Opaľovanie v tehotenstve - čo nepodceniť?

OPAĽOVANIE V TEHOTENSTVE - ČO NEPODCENIŤ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Opaľovanie v tehotenstve je medzi nastávajúcimi mamičkami veľmi diskutovaná téma. Niektoré sa striktne zdržujú len v tieni, iné si s obľubou doprajú slnečné lúče. Ako je to v skutočnosti s opaľovaním v tehotenstve? Aj tu platí zlaté pravidlo, všetko s mierou. Základom je kvalitná fotoprotekcia a ochrana pred prehriatím.

 • Tehotenstvo
 • Pleť a pokožka

7 minút čítania


Fakty o slnečnom žiarení Fakty o slnečnom žiarení

Slnečné žiarenie je elektromagnetické žiarenie, ktoré má niekoľko zložiek -ultrafialové žiarenie, viditeľné svetlo, infračervené lúče. Atmosféra Zeme pritom funguje ako ochranný dáždnik a chráni nás pred prienikom najškodlivejších zložiek slnečného žiarenia. Hlavným filtrom je ozónová vrstva, ďalšími faktormi sú častice prachu, dym a oblaky. Najväčší účinok na nás má UV žiarenie, ktoré opaľuje a keď si nedáte pozor, i spaľuje. Slnečné žiarenie obsahuje asi 5% UVB a 95% UVA žiarenia. Infračervené lúče ohrievajú atmosféru aj všetky predmety, na ktoré dopadajú, vrátane ľudského tela.

Slnko je pre život nevyhnutné a ponúka množstvo výhod. Avšak je potrebné s využívaním týchto výhod šetriť, lebo nadmerné UV žiarenie má škodlivé účinky na zdravie kože: urýchľuje starnutie kože, môže spôsobovať kožné reakcie a v dlhodobom horizonte viesť až k rakovine kože.

Index ochrany čiže ochranný faktor prípravkov pred UVA a UVB žiarením udávajú 3 písmená na obale krému na opaľovanie.

SPF = SUN PROTECTION FACTOR

 • udáva, ako dlho môžete byť vystavení slnečnému žiareniu po aplikácii bez spálenia pokožky (priemer je 20 minút),
 • príklad: SPF 15 = 15 x 20 (priemerná doba na slnku) je 300 minút.

PPD = persistent PIGMENT DARKENING

 • ochrana proti UVA žiareniu

Aby sme dodržali faktor uvedený na kozmetike a zaistili tak stanovenú ochranu proti UV žiareniu, potom by sme mali aplikovať na celé telo dospelého človeka okolo 7 polievkových lyžíc produktu. Ak nedodržíme také dávkovanie, potom sa výška ochranného faktora znižuje. To znamená, že SPF 50 zodpovedá pri nesprávnej aplikácii výške SPF okolo 30 či 20. Ak teda použijete produkt s výškou ochrany SPF 20, potom výsledok je SPF 0 ochranného faktora.

Ako je to s opaľovaním v tehotenstve? Ako je to s opaľovaním v tehotenstve?

Slniečko prináša nášmu telu veľa benefitov. Nielenže vďaka nemu máte dobrú náladu a cítite sa uvoľnene, ale tiež sa vďaka UV žiareniu tvorí v pokožke toľko potrebný vitamín D. Nemusíte sa preto báť zájsť si v príjemnom počasí na prechádzku do mesta či do prírody. To, čomu by ste sa mali určite vyhnúť, je cielené opaľovanie, ktorému sa s nadsádzkou hovorí  "grilovanie " na slnku. UV žiarenie má totiž neblahý vplyv na vašu pokožku. Prekvapivý môže byť pre vás aj fakt, že UV žiarenie je rizikové aj pre bábätko.

Opalovani_tehotenství

Riziká opaľovania v tehotenstve Riziká opaľovania v tehotenstve

Opaľovanie na priamom slnku jednou z činností, na čo si dať pozor v tehotenstve. Prečo opaľovanie predstavuje riziko?

 1. hyperpigmentácia pokožky: pokožka nastávajúcej mamičky je oveľa citlivejšia a náchylnejšia na vznik pigmentových škvŕn v tehotenstve. Tie sa najčastejšie tvoria na tvári a na bruchu a to aj bez UV žiarenia, pôsobením hormónov. Pri slnení je pigmentácia výraznejšia a po pôrode len tak nezmizne.
 2. citlivá pokožka: pri intenzívnom slnení je pokožka náchylnejšia na vznik spálenín a preto by jedinou voľbou pri pobyte na slnku mal byť opaľovací krém SPF 50+.
 3. riziko prehriatia: Spektrum slnečných lúčov obsahuje okrem ultrafialového tiež infračervené žiarenie. To je zodpovedné práve za teplo, ktoré cítime nielen vo vzduchu ale aj na pokožke. Prehrievanie organizmu zhoršuje opuchy v tehotenstve, ktoré sú sú aj bez toho celkom značné. Prehriatie bábätku neprospieva rovnako tak, ako aj mamičke.
 4. nižšia hladina kyseliny listovej: UV žiarenie znižuje hladinu kyseliny listovej, ktorá je dôležitá najmä v 1. trimestri. Podieľa sa na správnom delení buniek a vzniku zárodočných tkanív.
 5. opaľovanie na chrbte: vo vyššom štádiu tehotenstva už bábätko váži dosť na to, aby tlačilo na vnútorné orgány. V ľahu na chrbte navyše tlačí aj na žilu, ktorá privádza krv do srdca a preto sa slnia radšej v sede.

