Intenzívna fluoridácia = zdravé zuby po celý život

INTENZÍVNA FLUORIDÁCIA = ZDRAVÉ ZUBY PO CELÝ ŽIVOT

Prečo investovať do drahých „cudzích” zubov, keď môžeme mať lacné svoje? Kladiete si otázku, či je to možné? Áno, je!

  • Články o zdraví

Samotná starostlivosť o zuby má bohatú históriu a siaha až do obdobia Etruskov. Keď to zvládli oni, prečo by ste to nezvládli aj vy. Potvrdzujú to aj výsledky dlhodobého dôsledného prístupu obyvateľov Švajčiarska k pravidelnej starostlivosti o zuby, kde už 50 rokov na ochranu pred zubným kazom používajú aj intenzívnu systematickú fluoridáciu zubov. Každodenné čistenie zubov v domácom prostredí liečivým prípravkom elmex® gél s obsahom aminfluoridov prinieslo pozoruhodné výsledky. Vďaka tomu má dnes väčšina Švajčiarov aj vo vyššom veku svoje zuby a nemusí siahať po zubných náhradách. Slúži im ich vlastný chrup!

 

Hlavný vinník zubného kazu: baktérie v zubnom povlaku

Podľa zubných lekárov je zubný kaz najrozšírenejším, a pritom najčastejšie neliečeným ochorením svetovej populácie. Čo ho spôsobuje? Lekári sa zhodujú, že sú to baktérie v zubnom povlaku. Tie produkujú kyseliny, ktoré agresívne pôsobia na zubnú sklovinu, narúšajú jej celistvosť a podieľajú sa na jej demineralizácii.

Predzvesťou tvoriaceho sa zubného kazu je väčšinou tzv. kriedová škvrna – biela škvrna na povrchu zuba. Ak proces demineralizácie pokračuje, vytvára sa na povrchu zuba typický zubný kaz. Deštrukcia tvrdého zubného tkaniva postihuje tak mliečny, ako aj trvalý chrup. Lekári na základe klinických štúdií preto odporúčajú pre zdravie zubov dostatočný prísun fluoridových iónov od útleho veku až po starobu. Ich kvalitnou zásobárňou sú prípravky zubnej hygieny s obsahom fluoridov, predovšetkým aminfluoridov.

Klinické štúdie potvrdili, že fluoridy, zvlášť ich organická forma – aminfluoridy – obsiahnuté v prípravkoch elmex® – zubných pastách, ústnej vode a hlavne v gélovej forme určenej na fluoridáciu zubov raz týždenne, majú vysokú účinnosť proti zubnému kazu. Ich schopnosť remineralizovať zubnú sklovinu a dokonca zastaviť aj tvorbu začínajúceho zubného kazu, dokazuje ich nezastupiteľnú úlohu, zvlášť v prevencii zubného kazu.

 

Hojí aj začínajúci zubný kaz

V rámci starostlivosti o zdravie zubov v domácom prostredí zubní lekári zvlášť vyzdvihujú intenzívnu fluoridáciu zubov pomocou elmex® gélu, ktorý je potrebné nanášať na zuby 1× týždenne! Vďaka vyššej koncentrácii aminfluoridov (obsahuje 2 formy aminfluoridov – dektaflur a olaflur) umožňuje intenzívnejšie hojenie začínajúcich kazov a vytvrdzovanie skloviny. Zapojiť ho do starostlivosti o zuby je dôležité už u detí od 6. roku, teda v čase, kedy začína rast trvalých zubov. Prečo je treba začať s intenzívnou fluoridáciou ešte v období mliečneho chrupu? Baktérie z kazov mliečnych zubov napádajú zároveň aj prerezávajúci sa trvalý chrup, ktorého sklovina je ešte tenká a menej odolná. Už v tomto období sa môžu na prerezávajúcich sa zuboch podpísať nedoziernymi následkami, zvlášť keď majú mliečne zuby neošetrované kazy.

 

Náš tip na starostlivosť o zuby

Na túto vysoko účinnú starostlivosť o svoje zuby si vyčleňte jeden konkrétny deň v týždni – napríklad nedeľu večer. Intenzívna ochrana zubov pred zubným kazom sa tak stane samozrejmým pravidelným rituálom celej vašej rodiny, na ktorý pred uložením sa do postele pred začiatkom pracovného týždňa nemôžete zabudnúť. Ihneď po vyčistení zubov zubnou pastou si na zubnú kefku naneste gél a pokračujte v čistení zubov ešte asi 3 minúty. Prípravok elmex® gél si môžete zakúpiť v našej lekárni bez lekárskeho predpisu.

Elmex gél na zuby

 

 

Produkty zubnej hygieny


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.