Obezita u detí môže byť celoživotný problém – kedy a ako zasiahnuť?

OBEZITA U DETÍ MÔŽE BYŤ CELOŽIVOTNÝ PROBLÉM – KEDY A AKO ZASIAHNUŤ?

Podľa WHO (2018) bola v roku 2016 zaznamenaná obezita alebo nadváha až u 41 miliónov detí do 5 rokov a viac než u 340 miliónov detí a adolescentov vo veku 5 – 19 rokov. Najväčší problém je v tom, že z obéznych detí sa s vysokou pravdepodobnosťou stanú aj obézni dospelí, ktorí budú práve v dôsledku nadmernej hmotnosti zápasiť so závažnými chronickými ochoreniami. Veľký vplyv na obezitu u detí majú, bohužiaľ, predovšetkým ich rodičia a práve u nich treba začať.

  • Deti a mamičky
  • Životný štýl
  • Choroby

8 minút čítania


Mýtus:„Z toho ešte vyrastie...” Mýtus obezity u detí: „Z toho ešte vyrastie...”

Medzi rôznymi odbornými názormi panuje celkom dobrá zhoda na hodnote 80. Teda, že 80 % obéznych detí bude aj obéznymi dospelými. Zaujímavé je, že zatiaľ čo mladšie deti si obezitu prenesú do obdobia dospievania o niečo viac ako v polovici prípadov, dospievanie sa z hľadiska pretrvávania obezity do budúcnosti zdá byť oveľa nebezpečnejšie.

Obezita u detí skutočne vekom len tak nezmizne. Jej začiatky sa v mnohých prípadoch skutočne dajú vystopovať už u najmenších detí. V tomto období majú deti, ich stravovanie a návyky vo svojich rukách ešte rodičia. Navyše riešiť obezitu s deťmi je v mnohých ohľadoch jednoduchšie a účinnejšie, než to nechať na obdobie dospievania. Jednoznačne najúčinnejším opatrením boja proti nadváhe u detí je potom prevencia.

Ako sa definuje detská obezita Ako sa definuje detská obezita

Pre jednoduché posúdenie obezity slúži BMI (Body Mass Index). Jeho hodnotu zistíte, keď svoju aktuálnu hmotnosť (kg) podelíte 2. mocninou svojej výšky (m²) (vaša telesná hmotnosť v kg / (výška v m)2 ) alebo si pomôžete napríklad pomocou nejakej online BMI kalkulačky . Avšak u detí situácia nie je tak jednoduchá. Vyvíjajúci organizmus sa totiž mení a s ním úplne prirodzene kolíše aj zdravá hodnota BMI. Ako teda zistiť, či má dieťa obezitu?

Ako spoznať, že je dieťa obézne?

Vypočítanú hodnotu BMI dosaďte do tzv. percentilového grafu. Percentilový graf dáva na súradniciach do súvislosti detské BMI a vek. Zvlášť urobený je pre chlapcov a pre dievčatá. Každej súradnici potom zodpovedá určité číslo - percentil. Práve percentil prezradí, ako na tom dieťa je:

Hodnota percentilu

Stav dieťaťa

< 10

nízka hmotnosť

10 – 25

štíhle

25 – 75

normálna hmotnosť

75 – 90

robustné

90 – 97

nadváha

> 97 

obezita

> 99,5

extrémna obezita

Chcete si percentilové grafy lepšie preskúmať?  Témou obezity a nadváhy u detí sa už skôr zaoberal Národný zdravotnícky informačný portál (NZIP). Náhľad percentilových grafov nájdete na ich stránke: NZIP Nadváha a obezita u detí a dospievajúcich.

