Ako na bradavice

AKO NA BRADAVICE

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Nájdete ich na každom nose ježibaby pri pozeraní rozprávky, ale aj inde, kde by ste ich ani nečakali. Jedno majú spoločné - nikomu sa nepáčia a všetci by sa ich najradšej hneď zbavili. Bradavice sú nezhubné výrastky vírusového pôvodu na koži, ktorých sa v dnešnej dobe zbavíte aj sami doma pomocou voľnopredajných prípravkov. Poďme si popísať, ako sa týchto nežiadúcich a vysoko prenosných výrastkov zbaviť čo najefektívnejšie.

 • Pleť a pokožka

4 minúty čítania


Čo je to bradavica Čo je to bradavica

Pozeráte sa na ten škaredý výrastok na koži a hovoríte si, čo je to vlastne tá bradavica? Ide o nezhubné kožné útvary vírusového pôvodu, ktoré spôsobuje ľudský papilomavírus HPV. Objavujú sa najčastejšie na nohách a na rukách, ale aj na iných častiach tela napríklad aj na slizniciach.

Ako sa prenáša bradavica Ako sa prenáša a odkiaľ sa berú bradavice

Bradavice sa prenášajú priamym kontaktom kože. Dostanú sa do podkožia v mieste, kde je naša koža oslabená - teda je rozmočená, prepotená alebo inak narušená. Preto ju máme najčastejšie na nohách a na rukách, teda na miestach, ktorými sa môžeme najčastejšie dotknúť nákazlivých miest. Najčastejšie sa s nimi stretneme pri bazénoch, vo verejných sprchách, ale aj v priestoroch, kde sa často pohybujeme bosí, ako v saune, šatni športového zariadenia alebo na iných frekventovaných a vlhkých miestach. Keď už viete, že bradavicu máte, nehádžte hneď flintu do žita. Liečba bradavíc je obtiažna, ale nie je nemožná.

Nie je bradavica ako bradavica Nie je bradavica ako bradavica

Existuje 5 hlavných typov bradavíc, ktoré sa líšia svojou odolnosťou aj typickým miestom výskytu.

 • Pravá bradavica sa vyskytuje zo všetkých typov najčastejšie. Je to šedastý, na pohmat tvrdý výrastok, ktorý sa postupne zväčšuje. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí mladších ako 30 rokov.
 • Plochá bradavica je výsadou detí. Jedná sa o ružové výrastky, ktoré sa vyskytujú vo väčšom množstve a prenášajú sa rozškriabaním. Tento typ sa často vyskytuje u detí.
 • Bradavica nitkovitého typu sa nachádza v miestach, kde máme najjemnejšiu kožu najčastejšie v okolí očí, úst a na krku. Sú to drobné, výrazne úzke a vystupujúce výrastky kože, ktoré vďaka svojmu tvaru veľmi často strhneme a dávame tak šancu jej ďalšiemu šíreniu.
 • Plantárna bradavica sa vyskytuje na chodidlách v miestach, kde vyvíjame pri chôdzi najväčší tlak. Majú kruhovitý tvar, olemovaný bielym prstencom. Čím je bradavica staršia a väčšia, tým je pre svojho hostiteľa horšia a trápia ho bolesti pri chôdzi. Jej ďalšou nevýhodou je odolnosť voči liečbe.
 • Kondylómy čiže genitálne bradavice sú jedným z najčastejších pohlavne prenosných ochorení. Prenášajú sa pohlavným stykom (orálne, rektálne, vaginálne), zo sliznice na sliznicu. Pokiaľ vás trápi tento typ, určite odhoďte hanbu a navštívte svojho lekára skôr, než  sa vám rozšíria na veľkú plochu sliznice.

Čo pomáha na bradavice Čo pomáha na bradavice

Pokiaľ objavíte bradavicu včas a nedáte im šancu k väčšiemu rozšíreniu, môžete sa bradavice zbaviť aj sami doma. Existuje hneď niekoľko možností, ktoré môžete zvoliť. Dá sa zmraziť tekutým dusíkom, naleptať kyselinou a to všetko môžete podporiť čistými éterickými olejmi a čertovým kamienkom. Ak používate leptajúce prípravky s kyselinou alebo tekutý dusík, dávajte pozor na zdravú kožu. Dobrou pomôckou môže byť vazelína, ktorá kožu v okolí bradavice ochráni pred poleptaním.

Čo na bradavice na nohách? Čo na bradavice na nohách?

Čo na bradavice nohách? Siahnite po prípravkoch založených na podobnej technológii zmrazovania ako používajú  lekári - napríklad WARTNER Prípravok na odstraňovanie bradavíc 50 ml, ktorý povrch bradavice zmrazí, samy potom po pár dňoch dňoch odpadnú. Je možné, že sa znovu objavia, potom neváhajte a postup zopakujte. Dobre pôsobia aj náplasti na bradavice a kurie oká. Vyskúšajte napríklad COMPEED Náplasť na kurie oká, ktoré zaistia okamžitú úľavu od tlaku a treniu vďaka tomu, že zmäkčia stvrdnuté jadro kurieho oka alebo bradavice.

