Čo spôsobuje starnutie kože a ako s ním bojovať

ČO SPÔSOBUJE STARNUTIE KOŽE A AKO S NÍM BOJOVAŤ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Starnutie kože je prirodzený proces, ktorý nevyhnutne súvisí s kolobehom života. Existuje celý rad faktorov a príčin, ktoré starnutie kože ovplyvňujú. S niektorými nič neurobíme ale na niektoré máme priamy vplyv. Ktoré to sú? Ako sa starnutím kože bojovať a po ktorých prípravkoch siahnuť?

 • Pleť a pokožka

5 minút čítania


Typy starnutia kože Typy starnutia kože

Tak ako v každom inom orgáne prebieha aj v koži proces starnutia. Pritom sa ukazuje, že ľudská koža starne dvojakým spôsobom - vnútorným a vonkajším. Vnútorné, fyziologické tzv. spravodlivé starnutie zaznamenávame väčšinou v celom organizme na rovnakej úrovni. Je výsledkom pohybu ručičiek na biologických hodinách a nezastavíme ho. Fyziologické starnutie je približne z 30% podmienené genetikou, ale hlavnú úlohu hrajú hormonálne vplyvy.

Koža však podlieha aj vplyvom vonkajšieho prostredia, ktoré môžu proces významne urýchliť. Toto vonkajšie starnutie kože ovplyvňuje predovšetkým ultrafialové žiarenie, fajčenie, voľné kyslíkové radikály, diéty, dehydratácia, stres, smog a ďalšie polutanty.

Musíte vyzerať mlado Musíte vyzerať mlado

V civilizovaných krajinách sa neustále predlžuje priemerná dĺžka života a tým aj starnúci proces v koži. Zároveň s tým však rovnaká spoločnosť núti jedinca vyzerať pokiaľ možno trvalo mlado. Starnutie iných orgánov nie je zvyčajne na prvý pohľad toľko viditeľné ako je tomu u kože, takže dosiahnutie nemenného vzhľadu po dlhé desaťročia kladie veľké nároky na dermatológov a je jednoznačnou výzvou pre všetkých zúčastnených.

Zdravie našej kože Zdravie našej kože

Pod pojmom zdravie kože dnes nechápeme iba jednoduché potlačenie napr. zápalového procesu, ale musíme postupovať tak, aby sme predišli vzniku pozápalových zmien napr. hyperpigmentácie (pigmentové škvrny na koži), ktorá by bola pred niekoľkými rokmi považovaná za známku vyliečenia. Farmaceutický aj kozmetický priemysel predkladá pre kožu stále nové preparáty, ktoré sú súčasťou aktuálneho biologického výskumu.

Hľadanie príčin starnutia kože Hľadanie príčin starnutia kože

Rovnako ako v iných orgánoch je potrebné aj v anti-agingovej kožnej ambulancii dobre poznať molekulárne biologické aspekty procesu starnutia. Hormonálne zmeny starnúceho organizmu je potrebné riešiť aj v koži rovnako ako v iných orgánoch. Dôležité je pátranie po individuálnych rizikových faktoroch pomocou klinického vyšetrenia a laboratórnych a genetických testov. Dôležitú informáciu získa dermatológ vďaka prístupnosti kože už jednoduchým klinickým vyšetrením. Rad ďalších vecí je však skrytých hlbšie v koži.

Preukázalo sa, že koža v solárnej lokalizácii (partie vystavované UV žiareniu) je charakterizovaná kombinovanými zmenami :

 • stenčenie pokožky,
 • zhrubnutie kožného povrchu,
 • úbytok väzivových a elastických vlákien.

Je to spôsobené tým, že photoaging postihuje vďaka UVA žiareniu viac štruktúr zamše (stredná vrstva kože). Ultrafialové žiarenie totiž indukuje degradáciu kolagénnych vlákien. Starnutie pleti ale nenastupuje za rovnakých podmienok u každého rovnako. Úlohu tu zohrávajú aj rôzne ďalšie faktory označované súborne ako exposom. Ten definujeme ako komplex škodlivých vonkajších i vnútorných vplyvov na pokožku.

Bojujte proti starnutiu kože Bojujte proti starnutiu kože

Proti starnutiu pleti spôsobenej exposomom je namierený celý LIFTACTIV SPECIALIST rad od VICHY Laboiratoires. Jej najmladším členom sú 2 typy ampuliek peptidu-C proti vráskam a GLYCO-C proti pigmentácii. Vysoký obsah aktívnych látok prírodného pôvodu v superkoncentrovaných ampulkách - kyseliny glykolovej, vitamínu C a kyseliny hyalurónovej cielene redukuje prejavy starnutia, ako sú pigmentové škvrny, vrásky, ovisnutá koža a strata elasticity.

Možno si poviete, k čomu sú dobré ampulky, keď už používam pravidelne krémy? Ampulky majú svoju pridanú hodnotu. Vysoká koncentrácia účinných látok umožňuje doslova liečebnú kúru proti starnutiu. Dokáže ešte viac akcelerovať boj s voľnými kyslíkovými radikálmi a exposomom všeobecne. Ich aplikácia je jednoduchá a vďaka špeciálnemu aplikátoru sa s nimi naučíte hravo pracovať. Efekt je viditeľný skoro, niektoré klientky hovorili o rozjasnení a omladení pleti už po týždni. Len nezabudnite, že koncentrovaný vitamín C môže ľahko sfarbiť oblečenie a preto si po domácom rituále nezabudnite riadne opláchnuť ruky, prípadne ideálne používajte papierovú vreckovku.

