Ako ľahšie otehotnieť

AKO ĽAHŠIE OTEHOTNIEŤ

Otehotnenie sa môže zdať ako niečo úplne prirodzené a ľahko dosiahnuteľné. Niekedy sa ale nemusí ani po dlhšom snažení zadariť. Na každú ženu môžu v rámci rád, ako otehotnieť, platiť celkom iné odporúčania. Poďme sa pozrieť na tipy, ktoré by vám mali na ceste za potomkom pomôcť.

 • Tehotenstvo
 • Intimita
 • Ženy

5 minút čítania


PCOS a endometrióza PCOS a endometrióza

Môže sa tiež stať, že trpíte ochorením, o ktorom neviete, a o ktorom sa ani príliš nehovorí. Ide napríklad o PCOS (syndróm polycystických ovárií) alebo endometriózu.

Syndróm polycystických ovárii, skrátene PCOS, je stav pri ktorom vaječníky produkujú abnormálne množstvo androgénov. Hladina estrogénu, progesterónu, FSH a LH je nižšia ako obvykle, zatiaľ čo hladina androgénov je vyššia. Nízka hladina ženských hormónov spomaľuje až zastavuje ovuláciu, a naopak vysoká hladina mužských hormónov narúša menštruačný cyklus.Ide častý zdravotný problém s ktorými sa stretávajú gynekológovia vo svojich ambulanciach. Postihuje 5 až 10% žien v plodnom veku, najčastejšie vo vekovej kategórií 15 do 45 rokov.

Endometrióza je benígne ochorenie a je jedným z najčastejších ochorení žien vo fertilnom veku medzi 30. - 40. rokom života. Je charakteristická bujnením endometriálneho tkaniva (vnútornej sliznice maternice) mimo dutiny maternice. Charakteristickými príznakmi ochorenia sú chronická panvová bolesť, dysmenorhea, dyspareunia, sterilita. Ochorenie má progresívny charakter a môže viesť k trvalému poškodeniu panvových orgánov.

Ovulácia Ovulácia

Starostlivo sledujte svoju ovuláciu a plodné dni. Približne 14 dní pred menštruáciou jeden z vaječníkov uvoľňuje vajíčko, ktoré putuje vajcovodom a čaká na oplodnenie spermií. Toto obdobie v rozmedzí 3-5 dní nazývame plodné dni, a práve pri nich má žena šancu prísť do iného stavu. Menštruačný cyklus každej ženy je však dosť individuálna a žena svoju ovuláciu a s ňou spojené plodné dni nemusí správne odhadnúť. Pre spoľahlivé uistenie, kedy žena ovuluje, odporúčame vyskúšať ovulačné testy. Sú navyše vhodné aj v prípade, keď má žena menštruáciu, ale nevie o tom, že nemá ovuláciu.

Výživa Výživa

Doplnky stravy

Nezabúdajte užívať bylinky či doplnky stravy pre prípravu vášho tela na tehotenstvo, ideálne pár mesiacov predtým, než vôbec otehotniete. V tomto prípade je jednotkou kyselina listová, ktorá napomáha správnemu vývoju plodu a má ďalšie prospešné účinky. Môžete ju užívať aj vo forme Femibionu 1 v kombinácii s ďalšími vitamínmi. Minimálna denná dávka tvorí 400 mikrogramov kyseliny listovej. Viac o kyseline listovej si môžete prečítať tu.

Bylinky, čaje a tinktúry

Pokiaľ radšej volíte prírodnú cestu, vyskúšajte bylinkové čaje. A aké bylinky dopomáhajú k otehotneniu? Odporúčame čaj z alchemilky alebo maliníkový čaj. Nič nepokazíte ani harmančekom, šalviou či palinou. Bylinky by ste však mali striedať, ideálne po niekoľkých týždňoch alebo ich popíjať v čajových zmesiach. V neposlednom rade môžete zvoliť bylinný prípravok vo forme tinktúry.

Zdravý životný štýl Zdravý životný štýl

Pitný režim a strava

Včasná úprava vášho jedálnička a stravovacích návykov je nevyhnutnosťou pred tým, než začnete plánovať rodinu. Zdravá strava je základom pre posilnenie plodnosti. Dôležitý je samozrejme pitný režim. Množstvo vypitej vody prispôsobte svojej hmotnosti, všeobecne však platí, že čím viac vážite, tým viac by ste mali vypiť. Okrem vody zaraďte do pitného režimu tiež bylinné čaje, šťavy a odvary z ovocia či zeleniny. Čo sa týka stravovacích návykov, jedzte viackrát denne menšie porcie. Konzumujte čo najviac klíčkov, strukoviny, morské riasy a liečivé huby ( hlivu ustricovú a šampiňóny). Telo musíte predovšetkým prečistiť, aby bolo na záťaž tehotenstvo pripravené.

