Kolagén na kĺby aj pleť - aký vybrať?

KOLAGÉN NA KĹBY AJ PLEŤ - AKÝ VYBRAŤ?

Viete, že ľudské telo je asi z 10 % tvorené kolagénom? Kolagén je proteín, ktorý má tvar vlákna. Tieto vlákna tvoria trojité špirály a silnejšie zväzky. Ide o veľmi dôležitú molekulu, ktorá doslova prepletá naše kosti, chrupavky a šľachy, nájdeme ho napríklad aj cievach. Koža je viac ako zo 60% tvorená práve kolagénom. O účinkoch kolagénu na zdravie preto počujeme z mnohých strán. Poďme sa pozrieť, aké sú druhy kolagénu a ktorý najlepšie prospeje vášmu zdraviu.

  • Pohyb
  • Pleť a pokožka
  • Životný štýl

5 minút čítania


Co je kolagen? Čo je kolagén?

Kolagén je bielkovina a rovnako ako iné bielkoviny sa skladá z aminokyselín. Kolagén obsahuje aminokyseliny v špecifickom pomere. Asi 33% tvorí aminokyselina glycín, ďalej sú hojne zastúpené prolín (10%) a hydroxyprolín (10%). Kolagén v tele zastáva mnoho funkcií. Mineralizovaný kolagén tvorí pevné kostné tkanivo, kolagén prítomný v kĺbových chrupavkách je odolný pri pôsobení veľkého tlaku, v šľachách, koži alebo tiež v cievach, zaisťuje ich pružnosť. Kolagén patrí medzi hlavné zložky medzibunkovej hmoty.

Aké sú druhy kolagénu? Aké sú druhy kolagénu?

Vedci dnes rozlišujú viac ako 20 druhov kolagénov. Najdôležitejšie sú však typy I, II, III a V.

Kolagen typu I

Asi 90% kolagénu, ktorý v tele máme je kolagén typu I, ide teda s prehľadom o najrozšírenejší typ. Kvôli prirodzenému výskytu v koži sa doplnky s ním používajú ako kolagén na pleť. Vyživovať kožu je vhodné zároveň zvnútra a z vonku  pomocou pleťovej kozmetiky.  

Mohlo by to vyzerať, že dopĺňanie kolagénu je parketou pre ženy. Nenechajte sa ale pomýliť, podpora pohybového aparátu a regenerácia alebo zlepšenie kvality a obmedzenia straty vlasov sú dôvody, prečo je lákavé dopĺňanie kolagénu pre mužov.

Kolagén typu II

Tento typ sa dá označiť ako kĺbový kolagén, tvorí totiž okolo 70 % kĺbových chrupaviek. Vlákna tohto kolagénu sú dlhšie ako je to pri kolagéne typu I. Ako kolagén na kĺby sa často používa kolagén typu II v kombináciu s kolagénom typu I.

Kolagen typu III

S týmto typom kolagénu sa tak často nestretneme. Napriek tomu je veľmi významný napríklad pri hojení rán. Kolagén typu III má veľmi tenké vlákna, ktoré sa najprv vytvárajú v hojacej sa rane, než ich postupne nahradí kolagén typu I.

Kolagén typu V

Tento typ kolagénu zabezpečuje pružnosť ciev.

Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu Ako sa prejavuje nedostatok kolagénu

Pri nedostatku kolagénu je možné pozorovať príznaky naprieč orgánmi, pre ktoré je táto molekula nevyhnutná. Prichádza znížená hybnosť kĺbov, ktorú môže sprevádzať bolesť. Úbytok kolagénu je výrazne vidieť na kvalite kože. S klesajúcim množstvom kolagénu sa znižuje jej elasticita, objavujú sa vrásky a pigmentové škvrny. Nedostatok kolagénu nepriaznivo ovplyvní aj stav vlasov a nechtov.

Kto je nedostatkom kolagénu najviac ohrozený? Kto je nedostatkom kolagénu najviac ohrozený?

Na kvalitu kolagénu má vplyv dedičnosť. Významnú úlohu zohráva ale strava a životný štýl. Veľa kolagénu potrebujú deti v období rastu. Vyššie nároky na príjem a tvorbu kolagénu sú aj u športovcov a ťažko pracujúcich ľudí. Kvôli veľkej záťaži je u nich vyššia potreba kolagénu na regeneráciu tkanív. Z podobného dôvodu sú nedostatkom kolagénu ohrození obézni ľudia, ktorí majú preťažené kĺby.

