SLNKO A POKOŽKA: VIETE AKO SA NA 100% CHRÁNIŤ?
Bezstarostné užívanie slnečných lúčov počas leta má pre ľudský organizmus blahodárne účinky - pozdvihuje našu náladu, podporuje imunitu a dopĺňa hladinu vitamínu D3. Prehnané nezdravé slnenie bez dostatočnej slnečnej ochrany však môže vyvolať aj škodlivé účinky, o ktorých by ste mali vedieť. Pomôžeme vám s výberom optimálneho opaľovacieho prípravku práve pre vašu pokožku.
15 minút čítania
Koža a UV žiarenie
Slnečné žiarenie vyvoláva v koži nespočetné množstvo užitočných ale zároveň aj škodlivých biologických efektov. Každý jedinec reaguje na UV žiarenie inak - a to aj v závislosti od množstva energie, ktoré koža absorbuje zo slnka. Priaznivé reakcie ako syntéza vitamínu D sú opakom nežiaducich slnečných reakcií akými sú spáleniny (erytém) kože. Na tvorbu vitamínu D v koži (dôležitého pre výstavbu kostí) stačí denne len 15 minútový pobyt na slnku. Pri pobyte na slnku si nezabudnite chrániť materské znamienka, sú oveľa viac citlivejšie na slnečné žiarenie.
Čo je to vlastne slnečné žiarenie? Slnečné žiarenie je elektromagnetické žiarenie (s vlnovými dĺžkami v rozsahu 280 nm - 3000 nm). Zahrňuje malý podiel ultrafialového žiarenia (100 nm - 380 nm), ktoré je pre ľudské oko neviditeľné a predstavuje asi 5 % solárneho spektra. Viditeľné svetlo (s vlnovými dĺžkami 380 nm - 780 nm) predstavuje cca 49 % spektra. Ďalší zvyšok tvorí infračervené žiarenie, ktoré má vlnové dĺžky od 780 nm - 3 000 nm.
UV žiarenie a jeho účinky
Ultrafialové žiarenie (UV) žiarenie je neviditeľná časť spektra slnečného žiarenia, ktoré sa podľa rozsahu vlnenia delí na UV-A, UV-B a UV-C žiarenie s rôznym dopadom na ľudský organizmus.
- UV-A žiarenie - dlhovlnné (315-380nm) - neprehrieva kožu, ale preniká hlbšie do kože, je zodpovedené za nadmerné vysúšanie, predčasné starnutie kože, vyvoláva kožnú pigmentáciu. Zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože. Jeho dlhodobé pôsobenie môže spôsobiť až oslepnutie (šedý zákal). Ozónová vrstva pohltí 30%.
- UV-B žiarenie - strednovlnné (290-315nm) - je zo všetký najnebezpečnejšie, s nepriaznivým dopadom na očnú rohovku (snežná slepota), vyvoláva sčervenanie až spálenie kože, neskorú kožnú pigmentáciu. Poškodzuje DNA a podporuje vznik rakoviny kože. Ozónová vrstva dokáže pohltiť až 80%, množstvo dopadajúceho žiarenia závisí od stavu ozónovej vrstvy.
- UV-C žiarenie - krátkovlnné (100-290nm) - na Zem nedopadá, zaniká v stratosfére.
Okrem priaznivých účinkov na ľudský organizmus má UV žiarenie aj nepriaznivé účinky, o ktorých je dobre vedieť a mali by Ste na to myslieť pri celodennom slnení na prudkom slnku.
Pozitívne účinky UV žiarenia
- Podporuje imunitný systém.
- Prináša vitamín D do kože a do tela.
- Pociťujeme vďaka žiareniu pocit šťastia a zdravia.
- Aktuálny priaznivý vplyv na akné, psoriázu a ekzémy.
Negatívne účinky UV žiarenia
Slnečné žiarenie často spôsobuje veľa zdravotných problémov. Nezdravé vystavenie sa slnku môže viesť k negatívnym účinkom, ako je napr. :
- Vytváranie kožných nádorov.
- Oslabenie imunitného systému a vznik tzv. imunotolerancie a imunosupresie (organizmus slabo reaguje na podnety k tvorbe protilátok).
- Starnutie pokožky (neelastická a nepružná koža).
- Naštrbenie mikrocirkulácie v koži (rozširovanie ciev, strata ich funkčnosti, alebo strácanie pružnosti cievnych stien).