Dieťa ≠ dospelý

Obezita u detí má oproti obezite u dospelých mnohé špecifiká:

  • Priberanie u dospelých v najväčšej miere znamená zväčšovanie tukových buniek (adipocytov). U vyvíjajúcich sa detí sa pri nadváhe hlavne zvyšuje počet tukových buniek, ktoré potom už dieťaťu zostanú prakticky na celý život. Ich zväčšovanie je až druhotné. Veľké tukové bunky sú potom produkujú hormóny, ktoré majú na svedomí mnohé symptómy sprevádzajúce obezitu.
  • Najčastejšou príčinou obezity dospelých je nedostatok pohybu. U detí je prevládajúcim vplyvom zlý jedálniček. Nedostatočná fyzická aktivita potom rozvoju obezity ďalej prispieva.

Tukové tkanivo nie je len zásobáreň energie

Funkcia tuku ako zásobárne energie je nepopierateľná. Avšak predovšetkým viscerálne tukové bunky sú zároveň veľmi hormonálne aktívne. Produkujú napríklad aj estrogénne hormóny, preto u obéznych detí bežne dochádza k rôznym abnormalitám v pohlavnom vývoji.

Príliš veľa tukového tkaniva je spojené aj so zvýšenou hladinou stresového hormónu kortizolu, so slabým (tzv. nízkoprahovým) chronickým zápalom a rozvojom inzulínovej rezistencie. Nadbytok tukového tkaniva je tiež príčinou nízkych hladín v tukoch rozpustných vitamínov, predovšetkým vitamínu D.

Prečo dnes deti priberajú tak ľahko? Prečo dnes pribúdajú obézne deti tak ľahko?

Pretože práve v dnešnej dobe ich doslova obklopuje množstvo nástrah:

1. Jedlo – lahodné a stále po ruke

Nie je potrebné ho loviť, zbierať a často ani variť. Jedlo je v dnešnej dobe dostupnejšie, než kedykoľvek predtým. Nanešťastie tento trend tak trochu nahráva vysoko priemyselne spracovaným, konzervovaným či „polotovarovým“ potravinám na úkor čerstvej a nutrične vyváženej stravy. Práve vysoko priemyselne spracované potraviny bývajú našliapané energiou v podobe cukrov a nezdravých tukov. Vďaka tomu (a niekedy aj s pomocou soli a rôznych dochucovadiel) si dokážu úplne podmaniť (nielen) detské chuťové bunky. Miska ovocia alebo avokádová nátierka tak kakaovým sušienkam a slaným chipsom konkurujú veľmi ťažko.

Sladkosť – ani odmena ani trest

Jedlo je prirodzene spojené s príjemnými životnými udalosťami. Začína to dojčením, keď je dieťa v náručí u mamičky. Neskôr potom patrí na oslavy a k najrôznejším spoločenským udalostiam. Avšak cukrovinka rozhodne nie je vhodným nástrojom odmeny pre deti. Sladkosť detskému organizmu neprináša nič hodnotné a navyše podnecujú túžbu po neprirodzene sladkej chuti. Sladká odmena odkloní zameranie dieťaťa od radosti z vydarenej činnosti. V neposlednom rade sa spojenie odmena = sladkosť fixuje ako návyk pre jeho budúci život. Podobne ale funguje aj negatívne vyjadrenie trest = odňatie sladkosti.

Okrem odmeňovania a trestania nie sú pre deti zdravé vzorce ani cukrík, "aby neplakalo," alebo dobrôtka, vďaka ktorým si ich u dieťaťa možné "podplatiť" náklonnosť. Trvajte preto na tom, aby milujúce tety, strýkovia a starí rodičia nepoužívali sladkosti ako lacný prejav náklonnosti.


