NA ČO NEZABUDNÚŤ V TEHOTENSTVE
Mať dieťa je pre väčšinu žien ich poslanie. S príchodom dieťatka žena vstupuje do novej, úplne neznámej etapy života, ktorá je síce náročná, únavná, ale prináša so sebou aj každodenné radosti a nový zmysel života. Skôr ako začne starostlivosť o dieťatko, je potrebné úspešne zvládnuť obdobie plánovania a ďalších 9 mesiacov s vašim bábätkom v brušku. Zvlášť prvé tehotenstvo je pre každú budúcu mamičku mimoriadna udalosť. Čo je potrebné zariadiť počas tehotenstva a na čo sa nesmie zabudnúť, aby Ste obdobie tehotenstva prežili šťastne a zdravo?
9 minút čítania
Plánovanie tehotenstva
Na tehotenstvo je potrebné sa vopred, ideálne aspoň 3 - 6 mesiacov dôkladne pripraviť. Vtedy sa zvýši jednak šanca na počatie, ale zároveň aj pôrod zdravého dieťatka. Prvé 3 mesiace sú pre správny vývoj plodu veľmi dôležité, pretože práve v tomto období sa môže plod najľahšie poškodiť. Stravujte sa zdravo, upravte svoju hmotnosť a vylúčte zo svojho jedálnička alkohol, cigarety, lieky a výživové doplnky nevhodné pre tehotné ženy.
Práve v tomto období až do 12. týždňa tehotenstva je nesmierne dôležité užívať kyselinu listovú, ktorá bráni vzniku defektov neurálnej trubice (rázštep chrbtice, anencefália). Neurálna trubica, z ktorej sa vyvíja chrbtica dieťatka sa vyvíja veľmi skoro po počatí, skôr ako si uvedomíte, že ste tehotná. Pri nedostatku kyseliny listovej nedôjde k spojeniu neurálnej trubice po celej dĺžke a výsledkom je rázštep chrbtice, ktorému sa dá predísť jednoducho – len užívaním kyseliny listovej, ktorá sa v organizme mení na biologicky aktívnu látku – tzv. folát.
Vzhľadom na to, že niektoré ženy nedokážu z genetických príčin premeniť dostatočné množstvo kyseliny listovej na folát, odporúčajú sa užívať preparáty, ktoré obsahujú už kombináciu kyseliny listovej s biologicky aktívnou formou folátu- L-metylfolátom (LIVSANE Pred otehotnením a ranné tehotenstvo, LEJDYVITA Chcem byť mama 30 kusov, FEMIBION 1 Plánovanie a prvé týždne tehotenstva 56 tabliet) . Tým sa zabezpečí zvýšená biologická dostupnosť folátov, ktoré sú potrebné pre správny vývoj plodu.
Tehotenstvo
Tehotenstvo trvá od počatia až po pôrod približne 266dní, v priemere 40. až 42 týždňov. Priebeh tehotenstva je rozdelené do 3. trimestroch. Každý z nich je charakteristický určitými vývojovými procesmi a zmenami, ktoré prebiehajú jednak vo vnútri plodu, ale zmeny prebiehajú v tele matky.
Zmeny v tele matky v priebehu tehotenstva :
1. trimester – pocity nevoľnosti a ranné vracanie, zmeny nálad, zápcha v dôsledku zníženej pohyblivosti čriev, zvyšuje sa objem cirkulujúcej krvi v tele a tým aj zvýšené nároky na srdce, pľúca a obličky.
2. trimester – zmeny pigmentácie (sfarbenie bradaviek a dvorca okolo nich, tmavá čiara (linea nigra) v strede brucha, ktorá sa stratí po pôrode, stmavnutie materských znamienok a pieh), zvýšenie chuti do jedla a prírastku na váhe, bruško sa začína zaokrúhľovať, prsníky sa začínajú zväčšovať a začína sa v nich tvoriť kolostrum, krvácanie z ďasien, vaginálny výtok, vnímanie prvých pohybov dieťatka a výraznejšie potenie.