- Vznik kožnej alergickej reakcie (tzv. fotoalergie).
- Vznik zrakových problémov (ako napr. zápal očnej rohovky, spojiviek, šedý zákal).
Viete aký ste fototyp?
Ľudia reagujú na slnečné žiarenie rozdielne. Na základe reakcie pokožky na slnko sa na celom svete rozlišuje 6 fototypov pokožky, v Európe sa vyskytujú 4 fototypy.
Fototyp I (Keltský typ) - odporúčaná denná dávka slnka je 5-10 minút
Ľudia s najsenzitívnejšou a zraniteľnou pokožkou majú bledú pleť, často sú pehaví. Sú to typy so svetlými očami a hrdzavými až ryšavými vlasmi. Podľa štatistík sa tento fototyp vyskytuje asi u 2% populácie.
Do hneda sa nikdy neopália, a ak sú dlhšie na slnku, ich pokožka sa nanajvýš spáli. Najrizikovejšie oblasti sú uši, nos, oblasť dekoltu a očné viečka. Je viac ako nutné, aby tieto typy používali ochranný faktor 50+, a je jedno či to bude gél, mlieko alebo krém určený na ochranu proti slnku, dôležité je, aby bol každý prípravok špeciálne vyvinutý na citlivú pokožku.
Fototyp II ( Európan so svetlejšou pokožkou) - odporúčaná denná dávka slnka je 10-20 minút
Ešte stále je to typ precitlivelý na slnko, ktorý sa musí mať pred slnkom na pozore. Takisto sa neopáli do hneda, pokožka sa pri nadmernom vystavovaní slnku stáva červenou. Do fototypu číslo II spadá 12% obyvateľstva. Charakterizuje ho svetlá pleť, ktorá môže byť posiata pehami, ale nemusí, farba vlasov týchto ľudí býva blond až svetlohnedá, hnedá, farba očí je modrá, šedomodrá, zelená. Fototypu číslo II by mal v našich podmienkach postačovať ochranný faktor 20- 25, ak sa vyberiete k moru - lepší bude faktor 30 až 40.
Fototyp III ( Európan s tmavšou pokožkou)- odporúčaná denná dávka slnka je 20-30 minút
Najpočetnejšie zastúpený fototyp v populácii má práve číslo III a tvorí až 78 %. Jedná sa o normálnu pleť, ktorá sa opáli do hneda a málokedy sčervenie. Pehy na takejto pokožke nenájdete, oči sú hnedé alebo šedé a vlasy takisto tmavo hnedé. Spálenie sa vyskytuje naozaj zriedka a ak tak ide len o ľahký stupeň. Ochranný faktor 10 až 15 bude v našom podnebnom pásme stačiť, pri mori zvoľte faktor 20.
Fototyp IV (Stredomorský typ) - odporúčaná denná dávka slnka je 45 minút
8% populácie môže byť takmer úplne pokojných. Ich pokožka sa prakticky nespáli, a to ani v prípade, ak by nepoužili ochranný faktor. Slnko napriek tomu netreba podceňovať a v našich podmienkach odporúčame faktor 5 a pri mori 15-20. Ľudia s fototypom číslo IV majú tmavo hnedú až olivovú pokožku, ktorá sa dobre a rýchlo opáli. Nemajú žiadne pehy a oči aj vlasy majú tmavo hnedé.
Kozmetické prípravky na ochranu pred slnečným žiarením
Bolo dokázané, že používanie ochranných prípravkov zohráva dôležitý význam v prevencii vzniku nádorov (predpokladá sa, že 60 – 90 % nových melanómov vzniká v dôsledku zvýšeného vystavenia sa slnečnému žiareniu). Aktuálne nájdete nespočetné množstvo kozmetických produktov, ktoré vás ochránia pred žiarením, avšak pri ich výbere buďte ostražití a vyberajte si ich podľa viacerých kritérií.
Výška ochranného faktoru solárneho produktu závisí nielen od:
- vášho fototypu, ale aj od,
- predpokladaného času, ktorý strávite na slnku,
- od vášho veku,
- predpokladanej intenzity slnečného žiarenia,
- miesta, kde sa budete opaľovať,
- ale aj od faktu, či idete na slnko po prvýkrát v sezóne, alebo už ste sa predtým vystavili slnečným lúčom.
