Ako na vrásky a starnutie pleti

AKO NA VRÁSKY A STARNUTIE PLETI

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Mnohí z nás už po 25. roku života začneme sledovať prvé prejavy starnutia. Prvé vrásky sa nám vrývajú do tváre šťastím, pretože sa často smejeme, ale tiež aj starosťami, kvôli ktorým sa mračíme. Nie nadarmo sa hovorí "nemrač sa - zostane ti to", nejaká pravda na tomto strašení predsa len bude.

 • Pleť a pokožka

7 minút čítania


Čo sú to vrásky a ako vznikajú Čo sú to vrásky a ako vznikajú

Väčšina ľudí má spojené vrásky so starobou. A nie sú ďaleko od pravdy. So stratou elasticity a prirodzeného množstvo kolagénu v koži sa na pokožke vyskytujú drobné línie v tvári, ktoré sa s postupom času vrývajú hlbšie až do podoby vrások. Aj keď sa prejavy starnutia väčšina populácie snaží oddialiť a radšej ich skrýva, vrásky sú normálnym prejavom s ktorým by sa mal každý dospelý vedieť zmieriť. V niektorých kultúrach sú vrásky dokonca prejavom životnej múdrosti a skúseností a prikladá sa im veľká váha. V dnešnej dobe sa ale skôr apeluje na mladistvý vzhľad a tak sa väčšina ľudí snaží proti vráskam skôr bojovať.

Vrásky vznikajú intenzívnymi svalovými sťahmi, ktoré nás sprevádzajú každodennými činnosťami. Tento druh nazývame  vrásky mimické. Najvýraznejšie je zbadáte pri širokom úsmeve na vonkajšej časti očí a okolo úst a medzi obočím pri mračení. Ak sa bavíme o vráskach, ktoré vznikajú postupným ochabnutím pleti - hovoríme o statických vráskach. Pleť je s pokročilým vekom ochabnutá a vytvára výrazné kontúry, ktoré vytvárajú dojem smútku a pesimistického či unaveného výrazu v tvári. Čo však nemusí vôbec vypovedať o nálade či rozpoložení danej osoby. Čo teda robiť, aby sme sa tejto fáze čo najdlhšie vyhýbali?

Faktory, ktoré podporujú vznik vrások Faktory, ktoré podporujú vznik vrások

Niektoré návyky a faktory priamo ovplyvňujú vitalitu celého tela a teda aj výraz a stav pokožky v tvári. Za zhoršený stav pokožky viníme okolité prostredie, životný štýl, ale aj genetiku. Existujú ale určité zlozvyky, rituály a dlhodobé návyky, ktoré pleti vyslovene škodia. Verte, že ak o svoje telo nebudete starať a dodržiavať zdravé návyky, nepomôže vám ani ten najlepší krém, či operácia. Poďme si vymenovať tie najhoršie faktory, ktorým je dobré sa vyvarovať:

 • fajčenie, alebo dlhodobý pobyt v zafajčenom prostredí,
 • hektický spôsob života a nadmiera stresu,
 • nadmiera opaľovania bez opaľovacích krémov,
 • nezdravé stravovanie - prebytok nezdravých tukov, alkoholu a kofeínu,
 • nedostatok pitného režimu,
 • nedostatok pohybu,
 • nedostatočná hydratácia pleti,
 • spánok s neodlíčeným make-upom,
 • držanie drastických diét - neustále naberanie váhy a jej zhadzovanie,
 • zlé trávenie a teda aj zanesená črevá, ktoré pôsobia negatívne na pokožku,
 • žmúrenie očí pri snahe zaostriť,
 • nepravidelné či žiadne profesionálne ošetrenie pleti kozmetičkou.

Starostlivosť o telo aj pleť ako prevencia Starostlivosť o telo aj pleť ako prevencia

Nie všetky prípravky a krémy na vrásky fungujú tak, ako uvádzajú ich výrobcovia. Ako budete utrácať horibilné sumy za riešenie problému zastavte sa a zvážte najskôr prevenciu vzniku vrások. Obrovskú úlohu v tomto prípade hrá pravidelnosť. Ak budete dodržiavať niektoré jednoduché, ale možno spočiatku protivné opatrenia, môžete sa postarať o oddialenie prejavov starnutia až o niekoľko rokov.

Čo pleti prospieva v priebehu dňa

 • spánok na chrbte,
 • odličovanie make-upu,
 • čistenie pleti olejom po odlíčení (s obsahom kyseliny linolovej a antioxidantov).
 • použitie hydratačných masiek,
 • denná aj nočná starostlivosť s hydratačnými krémami s retinolom, koenzýmom Q10 a antioxidantmi,
 • masírovanie pleti a použitie prírodných peelingov,
 • nanášanie hutných ochranných krémov v zime, ktoré chránia pred mrazom a vetrom.

