Slnko a pokožka: Viete ako sa na 100% chrániť?

SLNKO A POKOŽKA: VIETE AKO SA NA 100% CHRÁNIŤ?

 • Články o zdraví

 

Koža a UV žiarenie 

 

Žiarenie od slnka vyvoláva v koži nespočetné množstvo užitočných a zároveň aj škodlivých biologických efektov. Každý jedinec reaguje na UV žiarenie inak - a to aj v závislosti od množstva energie, ktoré koža absorbuje zo slnka. Priaznivé reakcie ako syntéza vitamínu D sú opakom nežiaducich slnečných reakcií akými sú spáleniny (erytém) kože. Na tvorbu vitamínu D v koži (dôležitého pre výstavbu kostí) stačí denne len 15 minútový pobyt na slnku. Pozor aj na znamienka!

Čo je to vlastne slnečné žiarenie? Slnečné žiarenie je elektromagnetické žiarenie (s vlnovými dĺžkami v rozsahu 280 nm - 3000 nm). Zahrňuje malý podiel ultrafialového žiarenia (280 nm - 380 nm), ktoré je pre ľudské oko neviditeľné a predstavuje asi 2 %  solárneho spektra. Viditeľné svetlo (s vlnovými dĺžkami 380 nm - 780 nm) predstavuje cca 49 % spektra. Ďalší zvyšok tvorí infračervené žiarenie, ktoré má vlnové dĺžky od 780 nm - 3 000 nm.

 

Pozitívne účinky UV žiarenia

 • Podporuje imunitný systém,
 • Prináša vitamín D do kože a do tela,
 • Pociťujeme vďaka žiareniu pocit šťastia a zdravia,
 • Aktuálny priaznivý vplyv na akné, psoriázu a ekzémy.

Negatívne účinky UV žiarenia

Slnečné žiarenie často spôsobuje veľa zdravotných problémov. Nezdravé vystavenie sa slnku môže viesť k negatívnym účinkom, ako je napr.:

 • Vytváranie kožných nádorov,
 • Oslabenie imunitného systému a vznik tzv. imunotolerancie a imunosupresie (organizmus slabo reaguje na podnety k tvorbe protilátok),
 • Starnutie pokožky (neelastická a nepružná koža),
 • Naštrbenie mikrocirkulácie v koži (rozširovanie ciev, strata ich funkčnosti, alebo strácanie pružnosti cievnych stien)
 • Vznik kožnej alergickej reakcie (tzv. fotoalergie),
 • Vznik zrakových problémov (ako napr. zápal očnej rohovky, spojiviek, šedý zákal).

 

Viete aký ste fototyp?

 

Podľa toho, ako reagujú ľudia na toto UV žiarenie, rozlišujeme viacero fototypov: 

Fototyp I - odporúčaná denná dávka slnka je 5-10 minút

Ľudia s najsenzitývnejšou a zraniteľnou pokožkou majú bledú pleť, často sú pehaví. Sú to typy so svetlými očami a hrdzavými až ryšavými vlasmi. Podľa štatitík sú týchto ľudí v populácii asi 2%.

Do hneda sa nikdy neopália, a ak sú dlhšie na slnku, ich pokožka sa nanajvýš spáli. Najrizikovejšie oblasti sú uši, nos, oblasť dekoltu a očné viečka. Je viac ako nutné, aby tieto typy používali ochranný faktor 50+, a je jedno či to bude gél, mlieko alebo krém určený na ochranu proti slnku, dôležité je, aby bol každý prípravok špeciálne vyvinutý na citlivú pokožku.

Fototyp II - odporúčaná denná dávka slnka je 10-20 minút

Ešte stále je to typ precitlivelý na slnko, ktorý sa musí mať pred slnkom na pozore. Takisto sa neopáli do hneda, pokožka sa pri nadmernom vystavovaní slnku stáva červenou. Do fototypu číslo II spadá 12% obyvateľstva. Charakterizuje ho svetlá pleť, ktorá môže byť posiata pehami, ale nemusí,  farba vlasov týchto ľudí býva blond až svetlohnedá, hnedá, farba očí je modrá, šedomodrá, zelená. Fototypu číslo II by mal v našich podmienkach postačovať ochranný faktor 20- 25, ak sa vyberiete k moru - lepší bude faktor 30 až 40.

