Podráždený žlčník a žlčníková diéta

PODRÁŽDENÝ ŽLČNÍK A ŽLČNÍKOVÁ DIÉTA

Slávnostný obed, vypečená husička, domáce grilovanie alebo snáď aj zabíjačka! Rôzne udalosti spájame s bohato prestretým stolom. Ľahko sa potom môže stať, že sa dopustíme diétnej chyby. Konzumácia tučného jedla u niektorých ľudí vyvoláva neurčité tráviace problémy sprevádzané symptómami ako nadúvanie, pocit ťažkého a plného žalúdka alebo hnačka, v krajnom prípade aj kolikovitú bolesť. Spoločným menovateľom týchto ťažkostí môžu byť problémy so žlčníkom. Čo je príčinou podráždeného žlčníka a ako sa zachovať, keď sa problémy objavia?

  • Trávenie
  • Choroby

8 minút čítania


Význam žlčníka Význam žlčníka

Akú funkciu má v našom tele žlčník? Žlčník je malý orgán, ktorý prilieha zospodu k pečeni. Ide vlastne o zásobník žlče, ktorá sa do neho dostáva práve z pečene a zo žlčníka putuje ďalej žlčovodom do hornej časti tenkého čreva. Žlč má hneď niekoľko dôležitých funkcií. V čreve významne prispieva k tráveniu tukov, pretože má schopnosť emulgovať tukové kvapôčky na malé micely a tým napomáha vstrebávaniu tukov aj v tukoch rozpustných vitamínov, ako sú vitamíny D, A, E a K. Okrem emulgačných vlastností žlč slúži na vylučovanie niektorých metabolitov z tela alebo pomáha neutralizovať kyslú tráveninu postupujúcu zo žalúdka do čreva.

Žlč sa u dospelého človeka za jeden deň vytvorí aj viac ako 3/4 litra. Naproti tomu žlčník má objem pohybujúci sa iba okolo 50 ml a žlč sa v ňom niekoľkonásobne skoncentruje. Hlavnými zložkami žlče sú okrem vody cholesterol, lecitín a žlčové kyseliny. Nedostatok žlče spôsobuje tráviace ťažkosti, ktoré sa prejavia napríklad zmenou farby stolice do šeda, nadúvaním alebo hnačkou.

Žlčníkové kamene Žlčníkové kamene

Žlčník patrí medzi orgány, bez ktorých dokážeme žiť. Napriek tomu nás choroby žlčníka dokážu poriadne potrápiť. Predstavme si bližšie niektoré ochorenia s ním spojené.

žlučníkové kameny

Žlčníkové kamene sú až prekvapivo časté. Odhaduje sa, že ich má 30 – 40 % našej populácie. Viac ako polovica ľudí ale o žlčníkových kameňoch vôbec nevie a nemajú ani žiadne problémy.

Ako vznikajú žlčníkové kamene?

Žlč sa vo vnútri žlčníka koncentruje a zahustí. Čo ale spôsobí, že v nej vznikne žlčníkový kameň? Otázka to nie je až taká jednoduchá, pretože na vzniku žlčníkových kameňov sa podieľa viacero faktorov. Obvykle medzi ne patrí nevhodný pomer medzi zložkami žlče, keď je v žlči príliš vysoká hladina cholesterolu alebo žlčových kyselín. Najprv vzniká kryštál, ktorý postupne narastá až do rozmerov žlčníkového kameňa s pokojne až niekoľkocentimetrovým priemerom alebo viacerých menších kamienkov či žlčníkový piesok.

Druhy žlčníkových kameňov

  • Cholesterolové – s prehľadom ide o najčastejší typ žlčových kameňov. Vznikajú pri nadbytku cholesterolu v žlči.
  • Pigmentové – vznikajú pri nadbytku bilirubínu (farbivá vzniknutého z rozpadu červených krviniek), sprevádzajú niektoré ochorenia.
  • Zmiešané – žlčníkové kamene obsahujúce cholesterol, pigmenty alebo vyzrážané soli.
  • Sludge – týmto názvom môže byť označené tzv. žlčníkové blato. Nedochádza k tvorbe kameňov, ale iba akejsi hmoty. Žlčníkové blato sa objavuje napríklad pri zápale žlčovodov alebo žlčníka.

Rizikové faktory vzniku žlčových kameňov

  • Obezita a nadváha
  • Vek - riziko postupne stúpa približne od 40 rokov veku
  • Ženské pohlavie – v dôsledku vplyvu ženských pohlavných hormónov
  • Výskyt žlčníkových kameňov v rodine
  • Cukrovka
  • Pacienti závislí na vnútrožilovej výžive

Príznaky žlčníkových kameňov

Prejavy žlčníkových kameňov pokrývajú celú škálu od úplne asymptomatických až po veľmi akútne a závažné stavy.

