Čo na bolesť žlčníka

ČO NA BOLESŤ ŽLČNÍKA

Kolikovité bolesti pod pravým rebrom po jedle, neznesiteľné kŕče, nevoľnosť, vracanie a tráviace problémy sú najčastejšie príznaky, ktoré nás upozornia na to, že zasa sme niečo prehnali a žlčník potrebuje pomoc. Poradíme vám čo robiť, ak si žlčník podráždite nevhodne zvolenou stravou, stresom ale aj hnevom a výbušnosťou.

  • Trávenie


 Žlčník, žlč a ich funkcia v  tele
Žlčník, žlč a ich funkcia v tele

Žlčník je malý tenký vak hruškovitého tvaru s objemom 50ml, ktorý je uložený na spodnej strane pečene. Slúži ako zásobáreň žlče, ktorá sa neustále vytvára v pečeni. Denne človek vylúči až 800-1000g žlče. Stenu žlčníka tvorí jemná vrstva hladkej svaloviny, ktorá svojimi kontrakciami vyprázdňuje žlč do žlčovodu.

Žlč je tekutina žltozelenej farby, hustej konzistencie má veľký význam pri trávení tukov (pomáha ich emulgácii). Aktivuje pankreatickú lipázu a vstrebávanie tukov a vitamínov v tukoch rozpustných. Podporuje peristaltiku tenkého a hrubého čreva, reguluje črevný mikrobióm a vďaka absorbcii toxických látok na žlčové kyseliny má aj detoxikačné účinky. Jej obsah tvorí až v 97% voda, soli žlčových kyselín, cholesterol, lecitín, tuky, mastné kyseliny, anorganické soli a žlčové farbivá (bilirubín a biliverdín,  vznikajú v pečeni a v slezine po rozpade hemoglobínu).


Bolesť a príčina bolestí žlčníka
Bolesť a príčina bolestí žlčníka

Ako bolí žlčník? Typickým prejavom bolesti žlčníka je bolesť pod pravým rebrom, ktorá môže vystreľovať pod pravú lopatku, do chrbta alebo do oblasti žalúdka. Bolesť žlčníka sprevádza nevoľnosť, nutkanie na vracanie až vracanie, celkový pocit plnosti, nadúvanie, plynatosť, grganie, tlak v nadbrušku a hnačky. Bolesť žlčníka sa vyskytuje prevažne v noci, cca 5 hodín po poslednom jedle a prejavuje sa ako nepríjemný pocit tlaku v nadbrušku.

Príčinou silných bolestí žlčníka sú choroby žlčníka a žlčových ciest ako akútny zápal žlčníkacholelitiáza (žlčové kamene), dyscholia (zmena zloženia žlče), dyskinézy alebo rakovina žlčníla. Vzhľadom na to, že tieto choroby sa navzájom kombinujú a vzájomne ovplyvňujú ( napr. dyscholia a zápal žlčníka spôsobuje cholelitiázu), všeobecne sa ochorenia žlčníka označujú názvom cholecystopatia.

Bolesti brucha sa môžu objaviť aj po operácii žlčníka, vtedy hovoríme o postcholecystektomickom syndróme. Ide o návrat príznakov, predovšetkým kolikovitých bolestí, ktoré boli prítomné pred operáciou. Príčina syndrómu môže byť zabudnutý kameň v žlčovodoch, poranenie žlčovodu pri operácii alebo spasmus.


Najčastejšie ochorenia žlčníka a žlčových ciest
 Najčastejšie ochorenia žlčníka a žlčových ciest

1. Dyskinézy žlčových ciest sú poruchy, pri ktorých hladká svalovina žlčových ciest nepracuje koordinovane. Dochádza ku kŕčovitému uzavretiu zvierača, a tým sa zabráni odtoku žlče do dvanástnika. Dôsledkom kŕču zvierača sú silné kolikovité bolesti. Príčinou dyskinéz sú najčastejšie diétne chyby, nezdravý životný štýl, preferencia ťažkých tukovitých jedál, vajíčok a majonézy, choroby žlčníka (zápal a cholelitiáza), ale aj emočné stavy – zlosť, hnev a nenávisť voči iným má za následok kŕčovité uzavretie Oddiho sfinkera (zvierača) s nemožnosťou odtoku žlče a prislúchajúce kolikovité bolesti.

