Ako na bolesti brucha

AKO NA BOLESTI BRUCHA

Na začiatok treba povedať jednu veľmi zjavnú vec - do brucha si nevidíme. Preto by sme bolesti brucha nikdy nemali podceniť. Vo vnútri dutiny brušnej sú uložené životne dôležité orgány, a hoci je bolesť brucha najčastejšie spojená s bežnými tráviacimi ťažkosťami, môže byť upozornením na závažnejšie ochorenie. Aké príznaky môžu bolesti brucha sprevádzať, čo na bolesti brucha pomáha a kedy už liečba patrí do rúk lekára?

  • Trávenie

10 minút čítania


Ako sa prejavuje bolesť v bruchu Ako sa prejavuje bolesť v bruchu

Bolesť brucha môže mať mnoho príčin. Nie je teda divu, že sa prejavuje rôznymi spôsobmi :

  • Ostrá (akútna) bolesť vychádza z určitého miesta. Spravidla sa akútna bolesť brucha objavuje náhle.
  • Tupá bolesť je stav, kedy je ťažké presne určiť miesto, z ktorého bolesť vychádza. Tento typ bolesti je niekedy popisovaný ako tlak. Tupá bolesť býva označovaná ďalším názvom – viscerálna bolesť. Pojem viscerálny je možné nahradiť  termínom útrobný tzn. bolesť, ktorá má pôvod vo vnútorných orgánoch.
  • Kŕče sú ďalším bolestivým prejavom brušných ťažkostí. Bolesť je zvieravá a intenzívna. Silné kŕče, ktoré sa môžu objavovať vo vlnách, sa označujú ako kolikovitá bolesť.
  • Nadúvanie je bolestivý stav nafúknutého, plného brucha. Spravidla ho sprevádzajú aj kŕče.

Bolesť brucha nepodceňujte Bolesť brucha nepodceňujte

Miesto, z ktorého bolesť brucha vychádza, jej druh a okolnosti, za ktorých vzniká, môžu dobre objasniť jej pôvod. Ako už bolo spomenuté, bolesti brucha môžu znamenať bežné ťažkosti, ale tiež predznamenávať závažné a život ohrozujúce stavy. Držte sa všeobecného pravidla, že pokiaľ vám nie je zrejmé, čo bolesť vyvolalo, je nutné nechať sa vyšetriť od lekára.

Lekára vyhľadajte aj keď sa bolesti brucha objavujú opakovane alebo sa prejavy časom zhoršujú. Dlhodobé bolesti brucha a nadúvanie môžu byť spojené s intoleranciou niektorých zložiek potravy alebo s potravinovými alergiami. Chronické problémy môžu súvisieť so zápalovým ochorením čriev ako je Crohnova choroba, v závažnejších prípadoch by mohlo ísť o prejav rakoviny.

Silná bolesť brucha je dôvodom na vyhľadanie lekára alebo privolanie rýchlej záchrannej služby, obzvlášť pokiaľ je spojená s teplotou alebo horúčkou a zrýchleným srdcovým tepom. Tento stav sa označuje ako náhla brušná príhoda. Vyvolá ho nepriechodnosť čriev alebo žlčových ciest, zápal alebo krvácanie v brušnej dutine.

Bolesťou brucha dole na pravej strane sa prejavuje zápal slepého čreva alebo apendicitída. Aj tu sa jedná o náhlu brušnú príhodu a je nutné rýchlo vyhľadať lekára.

Bolesť okolo pupka môže znamenať, že ste to prehnali s novoročnými predsavzatiami a máte natiahnuté svaly po cvičení. Môže ale znamenať aj brušnú herniu. Prietrž je stav, kedy sa vnútorné orgány - napríklad časť čreva - dostanú do stenčeného miesta v brušnej stene, následne sa môžu  cez oslabené miesto vytlačiť a poškodiť. Prietrž sa lieči chirurgickým zákrokom. Pri podozrení na herniu je vhodné rýchlo vyhľadať lekársku pomoc.

Zlé trávenie a bolesť v bruchu Zlé trávenie a bolesť v bruchu

Bolenie brucha je veľmi častý symptóm, ktorý z času na čas potrápi asi každého. Tučné jedlá, vyprážané pokrmy, sladké zákusky a nápoje tráveniu rozhodne neprospievajú. Škodu tak môže napáchať rodinná oslava aj návšteva cukrárne. Ďalším vinníkom je fajčenie, nadmerné pitie kávy alebo stres.

