Lekárnička na cesty

LEKÁRNIČKA NA CESTY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Balíte sa na cestu a v tom všetkom zhone netušíte, či ste nezabudli kompletne vybaviť vašu cestovnú lekárničku? Buďte pripravení vopred. Prečítajte si, čo zaobstarať a na čo rozhodne nezabudnúť.

 • Cestovanie

12 minút čítania


Základom dobre zbalenej lekárničky na cesty je byť pripravený na rôzne možnosti a situácie, ktoré vás počas dovolenky môžu stretnúť. Keď premýšľate, čo vziať do lekárničky na dovolenku, zvážte hneď niekoľko bodov: do akej destinácie mierite, čo vás môže stretnúť, aká je úroveň hygieny a dostupnosť zdravotnej starostlivosti. V málo rozvinutých krajinách sa ťažko zháňajú aj základné potreby a preto je lepšie mať všetko so sebou. Keď ale idete do rozvinutého mesta alebo rezortu, väčšinu vecí kúpite aj priamo na mieste.

Aký typ dovolenky ste vybrali? Či už idete na chatu pri vode alebo je to dovolenka aktívna, na slniečku, v prírode alebo napríklad pri mori, prispôsobte tomu vybavenie lekárničky. Každá dovolenka má svoje špecifiká a vy by ste ich pri balení lekárničky mali zohľadniť. Rozhodne tiež nezabudnite myslieť na všetkých členov cestovateľskej výpravy. Lieky a prípravky vhodné pre vás nemusia sedieť vašim deťom a tehotným ženám.

Čo určite nezabudnite do cestovnej lekárničky zabaliť Čo určite nezabudnite do cestovnej lekárničky zabaliť

Na stravu v novom prostredí si každý tráviací trakt zvyká po svojom a preto môže niekoho prekvapiť aj zápacha. Ak je to práve váš prípad, pribaľte si tiež šetrné preháňadlo.

Pri nákupe vybavenia lekárničky na dovolenku tiež zvážte, či trpíte na opar zo slniečka, pálenie záhy po jedle, na nespavosť v novom prostredí, opuchnuté nohy po dlhom lete, vaginálne mykózy z morskej alebo bazénovej vody a ďalšie plesňové ochorenia.

TIP: Nezabudnite ani na lekárničku do auta. Zistite, čo by mala obsahovať podľa aktuálnej vyhlášky.

Pravidelne užívané lieky Pravidelne užívané lieky

Lieky, ktoré pravidelne užívate a sú na predpis, by ste v cudzine zháňali veľmi ťažko. V prvom rade teda nezabudnite zabaliť do lekárničky všetky lieky, čo pravidelne užívate.

Cestovné nevoľnosti Cestovné nevoľnosti

Trápia vás na cestách žalúdočné problémy a je vám nevoľno? Pribaľte si Kinedryl alebo homeopatický liek Cocculine.  Vyriešia vaše obavy spojené s nepríjemnosťami z dlhých ciest. Nezáleží na tom, či idete vlakom, autobusom, autom, lietadlom alebo loďou.

Opaľovacie prostriedky, spálenie Opaľovacie prostriedky, spálenie

Či už sú vašou cieľovou destináciou hory alebo more, nezabudnite pribaliť prípravky na opaľovanie. Zvážte SPF faktor opaľovacieho prostriedku, ktorý si vezmete. Záleží, ako veľmi ste citliví na slniečko a tiež na type výletu. Vhodné sú krémy s opaľovacím faktorom SPF 30 a vyššie. Pokožka sa ľahko a rýchlo spáli. Preto buďte pripravení a zabaľte si Panthenol alebo Bepanthen, ktoré spálenej pokožke uľavia.

Alergia Alergia

Ste alergik? Zoberte si so sebou lieky, ktoré dlhodobo užívate aj ďalšie potreby ako je inhalátor alebo očné kvapky. Aj v prípade, že vás alergia netrápi, si pre istotu zaobstarajte voľnopredajná antihistaminiká, napríklad Zyrtec alebo Xyzal.


Drobné úrazy a odreniny Drobné úrazy a odreniny

Škrabanec alebo nejaké drobné odreniny sa vyskytnú raz dva. Obzvlášť, ak bude vaša dovolenka aktívneho rázu. Zakopnete, zavadíte o náhodný predmet a drobný šrám je na svete. Majte vždy pri ruke pre takéto príležitosti náplasti a obväzy a nič neponechávajte náhode. Do cestovného kufríka pribaľte aj dezinfekciu a obvínadlá.

Na bolesť, pri kašli a nádche Na bolesť, pri kašli a nádche

Kašeľ, nádcha, bolesť v krku či horúčka - vás môžu stretnúť skrátka všade. Takáto neustávajúca nádcha s kašľom a bolesťou hlavy dokáže pekne znepríjemniť dovolenku. Buďte pripravení aj na túto situáciu a do cestovnej lekárničky kúpte lieky proti bolesti - Paralen alebo Panadol. Tieto lieky vám budú užitočné, aj keď vás stretne horúčka. Pre istotu so sebou pribaľte aj teplomer.

Tráviace ťažkosti Tráviace ťažkosti

Často sa stáva, že vás na cestách stretnú tráviace ťažkosti a tzv. cestovateľská hnačka. Cudzokrajné jedlo, na ktoré nie ste vo svojom jedálničku zvyknutí, vám zrovna nesadne a problém je tu. Pre takýto prípad si určite zabaľte do lekárničky aktívne uhlie alebo Smectu. Na zastavenie hnačky pribaľte Imodium. Na hnačky a črevné ťažkosti je vhodné mať po ruke aj Enditril.

