Letné kúpanie – pozor na bradavice, plesne aj infekcie z kúpaliska

LETNÉ KÚPANIE – POZOR NA BRADAVICE, PLESNE AJ INFEKCIE Z KÚPALISKA

Počas parných letných dní zaliatych slnkom sa predstava schladenia vo vode zdá úplne neodolateľná. Máte to blízko do bazéna alebo vás to ťahá skôr na prírodné kúpalisko? V oboch prípadoch si dajte pozor na riziká spojené s kúpaním napríklad v podobe infekcií a alergických reakcií.  Vyrážka, mykóza alebo bradavica môže letné kúpanie pekne prekaziť. Aké ďalšie choroby z kúpania vás môžu ohroziť a ako  týmto rizikám predísť? Pozrite sa na naše rady a tipy a užívajte si leto naplno!

  • Cestovanie

10 minút čítania


Kam za vodou? Kam za vodou?

Letné počasie a slnko nabáda k tomu vyjsť si niekam k vode. Či už vyrazíte niekam k rybníku, k jazeru  alebo zamierite k bazénu, dbajte na svoju bezpečnosť. Mokré a klzké dlaždice pri bazéne aj kamene na dne rieky sa kvôli nepozornosti môžu stať príčinou úrazu. Ale nielen to, pozor treba dávať aj na infekcie.

Nástrahy na prírodnom kúpalisku Nástrahy na prírodnom kúpalisku

Pobyt v prírode dokáže osviežiť na duchu, voda zase na tele. Predtým, než si zaplávate v rybníku, v jazere, v prírodnej vodnej nádrží  alebo na umelom kúpalisku, by Vás mal  zaujímať stav a kvalita vody. Kvalitu vody na kúpanie sledujú ÚVZ SR (Úrad verejného zdravotníctva SR)  a 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva „RÚVZ“ a možno sa o nej informovať na stránkach ÚVZ SR Mapa kúpalísk SR. Kontroly ale nemusia byť vykonávané všade.  Niekde sa preto sami musíte pokúsiť určiť, či je voda na kúpanie vhodná. Zaujímať by vás mala farba aj zápach vody. Vo vode sa často nebezpečne premnožia sinice a to hlavne v stojatej a teplej vode. V nekontrolovaných prírodných kúpaliskách sa vôbec nekúpte, hrozí tam  výrazné riziko chemického znečistenia napr. ropnými látkami, ťažkými kovmi či pesticídmi. 

Sinice

Prítomnosť siníc najčastejšie zabraňuje kúpaniu. Sú to zelené mikroorganizmy, ktoré sa držia pri povrchu vody. Na hladine tak vytvárajú vodný kvet. Ich prítomnosť ale nemusí byť na prvý pohľad viditeľná alebo môžu zelenú farbu vody spôsobovať neškodné riasy. Ak sú sinice vo vode prítomné môže pomôcť odhaliť orientačný test pomocou PET fľaše. Pokiaľ totiž do fľaše s úzkym hrdlom naberiete vodu z rybníka a necháte odstáť aspoň 20 minút na slnku, sinice vyplávajú na hladinu a vytvoria na nej prstenec. Pokiaľ by zelené zafarbenie vody bolo spôsobené riasami, zostanú rozptýlené v celej fľaši alebo budú klesať ku dnu. Pokiaľ sú ale vo vode premnožené sinice aj riasy, môžete sinice kvôli riasam ľahko prehliadnuť. Preto je vždy lepšie voliť na kúpanie pravidelne kontrolovanú vodu.

Prečo sú sinice nebezpečné?

Sinice tvoriace zhluky alebo vláknité sinice na povrchu vody nekazia len vzhľad rybníka. Niektoré druhy siníc totiž produkujú toxické látky, ktoré môžu dráždiť kožu a spôsobiť vyrážku,  ťažkú ​​alergickú reakciu alebo vyvolať zápal spojiviek. Náhodné prehltnutie vody potom môže privodiť aj  tráviace ťažkosti, hnačku, nevoľnosť či zvracanie alebo bolesti hlavy. Aké problémy hrozia pri požití závadnej vody si prečítajte aj v článku: Choroby zo znečistenej vody.

