Zubný kameň – príčiny vzniku a prevencia

ZUBNÝ KAMEŇ – PRÍČINY VZNIKU A PREVENCIA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zubný kameň je príčinou  zdravotných problémov ústnej dutiny ako sú nepríjemný zápach, parodontitída (zápalové ochorenie parodontu) či gingivitída (zápal ďasien). Dokonca môže mať za následok aj stratu jedného či viacerých zubov.  Jeho vzniku však vieme účinne predchádzať predovšetkým  dôslednou a správnou starostlivosťou o chrup, ku ktorej patrí nielen  správny výber kefky a správna technika čistenia zubov, ale aj používanie ďalších pomôcok v rámci zubnej hygieny. Ak k tomu pridáte aspoň raz ročne návštevu dentálnej hygieny, zubnému kameňu nedáte žiadnu šancu.

 • Ústa a zuby

8 minút čítania


Čo je to zubný kameň Čo je to zubný kameň

Zubný kameň je nános žltej až hnedožltej farby, ktorá sa usádza na zuboch pri nedôslednom alebo nesprávnom vykonaní každodennej ústnej hygieny. Vytvára sa po stvrdnutí zubného povlaku, ktorý sa pri čistení zubov neodstráni zo zubnej skloviny. Na prítomnosť zubného kameňa Vás upozorní aj nepríjemný zápach z vašich úst Ak nedôjde k odstráneniu zubného kameňa hneď na začiatku, postupom času dochádza k postupnému hromadeniu hrubej vrstvy zubného kameňa, ktorý pevne drží na zubnej sklovine a jeho odstránenie už vyžaduje odborné ošetrenie v ambulancii dentálnej hygieny.

Ako vniká zubný kameň ? Ako vniká zubný kameň?

Základom pre vznik zubného kameňa je zubný povlak, ktorý zostáva na zuboch pri nedostatočnej alebo nesprávnej dentálnej hygiene. Ide o lepkavý film, ktorý je tvorený zvyškami potravy a baktériami prítomnými v ústnej dutine. Nedá sa odstrániť vyplachovaním, na jeho odstránenie je potrebné použiť mechanickú silu a zubnú kefku. Čerstvý zubný povlak má spočiatku mäkkú konzistenciu. Vplyvom obsiahnutých minerálov v slinách však za krátky čas (24-72hodín) tvrdne a vytvorí sa zubný kameň. Najčastejšie sa vyskytuje na miestach, ktoré sa kefkou čistia najhoršie – medzizubné priestory, vnútorná strana zubov nad ďasnom ale aj pod ním.

Príčiny vzniku zubného kameňa a jeho dôsledky Príčiny vzniku zubného kameňa a jeho dôsledky

Príčiny vzniku zubného kameňa

 • Nedbalá, nedostatočná alebo nesprávna pravidelná dentálna hygiena.
 • Nedostatok slín v ústnej dutine.
 • Hustejšie zuboradie, ktoré si vyžaduje väčšiu šikovnosť a dôslednosť pri čistení zubov.
 • Nadmerná konzumácia cukrov a nezdravých jedál.

Dôsledky zubného kameňa

 1. Gingivitída – zápal ďasien, ktorý sa vyznačuje krvácavosťou a opuchom ďasien v dôsledku preniku jedovatých látok hlbšie pod ďasno. Zvýšené riziko zápalu ďasien je najmä u tehotných žien, diabetikov a v dôsledku hormonálnych zmien aj u detí v období puberty.
 2. Parodontitída - sa vyznačuje zvýšenou kývavosťou zubov v dôsledku už postihnutia závesného aparátu zubov. Postihuje predovšetkým predné zuby (jednotky a dvojky) dolnej čeľuste.

Ako predchádzať vzniku zubného kameňa?? Ako predchádzať vzniku zubného kameňa?

