Choroby zo znečistenej vody

CHOROBY ZO ZNEČISTENEJ VODY

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Je voda, ktorú pijete skutočne čistá a zdravotne nezávadná? A ako je to s pitnou vodou na cestách? Častým trápením cestovateľov v cudzích krajinách je tzv.cestovateľská hnačka. Pozor si dávajte na vodu kohútikovú a z prírodných zdrojov. Nie vo všetkých krajinách je voda z kohútika pitná. Buďte opatrní a predídete chorobám z vody.

 • Cestovanie

4 minúty čítaniaChoroby z vody Choroby z vody

Choroby z vody sa radia medzi infekčné ochorenia - spôsobujú je mikrooraganizmy vyskytujúce sa v kontaminovanej vode. Nezávadnosť vody a či patrí do kategórie vody pitnej určuje v rámci Slovenska Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. Napriek prísnej vyhlášky a limitov baktérií vo vode môže dôjsť k jej kontaminácii - napríklad vo vodovodnom potrubí. Voda zo studní tiež nie je vhodná - môže dôjsť k jej infikovaniu výkalmi alebo zvyškami hnojív, preto sú dôležité pravidelné kontroly.

Ako bežný človek závadnosť vody neodhalíte. Voda sa môže zdať na prvý pohľad v poriadku - nezapácha, nie je zakalená ani nemá inú farbu. Baktériu v takom prípade nerozoznáte. Problém sa ukáže až následne pri črevných a žalúdočných ťažkostiach. Ak máte podozrenie na závadnosť vody, ihneď ju nechajte otestovať alebo nahláste príslušným úradom.

Príznaky chorôb z vody


Baktérie vyskytujúce sa vo vode Baktérie vyskytujúce sa vo vode

Voda je plná rôznych mikroorganizmov. Niektoré človeku nevadia, ale niektoré vám môžu ublížiť a spôsobiť veľa neplechy v tele. Aké nebezpečné baktérie sa vyskytujú vo vode?

Koliformné baktérie

Najčastejším mikroorganizmom, ktorý vo vode môžeme nájsť, sú koliformné baktérie. Napomáhajú k správnemu rozkladu potravy v ľudskom tele. Tieto baktérie sa môžu ľahko dostať do podzemných vôd, studní. Spôsobujú črevné ťažkosti a koliku, ale pozor môžu vyvolať aj vážne ochorenia ako je brušný týfus. Koliformných baktérií sa môžete ľahko zbaviť. Zahubíme ich  pri teplote vyššej ako 50 ° C - preto prevarením vody dosiahnete ich odstránenie. Je nutné, aby ste kontaminovanú vodu dezinfikovali.

Enterokoky

Enterokoky sú našou prirodzenou súčasťou - nachádzajú sa v črevách ľudského organizmu. Nájdete ich aj vo vode, v pôde a na rastlinách. Tieto baktérie sú odolné voči vysokým teplotám a vysokému pH. Spôsobujú infekcie močových a žlčových ciest a gynekologické zápaly. Prítomnosť enterokokov vo vode svedčí o tom, že došlo k jej fekálnemu znečisteniu. Pre ich odstránenie použite dezinfekciu.

Sú aj mnohé ďalšie baktérie, ktoré môžu vodu kontaminovať a spôsobiť nám nepríjemné tráviace a žalúdočné ťažkosti, patrí medzi ne napríklad - Legionella alebo Pseudomonas.


Dajte si pozor, čo pijete Dajte si pozor, čo pijete

Možno ste to do tejto chvíle netušili, ale konzumácia kontaminovanej vody predstavuje vysoké zdravotné riziko pri cestovaní a na výletoch do prírody. Na Slovensku sme zvyknutí piť vodu z kohútika, v cudzích krajinách to pravidlom nie je. Na svojich cestách radšej kupujte vodu balenú, u ktorej budete mať istotu, že nie je infikovaná.

Keď vás stretne nepríjemná a pre cestovateľov častá cestovateľská hnačka, nezabudnite organizmus dostatočne hydratovať. Varte si čaje, pite ovocné šťavy a navracejte telu silu pomocou vývaru. V každom prípade so sebou majte lieky na hnačku a lieky proti vracaniu a nevoľnosti.


Ako problémom predísť? Ako problémom predísť?