2. Obrazovky malé aj veľké

Necháte sa večer pohltiť napínavým dejom filmu? O čo viac asi dokážu obrazovky zaujať ešte len vyvíjajúci sa mozog dieťaťa! Či už hry na mobile, na tablete alebo sledovanie rozprávok - deti dokážu k obrazovke doslova prilepiť. Bez ohľadu na vplyvy na psychiku dieťaťa, vysedávanie pred obrazovkou berie deťom hodiny a hodiny času denne, ktoré by mohli tráviť hrami, pohybom alebo so svojimi rovesníkmi. Okrem nehybného sedenia majú na riziko detskej obezity vplyv aj reklamy na potraviny. Televízia alebo mobil často nahradí aj spoločníka na stolovanie. Odvedenie pozornosti od jedla k obrazovke má však priamy dôsledok množstva skonzumovaných potravín a nerozpoznania pocitu sýtosti.

3. Chýba spánok, pribúda stres

Hranie na tablete dokáže byť často tak strhujúce, že potom nezostane ani dosť času na spanie. Únavu a nedostatočný spánok ale bude organizmus zase kompenzovať chuťami na sladké. Navyše spánková deprivácia zvyšuje množstvo stresu, ktoré dieťa prežíva. Následkom býva aj zhoršenie školského prospechu. Že psychická nepohoda a stres má vplyv na rozvoj nadváhy a obezitu bolo pozorované napríklad u detí, ktorých rodičia prechádzali rozvodovým konaním.

Ale čo keď sú na vine gény?

Gény zásadným spôsobom ovplyvňujú náš život. Nie sú práve ony príčinou obezity u detí? Niektoré skupiny génov skutočne môžu s obezitou súvisieť. Genetická výbava znižujúca riziko obezity býva dokonca označovaná ako leptogénne gény, opakom sú potom gény obezitogénne. Niektoré zdroje dokonca odhadujú, že by gény mohli mať na predispozíciu k obezite až 30 % vplyv. Dispozícia však ešte neznamená obezitu. Rozvoj obezity je vždy podmienený aj vonkajšími faktormi – predovšetkým teda stravou a pohybovou aktivitou.

Obdobie pred narodením – už tam to začína

Nielen priebeh detstva, ale dokonca už prenatálne vplyvy majú súvislosť s rozvojom obezity

  • Fajčenie v tehotenstve

Výrazne zvýšené riziko detskej obezity je u matiek-fajčiarok a to až 1,5-2x. Ak plánujete otehotnieť, mali by ste s týmto zlozvykom čo najrýchlejšie prestať. Okrem obezity fajčenia zvyšuje riziko vývojových chýb, kognitívnych porúch, nízkej pôrodnej hmotnosti ai. Po narodení bábätko trpí abstinenčnými príznakmi a má zvýšené riziko vzniku náhlej smrti novorodencov (SIDS). Pri odvykaní sa nebojte požiadať o pomoc odborníkov, ich podpora významne zvýši šancu prestať fajčiť.

Plánovanie bábätka – správny čas prestať

Fajčenie má nežiaduce zdravotné dopady na celý organizmus. To sa prejavuje na plodnosti žien aj mužov. U žien dochádza napríklad k problémom s ovuláciou alebo uhniezdením vajíčka. Páni majú menej kvalitné spermie čo do počtu aj do pohyblivosti. Navyše u nich fajčenie kvôli škodlivému vplyvu na cievy môže viesť k impotencii. Párom, ktoré plánujú bábätko, sa odporúča začať s odvykaním už rok pred chceným počatím.
  • Hmotnosť bábätka po narodení

Drobček alebo naopak valibuk? Odchýlky v pôrodnej hmotnosti na obe strany sú rizikom pre vznik obezity v detstve. U malých bábätiek je konkrétne riziko v zmene metabolizmu leptínu (hormónu produkovaný tukovými bunkami), ktoré sprevádza nasledujúce obdobie rýchleho priberania na váhe. Nadmerná pôrodná hmotnosť potom môže zvyšovať riziko vzniku metabolického syndrómu. Často k nej dochádza v súvislosti s tehotenskou cukrovkou, ktorú je nutné pod vedením lekára v priebehu gravidity správne kompenzovať. Príčinou býva aj obezita budúcej mamičky. Pred plánovaním bábätka je preto zdravé schudnúť a udržať si správnu hmotnosť.