2. Cholestáza je upchatie žlčových ciest so zastavením prívodu žlče. Pri tejto komplikácii sa vyskytuje neznášateľnosť tukov, lebo tieto sú prijímané len v malom množstve v čreve. Vysoké prijímanie tukov v strave spôsobuje mastnú stolicu.

3. Akútny zápal žlčníka (cholecystitis akuta) a žlčových ciest je najčastejšie spôsobený žlčovými kameňmi alebo stázou žlče pri dyskinézach, ktorá toxicky pôsobí na sliznicu žlčníka pôsobením žlčových kyselín. Zápal žlčníka sekundárne zhoršuje bakteriálna infekcia vyvolaná streptokokmi, enterokokmi, pneumokokmi alebo salmonelou. Mikroorganizmy prenikajú do žlčových ciest z čreva alebo tam môžu byť zanesené krvou. Akútny zápal žlčníka môže mať ĺahkú formu, hnisavú formu (empyém žlčníka), môže sa prejaviť gangrénou žlčníka, až perforáciou žlčníka s následným zápalom pobrušnice, ktorá môže viesť až k sepse.

4. Chronický zápal žlčníka (cholecystitis chronica) sa vyskytuje v prítomnosti kameňov, príznaky ochorenia nie sú veĺmi výrazné. 

5. Žlčové kamene (cholelitiáza) patria medzi najčastejšie ochorenie žlčníka, ktoré postihuje asi 20% populácie po štyridsiatke, u žien sa vyskytuje 2x častejšie ako u mužov. Sú výsledkom kryštalizovania žlče, keď pomer zmesi lecitínu, cholesterolu a žlčových solí nie je v rovnováhe. Najčastejšie sú žlčové kamene tvorené cholesterolom (cholesterolové kamene), zmiešané, menej časté sú tvorené bilirubínom (pigmentové).

Príčinou vzniku žlčových kameňov je zmena zloženia žlče s nadbytkom cholesterolu alebo nedostatkom žlčových kyselín, zápaly žlčníka a stáza žlče pri dyskinézach. Na vzniku kameňov sa podieľajú rizikové faktory ako vek, nadváha a obezita, ženské pohlavie, viacpočetné tehotenstvo, liečba estrogénmi, strava s vysokým obsahom tukov a cukrov, nedostatok vlákniny. Prítomnosť žlčových kameňov v žlčníku sa nemusí prejaviť príznakmi vôbec, prejavia sa až vtedy , ak putujú a zakliesňujú sa. Vtedy vyvolávajú žlčníkový záchvat, odborne zvaný biliárna kolika.

6. Choledocholitiáza znamená prítomnosť jedného alebo viacerých žlčových kameňov v rôznych častiach žlčovodu. V 20-40% je sprevádzaná žlčovými kameňmi, ktoré vycestujú zo žlčníka do žlčovodu. Primárne sa môže vyskytovať po odstránení žlčníka pri stáze žlče z rôznych príčin, často je pigmentová (tvorená bilirubínom). Choledocholitiáza môže spôsobiť až zápal pankreasu (akútnu biliárnu pankreatitídu ). Zápal pankreasu vzniká v dôsledku zakliesnenia žlčového kameňa v spoločnom žlčovode  na úrovni vyústenia pankreatického vývodu. Vylučovanie pankreatických štiav je blokované, dochádza k ich hromadeniu v pankrease. Žlčové kamene môžu spôsobiť zápal žalúdka, ktorý vedie až ku gangréne žlčníka, prípadne až k jeho perforácii.

7. Žltačka (posthepatický ikterus) je stav, pri ktorom nemôže byť správne vylučované žlčové farbivo bilirubin, následne dochádza k zažltnutiu pokožky a slizníc. Farba stolice sa mení do šeda.

8. Rakovina žlčníka a žlčovodu je najčastejšie zapríčinená podráždením a zápalom žlčovým kameňom. Často metastazuje do pečene.

Aké sú prejavy podráždeného žlčníka? Aké sú prejavy podráždeného žlčníka?

