AKO CHRÁNIŤ VLASY PRED SLNKOM?
Tešíte sa na letné slnko a dovolenky celý rok? Snáď každý by odpovedal áno. A myslíte, že sa na letné lúče tešia aj vaše vlasy? Na ochranu vlasov pred UV žiarením sa často zabúda napriek tomu, že práve do vlasov a na hlavu sa slniečko najviac opiera. Dlhodobá expozícia UV žiarenia pritom na vlasoch môže napáchať nevratné škody, ktoré už môžu riešiť len nožnice v rukách kaderníka. Slnko však nie je jedinou letnou nástrahou. Zabrať dáva vlasom aj morská alebo chlórovaná voda. Preto pre vás máme pár tipov, ako sa starať o vlasy v lete a chrániť ich nielen pred slnkom.
5 minút čítania
Čo s vlasmi urobí slnečné žiarenie
Že vlasy vytvárajú neživé bunky ešte neznamená, že ich UV žiarenie nemôže poškodiť. Slnko vlasy vysúša. Suché vlasy sú matné a krehké, preto majú sklon k lámavosti a štiepeniu končekov. Rozhodne teda nepôsobí zdravým dojmom. Navyše sú extrémne nepoddajné. Časté slnenie a zanedbanie letnej starostlivosti o vlasy vedie k poškodeniu vlasovej kutikuly.
Kutikula je najvrchnejšia ochranná vrstvička vlasu. Ak je poškodená, vlasy sú nielen priepustnejšie, ale aj neschopné udržať v sebe potrebnú hydratáciu. Preto treba takto poškodené vlasy po namočení veľmi rýchlo uschnúť. UV žiarenie vám tiež ukradne trochu farby a to nielen pri farbených vlasoch, ale aj prirodzený vlasový pigment – melanín. A hoci jemné vysušovanie vlasov v lete môže byť šik, preháňanie s dávkou slniečka vám na hlave vyrobí len trčiace a vysušené vlasy ako slamu.
Aké vlasy sú na slnečné poškodenie najnáchylnejšie?
Na slnku trpia každé vlasy, avšak prirodzene svetlé alebo odfarbené vlasy sú na poškodenie slnečnými lúčmi náchylnejšie. Vlasový pigment melanín je totiž prirodzeným ochrancom pred UV žiarením. V horšej pozícii sú aj majitelia prirodzene suchších, vlnitých alebo kučeravých vlasov.
Pokiaľ ide o kvalitu vlasov, vždy na ňu má zásadný vplyv zdravie vlasovej pokožky, preto sa o to treba starať. V lete ich okrem bežnej starostlivosti chráňte vlasovú pokožku pred spálením. Vlasy síce časť slnečných lúčov odtieni. Považovanie vlasov za 100% ochranu je ale veľmi častý omyl, ktorý sa nevypláca. Cez vlasy totiž časť slnečných lúčov preniká. Spálená cestička alebo aj celá vlasová pokožka je potom rovnako ako spálená koža kdekoľvek na tele suchá, podráždená a má sklon sa lúpať.
Ochrana vlasov pred slnkom
Ako chrániť vlasy pred slnkom? Najdôležitejšie zásady sa dajú popísať v 9 bodoch:
1. Tieň
Dobrá pokrývka hlavy sa v sparnom lete hodí nielen ako ochrana pred spálenou pokožkou a poškodením vlasov, ale chráni aj pred oveľa závažnejším úpalom!
2. UV-filtre
Z opaľovacích krémov ich bezpečne poznáte. UV filtre ale ochránia pred slnečnými lúčmi aj vaše vlasy. Skúste napríklad formu spreja na vlasy proti slnku. UV ochranu vlasom poskytuje napríklad NUXE SUN Hydratačný a ochranný olej. BIODERMA Photoderm BRONZ olej SPF30 využijete na ochranu pokožky aj vlasov. Vodeodolnosť tohto prípravku je výhodná počas letného kúpania či už pri mori alebo na kúpalisku.
3. Hydratácia
Hydratovať, hydratovať a zase hydratovať. Tak by sa v skratke dal popísať jeden z najzásadnejších krokov starostlivosti o vlasy v lete. Hĺbkové hydratačné produkty zabránia presušovaniu vlasov. Buďte preto vyberaví a uspokojte sa len s kvalitným šampónom a kondicionérom. Každý týždeň si tiež doprajte hydratačnú masku na vlasy. Pokiaľ sú vaše vlasy veľmi suché, môžete v nich hydratáciu po umytí zafixovať pomocou pár kvapiek rastlinného oleja aplikovaného do končekov mokrých vlasov. Výborne sa hodia napríklad prípravky s mandľovým, argánovým alebo kokosovým olejom.
