Ako na bradavice
4 minúty čítania
Nájdete ich na každom nose ježibaby pri pozeraní rozprávky, ale aj inde. Poďme si popísať, ako sa týchto nežiaducich a vysoko prenosných výrastkov zbaviť čo najefektívnejšie.
Nákupný košík je prázdny.
Molusky patria medzi vírusové kožné ochorenia. Molluscum contagiosum, čiže nákazlivú bradavicu, riešia hlavne mamičky u svojich detí, ale môžu ich získať aj dospelí s oslabenou imunitou. Na koži sa objavia drobné biele výrastky o veľkosti špendlíkovej hlavičky, ktoré sú navyše svrbivé, boľavé a miesto okolo vyrážky je začervenané. Môžu sa objaviť u kohokoľvek a kdekoľvek na tele: na rukách, na tele, na chodidlách, na tvári alebo dokonca na genitáliách.
Skladom v e‑shope
3,99 €
Skladom v e‑shope
3,99 €
Prenos molusiek ako vírusového ochorenia je veľmi jednoduchý. Nakaziť sa môžete ako priamym kontaktom, tak aj prostredníctvom kontaminovanej veci, ako je napríklad oblečenie, hračky, posteľná bielizeň, osuška a iné zdieľané veci. Molusky u dospelých sa môžu prenášať dokonca aj pri pohlavnom styku, pri kontakte s pokožkou. Vírus, ktorý je zodpovedný za vznik výrastkov, sa nachádza vo vrchnej vrstve pokožky, preto sa nenakazíte kýchaním, kašľaním alebo bozkávaním sa.
Molusky určite neškrabte, aby nedošlo k preneseniu na ďalšie miesta. Dobrou správou je, že molusky vymiznú samé za 6 - 12 mesiacov, podmienkou je dobrá imunita. Rizikom je ďalšie šírenie choroby v kolektíve aj opakované výsevy nových bradavičiek na tele a preto sa spravidla pristupuje k ich odstráneniu. Riešením je návšteva u lekára, ktorý predpíše vhodnú liečbu. Zbaviť sa molusiek pomôže aj prírodná liečba, homeopatiká či tinktúra z túžobníka brestového pridaná do kúpeľa.
Metód odstránenia je niekoľko, takmer všetky musia byť vykonané pod dozorom lekára. Najčastejšie sa vykonáva kyretáž, teda vyškrabnutie ostrou lyžičkou. Druhou najčastejšou metódou je kryoterapia, teda zmrazenie tekutým dusíkom, či odstránenie laserom. Tieto metódy odstránenia sa niekedy nezaobídu bez jazvičiek a preto je potrebné aplikovať hojivý krém na pokožku po moluskoch.
Čo na molusky zaberá z voľne predajných prípravkov, je hydroxid draselný v koncentrácii 5% . Neexistuje priamo masť na molusky, ktorá by ich po namazaní odstránila. Proti svrbeniu je vhodná zinková masť či tekutý púder, účinná je aj masť Betadine, ktorá pri rozškriabaní zabráni ďalšej infekcii. Je viazaná na lekársky predpis, musí Vám ju predpísať lekár.
Zbaviť sa kožného ochorenia molluscum contagiosum spočíva tiež v posilnení imunitného systému. Pre podporu funkcie imunitného systému je nevyhnutný vitamín C, vitamín D, z byliniek je to osvedčená echinacea, cesnak takisto pomáha podporovať imunitu. Dobrú skúsenosť majú ľudia tiež s hubami, ako je huba reishi.