  1. Najčastejším prejavom podráždeného žlčníka je pobolievanie v pravom podrebrí, pocit ťažkého trávenia po diétnej chybe (tučné jedlá, vyprážané jedlá na prepálenom tuku).
  2. Prudká bolesť pod pravým rebrovým oblúkom, ktorá môže vyžarovať do ďalších oblastí tela (chrbta a hrudníka), zimnica, horúčka, leukocytóza (zvýšený počet leukocytov v krvi), nutkanie na vracanie, prípadné vracanie sú prejavmi akútneho zápalu žlčníka. Naopak chronický zápal nemá výrazné príznaky.
  3. Žlčníkový záchvat (biliárna kolika) sa prejavuje bolesťami rôznej intenzity, na pravej strane v žalúdkovej oblasti ktoré môžu byť až neúnosné, častokrát spojené s vracaním, zvýšenou teplotou a citlivosťou v oblasti žlčníka pri jeho palpačnom vyšetrení. Môžete cítiť tuhý, tvrdý žlčník naplnený kameňom.
  4. Žlčové kamene sa môžu prejaviť typickými žlčníkovými kolikami s výraznou záchvatovitou bolesťou pod pravým bedrovým oblúkovom alebo v nadbrušku, ktorá vyžaruje pod pravú lopatku. Býva sprevádzaná nauzeou a vracaním a celkovým nepokojom.
  5. Prítiomnosť žlčových kameňov v žlčovodov  môže byť asymptomatické, alebo sympomatiské so žlčníkovým záchvatom, nauzeou a zvracaním. Môže vyvolať komplikácie ako žltačku, akútnu pankreatitídu až sepsu. Prudká bolesť je prítomná nie je závislá od jedla.

 Čo pomáha na bolesť žlčníka? Čo pomáha na bolesť žlčníka?

Liečba bolestí žlčníka závisí od konkrétneho ochorenia žlčníka.

  • Akútny zápal žlčníka vyžaduje hospitalizáciu s prísnou diétou až hladovkou. Podáva sa kombinácia spasmolytika a analgetika v infúziách, lokálne sa podávajú studené obklady. Podávajú sa parenterálne širokospektrálne antibiotiká penicilínového alebo cefalosporínového typu.
  • Akútny žlčníkový záchvat (biliárna kolika), ktorý je spojený s neznesiteľnými bolesťami sa tíši silnými analgetikami, na spazmy sa indikujú parenterálne spazmolytiká (No-SPA inj, ALGIFEN inj).
  • Pri bolestiach menšej intenzity sa používajú spasmolytiká vo forme tabliet alebo čapíkov spolu s analgetikami.
  • Žlčové kamene sa odstraňujú chirurgicky alebo až v 90% laparoskopickou cestou rozbíjaním kameňov s niekoľkodennou hospitalizáciou a krátkodobou PN. Pred operáciou musí byť prísna žlčníková diéta. Žčové kamene bez prejavov sa neliečia, len sa priebežne kontrolujú.
  • Cholesterolové kamene sa rozpúšťajú pomocou vhodných liekov (ROWACHOL).
  • Zaseknuté žlčové kamene v žlčových cestách sa odstraňujú najskôr endoskopicky zo žlčových ciest, pri neúspechu chirurgicky.
  • Chronické ochorenia žlčových ciest sprevádzané nedostatočnou tvorbou žlče v pečeni sa liečia choleretikami, ktoré  zvyšujú tvorbu a sekréciu žlče zo žlčníka. Okrem toho majú mierne spasmolytický účinok, alebo sa používajú so spasmolytikamoi. Používajú sa pri chronických problémoch so žlčníkom, pri stabilizovaných žlčových kameňoch, pri funkčných poruchách žlčníka na zmiernenie žlčníkových ťažkostí.

Ako podporiť žlčník voľnopredajnými liekmi? Ako podporiť žlčník voľnopredajnými liekmi?

Voľnopredajné lieky na žlčník podporujú vylučovanie žlče, uvoľňuje bolestivé kŕče a a uľavujú od bolesti.

  • 1. Lieky s obsahom fenipentolu (FEBICHOL) – majú výrazný choleretický účinok, zvyšuje produkciu a vylučovanie žlče. Je vhodný pri chronických chorobách žlčníka a žlčových ciest, pri stabilizovaných žlčníkových kameňoch. Nesmie sa podávať pri akútnom zápale pečene, žlčníka a žlčových ciest.
  • 2. Lieky s obsahom  hymekromónu (ISOCHOL) – pôsobí choleretický a spasmolyticky. Zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče, tlmí bolesť pri žlčových ťažkostiach tým, že uvoľňuje bolestivé kŕče hladkej svaloviny žlčníka, žlčovodov a predovšetkým ich zvieračov. Používa sa pri spazmoch žlčových ciest alebo žlčníka rôzneho pôvodu, odstraňuje chronickú zápchu spôsobenú nedostatkom žlče v čreve.