4. Antioxidanty
Strážcovia pred poškodením, aj týmto titulom je možné nazývať antioxidanty. Pôsobia proti voľným radikálom vznikajúcich v dôsledku UV žiarenia a zabraňujú tak ich škodlivému pôsobeniu. Bohaté na antioxidanty sú niektoré prírodné výťažky napríklad z olivových listov, kurkumy alebo mandľový olej a olej z hroznových semien. Silným antioxidantom je aj vitamín E. Práve pre antioxidačné účinky sú tieto zložky pridávané do šampónov a vlasovej kozmetiky.
5. Ochrana vlasovej pokožky
Ako podporiť zdravie vlasovej pokožky? Používajte šetrnú vlasovú kozmetiku bez zbytočných prídavných látok, ktoré by pokožku mohli dráždiť alebo vysušovať. Okrem pokrývky hlavy potom zabráňte spáleniu pokožky pod vlasmi opaľovacími prípravkami. Používať môžete bežné prípravky na kožu. Výhodnejšia je forma opaľovacieho gélu, ktorý toľko nevytvára pocit mastných vlasov ako mlieka alebo opaľovacie oleje.
6. NIE tepelnej úprave
Letné horúco dáva vlasom zabrať samo o sebe. Nenakladajte preto na vlasy ďalšiu záťaž v podobe tepelnej úpravy či už žehlenia alebo fénovania horúcim vzduchom.
7. Starostlivosť o končeky vlasov
Trepiacim sa končekom horúce letné počasie rozhodne neprospieva. Ako zabrániť tomu, aby sa krátke alebo dlhé vlasy v lete štiepili ďalej a ďalej? Pravidelne vlasy zastrihujte a rozstrapkaných koncov sa zbavte. Zároveň sa naučte starať sa o končeky vlasov pomocou hydratačných prípravkov a vlasových olejčekov.
8. Odložte farbenie vlasov
Svetlejšie pramene vlasov v letnom období podčiarkujú svieže letné outfity. Okrem prirodzeného vlasového pigmentu ale slnko odfarbuje aj vlasy farbené. Používajte preto na ich ochranu špeciálne šampóny na farbené vlasy s UV ochranou napríklad šampón pre žiarivú farbu. Alebo farbenie vlasov zatiaľ odložte až na obdobie po letnej dovolenke.
9. Zdravý životný štýl
Základom, na ktorom všetko stojí, je zdravý životný štýl. Zdravá výživa a pestrý jedálniček zaistia vlasom dostatočnú výživu z hľadiska množstva minerálov a vitamínov. Kvalitu vlasov zhoršuje aj fajčenie, ktoré zaťažuje telo oxidačným stresom.
Starostlivosť o vlasy pri mori
Vlasy a morská voda. Táto dvojica je trošku nevyspytateľná. Morská voda obsahuje mnoho minerálnych látok schopných podporiť výživu vlasu (z toho dôvodu sú morské minerály súčasťou mnohých šampónov napríklad KAWAR Šampón s minerálmi z mŕtveho mora). Má tiež priaznivý vplyv na vlasovú pokožku, predovšetkým ak sa vlasy veľmi mastia. Na druhú stranu zasychajúca morská voda na vlasoch vytvára kryštáliky a odčerpáva z nich vlhkosť. Môže ich preto poškodzovať a vysúšať.
Okrem slnečnej ochrany vlasov pri mori alebo bazéne so slanou vodou tiež obmedzte nepriaznivý vplyv slanej vody na vlasy. Ako na to?
- Než si pôjdete zaplávať, opláchnite vlasy čistou vodou. Mokré vlasy nebudú schopné absorbovať toľko morskej vody a budú preto chránenejšie pred pôsobením soli.
- Po vykúpaní z vlasov čo najskôr slanú vodu vypláchnite. Ak nemáte pri vode dostupné sprchy, vezmite si na pláž napríklad sprej s čistou vodou.
Z horúčavy vonku, alebo keď sa zahrejete pri cvičení – v oboch prípadoch sa pokožka intenzívne ochladzuje potením, vlasovú pokožku nevynímajúc. V dôsledku nadmerného potenia má pokožka pod vlasmi väčšiu tendenciu sa mastiť. Táto kombinácia často vedie k spľasnutosti či svrbeniu vlasov. Väčšia tvorba mazu v lete môže tiež rozbehnúť problémy so seboreou. Častejšie umývanie vlasov, ktoré sú v lete veľmi namáhané, ale nepredstavuje úplne vhodné riešenie. Elegantným východiskom z tejto situácie je používanie suchých šampónov, ktoré obsahujú zložky schopné nadbytočný vlasový maz viazať.