 • Základom je každodenné čistenie nielen zubov. ale aj medzizubných priestorov (všetky plôšky, z každej strany) správnou technikou za použitia mäkkej kefky, medzizubnej kefky, alebo zubnej nite a jednozväzkovej zubnej kefky, ktorou vyleštíme a dočistíme zubný povrch.
 • Frekvencia čistenia zubov 2x denne (ráno a večer).
 • Dôkladne vypláchnutie zubov po každom čistení ústnou vodou, ktorá Vám zaručí nielen svieži dych, ale obsiahnuté látky v nej sa podieľajú na likvidácii baktérií.
 • Pravidelná výmena zubnej kefky ( raz za 6 týždňov) a po každom prekonaní akútneho ochorenia (chrípka, virózy, angíny).
 • Kotrola správneho odstránenia zubného povlaku pomocou detekčných tabliet, ktoré uľahčujú odhalenie vynechaných miest počas každodennej ústnej hygieny. Farebne zvýrazňujú neodstránený povlak.
 • Používanie ústnej sprchy.,
 • Správna životospráva, obmedzenie konzumácie cukrov, sladených nápojov.

Ústna sprcha – dobrý pomocník do každej rodiny< Ústna sprcha – dobrý pomocník do každej rodiny

Ústne sprchy sú skvelou pomôckou, ako si doma dokonale a za krátky čas vyčistiť medzizubné priestory a ťažko dostupné miesta. Základom ústnej sprchy je tryska, ktorá pod tlakom vháňa prúd vzduchu a vody do medzizubných priestorov a tým účinne čistí všetky zle prístupné časti vašich úst a odstraňuje usadený zubný povlak. Manipulácia je veľmi jednoduchá, stačí si zvoliť optimálny tlak. Ústna sprcha zlepšuje prekrvenie ďasien, zároveň účinne odstraňuje baktérie. Tým predchádza ochoreniam, ako je paradentóza, a zlepšuje váš dych. Infekcie, zápach a zápaly nemajú šancu.

Výsledkom je perfektná zubná hygiena, hladké čisté zuby a lepší pocit sviežosti.  Aj takým spôsobom sa dá účinne predchádzať vzniku zubných kameňov, zubných  kazov a ochoreniam, ako je paradentóza či gingivitída. Jej rýchlosť a efektívnosť ocenia predovšetkým nositelia zubných strojčekov, ktorým zabezpečí dokonalé vyčistenie zubov aj pod strojčekom.

Ako odstrániť zubný kameň doma? Ako odstrániť zubný kameň doma?

Nahromadený zubný kameň, ktorý už pevne drží na zubnej sklovine si neviete za žiadnych okolností odstrániť sami doma a preto to radšej ani neskúšate. Na jeho odstránenie potrebujete pomoc odborníkadentálneho hygienika alebo dentálnej hygieničky. Doma sa skôr zamerajte na jeho prevenciu a dôslednú pravidelnú starostlivosť o zuby. Ak aj napriek tomu ste náchylný na tvorbu zubného kameňa, skúste vymeniť manuálnu zubnú kefku za sonickú, ktorá pracuje efektívnejšie a precíznejšie. V kombinácii s vhodne zvolenou zubnou pastou, ústnou sprchou a antiseptickou ústnou vodou tak môžete ešte účinnejšie zabrániť jeho tvorbe.

Doma môžete vyskúšať metódu - Oil pulling, čiže preplachovanie úst jedlým olejom. Najčastejšie sa na preplachovanie ústnej dutiny používa rozohriaty ale nie horúci kokosový olej ( môže sa použiť aj iný jedlý olej), ktorý sa 10-15minút prevaľuje v ústach. Za pomoci jazyka sa dôkladne rozotiera po všetkých zuboch  a ďasnách, následne sa vypľuje. Účinok kokosového oleja na zníženie tvorby zubného povlaku a odstranenia baktérií z ústnej dutiny bol podložený aj  štúdiou v roku 2015. 

Ako sa zbaviť zubného kameňa? Ako sa zbaviť zubného kameňa?

Odstránenie zubného kameňa je možne len u vášho stomatológa alebo dentálneho hygienika či hygieničky. V ambulanciách dentálnej hygieny sa zubný kameň najčastejšie odstraňuje pomocou ultrazvukového prístroja, ktorý využíva ultrazvukové vlny na rozbitie aj tých najtvrdších vrstiev zubného kameňa.

Výhodou ultrazvuku je, že dokáže za krátky čas rozbiť zubný kameň aj na ťažko dostupných miestach, nad ďasnami aj pod nimi. Ak po ultazvukovom odstránení kameňa ostali niektoré plochy znečistené, na ich dočistenie sa používajú škrabky na zubný kameň a kyrety, ktoré zoškrabú a odseknú zvyšky kameňa.