Cerkáriová dermatitída

Za vyrážku z rybníka niekedy môžu larvy motolice vtáčej alebo cerkárie. Cerkárie sa dostanú do kože, kde spôsobia zápal. Na koži preto môže vyskočiť svrbivá vyrážka s pľuzgierikmi, ktorá našťastie v priebehu niekoľkých dní zmizne. Proti svrbeniu je možné na cerkáriovú dermatitídu použiť antihistaminiká napríklad Fenistil gél alebo Psilo-balsam. V trópoch v sladkých vodách môžu mať iné druhy motolice príznaky oveľa závažnejšie.

Tipy na kúpanie pri rybníku

Pri kúpaní v rybníku alebo v prírodných vodných nádržiach je najdôležitejšie vyhnúť sa znečistenej vode. Aj keď sa voda zdá nezávadná, je vhodné sa po vykúpaní osprchovať. K pobytu pri vode sa tiež rozhodne oplatí vybaviť repelentom, pretože obzvlášť vo večerných hodinách vás tu môžu poštípať komáre alebo ovady.

Bazény - bezpečnejší variant? Bazény - bezpečnejší variant?

Na rozdiel od prírodného kúpania je voda v bazéne na plavárni ošetrená chlórom, ktorý zničí patogénne baktérie, huby, kvasinky  a plesne. Paradoxne je to práve chlór, ktorý tiež môže stáť za infekciou z bazéna. Chlórovaná voda totiž zvyšuje prirodzené pH a môže tak prispieť k premnoženiu baktérií a kvasiniek na slizniciach. Navyše chlórovaná voda vysušuje kožu, čo môže byť veľký problém u ľudí trpiacich atopickým ekzémom. Okrem pokožky vysušuje chlórovaná voda tiež vlasy.

alergie na vodu

Infekcia močových ciest a mykózy Infekcia močových ciest a mykózy

Je krásny horúci letný deň a vonku je toľko zábavy, že úplne zabudnete dbať na pitný režim. No a potom stačí chvíľu zostať v mokrých plavkách (napríklad aj z nej 100% čistej vody v rybníku) a problém je na svete. Toto všetko totiž môže rozbehnúť infekciu močových ciest. Vzniknúť môže infekcia močových ciest u detí aj u dospelých. Prečítajte si v našom článku, čo na zápal a prechladnutie močového mechúra naozaj pomôže.

U žien a dievčat sa infekcia z močových ciest môže rozšíriť a vyvolať gynekologické zápaly a kvasinkové infekcie pošvy, ktoré sa prejavia svrbením a pálením pošvy. Voda v rybníku navyše môže byť znečistená, problémom sú hlavne baktérie, ktoré sa do vody môžu dostať z odpadovej vody alebo z organicky hnojených polí. Predísť bakteriálnej infekcii môže pomôcť dôsledná intímna hygiena po kúpaní.

Ani voda v bazéne nie je v tomto ohľade úplne bez problémov. Chlór síce ničí mikroorganizmy, zároveň ale zvyšuje pH a tým znižuje prirodzenú obranyschopnosť ženy proti kvasinkovej infekcii. Ako v prípade prírodného kúpania tak aj v bazéne sa ženy môžu chrániť použitím tampónov obsahujúcich vazelínový olej, ktorý vodu odpudzuje a chráni tak ženské intímne partie. Odolnosť proti mykotickým infekciám pomôžu zvýšiť aj vaginálne probiotiká a prípravky obnovujúce prirodzené pH. Potrápia vás občas vaginálne mykózy? Prečítajte si naše tipy na prevenciu a liečbu kvasinkových infekcií.

Niektorí ľudia môžu mať obavy aj z prenosu genitálnych bradavíc pri kúpaní. Genitálne bradavice sa ale neprenášajú vodou. Prenáša sa priamym kontaktom kože s bradavicou, riziko prenosu je pri zdieľaní uterákov.

Koža v ohrození Koža v ohrození

Naša koža nás geniálne chráni pred nepriaznivými vplyvmi z prostredia. Pokiaľ je ale porušená, môže ľahko vzniknúť infekcia. Na vine môžu byť baktérie z vody. V neošetrovanej vode môžu byť baktérie ako zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), Pseudomonas aeruginosa alebo Clostridium perfringens. Riziko kožných infekcií je ale aj pri kúpaní v  bazénoch ošetrených chlórom.