1. Nemé žlčníkové kamene

Väčšina ľudí o žlčových kameňoch ani nevie. Také kamene môžu byť označované ako nemé. Ak sa náhodou prítomnosť kameňov zistí (napríklad počas iného vyšetrenia), lekár stav sleduje. Avšak v prípade asymptomatických žlčníkových kameňov nie je potrebná žiadna liečba.

2. Biliárna dyspepsia

Pokiaľ je dyspepsia, čiže porucha trávenia, spojená so žlčníkovými ťažkosťami, dostavujú sa prejavy ako nadúvanie, pocit plného brucha, tráviace ťakosti – zápcha alebo hnačka. Dochádza k tomu, že do čreva sa nedostáva dostatok žlče, tuky z potravy sa preto horšie vstrebávajú. Príznaky môžu byť veľmi neurčité, ale objavujú sa v súvislosti s konzumáciou tučného alebo nadúvavého jedla. Pokiaľ problémy pretrvávajú dlhšiu dobu, môže sa prejaviť nedostatok vitamínov rozpustných v tukoch.

Iné príčiny žlčníkovej dyspepsie

Okrem ochorenia možno v prípade žlčníkovej dyspepsie hovoriť aj o symptóme, ktorý môže mať rôzny pôvod. Môže dochádzať k nedostatočnej tvorbe žlče v súvislosti s ochorením pečene. Zastavenie odtoku žlče (cholestázu) môže spôsobiť aj zápal žlčníka. Cholestáza sa zriedkavo objavuje aj u novonarodených detí v prvých dňoch života v dôsledku vrodenej chyby žlčníka a rieši sa operáciou.


3. Akútna kolikovitá forma

Prudká, kŕčovitá bolesť v pravom rebrí vystreľujúca do chrbta k pravej lopatke je typická kolikovitá bolesť sprevádzajúca žlčníkový záchvat. Prepukne po niekoľkých hodinách po konzumácii tučného jedla, často v noci. Vyvolať ju môže tiež stres alebo fyzická námaha.

Pri akútnej žlčníkovej kolike žlčníkový kamienok vycestuje do žlčovodu. Problémy môžu ustať, ak sa vráti späť do žlčníka alebo sa dostane až do čreva. Pretože kamienok prekáža v žlčových cestách, zabraňuje odtoku žlče a z koliky sa môže rozvinúť zápal žlčníka. Ten už môže sprevádzať bolesť menšej intenzity, pridáva sa ale zvracanie a horúčka. Niekedy sa objaví aj žltačka. Zápal sa môže rozšíriť ďalej do brušnej dutiny a spôsobiť celkovú sepsu!

Kolikovitá bolesť a jej zámeny

Prejavy kolikovitej bolesti sú veľmi výrazné. Náhle prichádza prudká bolesť v pravom nadbrušku. Pretože má bolesť tendenciu vystreľovať až k pravej lopatke, môže byť mylne považovaná za prejav infarktu. K tomu prispieva aj to, že pacient môže byť schvátený, potiť sa a bolesť sprevádza aj veľké psychické obavy. Chorý sa tiež snaží držať v predklone, čo je úľavovou poholou žlčníka. Dôjsť môže tiež k iným typom koľko napríklad obličkové alebo vyvolané žalúdočnými vredmi. Bolesťou v pravom podbrušku sa potom môže prejavovať zápal slepého čreva. Je zjavné, že silnú bolesť v oblasti brucha preto musí vyšetriť lekár, aby bola jednoznačne určená príčina a zahájená liečba.

Liečba žlčníkových kameňov

  • U nemých žlčníkových kameňov sa nepristupuje k žiadnej liečbe.
  • Pokiaľ sa ale objavia symptómy, mal by ich vyšetriť lekár. Konzervatívna liečba zahŕňa prísnu čajovú diétu a podávanie liekov proti bolesti a na uvoľnenie kŕčov. Po odznení ťažkostí pacient prejde na diétu žlčníkovú, ktorú musí dlhodobo dodržiavať.
  • Pri žlčníkových problémoch a zápale žlčníka sa ale najčastejšie pristupuje k odstráneniu žlčníka. V dnešnej dobe ide o zákrok, kedy je odstránený žlčník operáciou vykonanou laparoskopicky s obvyklou dĺžkou hospitalizácie 2–4 dni.
  • Rozpúšťanie žlčníkových kameňov pomocou liekov ako ďalší prístup k liečbe má svoje obmedzenia a lekári k nemu pristupujú len v odôvodnených prípadoch napríklad u malých cholesterolových kameňov, ak nie je pre pacienta vhodná operácia. Rozpúšťanie žlčníkových kameňov je možné kombinovať s litotripsou rázovou vlnou, čo je postup, kedy sa cez kožu rozbíja žlčníkové kamene na menšie fragmenty.