Čo pomáha na bolesť brucha Čo pomáha na bolesť brucha

Najlepšou taktikou, ako sa zbaviť bolesti brucha, je bolesti brucha predchádzať. Vášmu tráveniu nič neprospeje toľko ako vyvážené zdravé stravovanie. Tučné, ťažko stráviteľné jedlá alebo vyprážané pokrmy by sa mali vo vašom jedálničku vyskytovať minimálne. Zato vláknina by v ňom mala mať dôležitú pozíciu. Jedzte preto dostatok zeleniny alebo pridajte do jedálneho lístka vlákninu formou doplnkov.

Pokiaľ konzumujete príliš veľa jednoduchých cukrov, telo ich premení na tuky, ktoré si ukladá do zásoby. To vedie k priberaniu na váhe, zvýšenému riziku diabetu druhého typu alebo zlému cholesterolu. Ale nielen to. Príliš veľa cukrov neprospieva ani tráveniu. V črevách cukry podporujú kvasné procesy. Dôsledkom je nadúvanie a narušená črevná mikroflóra. Pokiaľ nemôžete odolať chuti na sladké, vymeňte sladkosti za ovocie. Ovocie dodá vášmu telu vitamíny a je zdrojom vlákniny. A ak si stále potrebujete dať niečo dobré, siahnite po nejakom zdravom maškrtení.

Keď už bola spomínaná črevná mikroflóra, bolo by vhodné ešte doplniť, že pre správne trávenie je extrémne dôležitá. Baktérie, ktoré sa prirodzene vyskytujú v čreve, pomáhajú tráviť niektoré zložky potravy a bránia množeniu cudzorodých baktérií, ktoré by mohli vyvolávať zápaly. Fungujúca mikroflóra je preto zásadná pre zdravé zažívanie. Obnoviť ju môžete pomocou probiotík. Ide o prípravky obsahujúce životaschopné „dobré“ baktérie, ktoré osídlia črevo. Probiotiká je možné podávať na normalizáciu trávenia či už vás trápi hnačka, nadúvanie alebo zápcha.

Správne fungovanie mikroflóry má vplyv aj na fungovanie imunity. Preto niektoré prípravky na podporu imunity taktiež obsahujú probiotické baktérie.

bolest břicha

Pohyb ako cesta k zdravému tráveniu Pohyb ako cesta k zdravému tráveniu

Jete zdravo, napriek tomu máte stále spomalené trávenie a brucho ako balón? Dôležitú úlohu pre zdravé zažívanie zohráva pohyb. Aj pri obyčajnej chôdzi sa vnútorné orgány ,,masírujú'' a podporuje sa motilita čriev. Odporúča sa preto dopriať si aspoň 30 minút svižnej chôdze počas dňa a pokiaľ pridáte aj trochu cvičenia, vaše telo sa vám len poďakuje.

Samoliečba bolestí brucha Samoliečba bolestí brucha

V mnohých prípadoch, keď vás prepadne bolesť brucha, si dokážete rýchlo a efektívne uľaviť nielen od bolesti, ale aj od ďalších symptómov, ktoré idú s bolesťou brucha ruka v ruke. Poďme sa pozrieť, po čom v jednotlivých prípadoch siahnuť a ako uľaviť od bolesti brucha pomocou voľnopredajných prípravkov.

Hnačka

Hnačka je jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich tráviacich ťažkostí. Akútna hnačka vzniká po diétnej chybe alebo môže byť spôsobená infekciou. Prvou pomocou vám budú adsorbencia, teda lieky, ktoré na seba naviažu škodliviny. Určite poznáte aktívne uhlie alebo Smectu. Niektoré lieky kombinujú účinok na hnačku so silou probiotík na obnovu správneho trávenia. Príkladom takého prípravku je zdravotnícka pomôcka Tasectan Duo.

Pokiaľ hnačku sprevádza vysoká teplota nad 38 °C, na samoliečbu sa nespoliehajte a navštívte svojho lekára. S lekárom riešte aj chronickú hnačku, alebo pokiaľ je v stolici prímes krvi alebo hlienu.

