Monitor dychu a detská pestúnka – na čo slúži a ako vyberať

MONITOR DYCHU A DETSKÁ PESTÚNKA – NA ČO SLÚŽI A AKO VYBERAŤ

Pripravujete sa na príchod potomka? Budúcim rodičom sú dnes po ruke stále múdrejší elektronickí pomocníci, pripravení pomáhať im v novej úlohe cez deň v noci. Či už ide o monitory dychu strážiace pravidelnosť dýchania bábätka kvôli riziku „Syndrómu náhleho úmrtia dojčaťa“ alebo praktickej opatrovateľky, vďaka ktorým nestratíte kontakt s dieťatkom ani keď ho necháte spinkať v oddelenej miestnosti. Aké funkcie monitory dychu a pestúnky ponúkajú a podľa čoho vyberať?

 • Deti a mamičky

Čo je syndróm náhleho úmrtia alebo SIDS? Čo je syndróm náhleho úmrtia alebo SIDS?

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (Sudden Infant Death Syndrome) často vyvoláva obavy u novopečených rodičov. Ide o stav, kedy bez známej príčiny dôjde u dojčaťa v spánku k zástave dychu. Tento syndróm sa vyskytuje veľmi zriedkavo, približne u 1 bábätka z 3 000. V najhoršom prípade ale môže skončiť až smrťou.

Syndróm náhleho úmrtia dojčaťa začal byť intenzívne monitorovaný až v 2. polovici 20. storočia. SIDS môže postihnúť aj inak úplne zdravé deti. Čo spôsobuje SIDS presne nevieme, sú ale popísané niektoré faktory zvyšujúce jeho riziko.

Rizikové faktory vzniku SIDS

 • Spánok na brušku, o niečo nižšie riziko je spojené tiež so spánkom bábätka na boku.
 • Príliš vysoká teplota na spanie alebo neprimeraný odev dieťaťa.
 • Príliš mäkký matrac, používanie vankúša alebo prítomnosť predmetov (hračky, plyšové hračky a iné) v postieľke.
 • Fajčenie matky v tehotenstve.
 • Prítomnosť fajčiara v domácnosti.
 • Nedonosené deti alebo deti s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
 • Dieťa prekonalo ochorenie s teplotou v predchádzajúcich 2 týždňov.
 • Nízky vek matky.
 • Predchádzajúci výskyt SIDS v rodine.

Za SIDS sa považuje úmrtie detí do 1 roka, u ktorého sa nepodarilo nájsť žiadnu príčinu ani ho nešlo predvídať. 2. až 4. mesiac veku je obdobie, kedy je najväčšie riziko SIDS. Po 4. mesiaci už je fáza, kedy sa znižuje riziko SIDS. Koniec obdobia, do kedy hrozí SIDS, sa udáva v 6 mesiacoch veku.

Rovnako ako existujú rizikové faktory, poznáme aj niektoré okolnosti, ktoré môžu riziko rozvoja náhlej smrti novorodenca zmenšovať.

Monitory dechu Monitory dychu

Pokiaľ dôjde u bábätka k zástave dychu, spustí sa súboj s časom. V takej chvíli je úplne zásadné, aby zástava dychu bola okamžite odhalená a dieťaťu bola bez meškania poskytnutá prvá pomoc. K tomuto včasnému odhaleniu slúžia práve monitory dychu.

Monitory dychu citlivo snímajú vibrácie alebo pohyby spojené s dýchaním. Ak tieto signály ustanú alebo sú veľmi nepravidelné, spustí monitor dychu alarm. Zvuk alarmu môže bábätko prebudiť, vďaka čomu sa znova nadýchne. Ak sa tak nestane, rodičia môžu okamžite začať poskytovať prvú pomoc bábätku a volať záchrannú službu na čísle 155.

Druhy monitorov dychu Druhy monitorov dychu

Stretnúť sa môžete s doskovými monitormi dychu alebo s monitormi na detskú plienku.

Doskové monitory dychu

Doskový monitor dychu je jednoduché zariadenie skladajúce sa zo snímacej dosky spojené s vyhodnocovacou jednotkou. Pri vyberaní monitora dychu si skontrolujte, pre akú výšku matraca sa monitor hodí. Doska monitora sa totiž vkladá pod ňu. Iba u novorodencov sa niektoré monitory používajú pod plachtou.