Obézny rodič

Riziko obezity u dieťaťa výrazne rastie, pokiaľ je jeden z rodičov obézny. Keď majú obezitu obaja, je situácia ešte horšia. Okrem génov je totiž ďalším neovplyvniteľným faktorom detskej obezity prostredie, do ktorého sa narodí. Rodičia s obezitogénnymi návykmi sú vzorom svojim deťom a s veľkou pravdepodobnosťou im vtlačia vzorce vedúce k vzniku nadmernej hmotnosti.

Riziká detskej obezity Riziká detskej obezity
 

  • Ochorenie srdca a ciev

Medzi rizikami detskej obezity si ochorenie kardiovaskulárneho systému zaslúži 1. miesto. Obezita u detí totiž zapríčiňuje ochorenie typické až pre dospelosť. Obézne deti nezriedka trpia hypertenziou (zvýšeným krvným tlakom) už pred dovŕšením 17. roku. veku, obvyklé je aj zvýšenie krvných lipidov. Dohromady u nich tieto faktory významne posúvajú riziko infarktu a cievnych príhod do nižšieho veku.

  • Ochorenie dýchacieho systému

Obézne deti často v noci chrápu a chrápanie sprevádza aj spánkového apnoe. Apnoe najviac postihujú obéznych chlapcov po 12 roku veku. Pokiaľ má dieťa zároveň obezitu a astmu, má u neho ochorenie ťažší priebeh. Pri extrémnej obezite je veľmi závažný tzv. Pickwickov syndróm, keď tukové tkanivo doslova utláča dýchacie cesty, sťažuje prekrvenie pľúc a vedie v dôsledku toho k namáhaniu srdca i jeho poškodeniu.

  • Problémy so spánkom

Za problémy so spánkom u obéznych detí často môže byť už  vyššie zmienené spánkového apnoe. Nedostatok spánku potom prináša dôsledky v podobe únavy cez deň alebo paradoxne aj hyperaktivity. Deti sú často nesústredené a to sa môže odraziť napríklad aj v ich školskom prospechu.

  • Metabolický syndróm

Metabolický syndróm je súbor faktorov, ktoré významne zvyšujú riziko chronických chorôb. Okrem obezity, zvýšeného krvného tlaku a zmien v zložení krvných lipidov sem patrí aj inzulínová rezistencia alebo priamo cukrovka.

  • Endokrinné abnormality

Tukové bunky produkujú niektoré hormóny, medzi ne patria aj ženské pohlavné hormóny – estrogény. Obezita u dievčat preto urýchliť menarche, vysoké je aj riziko rozvoja syndrómu polycystických ovárií (PCOS).

U obéznych chlapcov naopak môže prísť puberta až neskôr. Pôsobenie estrogénnych hormónov u nich vyvoláva niektoré telesné zmeny označované ako pseudogynekomastia. Typické je zväčšenie prsníkov.

  • Tráviace problémy

Strava s nadbytkom cukrov a tukov a nedostatkom vlákniny pozmeňuje črevnú mikroflóru detí. Čo môže mať široké dôsledky nielen v ztráviacom trakte, ale aj na imunitu alebo reguláciu pocitu hladu. Nezdravá strava a obezita môže byť aj u detí príčinou vzniku žlčníkových problémov vrátane žlčových kamienkov. Veľmi časté je ale aj stukovanie pečene (steatóza).

  • Ortopedické problémy

Nadmerná hmotnosť znamená aj nadmerné zaťaženie kĺbov. U rastúceho dieťaťa to môže byť príčina zakrivenia nôh alebo bolesti v bedrách. V neposlednom rade je obezita spojená so zvýšenou hladinou kyseliny močovej v krvi, ktorá je hlavným rizikovým faktorom rozvoja dny.

