Nízky krvný tlak : príčiny, príznaky a liečba

NÍZKY KRVNÝ TLAK : PRÍČINY, PRÍZNAKY A LIEČBA

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Nízky krvný tlak nie je pre cievy a srdce tak nebezpečný ako vysoký. Pociťujete ho pri prudkom vstávaní, dlhom státi či pri pobyte v miestnosti s vydýchaným vzduchom. Existuje na nízky krvný tlak účinná liečba?

 • Krvný obeh

5 minút čítania


Ako spoznať nízky tlak? Ako spoznať nízky tlak?

Hodnoty optimálneho krvného tlaku sú 120/80 mmHg. Ak si doma nameriate nižšie hodnoty, dá sa povedať, že vás trápi nízky krvný tlak. Hodnoty nízkeho tlaku sú menej ako 100/70 mmHg. Nízky krvný tlak nie je choroba, na rozdiel od vysokého tlaku, ktorý škodí hlavne srdcu, cievam a obličkám.

Príznaky nízkeho tlaku sú:

 • závraty a točenie hlavy,
 • únava a spavosť,
 • mihanie pred očami,
 • mdloby a studený pot,
 • poruchy sústredenia,
 • hučanie v ušiach,
 • bolesť hlavy,
 • studené končatiny,
 • občasné straty vedomia.

Čo spôsobuje nízky tlak? Čo spôsobuje nízky tlak?

Naše srdceživotne dôležitý orgán, funguje ako pumpa. Pravidelnými rytmickými kontrakciami nasáva okysličenú krv z pľúc a pumpuje ju ďalej, do ciev a všetkých orgánov, až do poslednej bunky. Cievy zase fungujú ako pružné rúrky, ktoré sa sťahujú a rozťahujú podľa toho, ako je potrebné. Tlak, ktorým krv pôsobí na cievy, je krvný tlak. Pri zvýšení tlaku sa cievy rozťahujú a pri nízkom naopak sťahujú, čím dokážu krvný tlak v tele regulovať. Ak sa cievy nevedia dostatočne sťahovať a rozťahovať, vzniká zlý tlak.

10 najčastejších príčin nízkeho tlaku 10 najčastejších príčin nízkeho tlaku

 1. Srdce, ktoré nedokáže pumpovať do ciev dostatok krvi. Patrí sem aj nízky tlak pri infarkte.
 2. Nepružné cievy, čo sa prejaví ako nízky diastolický tlak.
 3. Nesprávne zvolené lieky na vysoký tlak.
 4. Rýchly rast, ktorému sa telo nestihlo dostatočne prispôsobiť.
 5. Strata telesných tekutín, ako je krv pri krvácaní, plazma pri popáleninách a voda pri dehydratácii organizmu.
 6. Slabá fyzická kondícia.
 7. Endokrinné ochorenia.
 8. Nedostatok vitamínov a celkovo živín v jedle.
 9. Prudká alergická reakcia, tzv. anafylaktický šok.
 10.  Ochorenie mozgu a miechy.

Nízky_tlak

Aké sú riziká nízkeho tlaku? Aké sú riziká nízkeho tlaku?

Zažívate tieto nepríjemné situácie a stále hľadáte, čo na nízky tlak? Možno vás trochu upokojí, že nízky tlak sám o sebe nie je nebezpečný. Riziká nízkeho tlaku spočívajú v nebezpečenstve pádu, keď sa vám zamotá hlava. Pri dlhom státí, slabom pitnom režime, navyše v horúcom počasí alebo vydýchanej miestnosti, môže dôjsť k náhlemu poklesu krvného tlaku. Dôsledkom je, že srdce a cievy nedokážu dopraviť do mozgu dostatok krvi. Pri tom cítite nevoľnosť, búšenie srdca, studený pot, mdloby a mihanie pred očami. Na čas môžete aj stratiť vedomie a spadnúť. Podobné pocity zažívate aj pri rýchlom vstávaní, čomu sa hovorí ortostatická hypotenzia.

Pozor na nízky tlak by si mali dať starší ľudia, pretože následky ich pádu môžu mať vážne následky. Opatrné by mali byť aj tehotné ženy. Nízky tlak sa u nich môže vyskytnúť aj v prípade, že s tlakom nemali žiadne ťažkosti. Krv sa sústredí do oblasti bruška a navyše sa budúca mamička delí o svoju krv s rastúcim bábätkom. Zvyšok tela funguje tak trochu v úspornom režime.

Ako okamžite zvýšiť krvný tlak? Ako okamžite zvýšiť krvný tlak?

Ak mávate nízky tlak, tieto situácie ste už určite zažili. Pri dlhom státí vám aspoň čiastočne pomôže, keď si budete striedavo prešľapovať a krížiť si nohy. Poklesu krvného tlaku zabránite aj tak, že znížite polohu hlavy zdvihnutím rúk nahor alebo sklonením sa. Ak máte možnosť sa na chvíľu posadiť, dajte si hlavu medzi kolená, čím sa rýchlejšie nahrnie krv do mozgu.

Motá sa vám hlava pri prudkom vstávaní?  Zvyknite si vstávať pomaly a postupne. Z ľahu sa najskôr posaďte a počkajte pár sekúnd, než do mozgu dotečie dostatok krvi. Až potom opatrne vstaňte.

Boli ste svedkom toho, že niekto omdlel? Podložte mu nohy tak, aby boli zdvihnuté nad úroveň hlavy a krv tak mohla prúdiť z končatín do mozgu. Ak máte možnosť, položte na čelo studený obklad.

Čo pomáha na nízky tlak? Čo pomáha na nízky tlak?