Fototyp III - odporúčaná denná dávka slnka je 20-30 minút

Najpočetnejšie zastúpený fototyp v populácii má práve číslo III a tvorí až 78 %. Jedná sa o normálnu pleť, ktorá sa opáli do hneda a málokedy sčervenie. Pehy na takejto pokožke nenájdete, oči sú hnedé alebo šedé a vlasy takisto tmavo hnedé. Spálenie sa vyskytuje naozaj zriedka a ak tak ide len o ľahký stupeň. Ochranný faktor 10 až 15 bude v našom podnebnom pásme stačiť, pri mori zvoľte faktor 20.

Fototyp IV - odporúčaná denná dávka slnka je 45 minút

8% populácie môže byť takmer úplne pokojných. Ich pokožka sa prakticky nespáli, a to ani v prípade, žeby nepoužili ochranný faktor. Slnko napriek tomu netreba podceňovať a v našich podmienkach odporúčame faktor 5 a pri mori 15-20. Ľudia s fototypom číslo IV majú tmavo hnedú až olivovú pokožku, ktorá sa dobre a rýchlo opáli. Nemajú žiadne pehy a oči aj vlasy majú tmavo hnedé.

 

Kozmetické prípravky na ochranu pred slnečným žiarením

 

Bolo dokázané, že používanie ochranných prípravkov zohráva dôležitý význam v prevencii vzniku nádorov (predpokladá sa, že 60 – 90 % nových melanómov vzniká v dôsledku zvýšeného vystavenia sa slnečnému žiareniu). Aktuálne nájdete nespočetné množstvo kozmetických produktov, ktoré vás ochránia pred žiarením, avšak pri ich výbere buďte ostražití a vyberajte si ich podľa viacerých kritérií.

Výška ochranného faktoru solárneho produktu závisí nielen od:

 • vášho fototypu, ale aj od
 • predpokladaného času, ktorý strávite na slnku
 • od vášho veku
 • predpokladanej intenzity slnečného žiarenia
 • miesta, kde sa budete opaľovať
 • ale aj od faktu, či idete na slnko po prvýkrát v sezóne, alebo už ste sa predtým vystavili slnečným lúčom.

 

Na tvár a menšie časti pokožky používajte špeciálne slnečné krémy, na celé telo je vhodnejšie použiť opaľovacie mlieka, spreje alebo oleje. Ak máte mastnejšiu pleť a trápi vás časté akné - špeciálnu pozornosť venujte nemastným mliekam, ktoré neupchávajú póry, pretože práve tie sú pre vás najideálnejšie. Pozor na časti tela, ktoré sú najviac citlivé na slnko: dekolt, tvár, chrbtová časť rúk a členkov. 

 

Aký by mal byť optimálny slnečný ochranný produkt?

 

Nedajte sa zlákať produktami, ktoré majú "100%-né účinky ochrany proti slnečnému žiareniu", pretože takto účinný prípravok bohužiaľ neexistuje. Všetky prípravky je potrebné aplikovať na telo alebo na tvár opakovane, nie len 1x denne. Ochranné prípravky sú tvorené kombináciou 2 - 3 účinných zložiek a tie delíme na chemické filtre, organické nerozpustné pigmenty a minerálne filtre; zatiaľ čo pri chemických filtroch vzniká napríklad riziko alergickej reakcie a fotonestability. Naopak minerálne filtre, ako napr. oxid titaničitý či zinočnatý, sú netoxické k organizmu, fotostabilné a termostabilné a tým vhodné aj pre citlivú či detskú pokožku.

 

Poradíme vám však ako si vybrať správny solárny produkt - teda taký, ktoré má všetky potrebné náležitosti:

 • poskytuje ochranu pred UVB a UVA žiarením (tzv. široko-spektrálna ochrana)
 • je nielen vodeodolný, ale aj
 • fotostabilný (odolný voči svetlu) 
 • termostabilný (odolný voči teplu)
 • nie je toxický voči štruktúram kože
 • nesie so sebou len veľmi nízke riziko vzniku alergickej reakcie
 • rozhodne má uvedený potrebný stupeň ochrany SPF 
 • z estetického hľadiska je potrebné, aby nezanechával biely film po aplikácii na kožu.