Plesne a bradavice

Prenos kožných infekcií hrozí v priestoroch okolo bazénov a sprchách, kde chodia ľudia najčastejšie  bosí. Strašiakom sú tu plesne nôh -  nechtov a kože a hlavne bradavice. Infekčné čiastočky kože z bradavice totiž môžu priľovať napríklad na drevených povrchoch ale aj na dlaždiciach. Nestačí prekryť bradavice náplasťou, ako si mnoho ľudí môže myslieť. Náplasť šíreniu infekcie nedokáže zabrániť. Všeobecne platí, že ľudia nielen s bradavicami, ale s každým aktívnym infekčným ochorením, by mali byť ohľaduplní a verejné bazény nenavštevovať, kým sa neuzdravia.

Najviac sú bradavicami a plesňou nôh ohrození ľudia, ktorí majú na koži chodidiel odreniny, otlaky, praskliny alebo kurie oká. Bradavice a kurie oká nie sú to rovnaké, zatiaľ čo bradavice sú infekčné, kurie oko vzniká na základe otlaku kože napríklad zo zlej obuvi. Ako prevencia sa oplatí zaobstarať si k bazénu topánky vhodné do sprchy. Tým to ale nekončí. Svoje topánky dôkladne čistite a po kúpaní premastíte kožu krémom na nohy, aby sa obnovila bariéra chrániaca proti plesni.

Molusky

Pľuzgieriky naplnené tekutinou, ktoré svrbia. Môže ísť o molusky. Molusky patria medzi nákazlivé vírusové ochorenie kože. Objavia sa najčastejšie u detí, ale môžu postihnúť aj dospelých s oslabenou imunitou. Dôležité je molusky neškriabať, infekcia by sa totiž mohla rozšíriť. S detskými moluskami sa vždy vyberte za lekárom.

Alergia na vodu
Vedeli ste, že aj na vodu môže vzniknúť alergia? Alergia na vodu alebo aj akvagénna žihľavka je veľmi zriedkavé ochorenie, kedy vyvoláva kontakt chorého s vodou alergickú reakciu. Títo ľudia trpia vyrážkou z vody a to aj v prípade, že je voda úplne čistá. Príčina tohto ochorenia nie je úplne objasnená. Alergia na vodu sa nedá liečiť, žihľavku z vody je možné len tlmiť liekmi proti svrbeniu a prípravkami na báze olejov na starostlivosť o pokožku.

Starostlivosť o oči Starostlivosť o oči

Pri bláznení na kúpalisku voda môže veľmi ľahko vniknúť do očí. Často sa dostane aj pod plavecké okuliare. Chrániť oči pred infekciou, ktorá by mohla viesť k opuchnutým očiam alebo až k zápalu spojiviek, dokážete pomocou očných kvapiek s antiseptickou zložkou. Oči môže dráždiť aj chlór. Pri znečistení chlórovanej vody organickými látkami z ľudského potu alebo moču totiž vznikajú štiplavé chloraminy vyvolávajúce pálenie a slzenie očí z chlóru. Podráždeným a červeným očiam uľavte umelými slzami alebo očnými kvapkami z výťažkami z očianky, ktorá oko upokojuje a pôsobí protizápalovo.

Nedajte vode v uchu šancu Nedajte vode v uchu šancu

Neraz sa stane, že potom, čo vyleziete z vody, vám zostane zaľahnuté ucho. Voda v uchu je nielen nepríjemná, ale vo vlhkom prostredí sa tiež darí baktériám. Ľahšie preto môže vzniknúť zápal vonkajšieho zvukovodu. Bolesti ucha po plávaní sa snažte vždy predísť správnym vysušením uší. Ľahnite si na chvíľu na bok a vodu z ucha nechajte vytiecť alebo ucho vysušte gázovým štvorčekom. Pozor na úzke vatové tyčinky. Na vysúšanie uší sa nehodí. Dostanete sa s nimi síce dobre do ucha, ale môžete si pritom zatlačiť do zvukovodu ušný maz. Radšej si uši vysušujte správne a ušetrite si cestu s mazovou zátkou do ordinácie otorinolaryngológa. Na čistenie uší používajte ušné spreje. Veľmi vhodné sú po plávaní spreja do uší na etanolovej báze ako napríklad Normison, vďaka ktorým uši dobre vysušíte. Vniknutiu vody do ucha tiež môžete zabrániť používaním chráničov sluchu do vody alebo klasickými voskovými štupľami do uší.

Bolesť uší nikdy nepodceňujte. Ak deti bolia ušká, na nič nečakajte a vezmite ich k lekárovi. Prípadný zápal z ucha sa u detí totiž môže rýchlo rozšíriť.