Podpora žlčníka prírodnou cestou Podpora žlčníka prírodnou cestou

  • Kurkuma – extrakt z kurkumy obsahuje žlčové farbivá s miernym choleretickým účinkom. Zvyšuje produkciu žlče a uľahčujú jej vylučovanie. Používa sa pri chronických ochoreniach žlčníka a žlčových ciest a stabilizovaných žlčových kameňoch.
  • Artičoka - extrakt z artičoky je bohatý na horčiny a flavonoidy, ktoré zvyšujú tvorbu žlče v pečeni a zároveň jeho sekréciu do čreva.
  • Čaje a byliny s choleretickým účinkom používané pri ochoreniach žlčníka: mäta pieporná, repík lekársky, rebríček obyčajný púpava lekárska, lastovičník väčší a smil piesočnatý , nechtík lekársky – používajú sa ako podporný prípravok pri tráviacich ťažkostiach, chronických ochoreniach žlčníka a žlčových ciest, majú spasmolytický účinok a uľahčujú vylučovanie žlče.
  • Esenciálne oleje mätová silica a ďalšie eterické oleje s obsahom účinných zložiek mentol, gáfor, pinén (ROWACHOL) pôsobia spasmolyticky, uľahčujú vylučovanie žlče, obmedzujú množstvo cholesterolu v žlči, zabraňujú vzniku žlčových cholesterolových kameňov. Používajú sa na liečbu pečeňovo - žlčníkových ochorení (zápal žlčníka, žlčníkový záchvat, dyskinézy žlčovodov) a na rozpúšťanie žlčových kameňov.

Choleretiká a prírodné látky sa nesmú používať pri akútnom zápale pečene, žlčníka a žlčových ciest.

​ Kedy je potrebné navštíviť lekára ​ Kedy je potrebné navštíviť lekára

Návštevu lekára neodkladajte, ak :

  • Je prítomné vracanie s prímesou krvi.
  • Pretrváva silná bolesť pod pečeňou sprevádzaná zvýšenou teplotou a horúčkou.
  • Pri zmene farby stolice.
  • Ak dôjde k zožltnutiu očných bielkov a kože.
  • Ak napriek liečbe nedochádza do 14 dní k zmierneniu príznakov.


Ako predchádzať podráždeniu žlčníka
Ako predchádzať podráždeniu žlčníka

Ak si pýta váš žlčník pozornosť v podobe bolesti a koliky, odporúčame vám zmeniť vaše stravovacie návyky s podstatným obmedzením tukov a ťažkých jedál, znížite tak riziko vzniku nepríjemnej bolestivej koliky.

Súčasťou žlčníkovej diéte je zákaz prepálených tukov, vyprážaných jedál, údenín, vajec, majonézy, kávy, kakaa, čokolády, orechov, kysnutých koláčov, čerstvého pečiva a ďalších jedál, ktoré sú ťažie tolerovateľné – huby, surová cibuľu, cesnak, korenené jedlá.  Podráždiť žlčník Vám môžu aj malé boluľovité ovocie čučoriedky, maliny, jahody, černice), zelenina (paradajky, kapustu) a strukoviny.

Naopak, doprajte telu ľahké jedlá pripravené dusením a varením s dostatkom vlákniny, chudé mäsa a ryby, šaláty, koreňovú zeleninu, nízkotučné mlieko, dostatok vitamínu C a probiotiká.

Ak dokážete k tomu ešte  žiť s dostatkom aktívneho pohybu, bez stresu, hnevu a výbuchov, verte, že žlčník bude pokojný tiež.

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl

Skladom v e‑shope

5,19 €

J.V. KVAPKY Chol 50 ml

Skladom v e‑shope

7,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    02. 02. 2021

    Ktorý liek je vhodný pri problémoch so žlčníkom u osoby s intoleranciou laktózy?

    Dobrý deň. Chcem sa spýtať, ktorý liek si mám kúpiť keď má začne trápiť žlčnik.Nie je to časté, len keď zjem niečo mastné. Pýtam sa,lebo som si dala NO SPA a po užití som zistila že mám kožné problémy. V pribalovom letáku nie je uvedené že sa nesmu užívať pri intolerancií laktozy.
    Tak isto Algifen neo. Môžete mi prosim poradiť čo si mám kúpiť ak to bude potrebné?
    Ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    odporúčam Vám FEBICHOL 100 mg 50 kapsúl. Febichol patrí do skupiny liekov na liečbu ochorení žlčových ciest. Účinkuje tak, že zvyšuje vylučovanie žlče a tým odstráni alebo zmierni tráviace ťažkosti (ako sú pocity bolesti alebo tlaku pod pravým rebrovým oblúkom, grganie, nadúvanie, hnačky, nechutenstvo a neznášanlivosť niektorých, najmä tučných či mäsitých jedál) vyvolané poruchami vylučovania žlče.