Doskové monitory môžu mať možnosť pripojenia 1 alebo 2 snímacích dosiek. V prípade, že dieťatko rastie a pretáča sa, by sa totiž mohlo dostať mimo snímacej dosky. Pripojením druhej snímacej podložky tak získa väčší priestor. Ak čakáte dvojčatá, budete potrebovať 2 vyhodnocovacie jednotky! Niektoré monitory už priamo umožňujú takto kombinovať 2 senzory. Pozrite sa napríklad na Angelcare Monitor pohybu dychu a videoopatrovateľka AC327.

dětská chůvička

Plienkové monitory dychu

Plienkové alebo tiež klipové monitory dychu sú alternatívou ku klasickým doskovým monitorom. Monitor sa pripína na plienku bábätka, dotýka sa jeho bruška a sleduje pohyby pri dýchaní. Pokiaľ pohyby ustanú, plienkové monitory spravidla najprv vibrujú, aby bábätko prebudili. Až potom sa spustí alarm. Plienkový monitor je skvelým variantom monitora dychu na cesty, pretože sa ľahko uskladní. Priamo pri jazde v kočíku alebo autom však nemusí fungovať správne, kvôli otrasom. Klipový monitor je tiež dobrým variantom pre dvojčatá, ktoré spolu spia v jednej postieľke. Nevýhodou plienkových monitorov je, že sú pre dieťatko nepohodlné vo chvíli, keď sa začne pretáčať.

Monitory dychu často ponúkajú aj ďalšie užitočné funkcie. Či už sú to senzory merajúce teplotu alebo vlhkosť v miestnosti. Svetelné kontrolky a systémy na kontrolu batérií alebo indikátory nabitia. Niektoré monitory zároveň obsahujú aj pestúnku. Medzi monitormi dychu nájdete aj zariadenia certifikované ako zdravotnícke pomôcky.

Detské pestúnky Detské pestúnky

Zaspal váš drobček na chvíľu? Medzitým, čo ho necháte spinkať v spálni, Vám ho postráži spoľahlivá opatrovateľka. Vy sa zatiaľ budete môcť venovať svojej domácnosti, jeho súrodencom alebo zaslúženému odpočinku. Keď sa bábätko zobudí, upozorní vás detská pestúnka zvukom. Ale nielen to. Dnešné detské pestúnky ponúkajú možnosť prenosu zvuku i videa, prepojenie aplikácií s vašim mobilom alebo možno môžete mať rodičovskú jednotku stále pri sebe v podobe hodiniek ako u Truelife NannyWatch A15.

Pri výbere detskej pestúnky by vás mal najskôr zaujímať jej dosah. Detské pestúnky na prenos používajú digitálny alebo analógový signál. Výhodou digitálnej pestúnky je, že máva viac kanálov, vďaka ktorým sa vyhnete prípadnému rušeniu signálu na určitých frekvenciách. Analógové pestúnky môžu mať väčší dosah. Dosah pestúnky býva udávaný v ideálnom prostredí. Počítajte s tým, že čím viac medzi vami a dieťatkom bude stien a prekážok, tým bude dosah pestúnky kratší.

Na trhu sú dostupné detské pestúnky s pripojením na internet. U týchto smart pestúnok získate neobmedzený dosah, samozrejme ak máte spoľahlivé internetové pripojenie. Ako rodičovská jednotka vám potom môže slúžiť napríklad aplikácia vo vašom telefóne.

Funkcia detských pestúnok

Rozhodli ste sa už pre video alebo audioopestúnku? Zistite si, aké ďalšie funkcie vám môže zariadenie ponúknuť:

 • Senzor teploty prípadne aj vlhkosti v miestnosti.
 • Alarm pri strate signálu.
 • Nastavenie citlivosti.
 • Nočné svetlo.
 • Uspávanky alebo možnosť premietania obrázkov.
 • Obojstranný prenos zvuku, vďaka ktorému môžete na svoje bábätko hovoriť cez opatrovateľku.
 • Možnosť napájania cez USB alebo powerbanky.
 • Režim VOX predlžujúci výdrž batérií. Umožňuje totiž prenos signálu iba, keď je to potrebné.

