PREHĽAD VITAMÍNOV DÔLEŽITÝCH PRED OTEHOTNENÍM, PRE TEHOTNÉ A PRI DOJČENÍ
Plánujete bábätko? Očakávanie potomka môže byť sprevádzané radosťou na nové životné obdobie. Niekedy sa ale dostavuje stres, keď bábätko hneď neprichádza. V každom prípade chce byť budúca mamička na tehotenstvo čo najlepšie pripravená a chce zaistiť pre svoje dieťatko to najlepšie. To sa samozrejme týka aj výživy. Je všeobecne známe, že tehotná žena potrebuje viacero niektorých vitamínov, minerálov a iných mikronutrientov. Ktoré to sú a prečo sú dôležité, zistíte v našom prehľade vitamínov pre tehotné.
10 minút čítania
Vitamíny pred otehotnením
Ešte než začne byť na nastávajúcej mamičke vidieť tehotenské bruško a okolie sa začne tešiť na nového člena rodiny, telo mamičky prekoná veľa zmien. Zásadné body vo vývoji má dokonca budúce bábätko za sebou už v čase, keď žena ešte len zistí, že je tehotná. Preto by sa mala na tehotenstvo už vopred pripraviť.
Kyselina listová
Kyselina listová alebo vitamín B9 má zásadnú úlohu pre zdravý vývoj bábätka. Kyselina listová sa totiž podieľa na správnom delení buniek. Preto je dôležitá pre rast zárodočných tkanív embrya už od úplného začiatku. Dôležitá je aj pre krvotvorbu.
Pokiaľ plánujete rodinu, odporúča sa užívať kyselinu listovú už 3 mesiace alebo minimálne aspoň 4 týždne pred tým, než sa začnete snažiť o bábätko. V období pred otehotnením sa užíva v dávke 400 mikrogramov denne.
Ďalšie vitamíny a minerály pred otehotnením
Zdrojom minerálov a vitamínov pre bábätko je hlavne pestrá a vyvážená strava. Dôvodom, prečo sa odporúča niektoré mikronutrienty dodávať vo forme doplnkov ešte pred samotným otehotnením je fakt, že štatisticky vzaté, niektorých minerálov a vitamínov máme nedostatok . Tehotenstvo navyše prinesie špecifické nároky na niektoré živiny napríklad na príjem kyseliny listovej. Tiež pri vitamíne D a vitamíne B12 je niekedy náročné, zaistiť ich dostatočný príjem stravou. Zabúdať sa nemá ani na dostatočný príjem ďalších vitamínov B.
Z minerálov bude nastávajúca mamička potrebovať železo, jód, vápnik, horčík, zinok alebo selén. Preto je vhodné myslieť na doplnenie zásoby vápnika a týchto stopových prvkov ešte pred otehotnením. Prečo sú tieto minerály dôležité sa podrobnejšie dočítate ďalej.
Vitamíny a neplodnosť
Samostatnú kapitolu tvoria minerály a vitamíny na podporu otehotnenia. Ženám aj mužom sa na podporu plodnosti odporúčajú vitamíny B8 alebo inositoly. Užíva sa aj vitamín B6 a antioxidanty vitamín C a betakarotén. Medzi vitamínmi na otehotnenie býva aj kyselina listová. Na zrenie spermií sa podieľajú minerály zinok a selén. Nielen aké vitamíny mám jesť, keď chcem otehotnieť, ale aj ďalšie odporúčania a tipy sumarizuje článok: Ako ľahšie otehotnieť.
Vitamíny a minerály počas tehotenstva
Budúca mamička popri užívaniu vitamínov pre tehotné nesmie zabúdať na pestrú stravu a zdravý životný štýl. Z akých dôvodov ale vitamíny a iné nutrienty v tehotenstve dopĺňať, hoci sa budúca mamička stravuje zdravo?
- V tehotenstve sú nároky na príjem niektorých vitamínov a minerálov veľmi vysoké.
- Kvôli tehotenskej nevoľnosti nemusí byť príjem nutrientov dostatočný.
- Pri niektorých typoch diét (vegetariánstvo, potravinové intolerancie) môžu niektoré živiny chýbať.
- Pokiaľ v strave niektorá živina chýba napríklad pri nevyváženosti potravín v jedálničku, doplnok ju môže suplementovať.
