NEPLODNOSŤ - PROBLÉM MNOHÝCH PÁROV
Problémy s neplodnosťou dokážu potrápiť nejeden pár túžiaci po vlastnom bábätku. Aj keď v minulosti sa problémy s otehotnením pripisovali len ženám, dnes už vieme, že neplodnosť je častým problémom aj mužov. V súčasnosti však existujú spoľahlivé liečebné postupy a preventívne opatrenia, ktoré pomáhajú párom zvýšiť šance na počatie.
8 minút čítania
Neplodnosť môže byť primárna (neschopnosť páru dosiahnuť tehotenstvo alebo neschopnosť graviditu úspešne ukončiť pôrodom) alebo sekundárna neplodnosť (neschopnosť počať dieťa alebo dovŕšiť tehotenstvo po predchádzajúcom úspešnom počatí a dovŕšení jedného alebo viacerých tehotenstiev). Idiopatická (nevysvetliteľná) neplodnosť je diagnóza stanovená po vylúčení všetkých ostatných príčin neplodnoti.
Zo všekých párov, ktoré sa snažia o dieťatko, býva problém s neplodnosťou na strane jedného z partnerov (či už ženy alebo muža) až v 30%, u 20% párov trpia neplodnosťou obaja partneri - aj muž, aj žena a zvyšných 10% všetkých prípadov je klasifikovaných ako idiopatická neplodnosť z nezistených príčin.
Faktory a príčiny neplodnosti
Okrem priamych príčin neplodnosti u žien a mužov sú známe faktory, ktoré znižujú šance otehotnieť.
Medzi najvýraznejšie patria: neustále zvyšujúci vek, kedy sa páry rozhodnú založiť si rodinu, stres, vplyv žiarenia a vysokých teplôt (sauny, solária), nadváha a obezita, fajčenie, alkohol, návykové látky, onkologická liečba a ďalšie lieky.
Príčiny neplodnosti u žien
- geneticky podmienené vrodené vývojové vady a dedičné choroby (Turnerov syndróm),
- zmenená štruktúra ženských pohlavných orgánov (nepriechodnosť vajcovodov po zápale, zrasty v oblasti malej panvy, endometrióza),
- cysty, nádory pohlavných orgánov a hypofýzy (adenóm hypofýzy), zápaly – chronický zápal sliznice maternice,
- hormonálne príčiny (menštruačné cykly bez ovulácie, syndróm polycystických ovárií),
- stavy po operáciách,
- infekčné ochorenia – mykoplazmy, ureaplazmy a chlamýdiové infekcie,
- imunologické príčiny – tvorba protilátok proti spermiám,
- užívanie liekov – antikoncepcia, protizápalové lieky.
Príčiny neplodnosti u mužov
- geneticky podmienené vrodené vývojové vady, pri ktorých je nedostatočný vývoj mužských pohlavných žliaz a spermatogenéza narušená, dedičné choroby (Klinefelterov syndróm, cystická fibróza),
- zmenená štruktúra mužských pohlavných orgánov (nepriechodnosť semenovodov),
- nádory, zápaly (neliečený zápal semenníkov),
- hormonálne príčiny - nedostatočná produkcia mužských pohlavných hormónov,
- stavy po operáciách,
- infekčné ochorenia – zápal príušnej slinnej žľazy,
- imunologické príčiny,
- užívanie liekov s vplyvom na spermatogenézu (napr. androgény).
Kedy je najvhodnejší čas na počatie?
Ideálny čas na počatie je v období ovulácie a preto si strážte svoju ovuláciu a plodné dni.
Ovulácia nastáva u ženy okolo 14. dňa menštruačného cyklu (medzi 12.-16.dňom), kedy sa z jedného vaječníka uvoľní dozreté vajíčko, ktoré je vtiahnuté do vajcovodu a je pripravené na oplodnenie spermiou.
Spermie z ejakulátu musia preplávať cez hlien maternice produkovaný kŕčkom maternice a dostať sa do vajcovodu až k uvoľnenému čakajúcemu vajíčku. Po vniknutí najrýchlejšej spermie do vajíčka sa znemožní vstupu ďalším spermiám. Úspešná spermia stratí bičík a zväčší sa jej hlavička. Uvoľni genetický materiál, ktorý sa spojí s vajíčkom a vytvorí bunku. Z jedinej bunky v okamihu počatia sa v priebehu prvých 8 týždňov vyvinie zárodok.
Vajíčko čakajúce na spermie a oplodnenie môže prežiť 24 hodín. Spermie vo vajcovode môžu prežívať až 72-96 hodín.