3. trimester – objavia sa červené strie na bruchu, výrazný prírastok hmotnosti na bruchu, stehnách a zadku, môžu sa objaviť poruchy trávenia, bolesti brucha, pálenie záhy a svalové kŕče, hemoroidy, môžete pocítiť falošné kontrakcie, od 32. týždňa sa pridružia aj bolesti kĺbov v panvovej oblasti, častejšie močenie a sťažené dýchanie, problémy so spánkom, posledný mesiac pre pôrodom sa môže prejaviť syndróm budovania hniezda – potreba poupratovať celý byt/dom.
8 krokov, ako šťastne a zdravo prežiť tehotenstvo
1. Nájdite si vhodného gynekológa
Na potvrdenie pozitívneho výsledku tehotenského testu, ktorý Ste si urobili doma, je vhodné absolvovať lekárke vyšetrenie ( zvyčajne v 10. týždni), ktoré potvrdí vaše tehotenstvo na základe vyšetrenia krvi (hladiny HCG v krvi) a sonografického vyšetrenia. Vystaví Vám tehotenský preukaz a dohodne sa s vami na ďalšej prehliadke. Pravidelné prehliadky v tehotenskej poradni (do 28. týždňa raz mesačne, do 36. týždňa raz za 2 týždne a posledný mesiac každý týždeň) a povinné skríningové krvné testy a vyšetrenie moču budete absolvovať do konca tehotenstva. Vďaka nim budete mať priebeh tehotenstva a správny vývoj dieťatka pod kontrolou.
2. Zaobstarajte si knihu o tehotenstve
Či už navštívite kníhkupectvo alebo knižnicu, mať doma knihu o tehotenstve sa určite oplatí. Bude Vás sprevádzať celým tehotenstvom podrobne týždeň po týždni, nájdete v nej odpovede na dôležité otázky, ktoré vás môžu trápiť (napr. sex počas tehotenstva ) a pomôže Vám lepšie sa pripraviť na pôrod či cisársky rez a na dojčenie.
3. Kontrolujte si prírastky hmotnosti
Tehotenstvo sprevádza priberanie na váhe, ale prejedanie sa nezdravými výrobkami je viac na škodu ako pre prospech bábätka. Uprednostnite zdravú pestrú z čerstvých potravín a chráňte sa pred zápchou dostatočným pitným režimom.
Celkový prírastok hmotnosti tvorí : 9% placenta, 11% plodová voda, 20% maternica, prsníky, stehná a zadok, 38% dieťa a 20% objem krvi a tekutín.
Ideálny prírastok:
- 1. trimester - približne 1,2kg (10% z celkového tehotenského prírastku)
- 2. trimester - približne 5-7kg (50-60% celkového tehotenského prírastku)
- 3. trimester - približne 4kg (30% celkového tehotenského prírastku)
Ak celkový prírastok hmotnosti nepresiahne 12-13kg, predpôrodná hmotnosť sa Vám rýchlejšie vráti späť.
4. Starajte sa o bruško a pokožku, aby ste predišli vznikom strií a pigmentovým škvrnám
Nadmerný prírastok na váhe počas tehotenstva (oblasť brucha, bokov, stehien a prsníkov) spôsobuje nadmerné napínanie pokožky, ktorá má za následok vznik ružovkastých až červených strií. Predchádzať a zmierňovať ich príznaky pomáhajú špeciálne prípravky proti striám a dôsledná kontrola nad prírastkom hmotnosti.
Od 34. týždňa tehotenstva vykonávajte masáž hrádze pomocou masážneho oleja, ktorá sa odporúča vykonávať pre uľahčenie prirodzeného pôrodu bez nástrihu hrádze.
Pre tehotenstvo je typické zvýšenie kožnej pigmentácie, na tvári a krku môžu vzniknúť hnedasté tehotenské pigmentové škvrny, ktoré po pôrode zmiznú. Vyhýbajte sa intenzívnemu slneniu, pretože pigmentové škvrny vám ešte viac stmavnú. Pri pobyte vonku používajte ochranný krém s vysokým SPF faktorom.