Pretože produkcia kolagénu v tele po 30. roku života významne klesá, je nedostatok kolagénu častejší u ľudí v strednom a vyššom veku. Špecifickou skupinou z hľadiska nedostatku kolagénu sú ženy po menopauze. V dôsledku hormonálnych zmien a poklesu hladín estrogénov u nich dochádza v tomto období k zmenám v usporiadaní kolagénu a jeho fragmentácii.

Na množstvo a kvalitu kolagénu má vplyv životný štýl. Fajčiari sa vystavujú pôsobeniu škodlivín obsiahnutých v cigaretovom dyme. V tele tieto látky vyvolávajú oxidačný stres a zápal, ktorý urýchľuje rozklad kolagénu. Pretože kolagén je bielkovina čisto živočíšneho pôvodu, sú nedostatkom ohrození vegetariáni. Riziko je vysoké obzvlášť pre tehotné ženy vegetariánky, ktoré by mali kolagén dopĺňať kvôli vyvíjajúcemu sa bábätku.

Rozklad pleťového kolagénu urýchľuje znečistené životné prostredie a predovšetkým nadmerné slnenie bez používania ochranných krémov na opaľovanie. To vedie k strate pružnosti a hydratácie pleti a jej rýchlejšiemu starnutiu a tvorbe vrások. V neposlednom rade medzi faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú množstvo a kvalitu kolagénu, patrí stres.

Zdroje kolagénu Zdroje kolagénu

Ako už bolo spomenuté, kolagén sa nachádza výhradne v živočíšnych produktoch. Napriek tomu aj rastlinné zdroje môžu významne prispieť k jeho doplneniu. V niektorých rastlinných produktoch možno nájsť látky, ktoré podporujú tvorbu kolagénu v tele. Zamerajme viac na rôzne spôsoby, ako doplniť kolagén a podľa čoho vybrať najúčinnejší kolagén v doplnkoch stravy.

Vývar z kosti - recept, ako vás znova postaviť na nohy

Kolagén je jedným zo základných stavebných kameňov kostí. Varením sa kolagén z kostí a spojivových tkanív uvoľní do vody. Vzniknutý gélovitý vývar je bohatým zdrojom kolagénu. Varením bravčových šliach a kostí sa získava aj želatína, čo je vlastne čiastočne hydrolyzovaný kolagén.

Kolagén v doplnkoch stravy Kolagén v doplnkoch stravy

 

Podobne aj pri potravinových doplnkoch sa kolagén získava z hovädzích alebo bravčových tkanív. Pretože hovädzí alebo bravčový kolagén je veľká molekula, ktorá je zle rozpustná vo vode, býva čiastočne naštiepený. Tým vzniká hydrolyzovaný kolagén, ktorý sa vo vode rozpúšťa a organizmus ho dokáže lepšie využiť. Vďaka dobrej biologickej dostupnosti sa využíva hydrolyzovaný kolagén na pleť i hybnosť pohybového aparátu. Po vstrebaní kolagén v tele neslúži len ako zdroj aminokyselín na vytvorenie nového kolagénu. Prítomnosť krátkych naštiepených reťazcov kolagénu (tzv. kolagénnych peptidov) priamo stimuluje bunky spojivových tkanív na produkciu vlastného kolagénu.

Ďalším zdrojom kolagénu sú ryby. Kolagén z rýb alebo tiež morský kolagén je spracovávaný iným spôsobom, keď nie je vystavený vysokým teplotám a je hydrolyzovaný pomocou enzýmov. Rybí kolagén vďaka tomu má krátke reťazce a veľmi dobrú biologickú dostupnosť. Práve vďaka dobrej využiteľnosti sa prípravky z rýb zaraďujú medzi najsilnejšie kolagény.

Keď vyberáte medzi doplnkami stravy s obsahom kolagénu, nenájdete priamo najlepší kolagén na pleť alebo najlepší kolagén na kĺby. Využitie kolagénu na rôznych miestach v tele spolu úzko súvisí. Preto tiež pri výrobkoch s obsahom kolagénu nájdeme tie, ktoré sú určené ako na pleť tak na pohybový aparát.