Na tvár a menšie časti pokožky používajte špeciálne krémy na slnečnú ochranu určené na tvár, na celé telo je vhodnejšie použiť opaľovacie mlieka, spreje alebo oleje. Ak máte mastnejšiu pleť a trápi vás časté akné - špeciálnu pozornosť venujte nemastným mliekam, ktoré neupchávajú póry, pretože práve tie sú pre vás najideálnejšie. Pozor na časti tela, ktoré sú najviac citlivé na slnko: dekolt, tvár, chrbtová časť rúk a členkov.
Aký by mal byť optimálny slnečný ochranný produkt
Nedajte sa zlákať produktami, ktoré majú "100%-né účinky ochrany proti slnečnému žiareniu", pretože takto účinný prípravok bohužiaľ neexistuje. Všetky prípravky je potrebné aplikovať na telo alebo na tvár opakovane, nie len 1x denne. Ochranné prípravky sú tvorené kombináciou 2 - 3 účinných zložiek a tie delíme na chemické filtre, organické nerozpustné pigmenty a minerálne filtre; zatiaľ čo pri chemických filtroch vzniká napríklad riziko alergickej reakcie a fotonestability. Naopak minerálne filtre, ako napr. oxid titaničitý či zinočnatý, sú netoxické k organizmu, fotostabilné a termostabilné a tým vhodné aj pre citlivú či detskú pokožku.
Poradíme vám však ako si vybrať správny solárny produkt - teda taký, ktoré má všetky potrebné náležitosti:
- poskytuje ochranu pred UVB a UVA žiarením (tzv. široko-spektrálna ochrana),
- je nielen vodeodolný, ale aj,
- fotostabilný (odolný voči svetlu),
- termostabilný (odolný voči teplu),
- nie je toxický voči štruktúram kože,
- nesie so sebou len veľmi nízke riziko vzniku alergickej reakcie,
- rozhodne má uvedený potrebný stupeň ochrany SPF,
- z estetického hľadiska je potrebné, aby nezanechával biely film po aplikácii na kožu.
Čo je to SPF a akú výšku UVA ochrany potrebujete?
Každý obal opaľovacie kozmetického produktu, musí deklarovať ochranu pred slnečným žiarením.
Skratka SPF (Sun Protection Factor) : znamená doslova v preklade ochranný slnečný faktor. Tento faktor ukazuje aká je schopnosť opaľovacieho prípravku chrániť nás pred slnečným žiarením. UVA ochrana znázorňuje dispozíciu opaľovacieho prípravku zastaviť do určitej miery ultrafialové žiarenie typu A.
- SPF 10 = slabá ochrana pred UV žiarením
- SPF 15 = slabšia ochrana pred UV žiarením
- SPF 20 = stredná ochrana pred UV žiarením
- SPF 25 = stredná ochrana pred UV žiarením
- SPF 30 = vysoká ochrana pred UV žiarením
- SPF 50+ = veľmi vysoká ochrana pred UV žiarením
Prečo potrebujeme poznať výšku UVA ochrany? UVA žiarenie je zodpovedné za významnú časť následkov pobytu na slnku z dlhodobého hľadiska (viď. vyššie v článku). Dobrý vonkajší fotoprotektor musí mať vysoký SPF faktor a vysokú UVA ochranu (tá by mala byť minimálne v hodnote 1/3 SPF faktora).
Prevažná väčšina ľudí berie do úvahy hlavne výšku ochranného faktoru, kritérií je však viac.
UV faktor je látka, ktorá blokuje, odráža alebo pohlcuje UV žiarenie. Tým bráni tomu, aby lúče dopadali priamo na kožu a poškodzovali ju. Keďže existujú 2 druhy nebezpečného žiarenia - UVA a UVB, sú na trhu aj 2 ochranné UV faktory - jeden na UVA a jeden na UVB žiarenie. Kvalitné opaľovacie krémy by mali obsahovať oba typy.
Na obale nájdete iba číslo výšky ochranného faktora proti UVB žiareniu, UVA nájdete v zložení?
Číslo na obale hovorí o výške ochranného faktora proti UVB žiareniu, ktoré sa v minulosti považovalo za škodlivejšie. Takéto označenie produktu je bežné a celosvetovo zaužívané. UVA faktor nájdete v zložení a odporúčame vám dôkladne si preštudovať obsahové látky daného produktu. Aby bol krém naozaj účinný je nutné, aby obsahoval UVA aj UVB filter.
Čo je horšie UVA alebo UVB?