  • Kožné problémy

Rastúce tukové tkanivá niekedy koža nestačí. Dôsledkom je vznik strií (pajazvičiek), ktoré inak obvykle spájame len s tehotenským bruškom. Inými kožnými neduhmi hrubých detí bývajú zapareniny.

  • Psychosociálne problémy

Problémy obéznych detí v kolektíve rozhodne nemožno prehliadať. Kvôli kilogramom navyše sa stanú terčom posmeškov rovesníkov, navyše pri bežných aktivitách ostatným nestačia. Neskôr v dospievaní nezriedka podliehajú negatívnemu sebahodnoteniu a pocitom menejcennosti. Kvôli týmto pocitom mnoho obéznych detí obmedzí svoje sociálne kontakty. V ruke v ruke s psychickými ťažkosťami potom ide riziko rozvoja depresie, úzkosti a nezriedka aj porúch príjmu potravy – anorexia, bulímia alebo záchvatovitého prejedania.

Boj s obezitou Boj s detskou obezitou

Nadváhe a obezite je vždy jednoduchšie prechádzať. Pokiaľ ale máte obézneho potomka, nevešajte hlavu. S liečbou obezity začnite pokojne hneď! Zdravý úbytok hmotnosti prinesie dieťaťu mnoho benefitov, odvrátia sa aj zdravotné riziká s ňou spojené.

Prevencia obezity u detí

Pred vznikom obezity chráni mnoho protektívnych faktorov ako:

  • dojčenie bábätka,
  • zdravá skladba potravín,
  • zdravé stravovacie návyky,
  • pohyb,
  • raňajky.

Liečba detskej obezity nie je liečba dieťaťa, ale jeho rodiny!

Malé dieťa si desiatu samo nekúpi ani si samo nenadá horu cestovín na tanier. Presedieť pri televízii celé popoludnie mu tiež musel niekto dovoliť. A keď budú doma plné šuplíky sladkostí, určite nedokáže odolať. Dieťa je zrkadlom toho, čo sa deje v rodine. Veď všetko, čo vie, niekde muselo vidieť. Zbaviť sa detskej obezity preto nejde bez zapojenia celej rodiny! Ako znížiť váhu u detí? Zamerajte sa na zdravú stravu a aktívne hýbanie.

zdravá strava pro deti

Jedlo ako hlavný vinník Jedlo ako hlavný vinník

U detí (na rozdiel od dospelých) sa najväčší podiel na rozvoji obezity prisudzuje jedlu. Napriek tomu u detí nie je miesto na drastické alebo jednostranne zamerané diéty, ktoré by zaťažovali už tak dosť namáhanú detskú pečeň. Najlepšie je zaraďovať postupne zdravé potraviny:

  • čerstvú zeleninu (3 porcie) a ovocie (2 porcie),
  • zdroje komplexných sacharidov – celozrnné pečivo, zemiaky, ryža, pšeno, ovsené vločky… (5 porcií),
  • zdroje bielkovín – 2 porcie mliečnych výrobkov, 2 porcie mäsa, rýb (dôležitý zdroj omega 3 ), strukovín či orechov,
  • nápoje – 3 porcie by mala byť obyčajná voda, ďalšie porcie môžu byť nesladený čaj, mlieko aj riedený džús. Dohromady za deň dieťa potrebuje celkom 7 porcií nápoja.

Jednoduchou pomôckou pre odhad správnej veľkosti porcie je veľkosť päste dieťaťa. Napríklad jedna porcia ovocia (ako súčasť raňajok). Porcia mäsa na obed by mala približne kopírovať veľkosť detskej dlane. 

Vápnik – ten správny minerál pre boj s nadváhou u detí

Obéznym deťom často chýbajú vitamíny rozpustné v tukoch hlavne vitamín A a D. Pozor ale aj na nedostatok minerálu vápnika. Vápnik je dôležitý pre pevné kosti, ale zďaleka to nie je jeho jediná funkcia v tele. Tento minerál sa zapája do metabolizmu tukových buniek. Podľa výživových odporúčaní by ho preto mal byť v jedálničku (nielen) detí s vyššou hmotnosťou dostatok. Ideálnym zdrojom vápnika sú mliečne výrobky, z ktorých sa dobre vstrebáva. Odporúčajú sa preto 2 porcie nesladených a maximálne polotučných mliečnych výrobkov denne.

