Ako spoznať angínu?

AKO SPOZNAŤ ANGÍNU?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Angína môže mať niekoľko  rôznych príčin. Baktérie, vírusy alebo kvasinky. Každá z nich si žiada inú liečbu, a preto je vhodné navštíviť lekára, aby jej určil pôvodcu. Medzi hlavné príznaky angíny patrí silná bolesť pri prehĺtaní,  zdurené uzliny a biely povlak na mandliach.

  • Dýchanie
  • Choroby

3 minúty čítania


Príznaky angíny Príznaky angíny

Najvýraznejším príznakom je silná bolesť pri prehĺtaní a zdurenie uzlín. Mandle sú pokryté šedobielym povlakom (čepy). Väčšinou sa dostaví aj zimnica a horúčka. Ste unavení, malátni a bolí vás celé telo. U malých detí se často pridruží aj nechutenstvo a zvracanie

Čo robiť pri angíne Čo robiť pri angíne

Nasvedčuje všetko tomu, že vás dostala angína? Veľmi neotáľajte a radšej navštívte svojho lekára. Angínu môžu spôsobovať  baktérie (Stafylococcus, Streptococcus), vírusy aj kvasinky. Lekár pomocou steru z krku zistí príčinu a podľa toho zvolí liečbu. V prípade bakteriálnej infekcie vám predpíše antibiotiká.

Ako podporiť liečbu angíny Ako podporiť liečbu angíny

Liečbu môžete podporiť aj sami doma. Odpočívajte a veľa  spite, načerpaná energia pomáha telu pri boji s infekciou. Veľa pijte. Najlepšie vlažné bylinné čaje, ktoré ľahko dezinfikujú a tlmia dráždenie ku kašli. Vetrajte a zvlhčujte vzduch. Do jedálnička zaraďte  väčšie množstvo ovocia a zeleniny. Doplňte telu vitamíny a minerály, abyste podporili svoj imunitný systém.

Ako liečiť angínu Ako liečiť angínu

Okrem užívania predpísaných liekov je vhodné krk dezinfikovať. K tomu poslúžia spreje (Stopangin), dezinfekčné roztoky alebo cmúľacie pastilky (Septofort). Zvýšenú teplotu utlmíte liekmi proti horúčke. Pokiaľ užívate antibiotiká, nezabudnite na probiotika aby ste ochránili črevnú mikroflóru.

Šarlachová angína Šarlachová angína

Šarlachová angína je zápal krčných mandlí doprevádzaný vyrážkou, ktorý spôsobujú baktérie Streptococcus pyogenes. Pri šarlachovej angíne je na jazyku výrazný bielošedý povlak, ktorý se postupne začne olupovať a jazyk zmení farbu na červenú až malinovú (tzv. malinový jazyk). Na hrudi, na vnútorných stranách končatín a na podbrušku sa objavuje vyrážka.

Pokiaľ máte podozrenie na angínu, veľmi neotáľajte a choďte radšej k lekárovi.

Lieky na bolesť v krku Lieky na bolesť tela

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.