Autor : Petra Večeřová

 

Monitory dychuDetské pestúnky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BABY Monitor Nanny BM-02A 1 kus

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

96,39 €

TRUELIFE NannyCam R360 digitálna video pestúnka 1 kus

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

116,89 €

PHILIPS AVENT Video baby monitor SCD 845 1 ks

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

218,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  11. 04. 2022

  Obsahuje videopestúnka Truelife Nannycam v24 aj kameru a vysielačku?

  Dobry den, chcem sa spytat ci tato videopestunka obsahuje aj kameru aj vysielacku? Neviem sa nikde docitat co je obsahom. Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  TrueLife NannyCam V24 je digitálna video pestúnka s prehľadným farebným 2,4 palcovým LCD displejom, izbovým teplomerom a automatickým nočným režimom. Prenos zvuku aj obrazu je vysoko kvalitný vo dne aj v noci. Môžete byť v kľude a mať istotu, že je s Vašimi blízkymi všetko v poriadku, pretože použitá digitálna technológia s frekvenciou 2.4Ghz prináša bezpečný a stabilný signál. Súčasťou balenia je kamera a pestúnka ( vysielačka). Rozmery rodičovskej základne (kamera) : 59 × 112 × 17 mm (Š × V × H), rozmery detskej základne (vysielačka)   67 × 105 × 35 mm (Š × V × H).

   

  Pestúnku aj kameru zapojíte do zásuvky, zapnete a hneď vidíte živý prenos. Prenos funguje spoľahlivo až do vzdialenosti 300 metrov na voľnom priestranstve. V byte, alebo dome môžete počítať so stabilným signálom do vzdialenosti 100m. Po zotmení sa automaticky aktivujú infračervené LED diódy. Vďaka veľkému LCD displeju budete mať prehľad o tom, čo Vaše dieťa práve robí. Celý jeden deň sa môžete pohybovať s rodičovskou základňou prehľadným 2,4 palcovým displejom bez obáv mimo zdroja napätia. Pri zapnutom režime VOX má dostatočne veľkú batériu na to, aby základňa vydržala v prevádzke až 24 hodín. Vďaka snímaču teploty na kamere uvidíte na svojom LCD displeji vždy aktuálnu teplotu v detskej izbičke. Dieťa ešte nemá tak dobrú reguláciu telesnej teploty ako Vy, preto ho aj mierna zmena teploty môže znepokojiť. Môžete si vybrať aj jednu z 8 ukľudňujúcich melódií, ktoré Vám pomôžu dieťatko ukľudniť. Vďaka USB dobíjaniu môžete namiesto elektrickej zásuvky použiť aj powerbanku, čím si môžete túto video pestúnku vziať aj na cesty alebo naplno využívať aj vo vonkajších priestoroch bez dosahu elektrickej energie, napríklad pre sledovanie kočíka na záhrade alebo priestorov na balkóne. Aktivovaním režimu VOX na základni šetríte spotrebu batérie. Pokiaľ je režim VOX aktivovaný, dôjde pri živom náhľade po krátkej chvíli ticha k vypnutiu displeja a k obmedzeniu prenosu zvuku za účelom úspory batérie. Toto nastavenie je ideálne pre nočné stráženie dieťaťa.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  26. 04. 2022

  Aký hrubý matrac je vhodný pre monitor dychu Nanny bm -02?

  Dobry den,
  chcela by som kupit tento monitor dychu. Matrac bude kokos-molitan-kokos. Aky max hruby moze byt takyto matrac aby monitor spravne fungoval?
  Pri tejto znacke monitoru som nasla 8cm, no nepise sa ci moze byt aj kokosova vrstva.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Platí všeobecné pravidlo, čím hrubší matrac, tým slabšie snímanie dosky monitora z dôvodu tlmenia podnetov. Nie je vhodné používať príliš hrubý matrac (viac ako 10cm). Najvhodnejšie sú užšie matrace s hrúbkou 6-8cm. Zloženie matracu kokos-molitan je v poriadku. Matrac nesmie byť v postieľke uložený veľmi natesno, musí rovnomerne doliehať na snímaciu dosku. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.