Žlčníková diéta Žlčníková diéta

Žlčníkovú diétu pacienti so žlčníkovými problémami dodržiavajú dlhodobo, často aj celoživotne. Hoci obmedzuje tučné potraviny, musí byť strava pri žlčníkovej diéte pestrá, aby nedošlo k nedostatku niektorých vitamínov alebo živín. Dôležité je tiež to, aby v dôsledku obmedzenia niektorých tučných potravín nechýbali v jedálničku bielkoviny, veľmi dôležitý je aj dostatok vlákniny. Človek by mal jesť v pokoji, pravidelne v menších porciách viackrát za deň a dodržiavať pravidelný a dostatočný pitný režim, ktorý je rovnako dôležitý ako samotná diéta.

Základný zoznam vhodných a nevhodných potravín pri žlčníkovej diéte ukazuje nasledujúcu tabuľku:

Vhodné potraviny Nevhodné potraviny
  • menej tučné druhy mäsa a rýb
  • potraviny upravené dusením a varením
  • zemiaky
  • ryža
  • ovocie, ovocné pyré
  • zelenina, ktorá nenadúva
  • odležané pečivo
  • nízkotučné mliečne výrobky
  • tučné mäso a ryby
  • vyprážané a grilované potraviny
  • majonéza, krémy
  • vajcia (žltok)
  • orechy, semienka
  • káva, kakao, čokoláda
  • čerstvé kysnuté pečivo
  • voľné tuky (maslo, rastlinné oleje)
  • pikantné korenie
  • cibuľa, cesnak

Zatiaľ čo obmedziť tučné a vyprážané potraviny alebo ostré korenie je pri žlčníkovej diéte nutnosť, znášanlivosť niektorých druhov ovocia alebo zeleniny môže byť veľmi individuálna. Žlčníková diéta by zo začiatku mala byť prísna, založená na rastlinnej strave. Postupne je možné pridávať aj vhodné živočíšne produkty ako chudé mäso a ideálne kyslé nízkotučné mliečne výrobky alebo syry do 30% tuku. Ak je pacient stabilizovaný, môže lekár diétu uvoľniť a povoliť aj napríklad obmedzene zaradiť voľné tuky ako maslo alebo rastlinné oleje.

Bylinky na žlčník

Vhodným doplnením diéty pri miernych ťažkostiach môžu byť aj čaje a bylinky, ktoré podporujú tvorbu žlče alebo jej vylučovanie. Normálnu funkciu pečene alebo žlčníka podporujú kurkuma, artičoky, koreň púpavy lekárskej, nechtík alebo repík. V babských radách sa stretnete aj s mätou, ktorá podporuje trávenie a vďaka obsahu silíc pôsobí proti kŕčom.

Život bez žlčníka

Ako už bolo vyššie spomenuté, žlčník nie je životne dôležitým orgánom. Po jeho odstránení je možné žiť bez väčších obmedzení pri dodržiavaní menej prísnej žlčníkovej diéty. Nutné je obmedziť konzumáciu tučných jedál a dodržiavať pravidelné stravovanie ideálne 5-6 menších porcií za deň. Opäť veľmi dôležitý je dostatočný a pravidelný pitný režim.

Kedy vyraziť za lekárom Kedy vyraziť za lekárom

Žlčníkové kamene, závažnejšie alebo kolikovité bolesti alebo ak sa vyskytujú pridružené symptómy vyžadujú lekárske vyšetrenie alebo rýchlu záchrannú pomoc. Pri akých problémoch av ktorých situáciách už vyhľadať lekára?

  • Problémy sa vyskytli prvýkrát.
  • Objavila sa kolikovitá bolesť.
  • Došlo k zmene farby stolice na svetlú alebo sivú, prípadne k stmavnutiu moču.
  • Objavila sa žltačka
  • Pacientkou je tehotná žena.

Samoliečbou možno riešiť len mierne žlčníkové problémy spojené s problémami so zažívaním po konzumácii ťažkého a tučného jedla. Základom je dodržiavanie žlčníkovej diéty a dostatočného pitného režimu. Ďalej môžu byť podávané liečivá s obsahom rastlinných silíc, hymekromónu alebo fenipentolu, ktoré podporujú vylučovanie žlče.

Autor : Petra Večeřová

Lieky na pečeň a žlčníkVýživové doplnky na žlčník a pečeň

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl

Skladom v e‑shope

5,09 €

J.V. KVAPKY Duo 50 ml

Skladom v e‑shope

7,89 €

J.V. KVAPKY Hep na funkciu pečene 50 ml

Skladom v e‑shope

7,49 €

LIVSANE Mätový čaj 20 x 1,5 g

Skladom v e‑shope

2,49 €

LEROS Stomaran 100 g

Skladom v e‑shope

3,49 €

LIVSANE Silymarín a cholin forte 30 kapsúl

  • Zľava 40 %

Skladom v e‑shope

8,99 € 5,39 €

ESSENTIALE 300 mg 100 kapsúl

Skladom v e‑shope

16,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    02. 02. 2021

    Ktorý liek je vhodný pri problémoch so žlčníkom u osoby s intoleranciou laktózy?

