Bolesť kĺbov, artróza a jej liečba

BOLESŤ KĹBOV, ARTRÓZA A JEJ LIEČBA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Niekedy nás bolia kĺby po námahe a pre ich regeneráciu stačí odpočinok. V niektorých prípadoch dochádza k opotrebovaniu chrupavky, väziva a straty funkcie synoviálnej tekutiny. Potom bolia kĺby dlhodobo a potrebujú tú správnu výživu.

 • Pohyb

5 minút čítaniaZákladné pojmy Základné pojmy

Kĺb je spojenie a ohybné miesto vzájomne sa dotýkajúcich dvoch alebo viacerých kostí, ktorý slúži k pohybu určitej časti tela. Kĺb pozostáva z dvoch styčných plôch krytých chrupavkou. Jedna plocha sa nazýva kĺbová hlavica a druhá kĺbová jamka. Ďalšou časťou je kĺbové puzdro, ktoré uzatvára kĺb a je zosilnené väzmi. Z vnútornej strany ho vystiela synoviálna vrstva produkujúca synoviálnu tekutinu, ktorá zmierňuje trenie a vyživuje kĺbové chrupavky.

Chrupavka je spojivové tkanivo, skladajúce sa z chondrocytov, kolagénnych a elastických vlákien a medzibunkovej hmoty. Pokrýva kĺbové konce kostí. Štruktúra chrupavky sa neustále prestavuje a týmto mechanizmom dochádza k reparácii poškodenej chrupavky. Ak záťaž na ňu kladená je väčšia ako regeneračné schopnosti, dochádza k poškodzovaniu a to sa prejaví znížením jej výšky, niekedy až na kosť, ktorá na to reaguje bolestivosťou. Po 40. roku veku odolnosť chrupaviek klesá a chrupavkovitá vrstva v namáhanom kĺbu sa stenčuje. Avšak už neplatí, že sa jedná o chorobu, ktorá súvisí len so starobou. Mladí ľudia  nie sú výnimkou a to predovšetkým kvôli preťažovaniu kĺbov pri športovaní.

Artróza je dlhotrvajúce, pomaly sa vyvíjajúce ochorenie kĺbov, na základe opotrebenia kĺbovej chrupavky.

Príznaky osteoartrózy Príznaky osteoartrózy

 • citlivosť na chlad,
 • stuhnutosť kĺbov, najmä ráno,
 • bolesť kĺbov pri pohybe aj v pokoji,
 • a zhoršenie pohyblivosti.

Liečba bolesti kĺbov a artrózy

 • Symptomatické lieky (IBALGIN, NALGESIN, VOLATREN) - zmierňujú bolesť, zápal a môžu zlepšovať funkciu kĺbov. Ich účinok je však krátkodobý a trvá len po dobu podávania. Majú rôzne nežiaduce účinky, a to hlavne vznik žalúdočných vredov a nežiadúci vplyv na srdce.
 • Chondroprotektíva - sú vhodné pre športovcov a pre ľudí, ktorí majú vyššiu fyzickú záťaž a riziko artrózy je u nich zvýšené. Používajú sa aj u menej závažných stupňov artrózy. Začínajú účinkovať až po dlhšej dobe a účinok pretrváva ešte 2-3 mesiace po skončení kúry.
 • Glukosamín sulfát - pôsobí tak, že povzbudzuje bunky chrupavky k tvorbe kolagénu a ten udržuje chrupavku pružnú.
 • Chondroitín sulfát (CONDROSULF)- podstata pôsobenia je v tom, že dokáže ovplyvniť rovnováhu metabolických dejov, ktoré prebiehajú v chrupavke. Tiež viaže vodu v tkanivách a tým zabezpečuje elasticitu chrupavky. Preukazuje tiež protizápalové účinky a pôsobí aktívne proti látkam, ktoré chrupavku poškodzujú.
 • Kolagén je telu prirodzená látka a je štrukturálne súčasťou kostí, chrupaviek a šliach. Jeho zdrojom môžu byť rôzne doplnky stravy.

Pre zdravie je dôležité okrem vhodných liekov na bolesť kĺbov tiež primeraný pohyb. Rýchla chôdza alebo plávanie kĺbom neublíži, naopak ich posilní.

Lieky na kĺbyKĺbová výživa

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  09. 03. 2021

  Ktorý prípravok je vhodný na bolestivé kĺby?

  pekný deň,


  som žena mám 70 rokov, neužívam lieky , len vitamíny, ale v noci keď sa otáčam ma veľmi bolia klby, lakeť najviac a dnes aj koleno ma rozbolelo, neviem poriadne vyrovnať,tento liek alebo iný mi poradite, ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Uvedený prípravok je vhodný pre ľudí, ktorí trpia DNOU. Odporúčam Vám  skôr 3 mesačnú  kúru  Kĺbovým balíčkom  BARNY'S Kĺbový balík 90 tabliet Inovo 5 forte + 60 tabliet Celadrin forte ( balenie je určené na 1 mesiac). Starostlivosť o Vaše kĺby by som doplnila natieraním gélom  Joint-gel starostlivosť o kĺby 75 ml od CH-ALPA, ktorý je určený na na bolestivé a preťažené kĺby a svaly. Alternatívou môže byť PROENZI ArthroStop krém 100 ml.