Faktory vplývajúce na úspešné otehotnenie
- Kvalita spermií - musia byť dostatočne životaschopné zdravé (s bičíkom) a pohyblivé, musia byť prítomné v ejakuláte v dostatočnom množstve 20-40 miliónov na 1ml.
- Kvalita vajíčok.
- Zdravie vaječníkov.
- Priechodnosť vajcovodov, v ktorých dochádza k splynutiu vajíčka so spermiou.
- Hormonálna aktivita a produkcia ženských pohlavných hormónov - (FSH, LH, estrogény, progesterón, prolaktín), ktoré vyvolajú ovuláciu (činnosť LH) a pripravia maternicu na uhniezdenie embrya.
- Schopnosť oplodneného vajíčka uhniezdiť sa v sliznici maternice.
Aj keď otehotnenie nastáva počas plodných dní (v období ovulácie) a najmenšia šanca otehotnieť je mimo nich, existuje aj malá pravdepodobnosť, že sa Vám podarí otehotnieť aj mimo plodných dní - pred ovuláciou, pred menštruáciou alebo počas menštruácie za predpokladu, že ste mali nechránený pohlavný styk. Závisí to od viacerých faktorov – od dĺžky menštruácie, dĺžky menštruačného cyklu, od doby, kedy ste mali pohlavný styk.
Ako zistím plodné a neplodné dní?
Rozmedzie 3-5 dní pred ovuláciou a 1 deň po ovulácii nazývame plodné dni, kedy máte najväčšiu šancu s istotou otehotnieť. Trvajú približne 5 dní v každom mesačnom cykle. Po pohlavnom styku mužské spermie prežívajú vo vajcovode až 72-96 hodín a zrelé vajíčko môže byť oplodnené v priebehu 24 hodín od uvoľnenia. Pokiaľ bol pohlavný styk krátko pred ovuláciou, môže byť vajíčko ešte stále oplodnené.
O tom, že máte svoje plodné dni a je ten najvhodnejší čas na počatie, napovedia aj telesné symptómy – zmena bazálnej teploty, konzistencia hlienu a polohy kŕčka maternice.
1. Sledovanie bazálnej teploty počas menštruačného cyklu
Počas menštruačného cyklu sa bazálna teplota (meraná v pošve) mení. 1. fáza do ovulácie sa vyznačuje nižšou teplotou, v deň ovulácie je teplota najnižšia. Po ovulácii sa teplota výrazne zvýši, až o 0,5 °C. a zostáva zvýšená až do ďalšej menštruácie. V deň menštruácie teplota opäť klesá. Plodné dni sú 2 až 3 dni pred dosiahnutím najvyššej teploty.
Podmienkou je vhodný teplomer, ktorý meria s presnosťou na dve desatinné miesta a meranie teploty a zapisovanie do tabuľky každý deň v rovnakom čase.
2. Konzistencia cervikálneho hlienu
Nielen bazálna teplota, ale aj konzistencia cervikálneho hlienu nám napovie, kedy je ten najsprávnejší čas na otehotnenie. Priezračný hlien vo zvýšenej produkcii redšej konzistencie, je poslíčkom ovulácie. Posledný deň výskytu takéhoto typu hlienu znamená pre ženu aj koniec plodných dní v danom mesiaci. Potom dochádza k zmene hlienu – ak nie sú plodné dni, je opäť belší, hustý a lepkavý, pre menštruáciou sa jeho produkcia zníži na minimum.
3. Poloha krčka maternice
Približne v čase ovulácie kŕčok maternice zmäkne a stáva sa pružnejším, pre ľahší prechod spermií. Po ovulácii sa krčok opäť stáva tvrdým a uzavretým.
Ak ste vnímavá voči vlastnému telu, o blížiacej sa ovulácii vás budú informovať aj bolesti v podbrušku, ktoré sa môžu objavia práve v čase ovulácie a nezriedkavo sa objavuje aj zvýšený sexuálny apetít.
Ak poznáte dĺžku vašho menštruačného cyklu, môžete si predpokladaný dátum ovulácie vypočítať pomocou kalendára plodných dní. Internet ponúka k dispozícii aplikácie, ktoré Vám s tým pomôžu.
Pre spoľahlivé overenie ovulácie však odporúčame použiť ovulačné testy, na stanovenie hormónu LH v moči a na stanovenie plodných dní.
Máte ťažkosti s počatím?
Snažíte sa o bábätko už niekoľko mesiacov a stále nič? Ak sa Vám stále nedarí otehotnieť z rôznych príčin (vyšší vek, nepravidelný cyklus, syndróm polystických ovárií), je najvyšší čas podporiť plodnosť špeciálnymi prípravkami s obsahom myo-inozitolu, aby ste urobili maximum pre úspešné prirodzené počatie.