Pohyb

Okrem zdravých stravovacích návykov sa taktiež orientujte na častý pohyb na čerstvom vzduchu. Vyrazte do prírody, na prechádzku do lesa, na pobyt na horách, prípadne na výlet k moru. Vyskúšajte cvičenie na zlepšenie dynamiky celej chrbtice a k posilneniu svalstva celého trupu. Šport v primeranej miere vám zároveň udrží optimálnu váhu (na jej výpočet môžete využiť kalkulačku BMI). Tú je potrebné si strážiť, pretože aj tento faktor má vplyv na počatie. Nadváha znižuje šance na počatie rovnako ako podváha. Obézna žena má zvýšené množstvo estrogénov, a tým dochádza k poruche cyklu a k nepravidelnej ovulácii. Podváha je ešte rizikovejšia z toho dôvodu, že v tele ženy klesá hladina estrogénu a ovulácia môže postupne miznúť.

Čoho se vyvarovať Čoho se vyvarovať

Návykové látky

Vplyv na počatie má aj prílišná konzumácia alkoholu a kávy alebo fajčenie. Nielen žena by sa im mala vyhnúť. Alkohol a cigarety by mal obmedziť aj váš partner. Pozor si dajte aj na pasívne fajčenie. Pri snahe o dieťa neprospeje vášmu telu žiadna z návykových látok, prirodzene tieto látky organizmu všeobecne neprospievajú.

Stres

Telo pri strese vyplavuje stresové hormóny a dochádza pritom k neurochemickým zmenám, ktoré pri dlhodobejšej záťaži môžu ovplyvňovať uvoľňovanie hormónov potrebných k dozrievaniu a uvoľňovaniu vajíčka pri ovulácii. Vyvarujte sa stresu a prečistite si hlavu. Relaxácia a duševná rovnováha prospejú nielen vášmu zdraviu, ale aj psychike a partnerskému vzťahu. Nenechajte sa uviesť do duševnej nepohody kvôli všedným starostiam, stres je zabijakom vášho zdravie. Tiež sa nestresujte kvôli plodným dňom, napätá atmosféra môže ovplyvniť otehotnenie viac, než si myslíte. Obrňte sa trpezlivosťou a doprajte si dostatočný odpočinok a nezanedbávajte ani spánok.

Stále nemôžete otehotnieť? Stále nemôžete otehotnieť?

Dôvodov môže byť veľa, od menej závažných až po tie ťažšie a komplikovanejšie. Zhrnieme najčastejšie z nich.

Prílišná frekvencia pohlavných stykov

Nie, naozaj nie je medzi počtom pohlavných stykov a pravdepodobnosťou počať priama úmera, naopak. Príliš veľa sexuálnych aktivít môže znížiť počet spermií v ejakuláte vášho partnera, a následovne môže trvať niekoľko dní ich obnova. Držte sa odporúčanie podľa odborníkov: mať sex každý druhý deň počas svojho plodného obdobia a mimo plodné dni s pravidelnosťou trikrát týždenne. A už vôbec sa nestresujte voľbou polohy, na otehotnenie nemá žiadny vplyv.

Vek

U partnera nie je vek natoľko zásadný, ako je tomu u partnerky. Pri snahe otehotnieť má spojitosť s plodnosťou práve vek. U žien sa po tridsaťpäťke znižujú šance na oplodnenie, keďže postupne klesá počet menštruačných cyklov, pri ktorých dochádza k ovulácii. Limitovaný je taktiež presne daný počet vajíčok, s ktorým sa dievča rodí. Vajíčka určené k uvoľňovaniu počas života ženy a ich množstvo je samozrejme individuálne. Radíme však, nech s pokusmi otehotnieť po tridsaťpätke neotáľajte.

Spermie

Problém spojený s počatím môže nastať aj u partnera, preto vyskúšajte test plodnosti pre mužov. Zlá kvalita spermií je spôsobená predovšetkým nesprávnou životosprávou. Strava muža by mala byť vyvážená a mala by obsahovať dostatočné množstvo vitamínov. Taktiež pre mužov existuje veľké množstvo doplnkov stravy pre podporu kvality spermií. Ani stres mužským pohlavným bunkám neprospieva. V neposlednom rade si kúpte voľnejšie a priedušné spodné prádlo, aby sa mužské intímne partie neprehrievali.