V minulosti odborníci tvrdili, že jednoznačným rizikom je UVB žiarenie. Krémy, ktoré boli vyvinuté ako jedny z prvých obsahovali iba blokátor UVB žiarenia. Dnes už vieme, že si medzi žiareniami nevyberieme a pokožku poškodzujú obidva typy. Ich pôsobenie na pokožku je predsa len trochu iné, UVB žiarenie spôsobuje spálenie pokožky ako ho poznáme a UVA má na svedomí neskoršie starnutie pleti. UVA aj UVB žiarenie môže spôsobiť rakovinu kože.
Výber opaľovacích prípravkov podľa SPF faktora
SPF 10 a SPF 15 = slabá ochrana pred UV žiarením
- LADIVAL Allerg gél SPF 10 gél 200 ml - účinná ochrana pred spálením kože, slnkom vyvolaným poškodením kože a predčasným starnutím kože.
- LADIVAL Allerg sprej SPF15 150 ml - špeciálne vyvinutý na použitie pri alergii na slnko a Mallorka-akné. Poskytuje účinnú ochranu pred spálením kože, slnkom vyvolaným poškodením kože a predčasným starnutím kože.
- SUN ARGAN Bronz oil - premasťujúce opaľovacie maslo alebo olej s bio arganovým olejom a betakaroténom určené pre intenzívne, rýchle a dlhotrvajúce opálenie.
SPF 20 a SPF 25 = stredná ochrana pred UV žiarením
- Avene Sprej SPF 20 300 ml - sprej na opaľovanie. Stredná ochrana pre citlivú kožu. Veľmi široká ochrana proti UVB-UVA žiareniu.
- Daylong Ultra SPF 25 -lipozomálne mlieko na strednú ochranu kože pred slnečným žiarením, obsahuje široko-spektrálne UVA a UVB filtre, bráni prieniku ultrafialového žiarenia A a B.
- LADIVAL P+T Plus SPF20 sprej 150 ml - tento sprej na ochranu proti slnku poskytuje okamžitú ochranu a nezanecháva olejovú vrstvu.
- LADIVAL Transparent Spray 20LF - na rýchlejšie prirodzené opaľovanie. Tosolin® podporuje prirodzenú tvorbu melanínu v hlbších vrstvách epidermy. To zabezpečuje rýchlejšie, intenzívnejšie a dlhšie trvajúce opálenie. Tosolin® podporuje vlastnú obranyschopnosť kože.
- VICHY Capital soleil ochranné mlieko SPF20 300 ml - ochranné mlieko na tvár a telo SPF20. ObsahujeMEXORYL® XL + MINERÁLY. Je hypoalergénny,vodoodolný, vhodný pre citlivú pleť.
- NUXE SUN Mlieko v spreji so strednou ochranou SPF20 - Anti-aging ochrana kožných buniek a nádherné opálenie.
SPF 30 a SPF 50= vysoká a veľmi vysoká ochrana pred UV žiarením
- AVENE Sprej SPF30 pre citlivú pleť 200 ml - sprej SPF 30 zaisťuje vysokú ochranu pred slnečným žiarením. Je vhodný na tvár a telo citlivej kože, najmä pre kožu, ktorá sa často spáli alebo v kombinácii s prípravkami veľmi vysokej ochrany (SPF 50+).
- BIODERMA SPF 30 - vodeodolný, fotostabilný, nekomedogénny, hypoalergénny.
- DAYLONG Sensitive SPF 30 - poskytuje slnečnú ochranu pre kožu citlivú na slnko, so sklonom k slnečnej alergii a pre mastnú kožu.
- EUCERIN Sun anti-age control SPF30 na tvár - zaisťuje tiež biologickú ochranu buniek vďaka kombinácii licochalconu A a kyseliny glycyrrhetínovej.
- LADIVAL Allerg SPF30 sprej - tento sprej na ochranu pred slnkom bol vyvinutý špeciálne na použitie pri alergii na slnko a Mallorka-akné. Poskytuje úcinnú ochranu pred spálením kože, slnkom vyvolaným poškodením kože a predčasným starnutím kože.
- LA ROCHE-POSAY Anthelios hydratačné mlieko SPF30 - hydratačné mlieko SPF30 s veľmi vysokou UVA/UVB slnečnou ochranou pre citlivú pokožku. Veľmi odolné voči vode a potu.Bez parfumácie. Nezanecháva biele stopy.