Čo je myo-inozitol?
Inositol je štruktúrou podobný molekule glukózy a je dôležitým stavebným prvkom fosfolipidov v organizme. Myo-inozitol je jednou z foriem (jedným z izomérov) inozitolu. Zúčastňuje sa celej rady biochemických procesov v ľudskom tele (metabolizmus cukrov, množenie buniek,vývoj vajíčok, spermií a všetkých procesov súvisiacich s fertilitou).
Myo-inozitol sa prirodzene nachádza v mnohých rastlinách a živočíchoch, no produkuje ho aj ľudské telo. Je obsiahnutý v potravinách bohatých na vlákninu (napríklad fazuľa, obilie, orechy a semená). Okrem myo-inozitolu sa vyskytujú prirodzene aj ďalšie inozitoly - scyllo-, muko-, D-chiro- a neo-inozitol, Ich výskyt v prírode je v minimálnych množstvách.
Vysoké koncentrácie myo-inozitolu sa nachádzajú v samotných vaječníkoch, v ktorých prebieha proces dozrievania vajíčok. U mužov sa myo-inozitol vyskytuje vo zvýšenej miere v semeníkoch, podieľa sa na tvorbe spermíí a ich životaschoopnosti (pohyblivosť spermií).
Užívanie myo-inozitolu a jeho priaznivý účinok pri poruchách plodnosti, poruchách nálady, pri chudnutí, ale aj pri ťažkostiach s metabolizmom bol potvrdený viacerými vedeckými štúdiami. V kombinácii s kyselinou listovou podporuje ovuláciu u žien s problémami s plodnosťou vyvolaných polycystickými vaječníkmi a pomáha zlepšiť príznaky syndrómu polycystických vaječníkov. Syndróm polystických ovárií (PCOS) spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ktorá môže zapríčiniť nepravidelnosti menštruačného cyklu a môže viesť až k neplodnosti.
Urobte maximum pre úspešné prirodzené počatie
Vzhľadom na to, že problémy s neplodnosťou sa týkajú rovnako žien ako aj mužov, je vhodné, aby ste vaše snaženie o bábätko podporili na oboch stranách.
1. Pre ženu
Inofolic je spojenie myo-inozitolu a kyseliny listovej, ktoré sa používa na podporu plodnosti u žien, ktorým sa nedarí otehotnieť. Kyselina listová (folát) zohráva úlohu v procese delenia buniek a prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva.
Je dostupný vo viacerých variantoch. INOFOLIC® Premium je výživový doplnok s obsahom myo-inozitolu, D-chiro-inozitolu, kyseliny listovej a alfa-laktoalbumínu, určený pre ženy s BMI menším ako 25, ktoré majú ťažkostí s otehotnením. Pre ženy s laktózovou intoleranciou je určený produkt bez alfa-laktoalbumínu INOFOLIC®. Pre všetkých tých, ktorých BMI (Body Mass Index) - index telesnej hmotnosti je vyšší ako 25 je určený INOFOLIC®COMBI Premium alebo INOFOLIC® COMBI (pre ženy s laktózovou intoleranciou).
V terapii PCOS sa osvedčila aj kombinácia oboch izomérov inozitolu –myo-inozitolu a d-chiro inozitolu (NOSIFOL COMBI), ktorá je vhodná predovšetkým pre obézne ženy, FMC Dikirogen vrecúška a YARILO progametiq.
2. Pre muža
Pre mužov je určený prípravok FOLANDROL - jedinečné spojenie myo-inozitolu a antioxidantov. Obsahuje kombináciu inozitolu, folátu (kyseliny listovej), L-karnitínu, L-arginínu a antioxidantov - selénu a vitamínu E, ktoré prispievajú k správnej spermatogenéze a ochrane buniek pred oxidačným stresom.
PROFERTIL terapia mužskej neplodnosti zabezpečuje zvýšenú potrebu mikroživín u mužov s poruchami plodnosti podmienenými nedostatkom živín. Jedinečné a štúdiami overené zloženie PROfertilu® je prispôsobené špecifickým nutričným potrebám pri poruchách plodnosti.
3. Podpora prostredia
Vytvorte optimálne podmienky vaginálneho prostredia pre podporu oplodnenia vajíčka použitím vaginálnych čapíkov MYOOVUNELLE. Obsahujú myo-inozitol s pH 6. Uľahčujú migráciu spermií k vajíčku, vytvárajú optimálne pH pre životaschopnosť semena a svojimi antioxidačnými vlastnosťami chránia spermie.