Životné prostredie

Vinníkom pri vašom snažení o rodinu môžu byť tiež hormonálne disruptory, ktoré sa nachádza napríklad v kozmetike, dávajte teda prednosť prírodným prípravkom. Príčinami môžu byť tiež rôzne civilizačné faktory ako zlé prostredie alebo rôzne choroby.

Autor: Aneta Krejčík Plšková

Tehotenské testyOvulačné testy

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  06. 05. 2021

  Aké je presné zloženie prípravku LejdyVita Chcem byť mama?

  Dobry den,

  Mozte mi prosim potvrdit ake konkretne nahradne sladidlo je pouzite v tomto produkte, prip kde si viem najst kompletne zlozenie produktu:
  https://www.benulekaren.sk/lejdyvita-chcem-byt-mama-30-kusov

  Odporucate pouzitie tohto produktu aj pocas prveho trimestra tehotenstva?

  Vopred dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ako náhradné sladidlo je v prípravku LejdyVita  Chcem byť mama použitá sukralóza.  Môže sa používať aj počas 1. trimestra, ak zistíte, že ste tehotná. Po doužití balenia prejdite plynule na prípravok LADEEVITA Trimestrové balenie 3 x 30 kapsúl. Má bohatšie zloženie. Je vhodné ho užívať počas celého obdobia tehotenstva alebo dojčenia. 

   

  zloženie : 1000mg myo-inozitol , 0,80mg vitamín B2-riboflavín , 0,95mg vitamín B6-pyridoxín, 65mg vitamín B8-cholín, 400µg folát z toho 200µg kyselina listová a 200µg L-metylfolát  - 200µg, vitamín  1,3µgB12-kyanokobalamín a  10µg vitamín D3-cholekalciferol.

  plnivo : maltodextrín,  regulátor kyslosti :  kyselina citrónová, arómy : citrónová aróma, pomarančová aróma, protihrudkovitá látka : oxid kremičitý, náhradné sladidlo: sukralóza.

   

   

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  01. 06. 2021

  Môže sa používať kyselina listová aj pred otehotnením?

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, je vhodne používať tento vitamín Folic Acid od Jamiesonu aj pred otehotnením, resp.počas “snaženia sa”? Ďakujem krásne. 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Kyselinu listovú môžete používať aj počas tzv snaženia. Kyselina listová krem toho, že  prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva,  prispieva aj k syntéze aminokyselín, k optimálnej tvorbe krvi a k správnej látkovej premene homocysteínu. Podporuje imunitný systém psychickú rovnováhu, posilňuje organizmus, odstraňuje únavu a zohráva dôležitú úlohu v procese delenia buniek.

  Počas "snaženia" Vám však   odporúčam prípravky, kt. majú komplexnejšie zloženie a okrem kyseliny listovej obsahujú aj ďalšie látky, kr. pôsobia priaznivo na organizmus : FEMIBION 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva 56 tabliet (kyselina listová, Metafolín®, Vitamín D3, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, jód, selén, cholín a železo) alebo LEJDYVITA Chcem byť mama 30 kusov.  Obľúbeným prípravkom je aj PARTNERSKY BALÍCEK Inofolic premium 60 vrecúšok + Folandrol 30 vrecúšok, kt.  obsahuje prípravky pre oboch : INOFOLIC 20 vrecúšok (pre ženu) a FOLANDROL 30 vrecúšok (pre muža). Inofolic podporuje činnosť vaječníkov, zvyšuje počet kvalitných a oplodnenia schopných vajíčok. Zložka myo-inositol napomáha zlepšiť kvalitu oocytov, ich dozrievanie a ovariálny cyklus. Zlepšuje cyklicitu, urýchľuje ovuláciu, nastoľuje hormonálnu rovnováhu a ovuláciu. Podľa klinických štúdií môže pomôcť ženám túžiacim otehotnieť.  FOLANDROL sa odporúča užívať ako doplnok u mužov v prípade zvýšenej potreby alebo v prípade nedostatku látok, z ktorých je zložený v organizme. Obsiahnutý selén prispieva k správnej spermiogenéze, zinok prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii, antioxidanty prispievajú k ochrane buniek (spermií) pred oxidačným stresom, môžu napomáhať mužskému reprodukčnému zdraviu v období, keď sa pár snaží otehotnieť.