Horúce letné slnko nepodceňujte Horúce letné slnko nepodceňujte

Každý vie, že pokožku je pred slnkom potrebné chrániť a vybaví sa pri ceste na kúpalisko vhodným prípravkom na opaľovanie. Proti horúčave je potrebné sa aj napriek tomu chrániť a dbať na pitný režim, aby ste si neprivodili úpal alebo úpal.

Prechladnutie v horúčave nehrozí - omyl!

Chladná voda je v teple príjemná. V kombinácii s mokrými vlasmi a zmrzlinou ľahko príde prechladnutie s nádchou alebo zápalom nosohltana, bolesť v krku alebo aj zápal stredného ucha.

Pozor na kŕče pri plávaní Pozor na kŕče pri plávaní

Dehydratácia v horúcom počasí, únava, studená voda aj prehriatie od slniečka. To všetko ešte spolu s nedostatkom horčíka sú dôvody, prečo plavcov tak často trápia kŕče. Nikdy preto pri plávaní svojej sily nepreceňujte a vždy počítajte s tým, že vás kŕč môže postihnúť. 

Naopak to, že by ste nemali plávať skôr ako hodinu po jedle, pretože krv sa po jedle nahrnie k žalúdku a vám by kvôli tomu mohli dôjsť sily, je mýtus. Ale keď si dáte po jedle pred plávaním chvíľu pauzu, možno sa vyhnete nevoľnosti od žalúdka.

Naopak to, že nemáte skákať rozohriatie do vody, mýtus rozhodne nie je! Teplotný šok je veľká záťaž na srdce, ktoré v extrémnych prípadoch – napríklad u ľudí srdcovým ochorením – môže zlyhať, u niekoho zasa môže vyvolať asmatický záchvat. 

 

Kúpanie v tehotenstve Kúpanie v tehotenstve

Plávanie je zdravý pohyb, ktorý si môžu dopriať aj nastávajúce mamičky. Držať by sa ale mali niektorých odporúčaní.

  • Plávanie v tehotenstve je vhodné, len pokiaľ prebieha tehotenstvo bez komplikácií.
    Nepreťažujte sa a dávajte pozor na rotačné pohyby.
  • Dôrazne dbajte na intímnu hygienu po kúpaní, v tehotenstve ste totiž náchylnejší na vaginálne infekcie. Preventívne môžete využiť vazelínové tampóny. Tiež ľahšie dochádza k infekcií močových ciest v tehotenstve.
  • Vyhnite sa vírivkám a horúcim kúpeľom.
  • Čo sa týka prírodných plôch na kúpanie, plávajte len tam, kde sa kontroluje kvalita vody.
  • V tehotenstve nie je vhodné otužovanie a kúpanie v studenej vode.

Autor : Petra Večeřová

Lieky na bradavice a kurie okáVšetko na mykózu

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

CANESTEN GYN 1 deň mäkká vaginálna kapsula 1 kapsula + aplikátor

  • Zľava 8 %

Skladom v e‑shope

10,89 € 9,99 €

ROSALGIN Vaginálny irigátor 1 kus

Skladom v e‑shope

6,49 €

TYNDAFLOR vaginálne čapíky 10 x 2 gramy

Skladom v e‑shope

11,49 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Vlasy a nechty
    09. 03. 2021

    Aký prípravok odporúčate použiť na plesne na nechtoch?

    Dobrý den portrebujem radu z nechtami deje sa to iba na palcoch posielam foto Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na základe zaslanej fotografie môžem len potvrdiť, že ide o  plesňové ochorenie nechtov. Tak ako Ste si správne vybrali môžete použiť CANESPOR Sada na nechty 1 balenie alebo Canifug-Losung 1 % liq 30ml

     

    Pri Canespore nanášanie masti a zábal s náplasťou sa musia denne dôkladne opakovať tak dlho, kým nechtové lôžko nie je hladké a žiadne zmäknuté nechtové tkanivo (postihnuté plesňou) sa už nedá odstrániť. Podľa závažnosti infekcie a hrúbky nechtu trvá liečba zvyčajne 7-14 dní. Ak sa neodstránia všetky postihnuté časti nechtu a nechtové lôžko nie je hladké po 7-14 dňoch liečby, je potrebné kontaktovať svojho lekára.  Po odstránení nechtu sa má systematicky pokračovať asi 4 týždne v antimykotickej liečbe vhodným liekom.