Čo je to SPF a akú výšku UVA ochrany potrebujete?

Každý obal opaľovacie kozmetického produktu, musí deklarovať ochranu pred slnečným žiarením.

Skratka SPF (Sun Protection Factor) znamená doslova v preklade ochranný slnečný faktor. Tento faktor ukazuje aká je schopnosť opaľovacieho prípravku chrániť nás pred slnečným žiarením. UVA ochrana znázorňuje dispozíciu opaľovacieho prípravku zastaviť do určitej miery ultrafialové žiarenie typu A.

Prečo potrebujeme poznať výšku UVA ochrany? UVA žiarenie je zodpovedné za významnú časť následkov pobytu na slnku z dlhodobého hľadiska (viď. vyššie v článku). Dobrý vonkajší fotoprotektor musí mať vysoký SPF faktor a vysokú UVA ochranu (tá by mala byť minimálne v hodnote 1/3 SPF faktora).

 • SPF 10 = slabá ochrana pred UV žiarením 
 • SPF 15 = slabšia ochrana pred UV žiarením 
 • SPF 20 = stredná ochrana pred UV žiarením 
 • SPF 25 = stredná ochrana pred UV žiarením 
 • SPF 30 = vysoká ochrana pred UV žiarením 
 • SPF 50+ = veľmi vysoká ochrana pred UV žiarením 

 

Prevažná väčšina ľudí berie do úvahy hlavne výšku ochranného faktoru, kritérií je však viac

UV faktor je látka, ktorá blokuje, odráža alebo pohlcuje UV žiarenie. Tým bráni tomu, aby lúče dopadali priamo na kožu a poškodzovali ju. Keďže existujú 2 druhy nebezpečného žiarenia - UVA a UVB, sú na trhu aj 2 ochranné UV faktory - jeden na UVA a jeden na  UVB žiarenie. Kvalitné opaľovacie krémy by mali obsahovať oba typy.

Na obale nájdete iba číslo výšky ochranného faktora proti UVB žiareniu, UVA nájdete v zložení?

Číslo na obale hovorí o výške ochranného faktora proti UVB žiareniu, ktoré sa v minulosti považovalo za škodlivejšie. Takéto označenie produktu je bežné a celosvetovo zaužívané. UVA faktor nájdete v zložení a odporúčame vám dôkladne si preštudovať obsahové látky daného produktu. Aby bol krém naozaj účinný je nutné, aby obsahoval UVA aj UVB filter.

Čo je horšie UVA alebo UVB?

Kedysi mali odborníci zato, že jednoznačným rizikom je UVB žiarenie. Krémy, ktoré boli vyvinuté ako jedny z prvých obsahovali iba blokátor UVB žiarenia. Dnes už vieme, že si medzi žiareniami nevyberieme a pokožku poškodzujú obidva typy. Ich pôsobenie na pokožku je predsa len trochu iné, UVB žiarenie spôsobuje spálenie pokožky ako ho poznáme a UVA má na svedomí neskoršie starnutie pleti. UVA aj UVB žiarenie môže spôsobiť rakovinu kože.

 

SPF 10 a SPF 15

= slabá ochrana pred UV žiarením 

NUXE SUN Bronzujúci olej na telo a tvár 
Daylong regular SPF 15 Slnečná ochrana pre fototyp 3 až 4, extrémne odolné voči vode, poteniu a slanej morskej vode
LADIVAL Allerg 15LF spray Účinná ochrana pred spálením kože, slnkom vyvolaným poškodením kože a predčasným starnutím kože
ESTHEDERM OIL moderate sun Suchý opaľovací olej s podporou opálenia*** na normálnu až vysokú slnečnú intenzitu (Slovensko a Európa)
BIODERMA PHOTODERM BRONZ SPF15 Stredná ochrana určená na pokožku celého tela, jemne parfémovaná

 

SPF 20 a SPF 25

= stredná ochrana pred UV žiarením 

LADIVAL Transparent Spray 20LF Počas slnenia, prechádzky alebo športovania vašu kožu chránia vysoko účinné UV filtre a vitamíny C a E
Avene Sprej SPF 20 Sprej na opaľovanie. Stredná ochrana pre citlivú kožu. Veľmi široká ochrana proti UVB-UVA žiareniu
NUXE SUN Mlieko v spreji so strednou ochranou SPF20 Anti-aging ochrana kožných buniek a nádherné opálenie
Eucerin SUN ALLERGY PROTECT SPF 25 Ochranný krémový gél na opaľovanie proti alergii na slnko 
Daylong Ultra SPF 25 Obsahuje široko-spektrálne UVA a UVB filtre, bráni prieniku ultrafialového žiarenia A a B