Čo s bradavicami na rukách? Čo s bradavicami na rukách?

 

Čo s bradavicami na rukách? Skúste roztok Kolódium forte, ktorý pomaly naleptáva zrohovatený povrch bradavice. Ďalší prípravok skôr doplnkového charakteru je tyčinka Lapis čiže čertov kamienok, ktorý podporuje hojenie a čistý čajovníkový olej.  Skvelou alternatívou je aj metóda kryoterapia, ktorú už nemusíte podstúpiť len u odborníka, ale môžete si touto metódou pomôcť aj doma pomocou prípravku URGO Bradavice kryoterapeutický prípravok. Vďaka jeho postupnému a krátkemu pôsobeniu sa vyhnete bolestivému odstraňovaniu bradavíc. Ak sa vám nedarí po dlhšej dobe bradavice zbaviť, alebo sa dokonca ešte rozšírila, navštívte radšej lekára, ktorý ju môže odstrániť laserom alebo chirurgicky.

 Prevencia vzniku bradavíc Prevencia vzniku bradavíc

Niekedy sa nákaze nevyhnete. Napríklad tam kde sú prezuvky zakázané používať z iných zdravotných dôvodov ako napríklad v saunách. V parných komorách, aquaparkoch a iných športoviskách noste ale vždy prezuvky. Pravidelne dezinfikujte svoju obuv. Bradavice a ich šírenie je veľmi úzko spojené aj s imunitným systémom. Preto ju neváhajte posilňovať doplnkami z hlivy ustricovej či echinacey. Ak aj tak nejakú bradavicu objavíte, zahájte liečbu čo najskôr.

Ako na bradavice podľa našich babičiek Ako na bradavice podľa našich babičiek

Naše babičky presne vedeli, ktoré prírodné produkty dokážu bradaviciam pekne zavariť. Nie je náhoda, že všetky majú vo vysokých koncentráciách silný antiseptický účinok a pri nanášaní na koži môžu občas aj zaštípat, ale tiež aj fungujú. Ich rady by ste mali určite vyskúšať hneď na začiatku liečby, ak je bradavica ešte malá. V babských radách z prírodného liečiteľstva na bradavice vždy zazneli aj:

 • šťava z púpavy,
 • lastovičník alebo tinktúra z neho,
 • propolis zmiešaný s medom,
 • propolisová tinktúra,
 • citrón alebo jablčný ocot,
 • ricínový olej,
 • a cesnak.

Ak tieto prípravky budete aplikovať 2-3 denne, alebo necháte ich kvapôčku až dve pôsobiť priamo na mieste pomocou vatičky a náplasti po väčšinu dňa. Účinok sa určite dostaví do jedného týždňa. Len dajte veľký pozor, aby ste zbytočne prípravky neaplikovali aj na zdravú kožu, ktorá môže byť citlivejšia, než samotná bradavice.

Všetko na bradavice a kurie oká

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Homeopatia
  • Koža a pokožka
  08. 01. 2021

  Ktoré homeopatiká sú dobré na liečbu bradavíc?

  Dobrý deň,
  známa kúpila v Tescu extra v BB v lekárni homeopatíka ktoré jej zabrali na bradavice, viete mi prosím vás napísať aké to boli?(že bol aj výťažok tuje)

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na vašu otázku nie je jednoznačná odpoveď. Exisuje viacero duhov bradavíc, na kt. účinkuje viacero homeopatík. Základným liekom na bradavice je THUYA OCCIDENTALIS gra 1x4 g (15CH) , ktorá sa podáva 1x týždenne 1 dávka - 5 granuliek.

   

  Liečba sa dopĺňa nasledujúcimi liekmi podľa typu bradavíc :

  DULCAMARA gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne  - na transparentné ploché bradavice , ktoré sa podobajú kvapkám vosku, vyskytujú sa často vo väčšom množstve 

  ANTIMONIUM CRUDUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne - na rohovité, tvrdé bradavice , plantárne bradavice ( uložená hlboko v zamši, môže byť bolestivá)                                                           

   NITRICUM ACIDUM gra 1x4 g (9CH) -5 granuliek 2x denne - na bradavice žltého sfarbenia, vrubkované, stopkaté, ktoré ľahko krvácajú

  Podľa lokalizácie sa pridáva : 

  CAUSTICUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne - na bradavice pod nechtami                                                                                                                                                                                       

  GRAPHITES gra 1x4 g (CH9) - 5 granuliek 2x denne -na bradavice okolo nechtov                                                                                                                                                                                                     

   NATRUM MURIATICUM gra 1x4 g (9CH) -5 granuliek 2xdenne - na bradavice v kožných záhyboch  na prstoch                                                                                                                               

  Homeopatiká by sa mali užívať v čase medzi jedlami ( 15 minút pred alebo 30 minút po jedle). Mentol a ani káva neruší účinky homeopatických liekov , ak sú užívané v časovom odstupe.