- VICHY Capital soleil hydratačné ochranné mlieko SPF30 - Ochrana proti slnečnému žiareniu UVA aj UVB vhodná na citlivú detskú pleť. Obsahuje vitamín E - antioxidant pôsobiaci proti voľným radikálom.
- AVENE Slnečná Reflexia SPF 50+ pre citlivú pleť - zaisťuje veľmi vysokú ochranu pred slnečným žiarením. Je vhodná pre citlivú pleť, najmä pre kožu precitlivenú na slnečné žiarenie, svetlú kožu, kožu, ktorá sa na slnku vždy spáli a ktorá je vystavená intenzívnemu slnečnému žiareniu (hory, tropické oblasti).
- BIODERMA Photoderm MAX Aquafluid SPF50+ prirodzený odtieň - solárna ochrana pre intolerantnú pleť, pleť svetlú s pehami a pleť vystavenú intenzívnemu slneniu (hory, trópy). Zmatňujúci suchý krém je hypoalergénny, nekomedogénny a fotostabilný.
- DAYLONG Sport SPF50+ 50 ml - extra ľahký hydrogél-krém vhodný pre všetky športové aktivity s extrémnou odolnosťou voči vode a potu.
- EUCERIN Sun photoaging control CC krém SPF50+ - zaisťuje tiež biologickú ochranu buniek.
- LA ROCHE-POSAY Anthelios hydratačné mlieko SPF30 - hydratačné mlieko SPF30 s veľmi vysokou UVA/UVB slnečnou ochranou pre citlivú pokožku. Veľmi odolné voči vode a potu. Bez parfumácie. Nezanecháva biele stopy.
- LA ROCHE-POSAY Anthelios shaka spray SPF50+ - zabezpečuje veľmi vysokú ochranu odolnú voči vode, potu a piesku. Solárna intolerancia. Veľmi vysoká, širokospektrálna a fotostabilná ochrana pred UVA/UVB žiarením.
- NUXE SUN 50 - bunková ochrana pre zachovanie mladej a pružnej pleti pomáha predchádzať pigmentovým škvrnám, hydratuje a chráni pokožku.
Ako používať prípravky na ochranu pred slnečným žiarením
Ak plánujete dlhší pobyt na slnku (návšteva dovolenky, prípadne silné leto), začať užívať výživové doplnky je najvhodnejšie pár týždňov pred pobytom na slnku. Čo sa týka opaľovacích krémov, mliek či sprejov - ich nanesenie by malo byť zhruba 20 minút predtým, ako sa vystavíte slnečnému žiareniu. V 2-hodinových intervaloch nanášame opätovne na telo tieto ochranné prípravky. Ak ste sa napríklad kúpali (aj v prípade vode-odolného produktu), tak po príchode z vody opätovne naneste krém na telo, pretože po zásahu voda s telom môže dôjsť až k zníženiu ochranného účinku až o 50 %.
Ak máte odložené prípravky z minulej sezóny, ktoré už boli otvorené, je vhodnejšie ich už nepoužívať. Skontrolujte si prosím dátum exspirácie, alebo údaj, o možnej dobe používania po otvorení produktu. Aj po pobyte na slnku venujte dostatočnú pozornosť svojej pokožke - a dodajte jej potrebnú starostlivosť vhodnými upokojujúcimi a hydratačnými prípravkami po opaľovaní. Ak prišlo k spáleniu pokožky je potrebné, v nasledujúcich dňoch sa vyhnúť pobytu na slnku aspoň do tej doby, než sa spálená pokožka zregeneruje.
Pred opaľovaním
Pokožka by sa mala pripraviť na "šok", ktorý ju čaká v podobe slnečných lúčov. Ak sa celý rok vyhýbate slniečku a v lete prídete napríklad na dovolenku mimo pásmo v ktorom žijete - nečakajte, že sa vám pokožka poďakuje. Skúste ju predtým dostatočne zásobovať napríklad beta-karoténom.
Ochrana zvnútra: Beta-karotén. Ako účinkuje?
- Pripravuje pokožku na škodlivé slnečné lúče.
- Dokáže znížiť negatívne účinky UVB žiarenia.
- Odďaľuje starnutie pokožky.
- Prispieva k rýchlejšiemu a krajšiemu opáleniu, ktoré dlhšie vydrží.
- Znižuje citlivosť na slnečné lúče (pri včasnom užívaní).
- Pokožka má zdravší vzhľad.
- Zvyšuje účinok opaľovacieho prostriedku.