   

  Prajem Vám ešte veľa pevného zdravia. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  09. 03. 2021

  Aký je rozdiel medzi sodnou soľou chondroitínsulfátu a glukosamínsulfátu?

  Dobrý deň,
  Chcel by som sa poradiť aky je rozdiel medzi sodná soľ chondroitínsulfátu a Glukosamín Sulfát.

  Vopred dakujem za skorú odpoved a prajem pekný deň

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Oba účinné látky patria do skupiny sympomaticky pomaly pôsobiacich látok ( SYSADOA) na osteoartrózu . Ide o látky schopné obnovovať metabolickú rovnováhu v chondrocytoch. Nazývajú sa chondroprotektíva, ale poznáme ich aj pod označením kĺbová výživa.   Znižujú bolesť a zlepšujú funkciu kĺbu, ich efekt pretrváva aj nejaký čas po ukončení užívania. Nástup účinku je pomalý - 2-4 týždne. 

   

  Chondroitín sulfát je jednou z hlavných zložiek chrupavky - je súčasťou extracelulárnej matrix.  Ide o sulfátový glykozaminoglykán.  Chondroitín sulfát pozostáva z opakujúcich sa reťazcov molekúl nazývaných mukopolysacharidy. Priaznivo ovplyvňuje metabolizmus chondrocytov, stimuluje syntézu proteoglykánov a kolagénu II, infibuje aktivitu proteolytických enzýmov. Po perorálnom podaní sa celkom rýchlo vstrebáva, ale biologická dostupnosť u človeka je 12%. Zvyčajne sa podáva v dávke 800mg denne počas 3 mesiacov, trojmesačné kúry sa opakujú pravidelnepo 3- mesačných prestávkach, prípadne kontinuálne - vtedy sa predpokladá nielen analgetický, ale aj štruktúru modifikujúci efekt. 

  Glukozamín Sulfát je látka, ktorá sa prirodzene vytvára v organizme každého človeka a nachádza sa v kĺbovej chrupavke.  Ide o aminosacharid. Je syntetizovaný chondrocytmi.  Jeho úlohou je chrániť kĺby a šľachy pred úrazmi a prílišným zaťažením, zmierňovať zápal, uľavovať od bolesti či prípadne obnoviť poškodené tkanivá. Neschopnosť tvoriť glukozamín môže viesť až k osteoartritíde, či iným kĺbovým ochoreniam. Ako doplnok výživy sa podáva v dennej dávke 1,5g vtedy sa predpokladá nielen analgetický, ale aj štruktúru modifikujúci efekt. 

  Väčšina kĺbových preparátov obsahuje oba účinné látky súčasne, okrem nich je v nich obsiahnutý kolagén, kyselina hyaluronová, MSM . 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  18. 03. 2021

  Ktorý prípravok je vhodný na poškodené klby?

  Dobrý deň chcela by som sa opýtať ,ktorý preparát je dobrý a účinny na degenerované kolenne klby u staršieho človeka , veľké bolesti , je vhodný aj veterinárny preparát .Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám prípravok PROENZI Intensive 120 + 60 tabliet ZADARMO, ktorý je určený na intenzívne bolesti.  Užívajú sa 2 tablety 1x denne alebo 1 tabletu 2x denne.  Tablety je najlepšie užívať po jedle a zapiť ich tekutinou. Odporúča sa užívať po dobu 2 mesiacov 3x ročne. V prípade potreby a kvôli maximálnej účinnosti sa môže užívať nepretržite. Doplnkovou liečbou je užívanie vitamínu D samostného alebo v kombinácii s vápnikom - JAMIESON Vápnik, horčík s vitamínom D3 200 tabliet ( užívať v dávke 2-3 tablety denne).  K vitamínom môžete ešte pridať liek WOBENZYM 800 gastrorezistentných tabliet - na liečbu artrózy sa užíva 3x 6 tabliet denne po dobu 5 - 6 týždňov. Užívanie lieku sa neodporúča u pacientov so závažným poškodením funkcie obličiek alebo pečene a  nemôže sa  užívať v prípadoch, ktoré sú spojené so zvýšeným sklonom ku krvácaniu alebo so zvýšenou fibrinolýzou (rozpúšťaním krvných zrazenín). V prípade silnej bolesti môžete použiť lokálne PROENZI ArthroStop krém 100 ml

   

  Ak chcete použiť veterinárny prípravok Alavis, odporúčam Vám prípravok určený pre ľudí - ALAVIS Maxima triple blend extra silný 700 g alebo BARNY'S Triple blend extra silný 700 g, ktoré majú identické zloženei ako veterinárny prípravok Alavis Triple blen extra silný. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.