Aké vitamíny brať v tehotenstve? Pozrime sa teraz podrobnejšie nielen na vitamíny, ale aj na minerály a ďalšie mikronutrienty, ktoré sú pre tehotnú ženu dôležité.
Kyselina listová – vlajkový vitamín tehotenstva
Kedy začať brať vitamíny v tehotenstve? V prípade kyseliny listovej odpoveď znie, ešte skôr, ako otehotniete. Preto sme sa kyselinou listovou (vitamínom B9) zaoberali už v rámci vitamínov pred otehotnením. Ale aj medzi vitamíny pre tehotné ženy jej právom patrí 1. miesto. Obzvlášť v 1. trimestri je dostatočný príjem kyseliny listovej veľmi dôležitý ako prevencia vrodených vývojových chýb a pre vývoj nervovej sústavy bábätka. Pre tehotnú ženu sa odporúča príjem 800 mikrogramov tohto vitamínu denne. Niektorí ľudia majú geneticky podmienenú nižšiu schopnosť spracovania kyseliny listovej v tele. Preto je výhodné užívať doplnky s kyselinou listovou v aktívnej forme - vo forme L-metylfolátu. Kyselinu listovú nájdete, ako už názov napovedá, v listovej zelenine, brokolici ale napríklad aj v celozrnnom pečive, kvasniciach, vajciach alebo orechoch.
Ďalšie vitamíny B
Vitamíny zo skupiny B alebo aj B-komplex v tehotenstve sa podieľa na správnom fungovaní buniek. Aké sú odporúčané dávky vitamínov B v tehotenstve?
- Vitamín B1 – tiamín
Vitamín B1 sa podieľa na energetickom metabolizme. Jeho nedostatok môže byť spojený s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Spoločne s vitamínom B6 sa používa pri tehotenskej nevoľnosti. Odporúčaná dávka vitamínu B1 v tehotenstve je 1,1 mikrogramu denne. Zdrojom tiamínu sú napríklad kvasnice, strukoviny alebo vnútornosti. - Vitamín B2 – riboflavín
Riboflavín prispieva k zdraviu kože a tvorbe červených krviniek. Odporúčaná dávka počas tehotenstva je 1,4 mikrogramov denne. - Vitamín B6 – pyridoxín
Pyridoxín sa podieľa na krvotvorbe a metabolizme živín. Vitamín B6 pomáha na tehotenské nevoľnosti. Denná dávka vitamínu B6 v tehotenstve je 2,2 mg, Nájdete ho v mäse, kvasniciach, mliečnych výrobkoch, ryži, zemiakoch, orechoch alebo ovsených vločkách. - Vitamín B12 – kyanokobalamín
Vitamín B12 sa podieľa na správnom delení buniek a krvotvorbe. V tehotenstve sa preto odporúča prijímať 4,5 mikrogramov denne. Zdrojom vitamínu B12 sú živočíšne produkty ako pečeň, mäso, vajcia alebo mlieko. Vitamín B12 je nutné suplementovať u mamičiek veganiek.
Vitamín D prospešný pre mamičku aj bábätko
Vitamín D bude sprevádzať bábätko počas tehotenstva a po pôrode až do 2 rokov veku. Ide totiž o vitamín dôležitý pre správny vývoj kostí. Jeho nedostatok býva ale spájaný aj s tehotenskou cukrovkou, oslabenou imunitou alebo nízkou pôrodnou váhou dieťaťa. Tehotným ženám sa odporúča denný príjem 200 UI vitamínu D, môže byť ale odporúčaných aj viac. Podľa individuálnych potrieb budúcej mamičky dávku upravuje lekár. Bohatým zdrojom vitamínu D sú tučné ryby alebo vajcia. Vitamín D sa tiež vytvára v koži, keď je vystavená slnečnému žiareniu
Vitamin C
Vitamín C je dôležitý pre imunitný systém. Ale nielen to. Vitamín C sa zapája do procesu krvotvorby a budovania kostnej hmoty. Je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu, preto pomáha proti vzniku strií. Kolagén potrebuje aj bábätko. Vitamín C navyše pomáha proti únave a podporuje vstrebávanie železa. Odporúčaná dávka vitamínu C v tehotenstve je maximálne 100 mg. Zdrojmi vitamínu C sú napríklad citrusy, paprika, zemiaky alebo kapusta.