 

SPF 30  a SPF 50+

 = vysoká a veľmi vysoká ochrana pred UV žiarením 

BIODERMA SPF 30 Vodeodolný, fotostabilný, nekomedogénny, hypoalergénny
Daylong SPF 30 Založený na systéme mikropigmentov, obsahuje výlučne fyzikálne UV filtre, bez chemických filtrov
LA ROCHE-POSAY SPF 30 Veľmi vysoká, širokospektrálna a fotostabilná ochrana pred UVA/UVB žiarením
NUXE SUN SPF 30 Anti-aging ochrana kožných buniek a nádherné opálenie
Avene SPF 30 Slnečná ochrana pre citlivú kožu. Veľmi široká ochrana proti UVB-UVA žiareniu
Eucerin SPF 30 Vysoko účinný, fotostabilný systém filtrov UVA/UVB
Ladival SPF 30 Neobsahuje tuky, ani farbivá, emulgátory, parfumy alebo konzervačné látky
Vichy SPF 30 Ochranná starostlivosť na tvár SPF30, s vysokým faktorom ochrany proti UVB + UVA lúčom
Bioderma SPF 50 Veľmi vysoká ochrana, hydratuje a predchádza starnutiu pleti
Daylong SPF 50 Vysoký faktor ochrany, vhodné aj pre fototyp I a II
LA ROCHE-POSAY SPF 50  Veľmi vysoká, širokospektrálna a fotostabilná ochrana pred UVA/UVB žiarením.
Avene SPF 50 Veľmi široké spektrum UV ochrany vďaka exkluzívnemu spojeniu aktívnych látok Sunsitive® protection.
Eucerin SPF 50 Veľmi ľahká konzistencia produktov, bunková ochrana s licochalconom A
Vichy SPF 50 Vysoká slnečná ochrana produktov

 

 

 • nechoďte na slnko medzi 10:00 - 16:00 hodinou
 • krém na opaľovanie by ste mali používať každé 2 hodiny a po každom kúpaní - nestačí natrieť sa ráno pred odchodom von
 • ak idete ku jazeru, alebo na pláž aj v rizikový čas, noste tričko, pokrývku hlavy, okuliare a samozrejme sa nakrémujte
 • väčšie materské znamienko môžete prelepiť leukoplastom, znamienka v kombinácii so slnkom reagujú veľmi zle a môže sa z nich vyvinúť karcinóm (nádorové ochorenie)
 • znamienka natierajte hrubšou vrstvou krému s vyšším ochranným faktorom ako zvyšok pokožky
 • ak viete, že pôjdete na intenzívnejšie slnko nepoužívajte deodorant, môže podráždiť pokožku
 • skontrolujte si nakoľko je krém proti slnku vodeodolný
 • pred tým než pôjdete do vody počkajte po natretí pol hodinu, aby sa krém vstrebal
 • dbajte na správny výber prípravku podľa vášho fototypu.

 

Ako používať prípravky na ochranu pred slnečným žiarením?

Ak plánujete dlhší pobyt na slnku (návšteva dovolenky, prípadne silné leto), začať užívať výživové doplnky je najvhodnejšie pár týždňov pred pobytom na slnku. Čo sa týka opaľovacích krémov, mliek či sprejov - ich nanesenie by malo byť zhruba 20 minút predtým, ako sa vystavíte slnečnému žiareniu. V 2-hodinových intervaloch nanášame opätovne na telo tieto ochranné prípravky. Ak ste sa napríklad kúpali (aj v prípade vode-odolného produktu), tak po príchode z vody opätovne naneste krém na telo, pretože po zásahu voda s telom môže dôjsť až k zníženiu ochranného účinku až o 50 %.