Uštipnutie hmyzom Uštipnutie hmyzom

Nepríjemný hmyz, ktorý vás poštípe a vy ani netušíte ako, sa vyskytuje všade po svete. Záleží do akej krajiny sa chystáte, ale vždy majte po ruke kvalitný repelent. Bude sa vám hodiť obzvlášť pri vašich výletoch do prírody.

Ak cestujete do Ázie, Južnej Ameriky či Afriky, bude vaša lekárnička vyžadovať starostlivejšiu prípravu. Pri ceste do oblastí rizikových na výskyt malárie si určite nechajte predpísať od lekára antimalariká. Do niektorých destinácií sa odporúčajú pribaliť tiež antibiotiká - obzvlášť ak ste dobrodruh alebo batôžkár. Je vašou cieľovou destináciou rizikovejšia oblasť? V tom prípade určite nezabudnite na očkovanie.

Cestovná lekárnička pre deti Cestovná lekárnička pre deti

Pri vode alebo na horách, deti sú proste aktívne a drobný úraz ich môže stretnúť kdekoľvek. Majte preto po ruke pomôcky ako dezinfekciu, ktorá neštípe (bez alkoholu), gázový štvorec, ovínadlo, hydrokoloidné náplasť na odreniny, fixačné náplasťové stehy na stiahnutie tržnej rany a hojivú masť na drobné poranenia. Nenahraditeľným pomocníkom sú aj vlhčené utierky.

Lekárnička na dovolenku pre deti by mala obsahovať predovšetkým lieky určené priamo pre nich. Čo keď dostane horúčku alebo ho bude bolieť hlava? Pri výbere lieku na bolesť a horúčku je rozhodujúci vek dieťaťa alebo hmotnosť. Pokiaľ je to možné, vyberte lieky vo forme tabliet alebo sirupu v nerozbitnej fľaši. Ďalším z častých príhod detí na dovolenke sú tráviace ťažkosti. Pri liečbe hnačky je základným kameňom rehydratácia pomocou rehydratačného roztoku s obsahom minerálov a glukózy a probiotiká Enterol. U väčších detí od 2 rokov už môžete podať aj liek Smecta. Rehydratačný roztok pomôže aj pri zvracaní nielen z jedla, ale pri úpale alebo úžehu.

Cestovná lekárnička na bicykel Cestovná lekárnička na bicykel

Keď vás láka slobodné putovanie na bicykli a pripravujete sa na dlhší výlet, je dobré mať po ruke prípravky pre prvú pomoc, ktorými ošetríte rany, zapareniny a pľuzgiere, utlmíte bolesť, doplníte minerály i energiu.

Pri cestách sa vám bude hodiť:

 • hroznový cukor na doplnenie energie,
 • rehydratačný roztok s obsahom minerálov,
 • horčík, či už šumivé tablety alebo klasické, ak trpíte na kŕče svalov po námahe,
 • zásyp alebo vazelína ako prevencia zaparenín,
 • gélové náplasti na pľuzgiere,
 • dezinfekcia na rany,
 • náplasti s vankúšikom aj bez,
 • mastný tyl,
 • sťahovacie ovínadlo,
 • obväz,
 • gázové štvorce,
 • sterilná ihla,
 • nožnice,
 • izotermická fólia,
 • krémy na opaľovanie s ochranným faktorom aj na ošetrenie spálenie pokožky od slniečka,
 • kvapky do očí na výplach,
 • mazanie na regeneráciu natiahnutých svalov,
 • lieky podľa individuálnej potreby (na bolesť, hnačku, alergickú reakciu, nevoľnosť, bolesť hrdla, kašeľ, nespavosť a iné),
 • tablety na čistenie vody a to hlavne pri výletoch do oblastí, kde nie je pitná voda.

Cestovná lekárnička do trópov Cestovná lekárnička do trópov

Ak cestujete do Ázie, Južnej Ameriky či Afriky, bude vaša lekárnička vyžadovať starostlivejšie prípravu. Zo zoznamu cestovnej lekárničky nič nevynechajte. Pri ceste do oblastí rizikových na výskyt malárie si určite nechajte predpísať od lekára antimalariká. Do niektorých destinácií sa odporúčajú pribaliť tiež a antibiotiká, ktoré vám opäť predpíše lekár.

Myslite na to obzvlášť ak ste dobrodruh alebo batôžkár a cestujete do krajín, kde je lekárska starostlivosť a dostupnosť liekov na nízkej úrovni. Je vašou cieľovou destináciou rizikovejšia oblasť? V tom prípade určite nezabudnite na odporúčané očkovania. 

Cestovná lekárnička do batohu Cestovná lekárnička do batohu

Pri cestách s batohom na chrbte je dosť ťažké mať so sebou objemnú lekárničku.

Tu je pár tipov, ako ušetriť miesto:

1. Uložte všetko do pevného nepremokavého obalu: oproti zatváracím obalom máte istotu, že sa neroztrhne a obsah nevysype.

2. Vyberajte vhodné balenia: fľaštička z plastu je praktickejšia oproti sklenenej, rovnako tak aj ľahko uzatvárateľné obaly. Ak  je to možné, dajte prednosť blistrom.

3. Blister s liekmi vyberte z obalových škatuliek: ušetríte tým veľa miesta a niektoré základné údaje sú napísané aj na blistri (účinná látka, dátum expirácie).

4. Príbalové letáky nevyhadzujte: spojte ich k blistru gumičkou. V príbalovom letáku sú nepostrádateľné informácie o lieku: pre koho je vhodný a nevhodný, ako liek užívať a s ktorými liekmi sa nesmie kombinovať.

Na dovolenku je dobré byť pripravený. Teraz už viete, čo všetko do cestovnej lekárničky zaobstarať. Preto neváhajte a vybavte si ju s predstihom v pohodlí vášho domova.

Prípravky na opaľovanie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.