Do zdravej stravy pre deti rozhodne nepatrí:

  • sladené nápoje vrátane koncentrovaných džúsov,
  • cukrovinky,
  • slané pochutiny.

Stravovanie najmenších detí je úplne v rukách rodičov. Až si dieťa neskôr (hlavne v období dospievania) bude samo určovať, čo dá do pusy a čo nie, bude nutne potrebovať mať dávno zafixované zásady zdravého životného štýlu. Na rodičovské poučky v tom čase už bude neskoro. Kedy s prevenciou obezity začať?

1. V mamičkinom brušku

A snáď aj o trochu skôr. Ženy plánujúce otehotnieť majú nielen zanechať fajčenie, ale mať aj zdravú telesnú hmotnosť. V tehotenstve je potom vhodná vyvážená a veľmi pestrá strava.

2. Dojčenie – ten správny štart

Materské mlieko má veľkú protektívnu funkciu pred vznikom detskej obezity. Výlučné dojčenie sa odporúča do 6 mesiacov, pokračovať je potom vhodné až do 2 rokov. Pri zaraďovaní príkrmov by sa dieťa malo zoznámiť s čo najpestrejšou škálou chutí. Neodporúča sa odkladať zaradenie lepku a iných potenciálnych alergénov. Tiež zaradenie stravy v pevnej forme do 10. mesiaca má veľký význam. Dieťa sa totiž so zeleninou a ovocím zoznámi a naučí sa ich prijímať skôr, ako prídu prvé obdobia vzdoru. Navyše pri mixovanej strave ľahšie dochádza k prekrmovaniu. U dojčiat pozor tiež na nadmerný príjem bielkovín!

3. Vaše batoľa už všeličo pochytí

Má rado jabĺčko, ale mrkvičku nie? Potravinu, ktorú dieťa odmietne hneď nezavrhujte. Často sa dieťaťu musí ponúknuť aj viac ako 3x, než ju prestane odmietať ako niečo neznáme. Základným kameňom batoľacej stravy musí byť pestrosť, ale aj správna veľkosť porcie.

4. Nástup do škôlky a školy – nová etapa

Nový režim stravovania spoločne s nástupom do škôlok a škôl má svoje nové výzvy. Dôležité je predovšetkým pravidelné stravovanie. Deti by nikdy nemali vynechávať raňajky. Po celonočnom hladovaní vyvíjajúci sa detský organizmus jednoducho potrebuje energiu. Absencia raňajok je významný faktor pre vznik prejedania a obezity, ale aj zníženého sústredenia v škole.

Sladkosti za žiadnu cenu

Cukrovinky a sladené nápoje by v jedálničku detí nemali mať miesto. Striktná prohibícia pochutín ale u detí naopak môže vyvolať túžbu po „zakázanom ovocí“. Ako najvhodnejšia sa preto zdá uvoľnenejšia cesta. Jeden cukrík obezitu nespôsobí, ale mal by byť ideálne doplnkom k fyzickej aktivite. Sladkosťou, ktorú si sem tam dieťa dopraje, tiež nemusia byť tie najpriemyselnejšie spracované potraviny, ale napríklad sušené ovocie alebo domáce sladké pečivo a iné zdravé maškrtenie

5. Dospievanie ako citlivá téma

Puberta a dospievanie je obdobie náročné samo o sebe. Na rady rodičov ohľadom stravovania a trávenia voľného času staršie deti často už z princípu nedajú. Zároveň sú dospievajúci veľmi citliví na poznámky o svojom vzhľade a kilogramoch navyše.