Ak máte odložené prípravky z minulej sezóny, ktoré už boli otvorené, je vhodnejšie ich už nepoužívať. Skontrolujte si prosím dátum exspirácie, alebo údaj, o možnej dobe používania po otvorení produktu. Aj po pobyte na slnku venujte dostatočnú pozornosť svojej pokožke - a dodajte jej potrebnú starostlivosť vhodnými po-opaľovacími, upokojujúcimi a hydratačnými prípravkami. Ak prišlo k spáleniu pokožky je potrebné, v nasledujúcich dňoch sa vyhnúť pobytu na slnku aspoň do tej doby, než sa spálená pokožka zregeneruje. 

 

Pred opaľovaním

 

Pokožka by sa mala pripraviť na "šok", ktorý ju čaká v podobe slnečných lúčov. Ak sa celý rok vyhýbate slniečku a v lete prídete napríklad na dovolenku mimo pásmo v ktorom žijete - nečakajte, že sa vám pokožka poďakuje. Skúste ju predtým dostatočne zásobovať napríklad beta-karoténom.

Ochrana zvnútra: Beta-karotén. Ako účinkuje?

Dosť populárny oranžový pigment, vďaka ktorému je niektoré ovocie a zelenina sfarbená na oranžovo sa nazýva beta-karotén. Nájdete ho v mrkve, tekvici, slivkách, višňách, mangu, marhuli, paprike, melóne, paradajke, jahodách, ananáse, sladkých zemiakoch, pápáji, špenáte, brokolici, kele, vajciach či v pomarančoch. Doslova všade! 

Beta-karotén je ďalej látka karotenoid, ktorý je známy pre svoje antioxidačné vlastnosti. Časť beta-karoténu sa v tele premení na vitamín A, ktorý je dôležitý pre rast, obnovu tkanív a dobrý zrak, a ďalšia - neprevedená časť - na antioxidant. Vitamín A slúži ako antioxidant - látka, ktorá pomáha chrániť bunky pred oxidačným poškodením a pôsobí aj ako vnútorná ochrana pred účinkami slnečného žiarenia. 

Kde všade Beta-karotén pomáha?

 • Pripravuje pokožku na škodlivé slnečné lúče
 • Dokáže znížiť negatívne účinky UVB žiarenia
 • Odďaľuje starnutie pokožky
 • Prispieva k rýchlejšiemu a krajšiemu opáleniu, ktoré dlhšie vydrží
 • Znižuje citlivosť na slnečné lúče (pri včasnom užívaní)
 • Pokožka má zdravší vzhľad
 • Zvyšuje účinok opaľovacieho prostriedku
 • Dokonca znižuje riziko srdcových problémov, rakoviny, očných ochorení, Alzheimerovej choroby, alebo poškodenia kože

Beta-karotén obsahujú aj niektoré kozmetické produkty na pleť (ako napríklad rôzne odličovacie prostriedkyhydratačné krémyopaľovacie prípravkyprípravky do kúpeľakrémy určené na zrelú pleť a podobne).

Načo si dávať pozor pri užívaní Beta-karoténu?

 • Výživový doplnok Beta-karotén vám nezaručí že sa 100%-ne nespálite na slnku
 • Ak ste "tuhý" fajčiar, radšej získavajte beta-karotén z vyššie uvedenej zeleniny a ovocia
 • Nadbytok vitamínu A je toxický - preto pozor na odporúčanú dennú dávku  
 • Ak konzumujte beta-karotén spolu s alkoholom, je vysoké riziko vzniku pečeňových problémov

 

Po opaľovaní

 

S opaľovaním súvisí aj vysušovanie kože a strata vody v pokožke. Hydratácia pokožky po vysušení slnkom je viac než potrebná. Aby pokožka získala naspäť svoju pružnosť a hydratáciu, musíme jej ju dodať - či už priamo vnútornou výživou z kuchyne (prečítajte si po kliknutí tu), alebo povrchovou pomocou kozmetických hydratačných prípravkov.

Po opaľovaní je naša pokožka často citlivejšia a mierne podráždená, preto ocení každé "schladenie", upokojenie a hydratáciu. Túto reparačnú starostlivosť si doprajte prostredníctvom aloe veravitamínu E, dexpanthenolu a glycerinu, D-Panthenolu, dexpantenol, či fotolyázi – aktívneho enzýmu zo siníc obsiahnutých v kozmetických po-opaľovacích produktoch.