5. Užívajte špeciálne výživové prípravky pre tehotné ženy
Užívate prípravky určené špeciálne pre budúce mamičky, urobíte tak maximum pre zdravý vývoj vášho bábätka. Obsahujú vyváženú kombináciu vitamínov, minerálov a esenciálnych mastných kyselín na uspokojenie zvýšených výživových potrieb pre Vás a vaše dieťatko.
6. Majte pod kontrolou stres, oddychujte a relaxujte
Ak je to len trocha možné, doprajte si odpočinok cez deň, večer choďte spať čo najskôr. Počas dňa si pravidelne vykladajte nohy, aby Ste zabránili opuchom členkov a kŕčovým žilám. S blížiacim sa termínom sa budete cítiť viac unavená a preto zmiernite pracovné tempo a nájdite si čas na oddych (ležanie na boku), relaxáciu (vedomé uvoľnovanie celého tela a mysle, dýchové cvičenia). Počúvajte upokojujúcu hudbu, čítajte a vykonávajte činnosti a športové aktivity (plávanie, jóga, cvičenie na posilňovanie chrbta a panvového dna) ktoré sú pre vás bezpečné.
Aj keď tehotenstvo trvá v priemere 40. týždňov, môže sa stať, že do pôrodnice sa dostanete skôr. Buďte preto pripravená, a pre istotu už mesiac pred očakávaným termínom si zabaľte tašku do pôrodnice so všetkými vecami pre Vás a vaše dieťatko.
7. Navštívte svojho zubného lekára
Počas tehotenstva máte nárok na 2 preventívne prehliadky. Odporúčame Vám túto šancu využiť, nech máte zubný kaz, zubný kameň a zápal ďasien pod kontrolou. Ak Vám ešte pre tehotenstvom občas ďasná krvácali, gravidita (zvýšené HCG) môže urýchliť zápalové procesy na ďasnách.
8. Vyberte si tehotenský kurz a pôrodnicu
Tehotenské kurzy a cvičenie pre mamičky (napr. tehotenská jóga), ktoré Vás pripravia na pôrod a dojčenie môžete navštevovať počas celého tehotenstva, alebo 8-10 týždňov pred termínom pôrodu, ktoré organizujú pôrodnice. Kurzy môžu organizovať aj pôrodné asistentky a duly alebo materské centrá. V súčasnej dobe je možností veľa a každá z Vás si môže vybrať ten, ktorý jej a vašmu partnerovi bude najviac vyhovovať.
Rovnako aj výber pôrodnice, ktorá bude spĺňať všetky vaše očakávania, je dôležitý. Nie každá nemocnica poskytuje rovnaký štandard a preto venujte dostatok času správnemu výberu a porovnávaniu služieb v pôrodniciach vo vašom okolí.
Ako pripraviť domov na príchod dieťatka
Začiatok 3. trimestra je najvhodnejší čas na zakúpenie základnej výbavičky pre vaše dieťatko :
- kočík, nosič alebo šatku pre dieťatko,
- detská postieľka prenosná postieľka, prútený kôš,
- detská autosedačka, vanička,
- posteľná bielizeň, detský spací vak, zavinovačka,osušky,deka,
- prebaľovacia podložka, plienky a potreby na prebaľovanie,
- detská kozmetika (hrebeň, nožničky),
- detské oblečenie (3-4 dupačky alebo overaly, čiapočka, tričká a kabátik.
S kúpou odsávačky mlieka sa neponáhľajte, kľudne to nechajte až po pôrode. Môže stať, že ju vôbec nebudete potrebovať a vrátenie rozbalenej odsávačky naspäť do obchodu nebude možné, pretože ide o hygienický tovar. Aj v našej internetovej lekárni máme bohatú ponuku odsávačiek mlieka, ktorú Vám vieme aj expresne dodať ešte v ten istý deň objednania.
V 3. trimestri je dôležité urobiť pre Vaše dieťatko ešte jedno dôležité rozhodnutie - vybrať najvhodnejšieho detského lekára. Poradiť Vám môžu jednak recenzie na internete, skúsenosti iných rodičov ale predovšetkým dojem, ktorý vo Vás zanechá po osobnom stretnutí s Vami. Nenechávajte si to na poslednú chvíľu, keď sa už stanete rodičmi, môže sa stať, že vás z kapacitných dôvodov nebude môcť zobrať.