  Vzhľadom na to, že bradavice sa často opakovane vracajú , je dôležité dbať na vysokú hygienu ( nosenie vhodnej obuvi) predovšetkým na plavárňach , v spoločných sprchách, aby sa bradavice znovu neobjavili.

   Na bradavice odporúčam  lokálne zdravotnícku pomôcku   vo forme roztoku  Phyteneo Kolodium forte 10ml.  Ide o veľmi účinnú, šetrnú a nebolestivú domácu liečbu. Prípravok sa aplikuje v množstve 2x denne 1-3 kvapky  najlepšie tyčinkou na viečku prípravku , alebo dreveným špáratkom priamo na postihnuté miesto. Po nakvapkaní kvapalina rýchlo vyschne a vytvorí na povrchu pokožky film. Aplikácia sa vykonáva opakovane až sa dá zrohovatelá koža bezbolestne odstrániť.

   

  Prajem Vám skoré vyriešenie Vášho zdravotného problému

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  03. 02. 2021

  Je prípravok Verrusol sérum na bradavice vhodný aj na bradavice na krku?

  Je tento produkt vhodný aj na bradavice na krku? Alebo by ste mi odporučili iný produkt?
  Ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Verrusol sérum môžete použiť na bradavicu na krku. Ide o prírodný produkt s vysokým obsahom esenciálnych olejov. Alternatívnym prípravkom, kt. účinne odstraňuje bradavice  je PHYTENEO Kolodium forte 10 ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  • Otázka na produkt
  • Tehotenstvo a dojčenie
  11. 02. 2021

  Môže sa používať Spirularin VS v tehotenstve a počas dojčenia?

  Dobry den, rada by som sa informovala ci je tento krem Spirularin VS krém vhodny aj pre tehotne a dojciace zeny. Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   Prípravok by sa mal dať vzhľadom na spôsob použitia a aplikačnú formu používať počas tehotenstva a dojčenia.  Krém aplikujte dvakrát denne (ráno a večer) na postihnutú kožu. Všetok krém úplne votrieť do kože, na miesto už neaplikovať žiadny olejový prípravok. Používajte ho len na  nevyhnutne nutný čas na odstránčenie bradavíc. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  26. 04. 2021

  Čo je vhodné na bradavice počas dojčenia?

  Dobry deň,
  Môžem tento prípravok použiť na bradavicu na ruke na palci pri nechte, keď som týždeň po pôrode a dojčím?
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prípravok výrobca neodporúča používať počas dojčenia. Dôvodom je predovšetkým to, že nie sú robené štúdie pre danú skupinu žien.  Je však veľmi málo pravdepodobné, že pri lokálnej aplikácii na neporušenú kožu by bola ich absopcia natoľko vysoká, že by mohla ohroziť dieťa.   Vyskúšajte URGO Bradavice kryoterapeutický prípravok 38 ml alebo Duofilm sol der 15ml. U dojčiacich žien sa liek síce  neodporúča , ale ak sa použije u dojčiacej ženy, roztok nemá prísť do kontaktu s oblasťou prsníkov). Ak sa Vám budú bradavice opakovať častejšie, môžete vyskúšať liečbu pomocou homeopatík. Základným liekom na bradavice je THUYA OCCIDENTALIS gra 1x4 g (15CH) , ktorá sa podáva 1x týždenne 1 dávka - 5 granuliek.

  Liečba sa dopĺňa nasledujúcimi liekmi podľa typu bradavíc :

  DULCAMARA gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne  - na transparentné ploché bradavice , ktoré sa podobajú kvapkám vosku, vyskytujú sa často vo väčšom množstve 

  ANTIMONIUM CRUDUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne - na rohovité, tvrdé bradavice , plantárne bradavice ( uložená hlboko v zamši, môže byť bolestivá)                                                           

   NITRICUM ACIDUM gra 1x4 g (9CH) -5 granuliek 2x denne - na bradavice žltého sfarbenia, vrubkované, stopkaté, ktoré ľahko krvácajú

  Podľa lokalizácie sa pridáva : 

  CAUSTICUM gra 1x4 g (9CH) - 5 granuliek 2x denne - na bradavice pod nechtami                                                                                                                                                                                       

  GRAPHITES gra 1x4 g (CH9) - 5 granuliek 2x denne -na bradavice okolo nechtov                                                                                                                                                                                                     

   NATRUM MURIATICUM gra 1x4 g (9CH) -5 granuliek 2xdenne - na bradavice v kožných záhyboch  na prstoch                                                                                                                               

  Homeopatiká by sa mali užívať v čase medzi jedlami ( 15 minút pred alebo 30 minút po jedle). Mentol a ani káva neruší účinky homeopatických liekov , ak sú užívané v časovom odstupe.

  Prajem Vám skoré vyriešenie zdravotného problému. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr.  Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.