    Ak sa rozhodnete pre Canifug, pred aplikáciou na postihnuté nechty sa musia nechty najprv ostrihať a ich povrch zdrsniť, aby liečivo mohlo dobre preniknúť až k ložisku. Liek sa nastrieka stlačením fľašky rozprašovača priamo na postihnuté miesta na koži a votrie sa do kože. Vzdialenosť pri striekaní má byť 10-30 cm. Ak nie je odporučené inak, liek sa nanáša na postihnuté miesta 2-3x denne. Pri každej aplikácii stačí stlačiť pumpičku 1-2x.  Dĺžka liečby je rôzna a závisí od rôznych faktorov, ako je napríklad rozsah a lokalizácia postihnutia. Aby sa dosiahlo úplné vyliečenie, nesmie sa liečba prerušiť po odznení akútnych zápalových príznakov alebo subjektívnych ťažkostí, ale musí sa v nej pokračovať najmenej 4 týždne.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    03. 05. 2021

    Ktorý liek je vhodný na slnečnú alergiu?

    Po pobyte na slnku ma svrbi koža , je červená a horúca a akoby sa tvorili maličké vyrážky. Po poskrabani ešte viac svrbi a je akoby opuchnutá. Robi sa mi to hlavne na rukach, ramene.. Čo by ste odporucili? Pred aj po pobyte na slnku?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Postihnuté miesto natrite Fenistil gélom. Odporúčam Vám preventívne si dať aj tabletu od alergie - napr. Zodac,Zyrtec, Claritine alebo Xyzal. 

     

    Viac o slenčnej alergii a prevencii pred jej vznikom a správnom výbere opaľovacieho prípravku  sa dočítate v článku : ČO POMÁHA NA SLNEČNÚ ALERGIU

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    10. 01. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na bradavice na chrbte?

    Dobrý deň
    Chcela by som si kúpiť WARTNER Prípravok na odstraňovanie bradavíc 50 ml na 2 bradavice na chrbte, ktoré vyčnievajú nebolia len sa bojím že si ich náhodou poraním. Ak náhodou by to boli znamienka, môže sa niečo stať? (Neviem aký je rozdiel medzi znamienkom a bradavicou)
    Alebo neviete mi poradiť bezpečnejší spôsob?
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Ak si nie Ste istá či ide o bradavicu alebo znamienko, odporúčam návštevu kožného lekára, kt. sa na to pozrie odborným okom. Pokiaľ by to bolo znamienko, odstránenie znamienok by som nechala na odborníka, určite by som nerobila vo vlastnej réžii. Ak Ste si istá, že ide o bradavice, môžete použiť aj PHYTENEO Kolodium forte 10 ml. prípravok sa nesmie aplikovať na zdravú kožu, na okolie genitálii a na materské znamienka. 

    Ak Ste otvorená homeopatii, môžete použiť ako podpornú liečbu aj homeopatiká. Základným liekom THUYA OCCIDENTALIS gra 1x4 g (15CH) , ktorá sa podáva 1x týždenne 1 dávka - 5 garnuliek. 

    Liečba sa dopĺňa nasledujúcimi liekmi podľa typu bradavíc :

    DULCAMARA gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne  - na transparentné ploché bradavice , ktoré sa podobajú kvapkám vosku, vyskytujú sa často vo väčšom množstve 

    ANTIMONIUM CRUDUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne - na rohovité, tvrdé bradavice , plantárne bradavice ( uložená hlboko v zamši, môže byť bolestivá)                                                           

     NITRICUM ACIDUM gra 1x4 g (9CH) -5 granuliek 2x denne - na bradavice žltého sfarbenia, vrubkované, stopkaté, ktoré ľahko krvácajú

    Podľa lokalizácie sa pridáva : 

    CAUSTICUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne - na bradavice pod nechtami                                                                                                                                                                                       

    GRAPHITES gra 1x4 g (CH9) - 5 granuliek 2x denne -na bradavice okolo nechtov                                                                                                                                                                                                     

     NATRUM MURIATICUM gra 1x4 g (9CH) -5 granuliek 2xdenne - na bradavice v kožných záhyboch  na prstoch                                                                                                                               

    Homeopatiká by sa mali užívať v čase medzi jedlami ( 15 minút pred alebo 30 minút po jedle). Mentol a ani káva neruší účinky homeopatických liekov , ak sú užívané v časovom odstupe.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Oči a uši
    24. 03. 2022

    Ktorý liek sa používa pri zaľahnutí v uchu?