Bez ochranného faktora to nejde! Leto klope na dvere a jarné slniečko dokáže byť veľmi agresívne. Aj na to myslí rad VICHY Liftactiv. Do kúpeľne, ale aj do kabelky môžete uložiť červenú tubičku s  molekulami brániacimi škodlivému pôsobeniu exposomu a ochranným faktorom SPF 25 - LIFTACTIV Collagen Specialist. Okrem UVB filtra ponúka aj vysokú UVA ochranu, ktorá je práve v boji proti photoageingu nezastupiteľná.

Dermokozmetika VICHY


Článok bol vytvorený lekarkou Doc. MUDr. Monikou Arenbergerovou,Ph.D. v spolupráci s L'Oréal Česká republika s.r.o.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  23. 02. 2021

  Je vhodný VICHY Liftactiv Collagen Specialist Komplexná nočná starostlivosť proti vráskam 50 ml aj pre ženu vekovej kategórie 50+?

  Dobrý deň, mám 54 rokov. Chcem sa Vás opýtať, či je VICHY Liftactiv Collagen Specialist Komplexná nočná starostlivosť proti vráskam 50 ml pre mňa vhodný. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Anti-ageingová starostlivosť Liftactiv bola vyvinutá, aby pomáhala bojovať s každodennými známkami starnutia zrelej pleti – vráskami, stratou pevnosti a mdlým odtieňom pleti. Vďaka celodennému liftingovému efektu vyzerá pleť hladko a oddýchnuto. Obsahuje rastlinný cukor rhamnózu a prírodný adenozín pre posilnenie pleti proti starnutiu. Je určený pre kategóriu 40+.   Obsahuje spevňujúce peptidy a rozjasňujúci vitamín Cg + resveratrol prírodného pôvodu, ktoré v noci posilňujú pokožku proti agresívnym činiteľom. Tento krém je odporúčaný ženám, ktoré hľadajú mimoriadne účinky proti starnutiu pleti a dokonale zdravú pokožku.

  Okrem rady Liftaktiv je pre Vás vhodný kozmetický rad  Neovadiol  - bol vytvorený na základe hlbokých poznatkov značky Vichy ohľadne menopauzy. Pomáha redukovať dopady menopauzy na vzhľad pleti, zlepšuje jej hustotu, viac rysuje kontúry tváre a podporuje žiarivý vzhľad.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  12. 03. 2021

  Je vhodný krém Vichy liftactiv pre 45 ročnú ženu?

  Chcela by som sa spýtať či je tento krém vhodný pre ženu 45 rokov

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kozmetický rad  Liftactiv – pre žiarivú pleť, ktorá vyzerá mladšie  je určený pre ženu 40+.  Anti-ageingová starostlivosť Liftactiv bola vyvinutá, aby pomáhala bojovať s každodennými známkami starnutia zrelej pleti – vráskami, stratou pevnosti a mdlým odtieňom pleti. Vďaka celodennému liftingovému efektu vyzerá pleť hladko a oddýchnuto. Obsahuje rastlinný cukor rhamnózu a prírodný adenozín pre posilnenie pleti proti starnutiu.

  VICHY Liftactiv collagen specialist nočný 50 ml je komplexný nočný krém proti vráskam a a znižovaniu kvality kolagénu v pleti. Je  určený pre všetky typy pleti na nočnú starostlivosť o pleť. Obsahuje peptidy, vitamín CG, resveratrol a termálnu vodu. jeho hlavným benefitom je kompenzácia viditeľných známok straty kolagénu a zjednotenie nerovnomerného odtieňa pleti. 
   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  29. 03. 2021

  Ktorý krém zn. Vichy je vhodný pre zrelšiu pleť 50+?

  Prosím Vás chcela by som vyskúšať krém z radu Vichy nad 50 rokov, pleť suchšia denný aj nočný, ktorý by ste mi odporučili dobrý. Môžem nočný krém dávať aj okolo očí?Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám kozmetický rad Vichy - NEOVADIOL MAGISTRAL:  vhodný pre ženy po období menopauzy. Účinné zloženie pomáha pleti dodať lipidy, posilňuje ochrannú bariéru a udržiava hydratáciu v pleti

  Na deň použite  VICHY Neovadiol magistrál 50 ml. Je vhodný pre suchú a veĺmi suchú pleť pre všetky ženy po menopauze, ktoré chcú účinne bojovať proti strate hustoty pleti, scitliveniu a vysušeniu pleti v dôsledku menopauzy.

  Na noc je vhodný VICHY Neovadiol magistral relipidačný nočný balzam obnovujúci hustotu pleti 50 ml. Obsahuje  lipidy s cieľom kompenzovať zníženie sekrécie séba počas menopauzy. Okamžite obnovuje zloženie lipidov v pleti a podporuje ich tvorbu počas noci. Krém sa aplikuje večer na tvár, bradu a krk. Je potrebné sa vyhnúť okoliu očí.  Na okolie očí a pier  je vhodnejši VICHY Neovadiol vyhladzujúci krém pre kontúry pier a očí 15 ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.