Cesta za normálnym tlakom nie je jednoduchá. Nestačí vziať si tabletku na úpravu tlaku ako je tomu pri vysokom tlaku. Čo je teda dobré na zvýšenie krvného tlaku? Na nízky tlak je dobré v priebehu dňa dostatočne piť, aby kolovalo v cievach dostatok tekutín a vytváral sa tak ten správny krvný tlak. Tiež si môžete dovoliť vyšší príjem soli.

A čo káva, pomáha na nízky tlak? Káva obsahuje kofeín, ktorý je vyhľadávaný pre svoje povzbudivé účinky. Ten prichádza rýchlo a rovnako rýchlo aj odznie. Kofeín povzbudí činnosť srdca, ale zároveň aj rozšíri cievy. Ku krátkemu zvýšeniu tlaku môže dôjsť, ale po chvíli je účinok preč. Dlhšiu dobu pôsobí teín, látka nachádzajúca sa v čiernom a zelenom čaji. Pravidelné popíjanie môže byť spôsob, ako zvýšiť krvný tlak.

Spoľahlivou metódou ako na nízky tlak, je pravidelné cvičenie a zvyšovanie fyzickej odolnosti. Svaly, ktoré si cvičením vybudujete sú pevnejšie, majú vyššiu svalový tonus a vytvárajú tak cievam lepšiu oporu. Nemusí ísť o žiadne silové športy, práve naopak. Vhodné je plávanie, jazda na bicykli či behanie.

Pružnosť ciev podporíte aj striedavou sprchou. Otužujte sa striedaním studenej a teplej vody v sprche, čím podporíte celý obehový systém . Krvný tlak zvyšuje aj malé množstvo alkoholu. Aj keď krátkodobo sa môže zdať pohárik vína ako riešenie, z dlhodobého hľadiska narobí alkohol viac škody ako úžitku.

Krvný tlak a cholesterol

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Krvný tlak
  • Otázka na produkt
  09. 06. 2020

  Ako sa užíva prípravok WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE ?

  Píšete, že priaznivý účinok je už pri konzumácii 250 mg EPA a DHA. Čo je potom za údaj tých 1 000 mg na krabičke, keď musím denne užiť 2-3 kapsule ???

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Údaj na vonkajšom obale výživového prípravku WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE 1x180 ks  je údaj o obsahu  rybieho oleja v 1 tobolke ( nie údaj o 3 omega mastných kyselín ) . 1 tobolka obsahuje  1000mg rybieho oleja.   1000mg rybieho oleja  obsahuje 180mg  EPA a 120mg DHA , 5mg vitamínu E. 

   

  Výživový prípravok  WALMARK Omega 3 rybí olej FORTE 1x180 ks  obsahuje v dennej dávke , kt. predstavujú 2 tobolky :

   

  Denná dávka obsahuje: hmot./2 tob. % RVH*
  Rybí olej
  obsahuje: Omega-3-nenasýtené mastné kyseliny
  2000,0 mg -
    EPA 18 % 360,0 mg  
    DHA 12 % 240,0 mg  
  Vitamín E 10,0 mg 83,3

   

  Omega-3 mastné kyseliny (EPA – eikozapentaénová kyselina a DHA – dokozahexaénová kyselina)  patria medzi esenciálne mastné kyseliny (naše telo nevie vyrobiť), preto je dôležité zabezpečiť ich dostatočný príjem v strave, najmä kvôli ich pozitívnym účinkom na:

   

  1. normálnu činnosť srdca - priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 250mg EPA A DHA

  2. normálny krvný tlak -  priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 3g EPA /DHA .  ( denný príjem by nemal prekročiť hodnotu 5g EPA/DHA

  3. normálnu hladinu triglyceridov v krvi - priaznivý účinok sa dosiahne pri dennom príjme 2g EPA /DHA .

  4.  DHA prispieva k udržaniu normálnej funkcii mozgu  (zlepšujú koncentráciu a pamäť) a normálneho zraku  ( ochrana pred  makulárnou degeneráciiou) pri príjme 250 mg denne

   

  Omega-3 mastné kyseliny, sa užívajú s jedlom alebo po jedle. Kapsuly sa užívajú vždy vcelku a zapijú sa potrebným množstvom vody.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

   

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Krvný tlak
  19. 03. 2021

  Čo je vhodné na nízky tlak?

  môj vnuk má 14 rokov má nízky krvný tlak, ktorý spôsobuje závrate a únavu, má aj zlatého stafylokoka, ktorý bol preliečený antb. prosím o info, ktorý liek je vhodný na liečenie.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Príčiny nízkeho krvného tlaku môžu byť rôzne. Nízky tlak je bežný napríklad pri cukrovke, nádorových ochoreniach mozgu, či poruchách endokrinného systému. Bolo by vhodné navštíviť detského lekára, aby odborne vyšetril Vášho vvnuka.  Liečba hypotenzie je pomerne problematická,  doporučuje sa zvýšiť príjem sodíku v potravinách (viac soliť) a dodržiavať pitný režim. Dôležité je zlepšenie fyzickej kondície pravidelnou aktivitou - plávanie, rýchlejšia chôdza alebo beh,  cyklistika. Určite je potrebné kontrolovať pitný režim, či Váš vnuk dostatočne pije vodu. Môže užívať aj zelený čaj, čaj roibos. Homeopatiká, kt. odporúčame na tlak sú všetko na zníženie krvného tlaku, nie na zvýšenie krvného tlaku. Dôležité je skontrolovať aj čas strávený za počítačom a vymeniť ho za dostatok pohybu. Pri zmene pohybu - vstávanie zo stoličiek a z postele treba pomaly, opatrne, aby sa predišlo závrati.  U ľudí, kt. majú nízky tlak, je vhodné inhalovať rozmarín  ( vo forme esenciálneho oleja) , popr. aromatizovať miestnosť rozamrínovým olejom, kt. zvyšuje krvný tlak. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.