    Dobrý večer,
    rada by som sa opýtala, ako pomôcť pri zaľahnutí v uchu. Zaľahnuté mám už 3 deň. Mala som nádchu, tá mi celko ustúpila a zaľahlo mi v uchu. Mám ale pocit zahlienenia. Môže to mat súvis? Skúšala som aj zívať, zapchať si nos a fuknúť, aby sa mi uvoľnil tlak v uchu ale moc to nepomáha. Cítim uvoľnenie ked naklonim hlavu do strany, ale keď ju napravím hneď mi naspäť zaľahne. Sú prosím nejaké kvapky, ktoré by mi pomohli?
    Ďakujem pekne za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Vo vašom prípade je ucho zaľahnuté z dôvodu upchatia Eustachovej trubice. Príčinou môže byť viróza, prechladnutie, zápal prínosových dutín. Ak je Eustachova trubica zablokovaná alebo zúžená, prítomné hlieny nemôžu odtekať  zo stredného ucha a dôjde k  ich hromadeniu v strednom uchu, kt. sa prejaví pocitom, že máte  zaľahnuté ucho.  Odporúčam Vám krátkodobo používať nosové kavpky NASIVIN 0,05 % nosové kvapky 10 ml. Používajú sa aj pri  nedoslýchavosti v dôsledku opuchu Eustachovej trubice.  Aplikuje sa 1-2 kvapky 2-3x denne do každej nosovej dierky. Odporúčaná dávka sa nesmie prekročiť. Bez konzultácie s lekárom sa nemá liek podávať dlhšie ako 5-7 dní. Podporným liekom je užívanie kvapiek SINUPRET kvapky 100 ml, kt. uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). 

     

    Môžete vyskúšať tzv Valsalvov manéver - pomáha otvoriť Eustachovu trubicu. Vykonáva sa tak, že sa zhlboka nadýchnete, zadržíte dych, stlačíte nosné dierky a pomaly vydychujete nosom so zatvorenými ústami. Malo by to vytvoriť dostatočný tlak na uvoľnenie ucha. Nesnažte sa vydýchnuť príliš silno, aby ste si nepoškodili ušný bubienok. Akonáhle sa Eustachova trubica otvorí, žujte žuvačku alebo cmúľajte tvrdý cukrík, aby zostala otvorená.

    Prajem Vám skoré vyriešenie zdravotného problému. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    09. 05. 2022

    Ktorý liek je vhodný na pleseň medzi prstami?

    Dobrý deň.
    Na pravej nohe na dvoch prstoch z vnútorne strany sa mi vytvorili červené fliačky, ktoré svrbia a odlupujú sa malé kúsky kože. Skúsil som sprej teva, trochu pomohol ale po10 dňoch nejako stagnuje. Je niečo silnejšie, účinnejšie?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pri liečbe plesňových ochorení je potrebná trpezlivosť a vytrvalosť. Dĺžka liečby závisí od lokalizácie, rozsahu a druhu infekcie, nemala by však trvať kratšie ako 4 týždne.  Aby sa dosiahlo úplné vyliečenie, nemá sa prestať s podávaním lieku hneď po vymiznutí akútnych zápalových príznakov alebo subjektívnych ťažkostí. Pokračujte naďalej v aplikácii lieku Candibene spr. Ak po 4 týždňoch liečby nenastane zlepšenie alebo sa príznaky zohršia, je potrebné ďalšiu liečbu konzultovať s lekárom.

    Pred aplikáciou je potrebné postihnuté miesta umyť a vysušiť. Po každom umytí nôh treba dôkladne vysušiť kožu medzi prstami. Aerodisperzia sa potrasie a aplikuje sa rovnomerne priamo na postihnuté miesta kože.

     

    Vhodnou alternatívou je Imazol plus. Obsahuje kombináciu liečiva klotrimazol (antimykotikum) a hexamidín (antiseptikum). Krém sa aplikuje na postihnuté miesta 1-2x denne. V prípade, že akútne príznaky ochorenia po 7 dňoch liečby vymiznú, odporúča sa i naďalej pokračovať v liečbe minimálne počas nasledujúcich 3 týždňov, aby sa zabránilo reinfekcii.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.