Nadúvanie

Kŕče v bruchu a plynatosť sú známkami nadúvania. Rovnako ako pri hnačke vám ako prvá pomoc môže poslúžiť obyčajné adsorpčné uhlie, ktoré má schopnosť nadviazať na seba plyny v črevách. Proti nadúvaniu účinne pôsobia prípravky s obsahom simetikónu ako je Espumisan alebo Sab Simplex. Z byliniek, čo pomáhajú na kŕče v bruchu, vyskúšajte napríklad rascu, fenikel alebo aníz.

Ďalšou jednoduchou metódou, čo na kŕče v bruchu pomáha je nahrievanie. Teplo uvoľňuje stiahnuté svaly a prináša úľavu. Zaobstarajte si napríklad termofor alebo nahrievacie gélové vankúšiky. Iste sa vám doma nestratí nielen ako prostriedok, ako zastaviť bolesť brucha, ale využijete ich opakovane aj na stuhnuté a natiahnuté svaly.

Zápcha

Nadúvanie často sprevádza zápchu. Predchádzať sa jej dá pomocou pohybu, dostatku tekutín a vlákniny. Lieky s preháňavým účinkom nie je vhodné užívať dlhodobo, telo si na ne totiž môže navyknúť a zápcha sa potom môže stať chronickým problémom.

Bolesť žalúdka

Bolesť na ľavej strane v hornej časti brucha a podrebra ukazuje na bolesť žalúdka. Najčastejšie je spojená s jeho prekyslením a pálením záhy. Lieky, ktoré na bolesť žalúdka pomáhajú, neutralizujú kyslé žalúdočné šťavy. Na rýchlu jednorazovú úľavu poslúžia napríklad tablety Rennie, Talcid alebo Maalox Prípravky Gaviscon vytvárajú v žalúdku ochranný film, ktorý bráni vráteniu kyslých štiav späť do pažeráka.

Ďalším variantom, ako zastaviť bolesť žalúdka, sú lieky, ktoré priamo bránia tvorbe kyslých žalúdočných štiav. Ide o lieky s účinnými látkami omeprazol alebo pantoprazol napríklad Nolpaza  či Helicid.

Trápi vás niekedy pocit plného žalúdka spojený napríklad aj s nadúvaním a kŕčmi? Liečivým prípravkom, čo proti bolesti žalúdka sprevádzanej týmito príznakmi pomáha, je Iberogast. Ide o prípravok založený na extraktoch z rastlín, ktoré podporujú trávenie a motilitu žalúdka a čriev. Dostupný je v kvapkách, ktoré sa užívajú pred alebo pri jedle. Žalúdku urobí dobre aj mätový čaj.

Ak uprednostňujete homeopatiu, vyskúšajte pri tráviacich problémoch GASTROCYNESINE. Je základným homeopatickým liekom pri všetkých akútnych poruchách trávenia, ktoré sa môžu prejaviť ako nevoľnosť, vracanie, kŕčovité bolesti žalúdka a brucha, pálenie záhy, nadmerné grganie, nafukovanie alebo zvýšena tvorba žalúdočnej kyseliny.

Ak vás trápia bolesti žalúdka alebo pálenie záhy opakovane, je to dôvod, prečo navštíviť svojho lekára. Chronická bolesť žalúdka môže totiž znamenať závažnejšie ochorenie. Mohlo by dôjsť k vzniku žalúdočného vredu, ktorý býva spojený s infekciou žalúdka baktériou Helicobacter pylori. Náhle vzniknutá veľmi silná bolesť na ľavej strane brucha môže znamenať zápal pankreasu, čo je život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje rýchle vyhľadanie lekárskej pomoci.

Žlčníkové problémy

Zaoberali sme sa bolesťou na ľavej strane brucha. Ak sa zameriame na druhú - pravú stranu, tam nás môže trápiť bolesť pečene alebo žlčníka. Žlčník sa často ozve po tučnom jedle silnou bolesťou, ktorú sprevádzajú kŕče. Žlčníkovú príhodu by mal vyšetriť lekár. Je nutné zistiť, či v žlčových cestách neprekážajú žlčové kamene. Potom je potrebné dodržiavať žlčníkovú diétu, ktorá obmedzuje predovšetkým tučné, vyprážané a silne korenené jedlá.