Pohyb v prevencii a liečbe obezity Pohyb v prevencii a liečbe detskej obezity

Dostalo sa k vám už príslovie "Pohyb je liek"? Pre deti nie je nič prirodzenejšie ako práve pohyb, hry, bláznenie a šantenie. Nielen že nie je správne ich v pohybe obmedzovať, ale každé dieťa potrebuje v pohybovej aktivite povzbudzovať a mať v rodičoch podporu. Nedostatok pohybu u detí dnes ide ruka v ruke so sedavými koníčkami.

Pandémia koronaviru a pandémie obezity u detí

Obdobie preventívnych koronavírových opatrení sa významne podpísalo na počte obéznych detí. Zatiaľ čo počas dištančnej výučby sedeli doma a nemohli sa venovať svojim športovým krúžkom, po uvoľnení reštrikcií sa mnohé z nich k pôvodným aktivitám už nevrátili. Preto pre športovanie dnes deti potrebujú pozitívny vzor a motiváciu od rodičov viac ako kedykoľvek predtým.

Rovnako ako zdravých potravín, každý deň dieťa potrebuje niekoľko 30 minútových “porcií” zdravého pohybu:

  • 3x ľahkú aktivitu - hranie hier, prechádzka, upratovanie hračiek, utieranie prachu,
  • 2x stredne namáhavú aktivitu – jazdu na bicykli alebo kolobežke, tancovanie, korčuľovanie, behanie,,
  • 1x náročnejšiu aktivitu – plávanie, rýchly beh, skákanie cez švihadlo,
  • rozvíjajúci pohyb – teda treba len krátky, ale veľmi náročný pohyb každý deň.


Cvičenie pre obézne alebo extrémne obézne deti potom musia rešpektovať ich fyzické obmedzenia. Pohyb zvyšuje citlivosť buniek na inzulín, pomáha spaľovať kalórie a zlepšuje fyzickú zdatnosť aj náladu! Ide preto o nevyhnutnú súčasť liečby obezity.

Každý aktívny a hravý deň potom musí skončiť riadnou porciou regenerácie a spánku!

Kedy s obezitou k lekárovi Kedy s detskou obezitou k lekárovi

Obezita u detí je choroba s mnohými rizikami, ktoré nie je možné prehliadať. Keď je BMI dieťaťa 30 a vyššie, nespoliehajte sa už len na režimové opatrenia a obráťte sa na pediatra.

Vláknina Probiotiká pre deti

____________________________________________________________________________________________________________

ZDROJE

  • ALI, Aus Tariq; AL-ANI, Faisal; AL-ANI, Osamah. Childhood obesity: causes, consequences, and prevention. Ceska a Slovenska Farmacie: Casopis Ceske Farmaceuticke Spolecnosti a Slovenske Farmaceuticke Spolecnosti, 2023, 72.1: 21-36.
  • HAINEROVÁ, I. Aldhoon. 1 ETIOPATOGENEZE DĚTSKÉ OBEZITY. DĚTSKÁ OBEZITA, 9.
  • MARINOV, MUDr Zlatko; PASTUCHA, MUDr Dalibor. Komplexní metabolické změny u obézních dětí. Pediatrie pro praxi, 2012, 13.1: 12-15.
  • MARINOV, MUDr Zlatko. Můžeme změnit nešvary ve výživě dětí časného věku?
  • Přibývá stále více obézních dětí, upozorňuje Dětská nemocnice FN Brno. Fakultní nemocnice Brno [online]. [cit. 2023-05-22]. Dostupné z: https://www.fnbrno.cz/pribyva-stale-vice-obeznich-deti-upozornuje-detska-nemocnice-fn-brno/t6346

Autor: PharmDr. Barbora Kuthanová

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

Skladom v e‑shope

5,09 €

Skladom v e‑shope

7,99 €

Skladom v e‑shope

4,39 €

Skladom v e‑shope

16,59 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Otázka na produkt
    • Tehotenstvo
    • Vitamíny a minerály
    21. 01. 2021

    Aká je doporučená denná dávka omega 3 kyselín počas tehotenstva a dojčenia?