O tom že bohatými prirodzenými zdrojmi vitamínov sú ovocie a zelenina nie je pochýb. Bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu sú ale aj jedlé huby. Ako je to s konzumáciou húb v tehotenstve? Všeobecne sa dá spestrenie tehotenského jedálnička hubami len odporučiť. Okrem toho, že huby sú bohatým zdrojom niektorých živín, obsahujú tiež pomerne málo kalórií. Budúca mamička by ale v súvislosti s nimi nemala zabúdať na niekoľko zásad. Niektoré druhy húb sú jedovaté, navyše huby zbierané v prírode majú schopnosť kumulovať ťažké kovy, pokiaľ vyrástli v znečistenom prostredí. Týmto problémom sa elegantne vyhnete, ak si zaobstaráte huby od pestovateľov. Pred konzumáciou je vždy nutné huby dobre tepelne upraviť. Pozor tiež na to, že jedlá zhub môžu byť pomerne ťažké, a preto nie všetkým mamičkám sadnú.
Vápnik
Vápnik je dôležitým stavebným kameňom pre kosti bábätka. Budúce mamičky by preto mali mať dostatočný príjem tohto minerálu, aby u nich nedochádzalo k jeho vyplavovaniu z kostí a tým k ich oslabeniu. Odporúčaná denná dávka vápnika pre tehotné je 1 000 mg denne. Zdrojom vápnika sú mliečne výrobky, ryby, orechy alebo mak.
Jód
Pre mamičku je jód nepostrádateľný pre správnu funkciu štítnej žľazy, ktorá je v tehotenstve nenahraditeľná. Štítna žľaza bábätka sa začína vyvíjať od 12. týždňa tehotenstva. Nedostatok jódu v tehotenstve sa môže prejaviť poškodením mozgu. Denná dávka jódu pre tehotnú ženu je 250 mikrogramov. Zdrojom jódu sú mliečne výrobky a morské ryby. Tehotná žena by si mala dopriať 2 porcie morských rýb týždenne a každý deň do jedálnička zaraďovať mliečne produkty. Zdrojom jódu sú aj vajcia alebo jódom obohatená kuchynská soľ.
Železo proti chudokrvnosti
Potreba železa v tehotenstve sa zvyšuje prakticky o polovicu. Železo je totiž nutné pre krvotvorbu, krv potom zásobuje vyvíjajúci sa plod kyslíkom.
Zdrojom železa je červené mäso, potom aj obilniny, strukoviny alebo sušené ovocie. Perorálny príjem železa môže ako nežiaduci účinok vyvolať zápchu, preto jeho suplementáciu spravidla riadi gynekológ. Pre správne využitie železa je potrebný aj stopový prvok meď. Potrebu medi v tehotenstve spravidla pokryje strava alebo je v malom množstve súčasťou komplexných doplnkov.
Zinok v tehotenstve
Zinok sa v tele zapája do mnohých procesov spojených s metabolizmom a imunitou. Tehotná žena má denne prijať 10 mg zinku. Zinok sa nachádza v mäse, celozrnných potravinách, strukovinách, semienkach alebo orechoch.
Horčík
Horčík (magnézium) sa v tele podieľa na mnohých procesoch, či už ide o fungovanie svalov, imunity alebo nervov. V tehotenstve je dôležitý ako prevencia preeklampsie alebo kŕčov, ktoré by mohli vyvolať predčasné kontrakcie. V tehotenstve je odporúčaná denná dávka 350 – 400 mg horčíka. Užívanie magnézia pre tehotné odporúča lekár podľa aktuálnych potrieb mamičky a fázy tehotenstva. Hořčík nájdete v potravinách ako banány, strukoviny, orechy, datle alebo cereálie
Selén
Stopový prvok selen plní v tele dôležitú úlohu ako antioxidant a prispieva aj k správnej funkcii štítnej žľazy. Jeho bohatým zdrojom sú para orechy, ďalej sa nachádza v mäse, morských plodoch alebo cesnaku.