Bolesť brucha zo stresu

Žalúdok silne reaguje na emócie. Pri strese navyše podvedome alebo aj vedome meníme svoje stravovacie návyky. Niekto má chuť na sladké, niekto si hľadá rýchly zdroj energie vo fast-foodových jedlách s vysokým podielom cukrov a tukov alebo konzumuje väčšie porcie ako obvykle. Nervozita na niekoho môže pôsobiť aj presne opačne. Možno aj vy máte zo stresu stiahnutý žalúdok a nie ste do seba schopní dostať ani sústo.

Zmena stravy spoločne so stresom sa prejaví tráviacimi ťažkosťami rôzneho charakteru. Pomôžu vám lieky na potlačenie jednotlivých symptómov - zápchy, hnačky, ťažkého žalúdka alebo nadúvania. Najdôležitejšie je ale zbaviť sa príčiny, ktorá problémy vyvolala. Zdravie máme všetci iba jedno. Dlhodobý stres spôsobuje spomalené trávenie, zvyšuje riziko vzniku žalúdočných vredov alebo syndrómu dráždivého čreva, ktorý sa prejavuje nadúvaním a striedajúcim so chronickou hnačkou a zápchou. Stres súvisí aj s rozvojom kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky druhého typu aj rakoviny.

Pokiaľ vás trápi bolesť brucha z nervov, dbajte na zdravú a vyváženú stravu. Normalizovať trávenie vám pomôžu probiotiká. Z byliniek, čo proti bolesti brucha dokážu pomôcť, skúste harmančekový čaj, zázvor, kurkumu alebo nechtík lekársky. Snažte sa aktívne tráviť čas vonku. Pohyb prospeje vášmu tráveniu a pomôže vám uvoľniť sa a prísť na iné myšlienky.

Keď bruško trápi tých najmenších Keď bruško trápi tých najmenších

Ani deťom sa bolesti brucha nevyhýbajú. Častejšie ako dospelí trpia infekčnými hnačkami. Zápchu u detí zaviní nedostatočný pitný režim a malý príjem vlákniny zo zeleniny a ovocia, ktoré vytláča maškrtenie sladkostí. Strach alebo clivota po rodičoch sú potom príčinami psychického pôvodu bolesti bruška.

U detí sa bolesť premieta inak ako u dospelých. Nedá sa preto spoľahnúť, že správne určíme príčinu bolesti podľa miesta, kde dieťa bolesť pociťuje. Nikdy preto boľavé bruško nepodceňujte.

Bábätká sú potom samostatnou kapitolou. Často ich trápi nadúvanie a sú preto nepokojné. Pokiaľ nie sú plne dojčené, je zásadný správny výber dojčenského mlieka. Bábätku pomôže úľavová poloha, masáž a nahrievanie bruška v kombinácii s kvapkami proti nadúvaniu. Rovnako ako dospelým, aj tým najmenším pomôžu trávenie normalizovať probiotiká.

Autor : Petra Večeřová

 

Prípravky na podporu tráveniaLieky na trávenie

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

GAVISCON Duo efekt žuvacie tablety 24 kusov

Skladom v e‑shope

7,39 €

GASTROCYNESINE 60 tabliet

Skladom v e‑shope

6,69 €

MASTICHA Original Apothecary 100 kapsúl

Nedostupné

32,39 €

BIOPRON ProEnzymes 10 kapsúl

Skladom v e‑shope

6,49 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    20. 12. 2021

    Ktorý prípravok je vhodný na zápchu?

    Dobrý deň mám silnú zápchu a nemôžem už 3 deň ísť na wc čiže nemôžem mať stolicu normálnu . Moja otázka znie čo mi pomôže na zápchu? Odpište čakám .