Okrem toho je veľmi dôležitá aj životospráva. Blahodarne pôsobí na mladistvý vzhľad rad vitamínov a minerálov. Tí najsilnejší bojovníci sú vitamín C, A, E a B komplex. Z radu minerálov potom selén, zinok a nesmieme zabudnúť ani na omega mastné kyseliny, ktoré sa svojou správnou kombináciou omladzujú nielen pleť, ale aj celé telo.

Ako si poradiť s prevenciou prírodnou cestou Ako si poradiť s prevenciou prírodnou cestou

Okrem veľkého množstva krémov a ďalších prípravkov na pleť si možno poistiť oddialenie tvorby vrások aj prírodnou cestou. Starostlivosť vás vyjde mnohokrát na zlomok ceny a máte 100% istotu, že do tela nevpravíte žiadnu toxickú látku. Aká želiezka v ohni má proti vráskam teda príroda?

 • Bambucké maslo - dnes ho bežne zoženiete v 100% čistote v každej drogérii aj obchode so zdravou výživou. Má skvelé hydratačné, hojivé aj antiseptické účinky. Pochádza z blahodarného afrického stromu karité, ktorý ho prirodzene obohatil o množstvo minerálnych látok a vitamínov, ktoré vašu pleť doslova naštartujú.
 • Arganový olej - má nevídaný vplyv na tvorbu vrások. Obsahuje totiž životodarnú kombináciu antioxidantov, mastných a polynenasýtených kyselín spoločne s tokoferolmi, karoténom a enzýmami, ktoré pleť vyhladzujú a vyživujú. Dnes je k dostaniu vo forme čistých sér a olejov, ale je aj šikovným pomocníkom v mnohých krémoch.
 • Kokosový olej - sa môže zdať ako obohraná pesnička, ale je to univerzálny životabudič nielen pre starostlivosť o pleť. Svojim zložením dbá o zvyšovanie syntézy kolagénu a obnovu kožných buniek. Hľadajte ho na pultoch najlepšie v bio kvalite.
 • Aloe vera – je známa pre svoje protizápalové a upokojujúce účinky. Gél z jej listov dáva pokožke úľavu po spálení slniečkom, ale aj vyhladenie a vyživenie po náročnom dni. Nie nadarmo tento zázrak nájdete v mnohých krémoch proti starnutiu pleti.
 • Vitamín C - si zapíšte ako jeden z najdôležitejších bodov pre váš ďalší nákup. Prirodzene totiž prispieva k obnove každej vašej bunky. A teda aj buniek vašej pleti. V hojnej miere ho dodávajte telu formou rakytníka, jahôd, kiwi, šípok, ríbezlí, papriky, kyslej kapusty, ale aj kustovnice čínskej.
 • Morský kolagén – nemá tak ďaleko od kolagénu ktorý sa nám tvorí aj v koži. Ak chcete ísť prírodnou cestou k obnoveniu kolagénu čisto pre kozmetické účinky na pleti, pýtajte sa po kolagénu typu I. Ide o prírodný preparát získavaný z voľne žijúcich rýb, ktorý vám pomôže nielen so spevnením a hojením pleti, ale aj s kosťami, šľachami a cievami.
 • Biotín - sme už spomenuli vyššie v celom komplexe vitamínov typu B. Vitamín B7 je ale medzi nimi v starostlivosti o pleť naozajstný kráľ. Prispieva k prirodzenému zdraviu kože i vlasov. Z prírody ho môžeme čerpať formou orechov, hlúbovej zeleniny, mandlí, húb, ale aj hnedej ryže a celozrnných výrobkov.
 • Zelený čaj - je poslednou záchranou pre pleť, ktorú môžete nielen popíjať, ale aj aplikovať spoločne s krémom. Obsahuje veľké množstvo katechínov, silných antioxidantov, ktoré prirodzene bojujú s poškodením buniek a teda aj predčasným starnutím pokožky. Najsilnejším hráčom medzi zeleným čajmi je matcha tea.