V mede nájdeme mnoho minerálnych látok aj vitamínov. Je ale med vhodný pre tehotné ženy? Odpoveď znie áno, aj keď samozrejme by si ho mali dopriať v rozumnej miere a len v prípade, že na včelie produkty nemajú alergiu. Inak je to s odporúčaním medu pre najmenšie deti. Do 1 roku veku bábätku med nedávajte. Med totiž môže obsahovať spóry baktérie Clostridium botulinum. Tráviací trakt malých detí ešte nemá zrelú mikroflóru, nevie s nimi preto poradiť a hrozí u nich rozvoj botulizmu.
Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny
Nenasýtené mastné kyseliny nepatria medzi vitamíny alebo minerály. Napriek tomu sú dôležité pre vývoj mozgu u detí a to vrátane tých nenarodených. Odporúčaná denná dávka omega 3 kyselín (EPA a DHA) je aspoň 450 – 650 mg, z toho DHA 300 mg. Zdrojom omega 3 nenasýtených mastných kyselín sú predovšetkým tučné morské ryby.
Cholín
Ďalšou živinou, ktorej potreba sa počas tehotenstva zvyšuje, je cholín. Cholín je dôležitý pre vývoj nervového systému. Čiastočne vzniká cholín v pečeni, v potravinách sa nachádza v mlieku, vajciach a mäse. Tehotná žena by mala prijímať cholínu 450 mg denne.
Výber vitamínov pre tehotné
Nenechajte sa zoznamom všetkých potrebných vitamínov a minerálov pre tehotné ženy vydesiť. Naopak, aj psychická pohoda je pre zdravý priebeh tehotenstva dôležitá. Aby budúce mamičky nemuseli strážiť všetky potrebné tehotenské vitamíny a užívať mnoho doplnkov zvlášť, existujú pre nich komplexné vitamínové doplnky. Spravidla tieto prípravky reflektujú, aké požiadavky a dávkovanie majú vitamíny pre tehotné. 1. trimester, 2. trimester a 3. trimester sa potom spravidla nelíši. Navyše vďaka komplexnému zloženiu zaistia vitamíny pre bábätko aj mamičku, a preto dokážu pokryť aj potrebu ďalších doplnkov napríklad vitamíny na vlasy pre tehotné.
Vitamíny pri dojčení
9 mesiacov nakoniec utečie ako voda a zrazu už novopečená mama drží svoje dieťatko v náručí. Pokiaľ ide všetko dobre, začne obom obdobie dojčenia. To znamená, že prakticky ešte 6 mesiacov bude bábätko plne závislé od príjmu výživy od mamičky z materského mlieka. Mamička preto aj naďalej musí dbať o zdravý a pestrý jedálniček, ktorý je základným zdrojom živín a vitamínov po pôrode. Čo sa týka vitamínov na podporu laktácie, potreby mamičky a bábätka sa veľmi podobajú tým v tehotenstve.
Niektorých vitamínov a minerálov mamička potrebuje prijímať viac, než tomu bolo v tehotenstve. Vhodné je zvýšiť príjem vitamínu C a B12. Čo sa týka toho, ako doplniť vápnik pri dojčení, mala by si dojčiaca mamička denne dopriať mliečne výrobky. Telo ale s vápnikom vie dobre hospodáriť, jeho odporúčaný denný príjem sa preto podobá tomu v tehotenstve. Iná situácia nastáva v prípade vitamínu A. Suplementácia vitamínu A sa v tehotenstve neodporúča, ale dojčiaca mamička by mala prijímať dostatok vitamínu A alebo betakaroténu, z ktorého v tele vitamín A vzniká.
Dojčenie a starostlivosť o bábätko kladie na telo mamičky veľké nároky. Často sa dostaví únava a stres, niektoré ženy pociťujú zhoršenie kvality pleti a nechtov, spravidla tiež spomínajú vypadávanie vlasov po pôrode. Aké vitamíny môžem pri dojčení a ako doplniť minerály pri dojčení a ako všetko ustrážiť, aby z toho nemala novopečená mamička ťažkú hlavu?
Vitamíny, minerály a ďalšie potrebné živiny v tomto období získa mamička z pestrého jedálnička, ktorý môže dopĺňať pomocou doplnkov stravy určených dojčiacim ženám.