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Doporučujem Vám LACTULOSA BIOMEDICA sir 500ml 50%, kt. sa používa pri zápche a na uľahčenie vyprázdnenia. Dávkovanie sa upravuje podľa individuálnej reakcie pacienta, obyčajne sa začína s vyššou dávkou, ktorá sa po 3 dňoch znižuje. Lactulosu môžete užívať dlhodobo. Pri chronickej zápche je potrebné upraviť stravovacie návyky - stravu bohatú na vlákninu, sušené slivky, ľanové semienka, dostatok tekutín. Jedálniček môžete obohatiť o výživový prípravok  TOPNATUR Psyllium vláknina 250 g + 50 g ZADARMO  -odporúča sa užívať  30 minút pred jedlom alebo po jedle. Dve kávové lyžičky Psyllia (10g) rozmiešať v menšom množstve vody alebo v inej tekutine a okamžite vypiť, poprípade zamiešať do jogurtov. Zapiť ďalším pohárom vody. Pre zlepšenie účinku sa môže užívať dvakrát denne.  Psyllium môžete užívať dlhodobo. 
    Užívanie  zopár polievkových lyžíc ŠARATICA - prírodná liečivá horká voda 500ml na lačný žalúdok má tiež priaznivý účinok na zlepšenie vyprázdňovania. Ďalším dôležitým krokom k úprave vyprázdňovania stolice je pohybová aktivita.  

    Ak Vaše problémy so stolicou budú naďalej pretrvávať, je potrebné obrátiť sa na Vášho lekára, aby sa zistila príčina Vašej chronickej zápchy .

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    05. 01. 2022

    Ktoré probiotiká sú vhodné na Helicobacter Pylori?

    Dobrý deň,
    ktoré probiotiká sú najvhodnejšie pri infekciií Helicobacter Pylori. Vybrala som už 2 kúry antibiotík 7 a 14 dňovú, bez úspechu, helicobacter má trápi ďalej.

    Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Z probiotík sú najvhodnejšie kmene  pri H. pylori - Lactobacillus reuteri Protectis. Produkuje látku reuterin, ktorá má  antimikróbne vlastnosti proti baktériám, hubám, plesniam. Uvedený kmeň je obsihnutý v prípravku Biogaia. Vhodnou alternatívou sú aj kmene Lactobacillus acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. 

     

    Ak neužívate momentálne žiadne antibiotiká ani ani lieky na blokáciu tvorby žalúdočných štiav (inhibítory protónovej pumpy) -napr. Omeprazol, Pantoprazol,  odporúčam Vám prípravok  Masticha active . Ide  o prípravok, kt. obsahuje  chioskú mastichu s aktívnou kultúrou kvasinky Saccharomyces boulardii a kmeňom baktérie Lactobacillus reuteri DSM17648 i pre dosiahnutie optimálnych výsledkov terapie.y. Na liečbu Helikobakter pylori je potrebné užívať 2kapsuly 2x denne , 30 minút pred jedlom, ktoré je potrebné  zapiť dostatočným množstvom tekutiny - najlepšie čistá voda.   minimálne 1 mesiac.

    Ak práve užívate terapiu na eradikáciu helikobaktera (antibiotická liečba), s mastichovou kúrou je vhodné začať až po jej doužívaní. Masticha Active môžete brať aj preventívne, ak chcete podporiť svoje trávenie práve pre obsah bakteriálnych kmeňov. Masticha je všeobecne považovaná za bezpečnú, môže sa však  u niektorých ľudí vyskytnúť alergická reakcia pri použití mastichy. Ak sa objavia alergické prejavy ( problémy s dýchaním, bolesť na hrudi, žihľavka alebo vyrážka)  je dôležité okamžite prerušiť jej užívanie.

    Prajem Vám skoré vyriešenie zdravotného problému. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    11. 01. 2022

    Ktoré lieky sú vhodné na plynatosť a nadúvanie?