Ako sa zbaviť zubného kameňa z protézy?

Aj vaša zubná náhrada si vyžaduje pozornosť, ktorá spočíva v každodennej starostlivosti a jej dôkladnom čistení. Zubný povlak sa môže vytvoriť aj na nej. Na čistenie zubnej náhrady okrem kefky a pasty odporúčame použiť aj šumivé tablety na čistenie a dezinfekciu zubných protéz. Pôsobia antibakteriálne a protiplesňovo. Čistiace tablety napomáhajú vyčistiť miesta zubnej protézy, ktoré sú kefkou zle dostupné. Pôsobia aj proti nepríjemnému zápachu zo zvyškov potravy usadených na protéze, ktoré môžu byť zdrojom zubného kameňa. Odstránenie vzniknutého zubného kameňa zo zubnej náhrady rovnako vyžaduje návštevu dentálnej hygieny.

Kedy navštíviť dentálnu hygieničku a prečo? Kedy navštíviť dentálnu hygieničku a prečo?

Návšteva dentálnej hygieničky sa odporúča minimálne raz do roka, ideálne raz za 6 mesiacov v rámci prevencie, v prípade krvácavosti ďasien určite skôr.

V rámci návštevy dentálny hygienik:

 • skontroluje stav zubov a domácu starostlivosť o zuby,
 • odstráni zubný kameň a povlak pomocou ultrazvuku,
 • vyčistí zuby pieskovaním (kombinácia silného prúdu vody, vzduchu a jemného prášku), jeho výsledkom sú zuby hladké a belšie, zbavené žltých povlakov a nežiadúcej pigmentácie či škvŕn, ktoré sú z nadmernej konzumácie farebných nápojov ako kola, čaj či káva,
 • posilní zubnú sklovinu fluoridáciou - aplikáciou zubného gélu sa zvyšuje odolnosť zubnej skloviny voči kyselinám a podporí sa remineralizácia začínajúcich zubných kazov,
 • v prípade potreby ukáže správnu techniku čistenia zubov a pomôže Vám vybrať správnu veľkosť medzizubnej kefky.

zubna hygienaDĺžka návštevy sa pohybuje v rozmedzí 1 hodiny a cena závisí od zmluvného vzťahu so zdravotnou poisťovňou. Výhodou dentálnej hygieny je to, že ide o bezbolestnú a obyčajne aj príjemnú procedúru, ktorej sa vôbec netreba báť. Bolesť môžete pocítiť len v tom prípade, ak sa už vyskytuje zdravotný problém ako zvýšená citlivosť zubnej skloviny či odhalené zubné kŕčky. Ak sa počas návštevy hygieničky pri kontrole stavu chrupu zistia ďalšie problémy ako začínajúci zubný kaz, ochorenia parodontu, môžu Vás na to upozorniť a odporučiť bezodkladnú návštevu zubného lekára, ktorý Vám pomôže problém vyriešiť ešte skôr, ako na seba upozorní bolesťou a opuchom.

Absolvovanie dentálnej hygieny prispieva k nielen k dobrému pocitu z dokonalej čistoty vašej ústnej dutiny, ale predovšetkým k účinnej prevencii zápalu ďasien a parodontitídy.

Aké sú príspevky od zdravotných poisťovní na zuby?

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  26. 04. 2022

  Čo je vhodné na čistenie mostíka medzizubnou kefkou?

  Dobry den.
  Bol som na dentalnej hygiene na odstranenie zubneho kamena. Na hornych zuboch na pravej aj lavej strane mam fixny mostik. Horny mostik na pravej strane mam nasadeni na dvoch obrusenych zuboch trojka a sedmicka a na lavej strane na trojke a sestke. Dentalna hygienicka mi odporucila medzizubnou kefkou (08) cistit medzi medziclenmi volne miesta kde sa pod mostik dostava strava a krvaca mi to a vraj to prejde. A ked sa mi pod mostikom rozklada strava tak sa mi to zapali a boli ma to na studene. Co mi odporucate?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

  .

