STARNUTIE PLETI
Koža počas nášho života prechádza mnohými zmenami. Keďže ide o hraničný orgán medzi organizmom a vonkajším prostredím, pôsobí na ňu množstvo mechanických, chemických, termických, aktinických a biologických podnetov, proti ktorým sa koža do značnej miery chráni vlastnými regulačnými mechanizmami – zhrubnutím, zmenami prekrvenia, zvýšenou pigmentáciou a podobne.
Starnutie je individuálny proces, u niekoho sa prvé známky objavia skôr, závisí to od genetickej predispozície, životného štýlu, vonkajších a vnútorných faktorov.
Vnútorné, fyziologické starnutie je dané najmä genetickými predispozíciami a hlavnú úlohu v ňom hrajú hormonálne vplyvy. Na rozdiel od predčasného starnutia pleti, ktoré je spôsobené najmä vonkajšími faktormi, biologické starnutie kože ovplyvňujú nasledujúce príčiny: znižujúca sa schopnosť regenerácie a obnovy kožných buniek, znížená sekrécia mazových a potných žliaz, strata pružnosti spojivového tkaniva, zníženie schopnosti viazať vodu, degenerácia elastických vláken.
Koža však podlieha aj vplyvom vonkajšieho prostredia. Vonkajšie starnutie kože ovplyvňuje najmä ultrafialové žiarenie, fajčenie, zvýšená tvorba voľných radikálov vyvolávajúca oxidatívny stres, nezdravý životný štýl, nesprávna životospráva, dehydratácia, smog a iné polutanty, stres, modré žiarenie z obrazoviek počítačov či telefónov.
V procese starnutia vznikajú zmeny vo všetkých častiach kože. Pokožka sa zvyčajne stenčí a jej obnova sa spomalí. Pozorujeme zmeny na bunkových i cievnych štruktúrach, najcharakteristickejšie sú zmeny v produkcii kolagénu a elastických vlákien. Celkový obsah kolagénu v koži klesá ročne asi o 1 %. Rovnako so stúpajúcim vekom klesá v koži aj obsah kyseliny hyalurónovej.
Medzi viditeľné známky starnutia pleti patria drobné vrásky, rozšírené póry, farebné a povrchové nerovnosti, novotvary.
S pribúdajúcim vekom pozorujeme na koži vznik drobných hnedastých škvŕn. Zvyčajne sú lokalizované na chrbtoch rúk a tvári, ale stretávame sa s nimi aj v iných lokalitách, pravidelne vystavovaných účinku UV žiarenia. Problémy sa objavujú zvyčajne okolo 40. roku života, u oboch pohlaví, s väčšou či menšou intenzitou.
Starnutie kože však nevyzerá aj za tých istých podmienok u každého jedinca rovnako. Hlavný vplyv na starnutie pleti majú faktory, ktoré súhrnne nazývame ako expozóm- ten definujeme ako komplex škodlivých vnútorných aj vonkajších vplyvov na pokožku.
Proti starnutiu pleti spôsobenému expozómom je zacielená starostlivosť Liftactiv Specialist od Vichy Laboratoires. Najnovším prípravkom tohto radu kozmetiky sú 2 typy ampuliek : PEPTIDE-C proti vráskam a GLYCO- C proti pigmentovým nerovnostiam.
Ampulky Vichy majú obsah látok a ich koncentráciu vyváženú, a preto vhodnú na dlhodobú, každodennú aplikáciu. Každý deň jedna ampula pomáha koži kompenzovať stratu vitamínu C, aminokyselín, minerálov, vody a kyseliny hyalurónovej.
Kto má suchšiu kožu, môže po ich nanesení a vsiaknutí do kože použiť ešte krém, ideálne z rovnakej rady, v našom prípade z rady Liftactiv.
Ampulky Vichy dokážu bojovať s voľnými radikálmi aj expozómom. Ich aplikácia je vďaka špeciálnemu aplikátoru jednoduchá. Výsledkom ich pravidelného používania je spevnenie a rozžiarenie pleti, lepšia elasticita kože , zjemnenie vrások v okolí očí či na čele. Efekt je viditeľný pomerne rýchlo, niektoré ho klientky zaznamenali už po týždni pravidelného používania.
Nezabúdajte ani na ochranný faktor- aj jarné slnko dokáže byť veľmi intenzívne. Vichy Laboiratoires má pre Vás riešenie vo forme denného krému s ochranným UV faktorom Liftactiv Collagen Specialist SPF 25, ktorý okrem filtru proti UVB žiareniu ponúka aj ochranu proti UVA spektru žiarenia- práve tá je v boji proti fotoageingu nezastupiteľná. Okrem toho Liftactive Collagen Specialist SPF 25 krém obsahuje ďalšie blahodarné látky: BIOPEPTIDY – dôležité pre stimuláciu kolagénovej syntézy, VITAMÍN C - proti voľným radikálom, KYSELINU HYALURÓNOVÚ - udržuje hydratáciu v pokožke, KYSELINU GLYKOLOVÚ + PHERESORCINOL - akceleruje obnovu buniek, pôsobí depigmentačne.
Autor článku: MUDr. Michaela Blaško, PhD.