- Dokonca znižuje riziko srdcových problémov, rakoviny, očných ochorení, Alzheimerovej choroby, alebo poškodenia kože.
Dosť populárny oranžový pigment, vďaka ktorému je niektoré ovocie a zelenina sfarbená na oranžovo sa nazýva betakarotén. Nájdete ho v mrkve, tekvici, slivkách, višňách, mangu, marhuli, paprike, melóne, paradajke, jahodách, ananáse, sladkých zemiakoch, pápáji, špenáte, brokolici, kele, vajciach či v pomarančoch. Doslova všade!
Betakarotén je ďalej látka karotenoid, ktorý je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti. Časť beta-karoténu sa v tele premení na vitamín A, ktorý je dôležitý pre rast, obnovu tkanív a dobrý zrak, a ďalšia - neprevedená časť - na antioxidant. Vitamín A slúži ako antioxidant - látka, ktorá pomáha chrániť bunky pred oxidačným poškodením a pôsobí aj ako vnútorná ochrana pred účinkami slnečného žiarenia.
Kde všade Betakarotén pomáha?
Betakarotén obsahujú aj niektoré kozmetické produkty na pleť (ako napríklad rôzne odličovacie prostiedky, hydratačné krémy, opaľovacie prípravky, prípravky do kúpeľa, krémy určené na zrelú pleť a podobne).
Načo si dávať pozor pri užívaní Beta-karoténu?
- Výživový doplnok Beta-karotén vám nezaručí že sa 100%-ne nespálite na slnku.
- Ak ste "tuhý" fajčiar, radšej získavajte beta-karotén z vyššie uvedenej zeleniny a ovocia.
- Nadbytok vitamínu A je toxický - preto pozor na odporúčanú dennú dávku.
- Ak konzumujte beta-karotén spolu s alkoholom, je vysoké riziko vzniku pečeňových problémov.
Po opaľovaní
S opaľovaním súvisí aj vysušovanie kože a strata vody v pokožke. Hydratácia pokožky po vysušení slnkom je viac než potrebná. Aby pokožka získala naspäť svoju pružnosť a hydratáciu, musíme jej ju dodať - či už priamo vnútornou výživou z kuchyne, alebo povrchovou pomocou kozmetických hydratačných prípravkov.
Po opaľovaní je naša pokožka často citlivejšia a mierne podráždená, preto ocení každé "schladenie", upokojenie a hydratáciu. Túto reparačnú starostlivosť si doprajte prostredníctvom aloe vera, vitamínu E, dexpanthenolu a glycerínu, D-Panthenolu, dexpantenolu, či fotolyázi – aktívneho enzýmu zo siníc obsiahnutých v kozmetických prípravkoch po opaľovaní.
Krémy a mlieka po opaľovaní
- A-DERMA Reparačné mlieko po opaľovaní - dodá vašej pokožke stratenú hydratáciu, vyživuje a regeneruje.
- AVENE Reparačná starostlivosť po opaľovaní pre citlivú pleť - reparačná starostlivosť je vhodná pre citlivú pleť slnkom podráždenú kožu. Upokojuje, hydratuje a pomáha predĺžiť opálenie.
- BIODERMA Photoderm after sun - intenzívne obnovuje hydratáciu pokožky a predlžuje jej opálený vzhľad.
- DAYLONG After sun repair - obsahuje aktívny enzým na opravu DNA – endonukleázu. Prispieva k rýchlej regenerácii kože po pobyte na slnku.
- OMEGA Panthenol 9% rakytník - určené k eliminovaniu začervenaniu a zníženie telesnej teploty pokožky vystavenej slnku. Ošetruje, regeneruje a hydratuje pokožku.
- Panthenol HA telové mlieko 7% - telové mlieko s obsahom panthenolu a kyseliny hyalurónovej na úľavu a upokojenie pokožky po opaľovaní, kúpaní, alebo mrazu.
- SWISS Panthenol premium 10% telové mlieko - regeneruje a vyživuje suchú a podráždenú pokožku po opaľovaní, pobytu v soláriu alebo v chlórovanej vode.
Sprej po opaľovaní
- BIODERMA PHOTODERM SOS AFTER SUN - intenzívny upokojujúci a chladivý sprej na citlivú pokožku podráždenú UV žiarením.
- MedicProgress PANTHENOL SPREJ 10 % - podpora hojenia kože a slizničných lézií.