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ktorý liek si mám kúpiť keď má začne trápiť žlčnik.Nie je to časté, len keď zjem niečo mastné. Pýtam sa,lebo som si dala NO SPA a po užití som zistila že mám kožné problémy. V pribalovom letáku nie je uvedené že sa nesmu užívať pri intolerancií laktozy.
    Tak isto Algifen neo. Môžete mi prosim poradiť čo si mám kúpiť ak to bude potrebné?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    odporúčam Vám FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl. Febichol patrí do skupiny liekov na liečbu ochorení žlčových ciest. Účinkuje tak, že zvyšuje vylučovanie žlče a tým odstráni alebo zmierni tráviace ťažkosti (ako sú pocity bolesti alebo tlaku pod pravým rebrovým oblúkom, grganie, nadúvanie, hnačky, nechutenstvo a neznášanlivosť niektorých, najmä tučných či mäsitých jedál) vyvolané poruchami vylučovania žlče.

    Môžu ho užívať dospelí a dospievajúci od 15 rokov na liečbu tráviacich ťažkostí pri chronických (dlhodobých) chorobách pečene a žlčových ciest (poruchách činnosti žlčníka, dlhodobom zápale žlčníka, dlhodobej tvorbe žlčových kameňov, dlhodobých chorobách pečene, sprevádzaných poruchou alebo chorobou žlčových ciest) a stavoch po chirurgickom odstránení žlčníka alebo po zápale pečene (hepatitíde).  Podávajú sa obvykle 2 kapsuly 3x denne alebo jednorazovo (podľa potreby) 2 kapsuly tesne pred jedlom. Kapsuly sa užívajú tesne pred jedlom, vždy v celku (nerozhryzené a nerozmočené, obsah má pálivú, horkú chuť!) a zapijú sa dostatočným množstvom vody (2 dcl). Liek sa môže užívať dlhodobo. Ak sa  však do 14 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

    Zloženie -1 mäkká kapsula obsahuje:   Liečivo: fenipentol.  Pomocné látky: glycerol 85 %, želatína,  sodná soľ meďnatého komplexu chlorofylínu- Neobsahuje laktózu, je vhodný aj pre osoby s laktózovou intoleranciou. 

     

    Alternatívou môže byť prípravok na prírodnej báze : J.V. KVAPKY Chol 50 ml. Bylinný komplex obsahuje extrakty uvedených rastlín: Valeriana officinalis (Valeriana lekárska), Taraxacum officinale (Púpava lekárska), Pimpinella anisum (Bedrovník anízový), Mentha piperita (Mäta pieporná), Chelidonium majus (Lastovičník väčší). Bylinné výťažky obsiahnuté v prípravku pôsobia priaznivo na trávenie, žlčník a činnosť žalúdka, pomáhajú pri nadúvaní a brušných kŕčoch. Prispievajú k podpore tráviacich štiav a k normálnej funkcii črevného traktu. Prípravok sa doporučuje pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach, nevoľnostiach, pri črevných virózach a kinetóze s rýchlym nástupom účinku. Odporúčajú sa  užívať v dávke 12 kvapiek 2x denne. Kvapky sa užívajú najlepšie 20 minút pred jedlom, nakvapkajú sa na lyžičku vody.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Bolesť
    • Trávenie
    11. 07. 2022

    Čo na žlčníkové kamene

    Dobrý deň, mám žlčnikové kamene. Mávam velké bolesti a ťažko sa mi vyprázdnuje. Mám vysoký tlak uživám Prestarium A. Ďakujem

    Dobrý deň,

    ďakujem za otázku.

    Odporúčam ROWACHOL kvapky na rozpúšťanie žlčových kameňov. Obvykle sa užíva 3 - 5 kvapiek 3x denne pred jedlom. Na bolesti sa užívajú lieky patriace do skupiny spazmolytík, ako napr. Buscopan či NO-SPA, ktoré uvoľňujú kŕče hladkého svalstva pri chorobách žlčníka a žlčových ciest. Dôležité je tiež upraviť stravu a dodržiavať diétu, vyhýbať sa jedlám s vysokým obsahom tukov a cukrov. Do jedálnička je vhodné zaradiť potraviny bohaté na vlákninu, ktorá zároveň pomôže pri ťažkostiach s vyprázdňovaním.

    S pozdravom a prianím príjemného dňa

    Mgr. Jana Blusková, PhD. 

    šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

    Na otázku odpovedal Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.