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  17. 06. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné na podporu počatia?

  Dobrý den, 

  môže sa tato materska kašička užívať spolu s Femibionom 1 na podporu plodnosti? 
  Odporúčate tieto vitaminy užívať naraz alebo v nejakom časovom odstupe?
  Poprípade čo by ste na podporu plodnosti odporučili Vy?
  Ďakujem 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Okrem prípravku FEMIBION 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva 56 tabliet (kyselina listová, Metafolín®, Vitamín D3, vitamíny skupiny B, vitamín C a E, jód, selén, cholín a železo) je vhodný aj prípravok  LEJDYVITA Chcem byť mama 30 kusov.  Obľúbeným prípravkom je aj PARTNERSKY BALÍCEK Inofolic premium 60 vrecúšok + Folandrol 30 vrecúšok, kt.  obsahuje prípravky pre oboch : INOFOLIC 20 vrecúšok (pre ženu) a FOLANDROL 30 vrecúšok (pre muža). Inofolic podporuje činnosť vaječníkov, zvyšuje počet kvalitných a oplodnenia schopných vajíčok. Zložka myo-inositol napomáha zlepšiť kvalitu oocytov, ich dozrievanie a ovariálny cyklus. Zlepšuje cyklicitu, urýchľuje ovuláciu, nastoľuje hormonálnu rovnováhu a ovuláciu. Podľa klinických štúdií môže pomôcť ženám túžiacim otehotnieť.  FOLANDROL sa odporúča užívať ako doplnok u mužov v prípade zvýšenej potreby alebo v prípade nedostatku látok, z ktorých je zložený v organizme. Obsiahnutý selén prispieva k správnej spermiogenéze, zinok prispieva k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii, antioxidanty prispievajú k ochrane buniek (spermií) pred oxidačným stresom, môžu napomáhať mužskému reprodukčnému zdraviu v období, keď sa pár snaží otehotnieť.

  Okrem týchto prípravkov (výber jedného) je pre Vás vhodný ENERGY Gynex 30 ml.  Je bioinformačný širokospektrálny bylinný regeneračný prípravok, vo vysokej koncentrácii, ktorý obsahuje bylinné výťažky, éterické oleje a bioinformačné zložky vo vzájomne vyváženom, synergicky pôsobiacom komplexe.

  Gynex má vďaka komplexu výťažkov z rastlín a informácií silné detoxikačné, antioxidačné a regeneračné účinky. Celkovo vyrovnáva výkyvy organizmu na psychickej a hormonálnej úrovni, u mužov aj žien. Ochraňuje vlákna nervových buniek a harmonizuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním prostredníctvom pôsobenia na hypofýzu – žľazu, ktorá riadi činnosť všetkých ostatných. Vysoký obsah prírodných fytohormónov (rastlinné látky hormonálnej povahy) v Gynexe má výraznú schopnosť detoxikovať telo predovšetkým od toxických chemických látok, ktoré sa ukladajú v tukovom tkanive. Takto pôsobí na organizmus dlhodobo. Fytohormóny pomáhajú predchádzať infekciám, srdcovým ochoreniam a osteoporóze. Gynex zlepšuje funkciu a zaisťuje ochranu kože a všetkých slizníc, ktoré vystielajú povrch vnútorných orgánov (pľúca, žalúdok, črevá...), čím posilňuje ochrannú bariéru tela pri kontakte s vonkajším prostredím, a celkovo zvyšuje imunitu. Gynex má veľmi dobrý vplyv na podporu plodnosti oboch pohlaví. Gynex harmonizuje predovšetkým energetické dráhy počatia, troch žiaričov, sleziny a žalúdka.

  Užíva sa jednorazovo 2–7 kvapiek 1 až 3x denne (7 kvapiek = 0,35 ml). Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie! Po 3 týždňoch užívania nasleduje 1 týždeň prestávka. V prípade, že sa Vám podarí otehotnieť, vysaďte Energy Gynex.  Užívanie v čase tehotenstva a dojčenia konzultujte so svojím lekárom.

  Materská kašička  obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky, aminokyseliny, nukleové kyseliny a ďalšie živiny. Môžete užívať spolu s prípravkom na podporu plodnosti. Užíva sa  v dávke 1 kapsula 2x denne. Ale ak ju ešte nemáte doma, nie je nutné ju užívať. Viaceré prípravky, kt. som Vám odporučila sú komplexné prípravky, kt. vitamíny a minerály majú obsiahnuté. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.