Kolagén sa vyrába v mnohých formách. Čistý kolagén typu I vo forme kociek obsahujú napríklad Colafit. Kolagén môže byť aj vo forme sáčkov bez ďalších prísad - Inca Collagen, ktorý je možné pridávať do nápoja alebo priamo ako tekutý kolagén na pleť alebo kolagén na pohybový aparát napríklad NEFDESANTÉ Kolagén 500 ml. Klasikou sú potom napríklad kapsule VITAR Kolagén forte + extrakt z Boswellia serrata EKO.

Rastliny a tvorba kolagénu Rastliny a tvorba kolagénu

Hoci neexistuje kolagén rastlinného pôvodu, niektoré rastlinné látky môžu významne prispieť k podpore jeho tvorby v tele.

Vitamíny

Vitamín C je základným faktorom pre tvorbu kolagénu v tele. Tento vitamín si nevieme sami vytvoriť, musíme ho preto prijímať v ovocí a zelenine. Doplnky stravy s kolagénom často vitamín C priamo obsahujú. Vitamín C nájdete aj v kozmetike, kde svojim antioxidačným pôsobením a zvýšením tvorby kolagénu prispieva k omladeniu pleti.

Z ďalších vitamínov sú dôležité vitamíny A a E. Vitamín E je účinný antioxidant, chráni tak kolagén v tele pred fragmentáciou a stratou svojej funkcie. Látky podobné vitamínu A (tzv. retinoidy) priamo zabraňujú odbúravaniu kolagénu a tým zvyšujú jeho množstvo v pokožke.

Chlorofyl

Chlorofyl je zelené farbivo rastlín. Vďaka tomu, že má silné antioxidačné účinky, dokáže aj chlorofyl ochrániť kolagén pred fragmentáciou v dôsledku oxidačného stresu alebo poškodenia pokožky v dôsledku UV žiarenia. Navyše chlorofyl podporuje tvorbu kolagénu. Bohatým zdrojom chlorofylu je listová zelenina.

Spirulina

Ďalším zeleným spojencom zdravého kolagénu je morská riasa Spirulina. Okrem toho, že obsahuje veľké množstvo telu prospešných látok sa v nej nachádza veľké množstvo amynokyselín prolínu a glycínu, ktoré patria medzi hlavné stavebné kamene kolagénu.

Cibuľa, cesnak, brokolica alebo olivy

Tieto potraviny spolu spája vysoký obsah síry. Tento stopový prvok je základným stavebným prvkom pre aminokyseliny a tvorbu kolagénu. Olivy sú napríklad aj vhodnou zložkou šampónov alebo krémov, pokožka totiž môže prijímať výživu ako zvonku tak aj  zvnútra. Síra pomáha na akné alebo mastnú pleť.

Produkciu kolagénu ďalej stimulujú fazuľa alebo avokádo. Výťažky z avokádového oleja (ASU) alebo rebarbory ​​(diacereín) sú registrované ako lieky na artrózu. Ďalšou významnou rastlinou, ktorá podporuje syntézu kolagénu je sója. Sójový extrakt obsahuje rastlinný hormón genistein, ktorý pomáha ženám po menopauze vyrovnať sa s následkami poklesu hladiny estrogénov. Hormonálna nerovnováha so sebou nesie nežiaduce dopady na kvalitu kolagénu a pleti. Genistein podporuje tvorbu kolagénu a zlepšuje pevnosť a pružnosť pokožky. Sója je preto vhodným doplnkom na podporu tvorby kolagénu pre ženy.

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny

Omega-3 nenasýtené mastné kyseliny nájdeme v živočíšnych aj rastlinných zdrojoch. Tieto látky majú vplyv na vývoj mozgu, udržujú správnu hladinu cholesterolu, ale tiež podporujú syntézu kolagénu a tlmia degradačné procesy, čím kolagén chráni pred fragmentáciou. Bohatými zdrojmi nenasýtených mastných kyselín sú rybí olej, ale aj orechy, pupalkový olej alebo ľanové semienka. Orechy a ľanové semienka obsahujú tiež zinok, ktorý je ďalším minerálom potrebným na tvorbu kolagénu v tele.

Autor : Petra Večeřová

Kolagén na pleť a vlasyKolagén na klby

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

INCA COLLAGEN 100% morský kolagén v prášku 30 vrecúšok

  • INCA Collagen + darček
  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

47,29 €

COLAFIT 120 kociek

  • Zľava 16 %

Skladom v e‑shope

30,99 € 25,99 €

KOLAGÉN 4000 30 ks

Skladom v e‑shope

25,69 €

JAMIESON Kolagén proti vráskam 60 tabliet

Skladom v e‑shope

18,69 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Cukrovka
    • Otázka na produkt
    24. 11. 2020

    Je prípravok Nefdesanté Kolagén príchuť mango vhodný aj pre diabetikov?