Dokonca aj vaše vlasy potrebujú po-opaľovaní špeciálnu starostlivosť - napríklad NUXE SUN Sprchový šampón jemne čistí pokožku aj vlasy a odstraňuje všetky zbytky: UV filtry, soľ, chlór a piesok. Na vlasy a telo, ideálne používať pri mori, alebo pri bazéne. Bez mydla a sulfátov, obsahuje 92,3% prírodných zložiek a je ekologicky šetrné. Čo sa týka sprchovacích gélov - je tu špeciálny gél od Institu Esthederm Micelárny sprchový gél na tvár a telo po-opaľovaní. Svoju slnkom pobozkanú pleť môžete v lete rozmaznávať týmto ultra jemným sprchovým gélom, ktorý pokožku zanechá dokonale hodvábnu. Neobsahuje mydlo, PEG, sulfáty ani silikóny. Dokonca už aj krémy na tvár proti vráskam sa špeciálne vytvárajú po-opaľovaní na predĺženie opálenia a ktoré pleť hydratujú a upokojujú zároveň - napríklad ESTHEDERM AFTER SUN REPAIR.

Krémy a mlieka po opaľovaní

NUXE SUN  Svieže mlieko po opaľovaní na tvár a telo 
Avene  Reparačná starostlivosť po opaľovaní 
Daylong After sun Repair
A-Derma Reparačné mlieko po opaľovaní 
Dr. Müller Panthenol HA telové mlieko 7%
GENERICA PANTHENOL  telové mlieko fresh effect
BIODERMA  PHOTODERM AFTER SUN INOV.
SWISS  Panthenol PREMIUM 10% telové mlieko
ESTHEDERM telové mlieko po opaľovaní a na predĺženie opálenia
Omega omega PANTHENOL 9% RAKYTNÍK

Sprej po opaľovaní

BIODERMA PHOTODERM SOS AFTER SUN Intenzívny upokojujúci a chladivý sprej na citlivú pokožku podráždenú UV žiarením
MedicProgress PANTHENOL SPREJ 10 %  Jemný penivý sprej určený na starostlivosť o pokožku po opaľovaní
SWISS Panthenol PREMIUM spray Regeneruje a vyživuje slnkom podráždenú pokožku
PANTHENOL spray Podpora hojenia kože a slizničných lézií

Gél po opaľovaní 

Daylong after sun Gel Chladivý gél na ošetrenie slnkom namáhanej a citlivej pokožky
SWISS Panthenol PREMIUM gél Chladí, regeneruje a aktívne hydratuje podráždenú pokožku po opaľovaní
LADIVAL AKUT apres emulzia Dermatologická emulzia bola špeciálne vyvinutá na upokojenie slnkom podráždenej kože
Eucerin SUN ALLERGY PROTECT Ochranný krémový gél na opaľovanie proti alergii na slnko

Pena po opaľovaní

SWISS Panthenol PREMIUM 10% pena Pena s obsahom účinných látok D-panthenolu 10 %, aloe vera a vitamínov A, D, E, F.
omega PANTHENOL 9% ALOE VERA Ošetruje, regeneruje hydratuje suchú pokožku vystavenú slnku. 
GENERICA PANTHENOL PENA Upokojuje, chladí a regeneruje pokožku nadmerne ožiarenú slnkom alebo inak podráždenú. 
omega PANTHENOL 10% ĽADOVÝ EFEKT Bez parabénov, PEG a parafínov. Účinné látky: Panthenol 10%, Vitamíny A, E a F.

 

Ak nechcete svoju pokožku vystavovať slnečným lúčom, ale zároveň chcete, aby mala krásny hnedkastý odtieň - vyskúšajte samo-opaľovaciu kozmetiku pre jemné, prirodzené, súmerné a rýchle opálenie kedykoľvek počas roka. 

 

Deti a slnečná ochrana

 

V prvých rokoch života je detská koža veľmi tenká, jemná a ešte nezrelá. Deti pri vývojovom raste sú citlivejšie na nástrahy okolitého prostredia ako dospelý jedinec. Existuje aj veľa detskej a slnečnej kozmetiky, vyvinutej práve pre potreby detskej pokožky. 

U kojencov a malých detí pokožka nestíha tvoriť také množstvo pigmentu melanínu, ktoré by zodpovedalo dostatočnej detskej ochrane pred UV žiarením. Ešte nie je ani schopná sama napravovať poškodenia z UV žiarenia. Preto platí pre bábätká absolútny zákaz slnečného žiarenia.