Ako na zdravý pobyt na slnku Ako na zdravý pobyt na slnku

Keď sa predsa len rozhodnete užiť si teplý slnečný deň vonku, sústreďte sa na ochranu kože aj na ochranu pred dehydratáciou v tehotenstve. Zdržujte sa predovšetkým v tieni a medzi 11 a 15 hodinou zostaňte radšej vnútri. Noste pokrývku hlavy, schovajte bruško pod ľahké oblečenie a dbajte na svoj pitný režim. Najlepšia je čistá voda, ochutená čerstvým ovocím. Láka vás ľadovo vychladená? Tento druh pitie nie je tým najlepším spôsobom, ako sa schladiť. Studený nápoj prinesie na jednej strane okamžité ochladenie, na druhej strane je to pre telo teplotný šok a reaguje zahrievaním zvnútra a vám bude opäť horúco.

Vyberajte kvalitnú kozmetiku pre tehotné Vyberajte kvalitnú kozmetiku pre tehotné

V tehotenstve sa ženské telo mení a vplyvom hormónov sa pokožka stáva citlivejšou. Preto sa môže stať, že kozmetika, ktorá vám predtým vyhovovala, vám už nie je príjemná a objaví sa svrbenie pokožky v tehotenstve. Základom kozmetickej výbavy je krém na brucho pre tehotné, ktorý dodáva pokožke pružnosť a hydratáciu. Vďaka nemu sa vyhnete nevzhľadným striám. Na slniečku vám ale nepomôžu a preto budete potrebovať aj kvalitné mlieko na opaľovanie.

Čo na citlivú pokožku v tehotenstve?

Opaľovacie krémy pre tehotné vyberajte s ochranným faktorom 50+. Krémy či mlieka aplikujte s dostatočným predstihom a dostatočnom množstve, aby bola ochrana pred UV žiarením čo najlepšia. Prípravky môžu obsahovať chemické filtre, fungujúce ako absorbenty žiarenia a minerálne filtre, odrážajúce žiarenie ako zrkadlo. Citlivá pokožka reaguje lepšie na minerálne filtre, ktoré sa ale horšie rozotierajú a nevstrebávajú sa, a tak môžu zanechávať biele stopy.

Na konci dňa nezabudnite na potrebnú hydratáciu a upokojenie pokožky po opaľovaní. Prípravky po opaľovaní obsahujú predovšetkým panthenol, ktorý je známy svojimi regeneračnými a upokojujúcimi účinkami. Prípravky po opaľovaní naviac predĺžia bronzové opálenie a zabránia lúpaniu kože.

Ako je to so soláriom či samoopaľovacími krémami? Ako je to so soláriom či samoopaľovacími krémami?

Solárium by malo byť pre vás v tehotenstve tabu. Ak sa nechcete vzdať bronzovej pokožky, použite radšej kozmetiku so samoopaľovacím účinkom. Obsahujú pigmenty, ktoré pokožku zafarbia a pri správnej aplikácii jej dodajú opálený vzhľad na niekoľko dní. Nevýhodou je to, že je zmývateľný a po čase ho musíte aplikovať znovu, nehovoriac o flekoch po nerovnomernom roztieraní. Samoopaľovacie krémy v tehotenstve nie sú škodlivé pre bábätko, ale hrozí alergická reakcia. Vyskúšajte preto najskôr aplikáciu na pokožke predlaktia a potom až na celé telo.

Tehotenstvo - kozmetika, vitamíny a doplnkyOpaľovanie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  22. 07. 2020

  Ktoré opaľovacie prípravky Bioderma sú vhodné pre tehotné ?

  Dobrý deň, prosím Vás Bioderma Photoderm Bronz SPF 30 je vhodný počas tehotenstva? ☺️ Alebo aj iné prípravky na opalovanie od značky Bioderma?? Ďakujem krásne ????

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Biodermu Photoderm Bronz môžete používať aj počas tehotenstva. Nie je však  vhodný  pre ľudí s pigmentovými škvrnami.  Osobne by som uprednostnila BIODERMA Photoderm Mineral SPF50+ 100 g , kt. obsahuje minerálne filtre.  Tieto látky sa nevstrebávajú  do kože, ale vytvoria na povrchu film zabraňujúci prenikaniu slnečných lúčov do kože. Minerálne filtre sú netoxické a vhodné pre citlivú pokožku zvlášť u detí a batoliat, sú vhodné aj pre tehotné.

  Ak  Vás trápia pigmentové škvrny, kt. sa môžu objaviť počas tehotenstva, alebo ak máte sklony k nim , odporúčam Vám používať na tvár   BIODERMA Photoderm SPOT-AGE SPF50+ gél-krém 40 ml -  Fotoprotekcia proti pigmentovým škvrnám.

   

   

  Užite si leto !

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.