    Dobry den, prosim Vas je pripravok NEFDESANTÉ Kolagén príchuť mango 500 ml vhodne aj pre diabetika ? dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Nefdesante Kolagén s príchuťou manga obsahuje cukry. Nie je veľmi vhodný pre diabetikov. 

     

    Energetická hodnota na 100 ml: Energia 364 kJ (86 kcal), tuky <0,1 g, z toho nasýtené mastné kyseliny <0,1 g, sacharidy 14,82 g, z toho cukry 13,74  g, bielkoviny 6,58 g, soľ 0,07 g

    Vhodnejší je BIOMEDICA Marine kolagen drink 30 x 12g. Prípravok s príchuťou maracuja je sladený steviol-glykozidmi, ktoré sú získavané z rastliny stévie.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby a svaly
    19. 07. 2021

    Aký je vhodný kolagén na kĺby?

    Dobry den. Pani doktorka mi odporucila kupit si kolagen na klby. Len je ich tu tolko, ze netusim ktory je ten naj. :) Viete mi prosit odporucit niaky, co obsahuje vňcsie mnozstvo koleganu. Skratka vyhodne balenie za dobru cenu :)

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám prípravok CH-Alpha ampulky na pitie 30 kusov. Obsahuje 10 g bioaktívnych kolagénových peptidov špecifických pre kĺbové chrupavky, šľachy a väzivá FORTIGEL® a 60mg vitamínu C v 1 pitnej ampulke užívanej 1x denne. Vďaka patentovanému spracovaniu kolagénu a sile 10 g (10.000mg) denne pomáha regenerovať kĺbnu chrupavku postihnutú osteoartrózou, zlepšiť pohyblivosť a zmierniť bolesť. Podľa publikovaného výskumu, kolagénový peptid CH Alpha® v dávke 10 g v jednej dennej dávke zlepšuje výživu chrupavky a tým podporuje telu vlastnú produkciu kolagénu v chrupavke a spojivových tkanivách. CH Alpha je zabalená v jednorázových 25 ml pitných ampulkách pripravených na priame užívanie. Nie je nutné produkt rozmiešavať vo vode.

    Pre dostatočné doplnenie chrupaviek kolagénom sa odporúča užívať CH Alpha® min. 3 mesiace v roku. CH Alpha® je však bezpečný produkt aj pre dlhodobé užívanie . Dĺžka užívania závisí od diagnostikovaného stavu a symptómov (bolesť, opuch, zlá hybnosť atď.), ktorými trpíte. Nakoľko je účinok na regeneráciu rýchly, niektorí pacienti hlásia úľavu a zlepšenie stavu už po 1-2 mesiaci užívania. Alternatívou môže byť DIAS Forte 15 vreciekASP Bioaktívny kolagén muscle 15 000COLLALLOC 3,3 g 30 vrecúšok.

    Na začiatok odporúčam Ch-alpha, po 1-2 mesiacoch môžete vyskúšať aj iné kolagény. Je dôležité, aby prípravok obsahoval predovšetkým typ :  kolagén I v dostatočnom množstve. 

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo a dojčenie
    10. 08. 2021

    Môžu užívať Inca Collagen dojčiace ženy?

    Dobrý deň chcem spýtať môžu tento kolagén aj dojčiace ženy. Inca kolagén
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Podľa odporúčaní výrobcu môžete INCA COLLAGEN 100% morský kolagén 30 vrecúšok používať počas dojčenia. Pri dojčení neplatia žiadne obmedzenia. V tomto období vám kolagén môže pomôcť proti nadmernému vypadávaniu vlasov, s popraskanou kožou, proti striám a s celkovým hojením rán po pôrode.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vlasy a nechty
    08. 09. 2021

    Ako dlho môžem užívať Inca Collagen?

    Dobrý deň prajem chcem sa spýtať na správne užívanie Inca Collagenu či má byť medzi užívaním pauza a ako dlho sa to má užívať.Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Inca Collagen môžete užívať dlhodobo a bez obmedzení  aspoň 2-3 mesiace   tj. 60 – 90 dní jedno vrecúško denne. Po 2-3mesačnej kúre môžete svoju dávku obmedziť na 2-3 dávky týždenne a v takomto dávkovaní užívať dlhodobo.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.