    Chcela by som sa Vás opýtať či môžem od začiatku tehotenstva (cca od 6 tt) až po koniec využívať produkt :
    MedPharma OMEGA 3 rybí olej forte - EPA, DHA.(EPA 315 a DHA 245 mg).
    Mám obavu či to nie je moc silna koncentrácia,ktorá by poškodila plod,prípadne ak nie je vhodný, keby ste mi odporučili nejakú vhodnú alternatívu.
    Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný zvyšok dňa

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Doporučená dávka EPA a DHA u tehotných na Slovensku je 400mg /deň.  Europský úrad pre bezpečnosť potravin (EFSA )doporučuje prívod u tehotných a dojčiacich  350- 450 mg DHA + EPA/deň, toto množstvo spĺňa konzumácia 1-2 porcí tučných morských rýb za týždeň. Hlavnými zdrojmi sú olejnaté semená, sója a oleje z nich vyrobené (ľanový, repkový, sójový, z vlašských orechov, z pšeničných klíčkov).  Vo vašom prípade by som zvolila iný prípravok s menším obsahom  EPA a DHA  - napr. JAMIESON Omega-3 select mini 200 kapsúl, poprípade kombinovaný prípravok s vitamínmi LIVSANE Omega-3 tekutina s vitamínmi a minerálmi 200 ml, ak neužívate ďalšie prípravky počas tehotenstva. V prípade , že užívate aj iné preparáty určené pre tehotné, je potrebné skontrolovať ,  či sa tam nenachádzajú  už omega kyseliny . V prípade iných vitamínov je potrebné tiež skontrolovať , či nedochádza k prekročeniu denných dávok. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    10. 03. 2022

    Môže sa používa OptiFibre vláknina v prášku dlhodobo?

    Dobrý deň,
    Chcela by som sa opýtať na bezpečnosť užívania prípravku vláknina Optifibra.
    Či je bezpečné jej užívanie. Môže sa užívať aj dlhodobo?
    A či nevzniká návyk, závislosť na ňom.
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     Optifibre ® je dietetická potravina na osobitné medicínske účely určená pre diétny režim pacientov s poruchami motility čriev. Pomáha prirodzenému a pravidelnému vyprázdňovaniu. Obsahuje  čiastočne hydrolyzovanú vlákninu - guarovú gumu v prášku, ktorá vyživuje črevné baktérie a tak zabezpečuje  dlhodobo správne trávenie. Jej výhodou je, že ide o 100% prírodný produkt,  bez farbív, aróm a konzervačných látok, je úplne bez lepku, laktózy aj fruktózy.  Nezniká na ňu návyk. Vláknina je úplne rozpustná a môžete ju vmiešať do teplých aj studených nápojov. Ľahko sa rozpúšťa v mäkkých jedlách ako jogurt či zemiakovej kaši. OptiFibre® je chuťovo neutrálna, žiadna horkosť, kyslosť ani podivná pachuť vám na jazyku nezostanú. Vzhľadom na to , že ide o dietetickú potravina na osobitné medicínske účely vhodnosť užívania je potrebné konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom alebo kvalifikovanou osobou v oblasti  klinickej výživy. 

     

    Používa sa 1 odmerka prášku do nápoja alebo do jedla, zmes sa zamieša, kým sa prášok úplne rozpustí. Ak sa pridáva do pitia, používajú sa iba nesýtené nápoje bez bubliniek. (1 odmerku do 200 mililitrov tekutín). Ak sa pridáva do jedla, používa sa 1 odmerka na 150 gramov pokrmu. Pri zhoršenej funkcii čriev sa odporúča užívať OptiFibre® pravidelne po dobu 2 až 3 týždňov,  trávenie sa postupne vráti do normálu. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.