  Po dočistení zubov je vhodné ešte výplach medzizubných priestorov  ústnou sprchou Truelife alebo Philips. Po dôkladnom ospchovaní medzizubných priestorov môžete ešte prejsť priestory medzizubnou kefkou ponorenou do roztoku Herbadentu.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  25. 05. 2022

  Aký je rozdiel medzi ústnou sprchou Truelife AquaFloss Lite a AquaFloss Compact?

  Dobry den, hladam ustnu sprchu ale prosim o radu aky je rozdiel medzi TRUELIFE AquaFloss Lite ústna sprcha 1 ks a tou compact a potrebovala by som dokupit aj nahradne hlavice ,c i ich u Vas dostat. Dakujem vopred za radu.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Pripravila som Vám porovnanie oboch ústnych spŕch.

   

  Elektrická ústna sprcha TRUELIFE AquaFloss Lite je určená  na každodenné efektívne čistenie medzizubných priestorov.

  • Nádržka 200 ml -vystačí na vyčistenie celého chrupu a zároveň je dostatočne kompaktná. Okrem obyčajnej vody ju môžete naplniť ústnou vodou pre extra sviežosť.
  • 360° otočná hlavica - jednoducho vyčistí všetky zákutia vašich úst.‎‎
  • výdrž 14 dní na jedno nabitie -vďaka USB káblu možno nabiť z powerbanky alebo notebooku. Je tak ideálna na cestovanie.
  • vysoký tlak - 120 PSI -super silný tlak zaistí odstránenie až 99% zubného povlaku.
  • USB kábel, takže sprchu môžete pohodlne nabíjať napríklad z powerbanky
  • 3 režimy (Daily, High, Pulse),
  • časovač -  postráži správnu dobu čistenia a po dvoch minútach kefku vypne.
  • funkcia Pamäť -pamätá naposledy použitý režim.
  • kompaktný design,
  • počet trysiek v balení: 2 (priemer 0,6 mm)
  • farba: biela/zelená.
  • je vodoodolná -vďaka  vodnému krytiu IPX7 sa môže  použiť aj v sprche.
  • hmotnosť 322g

   

  Ústna sprcha TRUELIFE AquaFloss Compact ústna sprcha pre dokonalú zubnú hygienu, prevenciu kazu a zápalu ďasien.

  • 3 módy nastavenia pre odstraňovanie zubného povlaku:
   - Režim Normal pre každodennú starostlivosť
   - Režim Soft pre ľudí so zvýšenou citlivosťou zubov a ďasien
   - Režim Pulse určený na masáž ďasien a prekrvenie
  • Zabudovaná 150 ml nádržka na obyčajnú alebo ústnu vodu.
  • 2 trysky v balení (priemer 0,6 mm)
  • Otočná hlavica
  • Ľahké a prenosné zariadenie.
  • Nabíjací stojan, indukčné nabíjanie -žiadne zapájanie káblov. Sprchu umiestnite do nabíjacieho stojana a indukcia sa postará o zvyšok.
  • Automatický časovač s automatickým vypnutím po 2 min.
  •  
  • výdrž  batérie 30 dní
  • vysoký tlak - môžete si silu tlaku meniť
  • hmotnosť 270g

  Náhradné hlavice ešte nemáme dostupné v našom e-shope, verím, že postupne bude sortiment pribúdať. Sú dostupné v bežných elektroshopoch. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  06. 06. 2022

  Aké zubné kefky Phlipis sonicare sú vhodné pre 12 ročné deti?

  Dobrý deň, je táto kefka pre deti od 12 rokov . nevidím v popise Junior. PHILIPS Sonicare 3100 pink elektrická sonická zubná kefka HX3673/11 s.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Podľa odporúčania zubných odborníkov deti vo vekovej kategórii 12-14 rokov už môžu používať sonické zubné kefky pre dospelých, medzi kt. patrí aj táto zubná kefka 3100. Sonické kefky  sú vhodnejšie a šetrnejšie k zubom ako rotačné zubné kefky. Najideálnejšie pre ne sú hlavice sensitive, menšie deti môžu používať tiež túto zubnú kefku s detskými hlavicami. Tieto hlavice sú kompatibilné so všetkými zubnými kefkami. Všetky kefky majú rovnakú čistaicu technológiu, líšia sa len dizajnom, počtom čistiacich režimov a výdržou batérie. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.