable bowel syndrome) je vhodné používať probiotiká. Pomáhajú obnoviť bakteriálnu a potláčajú črevné infekcie, podporujú trávenie, produkujú užitočné zložky a normalizujú pohyblivosť čriev. Ako najúčinnejšie sa preukázali  bakteriálne kmene z  bifidobaktérií :  predovšetkým Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium infantis, Bifidobacterium longum  a  lactobacilov  Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, ktoré sú  účinné pri znižovaní príznakov syndrómu dráždivého čreva. 

  Bbaktérie Lactobacillus acidophilus zmierňujú bolesť na sliznicu čriev. Lactobacillus rhamnosus redukuje črevné kŕče.

  Pri syndróme dráždivého čreva  je vhodné  dlhodobo užívať probiotiká  probiotiká – pri IBS sprevádzaného hnačkou s obsahom probiotických kvasiniek  BIOPRON Forte 30 + 10 kapsúl, pri zápchovej forme IBS s obsahom vlákniny ADVANCE Probio24 60 kapsúlAVITA Probiotiká plus vláknina 60 tabliet, JAMIESON Probiotic 10 miliard 60 kapsúl a  a pri IBS s nafukovaním tráviace enzýmy( BIOPRON ProEnzymes 10 kapsúl.

   

  Ďalším vhodným prípravkom  je BIOPRON IB-Symbio + Enzýmy cps 1x30 ks. - obsahuje  široké spektrum rôznych bakteriálnych druhov. Kombinácia 9 rôznych živých kmeňov umožňuje širšiu kolonizáciu črevného traktu. Okrem toho obsahuje tráviace enzýmy  a fruktooligosacharidy označovaných ako prebiotiká.

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.