- PANTHENOL spray - dermatologická emulzia bola špeciálne vyvinutá na upokojenie slnkom podráždenej kože.
- SWISS Panthenol PREMIUM spray - regeneruje a vyživuje slnkom podráždenú pokožku.
Gél po opaľovaní
- Eucerin SUN ALLERGY PROTECT - ochranný krémový gél na opaľovanie proti alergii na slnko.
- LADIVAL AKUT apres emulzia - dermatologická emulzia bola špeciálne vyvinutá na upokojenie slnkom podráždenej kože.
- SWISS Panthenol PREMIUM gél - chladí, regeneruje a aktívne hydratuje podráždenú pokožku po opaľovaní.
Pena po opaľovaní
- GENERICA PANTHENOL PENA - upokojuje, chladí a regeneruje pokožku nadmerne ožiarenú slnkom alebo inak podráždenú.
- PANTHENOL 9% ALOE VERA - ošetruje, regeneruje hydratuje suchú pokožku vystavenú slnku.
- SWISS Panthenol PREMIUM 10% pena - pena s obsahom účinných látok D-panthenolu 10 %, aloe vera a vitamínov A, D, E, F.
Ak nechcete svoju pokožku vystavovať slnečným lúčom, ale zároveň chcete, aby mala krásny hnedkastý odtieň - vyskúšajte samoopaľovaciu kozmetiku pre jemné, prirodzené, súmerné a rýchle opálenie kedykoľvek počas roka.
Deti a slnečná ochrana
V prvých rokoch života je detská koža veľmi tenká, jemná a ešte nezrelá. Deti pri vývojovom raste sú citlivejšie na nástrahy okolitého prostredia ako dospelý jedinec. Existuje aj veľa detskej a slnečnej kozmetiky, vyvinutej práve pre potreby detskej pokožky.
U kojencov a malých detí pokožka nestíha tvoriť také množstvo pigmentu melanínu, ktoré by zodpovedalo dostatočnej detskej ochrane pred UV žiarením. Ešte nie je ani schopná sama napravovať poškodenia z UV žiarenia. Preto platí pre bábätká absolútny zákaz slnečného žiarenia.
Podľa American Academy of Dermatology vzniká až 80 % všetkých následkov zo slnečného žiarenia pred 18. rokom života. Práve opakované spálenia kože v detskom veku sú najvážnejšími spúšťačmi rakoviny kože v neskoršom veku.
Základné zásady slnečnej ochrany u detí:
- Deti do 3 rokov by sa nemali vôbec vystaviť účinkom slnečného žiarenia.
- Tak ako u dospelých, tak aj u detí platí potreba aplikovať dostatočné množstvo detského výrobku s vhodným ochranným UV faktorom a aplikáciu výrobku niekoľkokrát denne opakovať.
- Vyhnúť sa slnečným lúčom v čase medzi 11. a 15. hodinou - najlepšie nebrať dieťa na priame slnko, alebo aspoň s ním ostať v tieni.
- Chrániť dieťa vhodným odevom a prikrývkou hlavy.
Slnečná ochrana pre detí:
- BIODERMA PHOTODERM KID SPF50+ - mlieko na opaľovanie, sprej alebo opaľovacia pena pre detskú pokožku.
- Daylong kids SPF 50 - lipozomálne lócio s vysokým ochranným faktorom a fotostabilnými UV filtrami, ktoré zabezpečujú vysokoúčinnú UVA a UVB ochranu. Vhodné zvlášť pre deti s kožou citlivou na slnečné žiarenie.
- Eucerin SUN SENSITIVE PROTECT SPF 30 detské mlieko - neobsahuje chemické filtre, jej základom sú mikropigmenty.
- LADIVAL Children SPF 20 - SPF 50 - neobsahuje emulgátory PEG, parfum, umelé farbivá alebo konzervačné látky, vodeodolný.
- LA ROCHE-POSAY Anthelios shaka sprej SPF50+ pre deti - patentovaný filtračný systém Mexoplex® v kombinácii s termálnou vodou La Roche-Posay.
Slnečná alergia
Máte slnečnú alergiu? Ako vzniká?