Vplyv chlórovanej vody na vlasy
Úlohou chlóru v bazéne je zabrániť šíreniu mikroorganizmov a vodu dezinfikovať. Daňou za to je jeho pôsobenie na vlasy a vlasovú pokožku. Na povrchu vlasov totiž chlór môže narušiť ochrannú kutikulu. Vlasovú pokožku zase vysušuje a dráždi. Jeho nežiaduce účinky pocítia hlavne ľudia s citlivou pokožkou a suchými vlasmi.
Rovnako ako pri slanej vode je vhodné pred aj po plávaní v bazéne s chlórovanou vodou vlasy prepláchnuť čistou vodou.
Farbené vlasy a chlór
Ďalšou neplechou, ktorú vo vlasoch môže napáchať chlórovaná voda, je zmena farebného odtieňa. Chlór na vlasoch totiž môže viazať minerály prirodzene sa vyskytujúce vo vode. Kombinácia iónov medi z vody a chlóru potom na vlasoch zanecháva zelený nádych. Náchylnejšie k tejto reakcii sú suché, prirodzene jemné a odfarbené vlasy
Ako sa zbaviť zeleného odtieňa z chlórovanej vody?
- Po kúpaní vlasy čo najrýchlejšie opláchnite.
- Umyte vlasy kvalitným detoxikačným šampónom.Skúste napríklad KLORANE Shampooing detox menthe bio detoxikačný šampón s výťažkom z bio mäty obsahujúci chelatačnú zložku (Trisodium Ethylenediamine Disuccina.
- Doprajte vlasom hĺbkovú hydratáciu.
Autor : Petra Večeřová
Balzamy a masky na vlasy Vlasová kozmetika
____________________________________________________________________________________________________________
ZDROJE
- Best Ways To Protect Your Hair From Sun Damage. Cleveland Clinic: healthessentials [online]. 2023 [cit. 2023-07-12]. Dostupné z: https://health.clevelandclinic.org/best-ways-to-protect-your-hair-from-sun-damage/
- Summer Hair Care. WebMD [online]. [cit. 2023-07-12]. Dostupné z: https://www.webmd.com/beauty/features/summer-hair-care
Zdieľajte tento článok

Súvisiace produkty
KAWAR Šampón proti lupinám 400 ml
Skladom v e‑shope
6,19 €
KLORANE Maska s mangovým maslom 150 ml
Skladom v e‑shope
18,29 €

Súvisiace otázky z poradne
-
23. 02. 2021
Ktorý šampón na mastné vlasy je vhodný na rýchlo mastiace vlasy?
Dobrý den,
hladam pre dceru v puberte účinný prípravok/sampon na rýchlo sa mastiace vlasy.
viete mi poradiť?
Dakujem -
08. 03. 2021
Ktoré sú vhodné výživové prípravky na vlasy?
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, aký je rozdiel medzi Biosil tablety a Donna hair Forte? Môžu sa kombinovať alebo nie? Môžu sa brať dlhodobo? Ďakujem.

Súvisiace články

Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
V ponuke máme viacero kvalitných šampónov na mastné vlasy : DUCRAY Sabal šampón reguluj.tvorbu mazu 200 ml KLORANE Šampón s BIO žihľavou, znižuje tvorbu mazu, mastné vlasy 400 ml, ACM Novophane šampón regulujúci tvorbu mazu 200 ml, DUCRAY Argeal šampón absorbujúci maz pre časté použitie 200 ml, BIODERMA Nodé G šampón na mastné vlasy 400 ml, DR. MÜLLER PantheHair šampón na mastné vlasy 200 ml.
Vyskúšajte DUCRAY Sabal šampón reguluj.tvorbu mazu 200 ml v kombinácii s DUCRAY Argeal šampón absorbujúci maz pre časté použitie 200 ml, Sabal šampón pôsobí priamo v procesoch zodpovedných za vylučovanie mazu a rešpektuje vlasovú pokožku vďaka svojmu fyziologickému pH. Znižuje produkciu mazu a zabraňuje rýchlemu masteniu vlasov, čím predlžuje interval medzi umývaním vlasov. Používajte 3x týždenne po dobu 4 týždňov. Ak je potreba umývať vlasy častejšie používajte v ďalšie dni Argeal šampón. Okrem látky Sabal serrulata obsahuje Argela šampón jemný íl (kaolin), ktorý absorbuje nadbytočný kožný maz a zabraňuje jeho rozšíreniu do vlasov.
Verím, že si niektorý z našej ponuky vyberiete.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77