Základným kameňom, preto aby ste neochoreli z vody, je nepiť nevhodnú tekutinu. Buďte obozretní, dávajte pozor na to, akú vodu pijete, umývate riad, potraviny.

Na cestách je vhodné mať so sebou dezinfekciu, ktorá vodu čistí. Vhodné sú dezinfekčné prípravky s obsahom chlóru či chlorioxidu. Neriskujte - nepite v zahraničí kohútikovú vodu. Všade nie je zvykom ju piť ako u nás. V mnohých krajinách ani taká voda nie je určená na konzumáciu. Predíďte tým tráviacim a žalúdočným problémom.

Dávajte si pozor aj na ľad. Na výlet si so sebou berte dostatok pitnej vody. V zahraničí navyše často nájdete na plastovom viečku biely obal, ktorý garantuje, že fľaša nebola otvorená.

Voda zo studne je tiež častým zdrojom výskytu nežiaducich mikroorganizmov - ani túto vodu teda nepite. Rovnako tak je tomu aj pri vode z prírodných zdrojov - potokov, riek, jazier.

Zvažujte, akú vodu pijete a z akých zdrojov pochádza. Choroby z vody sú veľmi nepríjemné a dokážu pokaziť celú dovolenku, preto im predíďte - predovšetkým svojou opatrnosťou.

Lieky na hnačku

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  20. 04. 2021

  Ktoré probiotiká sú vhodné pri žalúdočných ťažkostiach?

  Dobrý deň, ake probiotika su vhodne pri zaludocnych problemoch?
  Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Bližšie nešpecifikujte aké žalúdočné problémy Vás trápia. 

   

  Na úpravu črevnej flóry pri častých bolestiach brucha a zápchach odporúčam BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO alebo BIOPRON ProEnzymes .

  BIOPRON 9 60 + 20 kapsúl ZADARMO je určený na každodennú starostlivosť o vašu črevnú mikroflóru. Obsahuje vyváženú a vysoko účinnú kombináciu 9 probiotických kmeňov v dennej dávke 9 miliárd. Okrem probiotik obsa´huje aj  prebiotiká, ktoré pozitívne prospievajú vášmu zdravotnému stavu.Špeciálna technológia spracovania  zaisťuje odolnosť obsiahnutých baktérií voči žalúdočným i žlčovým kyselinám a tie sa tak neporušené dostanú až do hrubého čreva. Môže sa používať aj dlhodobo na podporu imunity a úpravu črevnej mikroflóry.

   BIOPRON ProEnzymes  obsahuje tráviace enzýmy, 9 kmeňov živých mikroorganizmov a bylinné extrakty, je vhodný predovštkým u ľudí, ktorých trápi zvýšená plynatosť a nafukovanie.  BIOPRON ProEnzymes podporuje tráviaci trakt, prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a pomáha udržiavať rovnováhu tráviacich plynov. Kombinácia živých kultúr s inulínom pomáha podporovať obnovenie rovnováhy črevnej mikrobioty. Prispieva k úľave pri brušných ťažkostiach a normalizuje produkciu plynu. Bylinné zložky (aníz, koriander, mäta pieporná, fenikel) prispievajú k úľave pri zažívacích ťažkostiach a podporujú normálnu funkciu zažívacieho traktu.

  BIOPRON ProGastro tbl 1x10  obsahuje  kombináciu  živých kultúr a extrakt z Menyanthes trifoliata na normalizáciu kyslosti žalúdka. Komplex siedmych preverených kmeňov živých kultúr zároveň podporuje rovnováhu črevnej mikrobioty. Normalizuje produkciu žalúdočných kyselín  Znižuje pocit pálenia v hornej časti žalúdkuPomáha podporovať prirodzenú rovnováhu črevnej mikrobioty.

  Pri užívaní antibiotík je vhodný BIOPRON 9 Premium 60 kapsúl . Obsahuje 9 kmeňov živých mikroorganizmov vo vysokej dennej dávke – 20 miliárd CFU. Ak Vás trápia hnačky, vtedy siahnite po BIOPRON Forte 60 kapsúl.

  Na úpravu črevnej  flóry  okrem značky Biopron sú vhodné aj PROBIO-FIX Inum 60 kapsúlJAMIESON Probiotic 10 miliard 60 kapsúl a iné. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.