4. Podpora zdravého životného štýlu
Presadzovanie zdravého jedálnička, zrieknutie sa alkoholu, cigariet a obmedzenie kávy v kombinácii s pravidelnou fyzickou aktivitou, duševnou pohodou a dostatkom spánku zvyšujú šance na prirodzené otehotnenie.
Kedy vyhľadať lekársku pomoc
Ak sa snažíte o bábätko viac ako 1 rok a tehotenský test je stále negatívny, nadišiel ten najvyšší čas, zveriť sa do rúk odborníkov v špecializovaných centrách asistovanej reprodukcie. Vzhľadom na neustály vzostup neplodnosti, počet špecializovaných centier na Slovensku pribúda a okrem Bratislavy, Martina a Košíc ich nájdete aj v Banskej Bystrici, Žiline či Nitre.
Na začiatok absolvujete konzultáciu, na ktorej vám budú poskytnuté všetky dôležité informácie, ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť. Po nej zvyčajne nasleduje vyšetrenie partnera. Je to rýchlejšia, lacnejšia a menej bolestivá cesta zistenia problému neplodnosti. Vykoná sa komplexné vyšetrenie kvality spermií, (test autoprotilátok proti spermiám, test integrity DNA) alebo vyšetrenie kvality spermií pomocou spermiogramu a ďalšími elektrochemickými testami. Vyšetrenie plodnosti u mužov je bezbolestné, najvhodnejšie po dvoj až trojdňovej pohlavnej abstinencii, najlepšie priamo v diskretných odberových miestnostiach v centre asistovanej reprodukcie.
Ak sú výsledky priaznivé, vyšetrenie postúpi žena, ktorú čakajú bolestivejšie vyšetrenia a úkony-imunologické a genetické vyšetrenie, stimulácia vaječníkov pred umelým oplodnením pomocou hormonálnych injekcií a iné. Výsledky úvodných komplexných vyšetrení uľahčia správny výber metódy na oplodnenie vajíčok.
Počet cyklov umelého oplodnenia, ktoré môže žena za svoj život absolvovať, nie je limitovaný. Zdravotné poisťovne uhrádzajú 3 cykly umelého oplodnenia do dovŕšenia 40. rokov, ak bola potvrdená príčina neplodnosti buď na strane ženy, muža, alebo obidvoch partnerov súčasne.
Cesta za vytúženým bábätkom je rôzna- u niektorých jednoduchá a rýchla, u niektorých naopak zdĺhavá, náročná, s rôznymi prekážkami. Výsledok však vždy stojí za to.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
PROFERTIL terapia mužskej neplodnosti 180 kapsúl
Skladom v e‑shope
159,49 €
148,29 €
FOLINOMEL prášok vo vreckách na prípravu nápoja 20 x 4,06 g
Skladom v e‑shope
35,79 €
YARILO progametiq platinum 30 vrecúšok
Skladom v e‑shope
46,29 €
ENERGY Gynex 30 ml
Skladom v e‑shope
22,59 €
ALIVER Fertility gel intense 30 ml
Skladom v e‑shope
14,69 €
ALIVER Fertiltrio men and women fertility enhancer set
Nedostupné
73,79 €
RITEX Kinderwunsch lubrikant pre plánované otehotnenie 8 x 4 ml
Skladom v e‑shope
18,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
29. 11. 2021
Je Inofolic premium bez lepku?
Dobrý deň, je prosím Inofolic premium bez lepku?
Ďakujem -
14. 12. 2021
Aký je rozdiel medzi Inofolic premium a Femibionom1?
Dobrý deň, prosim aky je rozdiel medzi inofolic combi premium a femibion 1? už niekolko mesiacov beriem inofolic nedari sa či by to malo význam prejsť na femibion , sme obidvaja v poriadku aj spermiogram
Ďakujem za odpoved -
01. 02. 2022
Ako dlho sa má užívať Folandrol?
Chcela by som sa poradiť, ako dlho má manžel užívať tento doplnok predtým ako sa budeme snažiť otehotnieť?
-
30. 08. 2022
Ktorý Inofolic je najvhodnejší?
Dobry den prajem,
Prosim Vas Potrebovala by som poradit, ktory Infolic si mam vybrat ak chcem otehotniet?
Vidim klasicky Inofolic a Inofolic premium.
Vopred dakujem za odpoved a prajem prijemny den
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Inbofolic premium obsahuje myo-inozitol, alfa-laktalabumín, kyselina listová, pomocné lítky : oxid kremničitý. Výrobok neosahuje lepok. V prípade záujmu si ho môžete objednať v našej internetovej lekárni.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77