    Dobry den, mam opakovany rtg brucha kde radiolog resp kazdy dr vidi velmi zaplynene hrube crevo a z casti tenke klucky, chcela by som sa opytat, subjektivne mam aj velmi tazkosti s plynatostou, celiakia vylucena, alergia na laktozu detto, co by mi na to mohlo pomoct ? Ta plynatost je strasne neprijemna mam ju stale a espumizan mi vobec na to nezabera. Je nieco bez predpisu co mi na to moze pomoct? Pripadne s predpisom ? Meteospazmyl i normix som uz mala predpisany. Dakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Medzi prípravky vhodné na nadúvanie a plynatosť sú deflatulencia, ku ktorým patrí  EspumisanSab simplex ,probiotiká či eubiotiká - Hylak forte. Ak Vám nepomáhajú deflatulencia na princípe účinnej látky simetikonu, odporúčam vyskúšať liek Gaspan, (obsahuje silice mäty, a rasce s priaznivým efektom proti nadúvaniu)  alebo  GASTRITOL Perorálne kvapky 20 ml. Ak neužívate probiotiká, odporúčam začať ich používať, vyskúšajte  ENERGY Probiosan 90 kapsúl. Probiosan je bioinformačný prípravok obsahujúci sladkovodnú riasu Chlorella pyrenoidosa, účinný probiotický komplex baktérií Lactobacillus acidophilus, Enterococcus faecium a inulín. Pôsobí priaznivo predovšetkým na črevá a ich funkciu, podporuje imunitný systém. Užíva sa 

    1 kapsula 1–3x denne. Na začiatok odporúčam 1cps. 3x denne, ak sa Vám prejavy plynatosti znížia, ,môžete znížiť dávku na 1-2cpos. podľa aktuálneho stavu.  Po 3 týždňoch užívania nasleduje 1 týždeň prestávka. Počas užívania prípravku odporúčame zvýšiť príjem tekutín. Ak Ste otvorená homeopatii,  môžete ako podpornú liečbu  použiť homeopatický liek GASTROCYNESINE 60 tabliet ako zákaldný liek.  Užíva v dávke 1-2 tablety 1/4 hodiny pred jedlom. V prípade pretrvávania príznakov je nutné dávku zopakovať aj po jedle. Pri nafukovaní homôžete kombinovať s ďalším homeopatickým monokomponentom - LYCOPODIUM CLAVATUM 9CH granule 4 g. Užíva sa 5 granúl 2x denne. Homeopatiká treba užívať polhodinu pred jedlom. Ak máte doma esenciálny olej Pepermint z Mäty piepornej, môžete ho použiť pri Vašich tráviacich problémoch. Nakvapkajte 1kvapku na ruku a masírujte ňou  brucho v smere hodinových ručičiek. Prinesie vám v krátje dobe úľavu. 

     

    Verím, že čoskoro sa vašich problémoch zbavíte. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    03. 02. 2022

    Je dobré si overiť prítomnosť Helicobactera samotestom na helicobacter pri tráviacich problémoch?

    Dobry den , pocitujem stipanie v zaludku po urcitych jedlach, po urcitych jedlach zase stipanie prestane.. je vhodne spravit si test na helicobakter pylori ? myslim ten co sa da kupit aj v lekarni..dakujem :)

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pre istotu si môžete urobiť test na Helicobacter. V ponuke máme dva testy HELICOBACTER Pylori ecotest 1 kus a HELICOBACTER Pylori test 1 kus. Odber je potrebný zo stolice, výsledok sa dá odčítať do 10 minút.  Je vhodné si viesť aj zoznam potravín, ktoré Vám tráviace ťažkosti spôsobujú. Z voľnopredajných prípravkoch sa pri tráviacich problémoch používa Masticha. Užíva sa  obvykle  2 x 2 kapsuly denne pred jedlom, ktoré je potrebné  zapiť dostatočným množstvom tekutiny. Používa sa pri tráviacich problémoch ako  pálenie záhy, žalúdočné vredy, bolesti žalúdka a Helicobakter pyroli.  Masticha sa neodporúča kombinovať s liekmi na blokáciu tvorby žalúdočných štiav (inhibítory protónovej pumpy). Môže sa užívať aj dlhodobejšie, závisí od diagnózy. Na liečbu Helikobakter pylori je potrebné užívať 2kapsuly 2x denne   minimálne 1 mesiac, odporúča sa kúra 2-3 mesiace.  Na liečbu žalúdočných vredov je potrebné vybrať minimálne 1 balenie. Pri pálení záhy sa užíva podľa potreby pri ťažkostiach. Mastichová kúra sa odporúča užívať aj preventívne raz ročne  na prečistenie žalúdka. V prípade, že Vám samotest odhalí prítomnosť Helicobactera, konzultujte ďalšiu liečbu s vašim lekárom. 

     

    Viac o tráviacich problémoch  a ďalších možnostiach sa dočítate v článku 5 TIPOV NA PROBLÉMY S TRÁVENÍM

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.