Je možné, že ak sa vám po slnení na tele objavia červené miesta alebo svrbiace vyrážky, môže ísť vo veľkej miere práve o alergiu na slnko. Užívanie niektorých liekov, antibiotík, či liekov na vysoký tlak môže vyvolať tento druh alergie. Dochádza k prudkému rozvoju spektra nových liekov, z ktorých niektoré majú ako typický vedľajší účinok zvýšenú citlivosť kože voči slnečnému žiareniu. Nesmie sa zabúdať tiež na rôzne podporné prípravky a doplnky stravy, ktorých sa užíva stále viac. Aj rôzne látky, ktoré sa aplikujú navonok na kožu a sú parfumované - ako napr. maste, mydlá, určité pleťové krémy, laky, tužidlá sú tiež príčinou. Ďalej sú to niektoré chemické látky ako je napríklad decht alebo rôzne rastlinné výťažky z citrusov, zeleru či napríklad boľševník. Z vyvolávajúcich príčin nemožno vylúčiť ani úzky a častý kontakt s domácimi zvieratami a mnoho iných faktorov vonkajšieho prostredia.
V každom prípade existuje i rad slnečných alergií, u ktorých hrá rolu iba UV žiarenie a ním vyvolané voľné radikály.
Ako sa chrániť?
Prakticky nemožným riešením by bolo obmedzenie pobytu na slnku. To však najmä v lete nie je úplne jednoduché - preto špeciálnu ochranu prinášajú rôzne ochranné krémové gély - napríklad od značky Eucerin- EUCERIN Sun allergy. Ich klinicky overené zloženie so silným antioxidačným komplexom neutralizuje voľné radikály, ktoré sú spúšťačmi slnečných alergií. Vysoko účinné UV filtre navyše zaručujú kvalitnú ochranu pred UVA i UVB lúčmi, a chránia tak pokožku nielen pred spálením, ale i chronickým poškodením. Prípravky dostanete vo variantoch SPF 25 a SPF 50.
Fotodermatóza (slnko nepriateľom) je naozaj nepríjemná a preto je vždy nevyhnutné všetky možné vyvolávajúce príčiny starostlivo vylúčiť.
Tento článok vznikol v spolupráci s BENU dermoporadkyňou.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace otázky z poradne
-
18. 05. 2021
Ktorý minerálny opaľovaci krém/sprej je vhodný pre deti?
Dobrý deň.
Chcela by som sa poradiť, aký krém alebo sprej na minerálnej báze odporúčate deťom? syn má 1,5 roka a mal atopický ekzem.
Dakujem -
25. 05. 2021
Aká je vhodná ochrana pred slnkom pre 9 mesačné dieťa?
Dobry deň, je tento sprej: LA ROCHE-POSAY Anthelios shaka sprej SPF50+ pre deti 200 ml, vhodný aj pre 9 mesačne dieťa? Ďakujem.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Aj keď Váš synček má už rok a pol, ale vzhľadom na to, že má predispozíciu k ekzemu, odporúčam Vám skôr používať minerálne opaľovacie prípravky -
s minerálnymi filtrami, kt. neprenikajú do pokožky. Odporúčam Vám Fluide Mineral SPF50+ 40 ml od Avene, LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS SPF 50+ Sun Intolerance 50ml.
Spoločnosť Weleda pre tých najmenších pripravila vhodné opaľovacie prípravky : WELEDA SUN Detský krém na opaľovanie SPF 50 1x50 ml alebo WELEDA SUN Detské mlieko na opaľovanie SPF 30 1x150 ml. Obsahuje len minerálne UV filtre bez nanočastíc., sú neparfumované, vhodné aj na citlivú pokožku bábätiek. Bohužiaĺ ešte nie sú naskladnené u nášho dodávateľa.
Pri pobyte na slnku s najmenšími sa musia dodržiavať všeobecné pravidlá : Na slnku nezostávajte príliš dlho, aj keď používate opaľovací prípravok. .Žiadne dobrovoľné vystavovanie sa slnku, predovšetkým medzi 11 h a 16 h. Dojčatá a malé deti nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu. Musia sa vždy chrániť oblečením napríklad tričko s dlhým rukávom, najlepšie tmavej farby, klobúk, okuliare. Každé 2 hodiny treba deti natierať opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom SPF 50+ alebo opaľovacím krémom špeciálne určeným pre deti. Opaľovací krém treba natierať po každom kúpaní, utretí do uteráka alebo hre v piesku atď. Často im treba dávať piť vodu, aby nedošlo k dehydratácii.
Viac o zdravom opaľovaní svojich tratolestí sa dočítate v článku AKO NA ZDRAVÉ OPAĽOVANIE U DETÍ A BÁBÄTIEK.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77