Navštevujete pravidelne odborníkov Navštevujete pravidelne odborníkov

Ak chcete svojej pleti dať naozaj to najlepšie, nenechajte nič na náhodu a užite si pravidelnú starostlivosť odborníkov. Netreba sa opakovať. Pravidelnú starostlivosť kozmetičky berieme už ako nevyhnutnosť. Na týchto pravidelných stretnutiach zistíte, čo vašej pokožke vyhovuje a odborníčka vám odporučí, aké prípravky na pleť je vhodné zaradiť do vašich každodenných rituálov. Je tu ale viac možností, ako si zaručiť pevnú a pružnú pleť na čo najdlhšie. Zájdite si na masáž s peelingom, či akupunktúru. S týmito procedúrami prejde vaša pleť i duše očistným rituálom. Pomocou vankúšikov prstov a jemných ihličiek dodáte svojej koži detoxikáciu a dokonalý odpočinok. Pokiaľ ale riešite spoločne s vráskami aj dlhodobý dermatologický problém, neváhajte sa obrátiť aj na skúseného kožného lekára.

Dajte si pár minút tvárovej gymnastiky Dajte si pár minút tvárovej gymnastiky

Pár jednoduchých cvikov prispeje k oddialeniu starnutia pleti veľkou mierou. Verte, že vás cviky zamestnajú len na pár minút a výsledky budú ohromujúce. Ich tajomstvo tkvie v správnom vykonávaní a v pravidelnosti. Poďme sa spoločne pár z nich naučiť.

7 cvikov krok po kroku:

 • Poklopkávajte končekmi prstov jemne plochu celej tváre. Dokonale ho tak prekrvíte a pripravíte na ďalšie cvičenia. Odporúča sa až 300x poklepanie na jeden cyklus cvičenie.
 • Pretiahnete celú tvár vypulením očí a vyplázením jazyka. Tak pretiahnete každučký sval tváre. Toto opakujte desaťkrát v niekoľkých sekundových intervaloch.
 • Našpulte pusu do tvaru,, O '' a potom sa usmejte do čo najširšieho úsmevu. V každej polohe vydržte len pár sekúnd a cvik opakujte desaťkrát.
 • Zhlboka sa nadýchnite a vzduch podržte v ústach. Otáčajte ho z pravej do ľavej tváre a naopak po dobu pár sekúnd. Cvik si zopakujte v troch sériách.
 • Priložte tri prsty ku vonkajšiemu kútiku oka a jemne ich ťahajte v smere k spánkom. Pri každom natiahnutí pomaly oko zatvorte a pri opačnom pohybe znova otvorte.
 • Priložte pozdĺžne ukazováky k vášmu obočiu a tlačte ich dole, zatiaľ čo sa  snažíte svaly na čele pozdvihnúť. Cvik opakujte desaťkrát v troch sériách.
 • Nakoniec spojte prsty k sebe, ako by ste chceli vziať štipku niečoho dobrého a opatrne nechtami poklepávajte miesta, kde sa vrásky najčastejšie vyskytujú. Okolo úst, medzi obočím, okolo očí i na čele.

Gymnastiku ukončite čistením pleti a na nanesením hydratačného krému, či iného obľúbeného prípravku.

Keď už len prevencia nepomôže Keď už len prevencia nepomôže

Ak ste s prevenciou nezačali s predstihom, je možné, že sa vrásky objavia nečakane skoro. V tomto prípade je vhodné zasiahnuť tými najspoľahlivejšími pomocníkmi z radov dermokozmetiky. Čo by mala každá fľaštička či tuba obsahovať a čo sledovať v obsahu týchto krémov a sér? Ak nenájdete na obale kyselinu hyalurónovú, rovno ho opäť odložte do regálu. Tá je prirodzenou súčasťou našej pokožky a zaručuje jej mladistvý vzhľad a pružnosť. Bohužiaľ postupom času v pleti ubúda. Najlepšie ju doplníte s prípravkami z radu Eucerin , Vichy Mineral alebo La Roche-Posay Hyalu B5. A nemusíte zostať len pri krémoch.  K prefektnímu výsledku dospejete pri použití séra, ktoré vmasírujete jemne do pokožky pred nanesením krému. Olejové sérum Eucerin Elasticity-Filler pleť vyživí a viditeľne zlepší jej pružnosť a odolnosť. Z rovnakej série vám môže v boji proti vráskam stáť po boku aj Eucerin Q10 ACTIVE očný krém. Sústredí sa len na silné ryhy v okolí očí a vďaka svojmu antioxidačnému účinku predchádza aj tvorbe nových.

Ďalšími zložkami každého kvalitného prípravku by mal byť aj retinol, kyselina linolénová, AHA kyseliny, kyselina askorbová, ceramidy, resveratrol, peptidy a vitamín E. Tieto a ďalšie zložky nájdete aj v účinnom očnom kréme značky La Roche-Posay Substiane. Jemným vklepaním krému ráno a večer venujete pleti okolo očí komfort, spevnenie a znateľné rozjasnenie.