    Môžu ho užívať dospelí a dospievajúci od 15 rokov na liečbu tráviacich ťažkostí pri chronických (dlhodobých) chorobách pečene a žlčových ciest (poruchách činnosti žlčníka, dlhodobom zápale žlčníka, dlhodobej tvorbe žlčových kameňov, dlhodobých chorobách pečene, sprevádzaných poruchou alebo chorobou žlčových ciest) a stavoch po chirurgickom odstránení žlčníka alebo po zápale pečene (hepatitíde).  Podávajú sa obvykle 2 kapsuly 3x denne alebo jednorazovo (podľa potreby) 2 kapsuly tesne pred jedlom. Kapsuly sa užívajú tesne pred jedlom, vždy v celku (nerozhryzené a nerozmočené, obsah má pálivú, horkú chuť!) a zapijú sa dostatočným množstvom vody (2 dcl). Liek sa môže užívať dlhodobo. Ak sa  však do 14 dní nebudete cítiť lepšie alebo sa budete cítiť horšie, musíte sa obrátiť na lekára.

    Zloženie -1 mäkká kapsula obsahuje:   Liečivo: fenipentol.  Pomocné látky: glycerol 85 %, želatína,  sodná soľ meďnatého komplexu chlorofylínu- Neobsahuje laktózu, je vhodný aj pre osoby s laktózovou intoleranciou. 

     

    Alternatívou môže byť prípravok na prírodnej báze : J.V. KVAPKY Chol 50 ml. Bylinný komplex obsahuje extrakty uvedených rastlín: Valeriana officinalis (Valeriana lekárska), Taraxacum officinale (Púpava lekárska), Pimpinella anisum (Bedrovník anízový), Mentha piperita (Mäta pieporná), Chelidonium majus (Lastovičník väčší). Bylinné výťažky obsiahnuté v prípravku pôsobia priaznivo na trávenie, žlčník a činnosť žalúdka, pomáhajú pri nadúvaní a brušných kŕčoch. Prispievajú k podpore tráviacich štiav a k normálnej funkcii črevného traktu. Prípravok sa doporučuje pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach, nevoľnostiach, pri črevných virózach a kinetóze s rýchlym nástupom účinku. Odporúčajú sa  užívať v dávke 12 kvapiek 2x denne. Kvapky sa užívajú najlepšie 20 minút pred jedlom, nakvapkajú sa na lyžičku vody.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    09. 08. 2022

    Ktorý liek je vhodný na hnačku po odstránení žlčníka?

    Dobry den mam vyoperovani zlcnik 3 tyzden a prehana mna uz druhy den , prosim vas poradte mi ci mozem dat hylak forte. Kazdy den uzivam Helicid a Prestarium A alebo ako mam postupovat Dakujem Vam

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odstránenie žlčníka má za následok viaceré ťažkosti sôsobené chýbajúcim žlčníkom, v kt. sa ukladá žlč. Ak jedávate potraviny s vysokým obsahom tuku, môže sa stať, že dochádza len k čiastočnému natráveniu tukov (z dôvodu nedostatku žlče) , kt. sa v hrubom čreve rozkladajú a môžu spôsobiť nadúvanie a hnačky. Nedostatok žlče z dôvodu vyoperovaného žlčníka je možné nahradiť užívaním  žlčových kyselín - obsahujú ich lieky, kt. Vám musí predpísať lekár. 

    Ak máte doma Hylak, určite môžete podať, používa sa pri plynatosti, hnačkách, zápchach, kolitídach a pri chronickej atrofickej gastroenteritíde. Užívajte  40 – 60  kvapiek 3x denne. Kvapky sa užívajú pred jedlom alebo počas jedla s malým množstvom tekutiny, ale nemajú sa zapíjať mliekom. Je vhodné dodržiavať diétu, kt. Vám po odstránení žlčníka odporučil lekár, tráviace problémy môžu zmierniť probiotiká - napr. PROBIO-FIX Inum 60 kapsúl, Biopron. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.