Podľa American Academy of Dermatology vzniká až 80 % všetkých následkov zo slnečného žiarenia pred 18. rokom života. Práve opakované spálenia kože v detskom veku sú najvážnejšími spúšťačmi rakoviny kože v neskoršom veku.

Základné zásady slnečnej ochrany u detí:

 • Deti do 3 rokov by sa nemali vôbec vystaviť účinkom slnečného žiarenia,
 • Tak ako u dospelých, tak aj u detí platí potreba aplikovať dostatočné množstvo detského výrobku s vhodným ochranným UV faktorom a aplikáciu výrobku niekoľkokrát denne opakovať,
 • Vyhnúť sa slnečným lúčom v čase medzi 11. a 15. hodinou - najlepšie nebrať dieťa na priame slnko, alebo aspoň s ním ostať v tieni,
 • Chrániť dieťa vhodným odevom a prikrývkou hlavy.

 

LADIVAL Children SPF 20 - SPF 50 Neobsahuje emulgátory PEG, parfum, umelé farbivá alebo konzervačné látky, vodeodolný
Eucerin SUN SENSITIVE PROTECT SPF 30 detské mlieko Neobsahuje chemické filtre - jej základom sú mikropigmenty
BIODERMA PHOTODERM KID SPF50+ Mlieko na opaľovanie, sprej alebo opaľovacia pena pre detskú pokožku
Daylong kids SPF 30 Látky ako dexpanthenol a glycerín hydratujú jemnú detskú kožu
LA ROCHE-POSAY ANTHELIOS DERMO-KIDS SPRAY SPF 50+ Patentovaný filtračný systém Mexoplex® v kombinácii s termálnou vodou La Roche-Posay
Eucerin SUN SENSITIVE Protect SPF50+ detské mlieko Chráni citlivú detskú pokožku pred spálením a pred dlhodobým poškodením spôsobeným slnečným žiarením

 

Slnečná alergia 

Máte slnečnú alergiu? Ako vzniká?

Je možné, že ak sa vám po slnení na tele objavia červené miesta alebo svrbiace vyrážky, môže ísť vo veľkej miere práve o alergiu na slnko. Užívanie niektorých liekov, antibiotík, či liekov na vysoký tlak môže vyvolať tento druh alergie. Dochádza k prudkému rozvoju spektra nových liekov, z ktorých niektoré majú ako typický vedľajší účinok zvýšenú citlivosť kože voči slnečnému žiareniu. Nesmie sa zabúdať tiež na rôzne podporné prípravky a doplnky stravy, ktorých sa užíva stále viac. Aj rôzne látky, ktoré sa aplikujú navonok na kožu a sú parfumované - ako napr. maste, mydlá, určité pleťové krémy, laky, tužidlá sú tiež príčinou. Ďalej sú to niektoré chemické látky ako je napríklad decht alebo rôzne rastlinné výťažky z citrusov, zeleru či napríklad boľševník. Z vyvolávajúcich príčin nemožno vylúčiť ani úzky a častý kontakt s domácimi zvieratami a mnoho iných faktorov vonkajšieho prostredia.

 V každom prípade existuje i rad slnečných alergií, u ktorých hrá rolu iba UV žiarenie a ním vyvolané voľné radikály.

Ako sa chrániť?

Prakticky nemožným riešením by bolo obmedzenie pobytu na slnku. To však najmä v lete nie je úplne jednoduché - preto špeciálnu ochranu prinášajú rôzne ochranné krémové gély - napríklad od značky Eucerin. Ich klinicky overené zloženie so silným antioxidačným komplexom neutralizuje voľné radikály, ktoré sú spúšťačmi slnečných alergií. Vysoko účinné UV filtre navyše zaručujú kvalitnú ochranu pred UVA i UVB lúčmi, a chránia tak pokožku nielen pred spálením, ale i chronickým poškodením. Prípravky dostanete vo variantoch SPF 25 a SPF 50.

Fotodermatóza (slnko nepriateľom) je naozaj nepríjemná a preto je vždy nevyhnutné všetky možné vyvolávajúce príčiny starostlivo vylúčiť.

 

 

 


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.