Aj v noci je potrebné myslieť na regeneráciu pleti. A preto sme pre vás vybrali silný SKINCODE Cellular obnovujúci nočný olej 30 ml. Počas spánku sa zmes lieskovcového, arašidového, jojobového, sladkého mandľového, oleja z ryžových otrúb a oleja z Tamanu spoločne s večerným Primrose Seed Oilem a vitamínom E postarajú o vaše sladké prebudenie s obnovenou a zdravo napnutou pleťou.

Všetko pre zdravú pleť Dermokozmetika na vrásky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  25. 02. 2021

  Ktoré sérum je vhodné na vrásky?

  Dobrý deň, chcela by som sa poradiť, ktorý produkt by ste mi viac poradili na vrásky . Produkt LA roche sérum B5 alebo HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100ml. Ďakujem za radu .

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100ml je prípravok vo forme kvapiek určený na vnútorné užívanie.  Pracuje zvnútra von, obnovuje vlhkosť, farbu a lesk pokožky, zlepšuje stav pleti po akné a vyhladzuje drobné jazvy, podporuje výživu kostí, kĺbov a svalov, má analgetické a protizápalové účinky. Zároveň spomaľuje proces starnutia pleti, podporuje tvorbu vlastnej kyseliny hyalurónovej, odstraňuje vrásky a obnovuje zdravý vzhľad pleti. HYALURMED zabezpečuje lepšiu výživu chrupavky, zlepšuje funkciu kĺbov a obmedzuje bolestivé príznaky. Má analgetické a protizápalové vlastnosti.  Užíva 1 ml (12 kvapiek) raz denne ( najlepšie ráno)  tak, že sa rozriedi v pohári  vody alebo džúsu.

  Ak chcete užívať kyselinu hyaluronovú vonkajšie, odporúčam Vám prípravok HYALURMED Tvárové sérum 30 ml. HYALURMED zvlhčuje pokožku a tým udržuje jej elasticitu, redukuje vrásky a starecké škvrny a zlepšuje jej pevnosť. Výsledky užívania HYALURMED Kyseliny Hyalurónovej, tvárového séra sú viditeľné už po troch dňoch aplikácie. Používa sa  jeden alebo dva krát denne na tvár. Je potrebné jemne vmasirovať končekmi prstov do pokožky.  Hoci je efekt viditeľný už po troch dňoch, používanie tvárového séra sa odporúča po dobu jedného mesiaca a následne ako denné ošetrenie pokožky na prevenciu proti príznakom starnutia.

  Alternatívou môže byť novinka v našej internetovej lekárni v prípade hlbokých vrások  LA ROCHE-POSAY Retinol B3 koncentrované sérum proti vráskam 30 ml  (regenerujúce sérum s anti-ageingovou molekulou zlatého štandardu retinolu  v kombinácii s vitamínom B3 pre obnovu pleti) alebo LA ROCHE-POSAY Hyalu B5 sérum 30 ml  (regeneračná formula  s obsahom dvoch typov  kyseliny hyalurónovej, vitamínom B5 a Madecassosidom pre vyplnenie a regeneráciu aktívnej obnovy pleti).  Je vhodné pre pleť s vráskami, stratou objemu a elasticity ako aj pre unavenú a mdlú pleť.

   

  Môžete vyskúšať  kombináciu výživy pleti zvnútra vo forme HYALURMED Číra kyselina hyalurónová 100ml a zvonku použitím  LA ROCHE-POSAY Retinol B3 koncentrované sérum proti vráskam 30 ml, prípadne iným prípravkom. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  12. 03. 2021

  Je vhodný krém Vichy liftactiv pre 45 ročnú ženu?

  Chcela by som sa spýtať či je tento krém vhodný pre ženu 45 rokov

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kozmetický rad  Liftactiv – pre žiarivú pleť, ktorá vyzerá mladšie  je určený pre ženu 40+.  Anti-ageingová starostlivosť Liftactiv bola vyvinutá, aby pomáhala bojovať s každodennými známkami starnutia zrelej pleti – vráskami, stratou pevnosti a mdlým odtieňom pleti. Vďaka celodennému liftingovému efektu vyzerá pleť hladko a oddýchnuto. Obsahuje rastlinný cukor rhamnózu a prírodný adenozín pre posilnenie pleti proti starnutiu.

  VICHY Liftactiv collagen specialist nočný 50 ml je komplexný nočný krém proti vráskam a a znižovaniu kvality kolagénu v pleti. Je  určený pre všetky typy pleti na nočnú starostlivosť o pleť. Obsahuje peptidy, vitamín CG, resveratrol a termálnu vodu. jeho hlavným benefitom je kompenzácia viditeľných známok straty kolagénu a zjednotenie nerovnomerného odtieňa pleti. 
   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.