Odporúčané dávky vitamínov a minerálov v období laktácie sumarizuje tabuľka:
Kyselina listová | 600 mcg |
Vitamín A/betakarotén | 1,5 mcg/9 mcg |
Vitamín B1 | 1,4 mg |
Vitamín B2 | 1,6 mg |
Vitamín B6 | 1,9 mg |
Vitamin B12 | 5 mcg |
Vitamín C | 150 mcg |
Vitamin D | 200 UI (5 mcg) |
Vitamin E | 17 mg |
Vápnik | 1000-1200 mg |
Horčík | 395 mg |
Železo | 20 mg |
Zinok | 12 mg |
Jód | 260 mcg |
Selén | 30-70 mcg |
Meď | 1 mcg |
Omega 3 mastné kyseliny | 450-650 mg |
Cholin | 450 mg |
Autor : Petřa Večeřová
Tehotenstvo - všetko pre budúce mamičkyVitamíny v tehotenstve a pri dojčení
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
LEJDYVITA 2 Budem mama 30 kapsúl
Skladom v e‑shope
21,49 €
LEJDYVITA 3 Som mama 60 kapsúl
Skladom v e‑shope
22,29 €
FEMIBION 3 Dojčenie 28 tabliet + 28 kapsúl
Skladom v e‑shope
20,89 €
Súvisiace otázky z poradne
-
01. 06. 2021
Môže sa používať kyselina listová aj pred otehotnením?
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, je vhodne používať tento vitamín Folic Acid od Jamiesonu aj pred otehotnením, resp.počas “snaženia sa”? Ďakujem krásne.
-
06. 12. 2021
Aká je správna dávka omega kyselín v tehotenstve?
Dobry den.
Som v 5tyz.tehotenstva. Uzivam Femibion 1, ktoru som uz zacala uzivat aj pri planovani tehotenstva. Chcem sa spytat, ktory konkretne produkt omega kyselin by bol najlepsi a aky obsah je vhodny popri Femibion 1 uzivat, kedze nejem moc vela ryb.
Dakujem pekne. -
14. 03. 2022
Aká je odporúčaná dávka kyseliny listovej v tehotenstve?
Dobrý deň, chcem sa opýtať aká dávka kyseliny listovej sa odporúča užívať v tehotestve? Stačí 400 IU alebo 1000 IU?
Ďakujem za odpoveď.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Kyselinu listovú môžete používať aj počas tzv snaženia. Kyselina listová krem toho, že prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva, prispieva aj k syntéze aminokyselín, k optimálnej tvorbe krvi a k správnej látkovej premene homocysteínu. Podporuje imunitný systém psychickú rovnováhu, posilňuje organizmus, odstraňuje únavu a zohráva dôležitú úlohu v procese delenia buniek.
Počas "snaženia" Vám však odporúčam prípravky, kt. majú komplexnejšie zloženie a okrem kyseliny listovej obsahujú aj ďalšie látky, kr. pôsobia priaznivo na organizmus : FEMIBION 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva 56 tabliet (kyselina listová, Metafolín®, Vitamín D3, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, jód, selén, cholín a železo) alebo LEJDYVITA Chcem byť mama 30 kusov. Obľúbeným prípravkom je aj PARTNERSKY BALÍCEK Inofolic premium 60 vrecúšok + Folandrol 30 vrecúšok, kt. obsahuje prípravky pre oboch : INOFOLIC 20 vrecúšok (pre ženu) a FOLANDROL 30 vrecúšok (pre muža). Inofolic podporuje činnosť vaječníkov, zvyšuje počet kvalitných a oplodnenia schopných vajíčok. Zložka myo-inositol napomáha zlepšiť kvalitu oocytov, ich dozrievanie a ovariálny cyklus. Zlepšuje cyklicitu, urýchľuje ovuláciu, nastoľuje hormonálnu rovnováhu a ovuláciu. Podľa klinických štúdií môže pomôcť ženám túžiacim otehotnieť. FOLANDROL sa odporúča užívať ako doplnok u mužov v prípade zvýšenej potreby alebo v prípade nedostatku látok, z ktorých je zložený v organizme. Obsiahnutý selén prispieva k správnej spermiogenéze, zinok prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii, antioxidanty prispievajú k ochrane buniek (spermií) pred oxidačným stresom, môžu napomáhať mužskému reprodukčnému zdraviu v období, keď sa pár snaží otehotnieť.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77