Čo nerobiť v tehotenstve
- Vyhýbajte sa kontaktným športom, pri ktorých hrozí nebezpečenstvo zranenia brucha ( jazda na koni, bicyklovanie, lyžovanie) – zvlášť v prvých týždňoch tehotenstva a na konci.
- Nekupujte priemyselne spracované potraviny (mrazené hotové jedlá, instantné výrobky) a geneticky modifikované potraviny, uprednostnite čerstvé potraviny a zdravý životný štýl.
- Obmedzte na minimum kávu, čaj a kofeínové nápoje
- Nekonzumujte bylinkové čaje bez konzultácie s lekárom či lekárnikom. Pite len tie, ktoré sú bezpečné (napr. brusnica pravá, brusnica čučoriedková, lipa, nechtík, medovka, malina, repík, rumanček, šípová ruža) a určené pre tehotné ženy.
- Nekonzumujte žiadny alkohol, víno, pivo, žiadne cigarety, môže to mať nepriaznivý vplyv na vývoj plodu.
- Vyhnite sa dlhšiemu pobytu v horúcej vode (horúci kúpeľ vo vani, sauna), uprednostnite sprchovanie.
- Vyhýbajte sa intenzívnemu slneniu bez použitia slnečnej ochrany.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
PROBIO-FIX Inum trim 3 x 30 kapsúl
Skladom v e‑shope
34,69 €
WELEDA Tehotenský telový olej 100 ml
Skladom v e‑shope
16,39 €
LANSINOH Organický olej na masáž hrádze 50 ml
Skladom v e‑shope
18,29 €
16,39 €
Súvisiace otázky z poradne
-
25. 02. 2022
Ktorý Bi-oil je vhodný na strie v tehotenstve?
Dobry den.
Chcela by som sa spytat ci je vhodny Bi-oil ako prevencia strii v tehotenstve. Su dva druhy jeden prirodny a druhy obycajny, ktory je lepsi, aky je rozdiel? Su oba vhodne v tehotenstve na strie?
Dakujem. -
27. 04. 2022
Ktorý prípravok je vhodný na strie v tehotenstve?
Dobrý deň,
čo prosím odporúčate na strie v tehotestve?
ďakujem -
26. 07. 2022
Aký opaľovací krém je vhodný v tehotenstve?
dobrý deň,
som v 8. mesiaci tehotenstva, chcem sa spýtať, aké opalovacie krémy možem používať. Musia byť nevyhnutne minerálne alebo teraz už nevadí, ak by boli aj chemické? -
29. 07. 2022
Aký je rozdiel medzi Probiofix inum trim a Probiofix inum?
Dobrý deň chcela by som sa opýtať, aký je rozdiel medzi probiotikami Probiofix inum a Probiofix inum trim? Či sú vhodné obidvoje počas tehotenstva? Ďakujem
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
BI-OIL Ošetrujúci olej na pokožku prírodný obsahuje iba prírodné oleje z nechtíka, levandule, rozmarínu a harmančeka. Je vhodný na citlivú pokožku, nekomedogénny a je vhodný práve pre tehotné ženy k starostlivosti o pokožu, kt. uprednostňujú prírodné prípravky. Je rovnako účinný ako pôvodný produkt na jazvy a strie spoločnosti Bio‑Oil -BI-OIL Olej na jazvy a strie. V porovnaní s prírodným olejom BI-OIL Olej na jazvy a strie obsahuje prelomovú ingredienciu PurCellin Oil TM, vďaka ktorej je vrstva prípravku tenká. Toto umožňuje ľahšie vstrebávanie výrobku Bio-Oil ® a pomáha dodaniu kľúčových zložiek do pokožky: vitamínov A a E a prírodných rastlinných olejov z nechtíka, levandule, rozmarínu a harmančeka. Môže sa aplikovať aj počas tehotenstva - po začiatku druhého trimestra používať 2x denne. Oba prípravky sú vhodné používať počas tehotenstva na prevenciu strií.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77