Nealkoholové stukovanie pečene, hrozí aj Vám?

NEALKOHOLOVÉ STUKOVANIE PEČENE, HROZÍ AJ VÁM?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

O pečeni sa hovorí, že je jediným orgánom v ľudskom tele, ktorý sa vie regenerovať. Aj napriek tomu ju postihujú choroby, ktoré môžu byť dokonca závažnou zdravotnou komplikáciou. Ako je to naozaj s regeneračnou schopnosťou pečene a ako podporiť jej zdravie?

 • Trávenie

6 minút čítania


Aké funkcie zastáva pečeň? Aké funkcie zastáva pečeň?

Pečeň je taká malá chemická továreň. Odohrávajú sa v nej metabolické procesy a preto je pre náš život nepostrádateľná. Život bez funkcií, ktoré pečeň vykonáva, nie je možný. Pečeň má hnedočervenú farbu, váži asi 1,5 kg a je umiestnená spolu so žlčníkom pod pravým rebrovým oblúkom.

 1. čistiaca funkcia : filtruje z krvi škodlivé, odpadové a cudzorodé látky. Čistí krv nielen od produktov vlastného metabolizmu tela ale aj od liekov. Dá sa povedať, že majú detoxikačnú funkciu.
 2. tvorba žlče : vedeli ste, že žlč sa v žlčníku iba uchováva a v skutočnosti sa tvorí v pečeni?  Spolu so žlčou odchádzajú z pečene aj odpadové látky priamo do čriev, kde sa následne vylúčia z tela.
 3. produkcia enzýmov : v pečeni vznikajú látky, ktoré ovplyvňujú procesy v celom ľudskom tele. Ide o látky bielkovinovej povahy, ktoré sú potrebné pri zrážaní krvi, na hojenie rán, na odpoveď imunitného systému alebo prenosu železa.
 4. skladovanie energie a ďalších látok : pečeň uchováva komplexný cukor (glykogén) a tuky na dobu, kedy telo bude potrebovať pre svoju prácu. Uskladňuje tiež vitamíny a minerály vrátane železa .
 5. látková premena, čiže metabolizmus : pečeň reguluje metabolizmus cukrov, tukov, vitamínov a minerálov. Dokážu bielkoviny a sacharidy premeniť na tuky a vytvoriť transportné látky, ktoré je následne prenesú to tukových buniek. V prípade potreby sa tuk transportuje do pečene, kde slúžia ako zdroj energie.

Regenerácia pečene Regenerácia pečene

Pečeň majú výbornú schopnosť regenerovať sa, bunky sa dokážu rýchlo obnoviť a dorásť. Obnova pečene je neustály proces. Pri čistení krvi od odpadových látok sa bunky pečene poškodzujú a následne sa obnovujú. Pečeň dokážu dorásť do pôvodnej veľkosti, napríklad po transplantácii pečene a to u darcu aj u príjemcu. Regeneračnú schopnosť pečene je možná len do určitej miery. Pri dlhodobom vystavení pečene hepatoxickým látkam môže dôjsť až k nezvratným procesom poškodenia pečene a prestavbe tkaniva.

Nielen pitie ale aj jedlo ohrozuje zdravie pečene Nielen pitie ale aj jedlo ohrozuje zdravie pečene

Pečeň majú niekoľko nepriateľov, ktorí ohrozujú dobrú regeneračnú schopnosť a následne i funkciu. Dlhodobé pôsobenie negatívnych faktorov môže byť príčinou závažných porúch a ochorení pečene.

Najdôležitejšie škodlivé vplyvy

 • Alkohol : hladina, koľko alkoholu je pre pečeň už toxická, je u každého veľmi individuálne. Všeobecne sa pokladá za nezávadný príjem u muža do 20 g čistého alkoholu denne a u ženy do 10 g čistého alkoholu denne. Je to naozaj malé množstvo alkoholu, len pre predstavu, v 2dcl 12 % vína sa nachádza 19 g alkoholu a v 0,5 l 12° piva je 20 g alkoholu. Poškodenie pečene v dôsledku nadmernej konzumácie alkoholu sa prejaví až vo chvíli, kedy dochádza k pokročilým chorobným zmenám.
 • Obezita: nadmerný príjem kalórií a nedostatočné spaľovanie spôsobuje nadváhu a obezitu, ktorá poškodzuje aj pečeň. Choroba, kedy sa tuk ukladá v pečeni sa nazýva nealkoholové stukovatenie pečene a je to jedno z najčastejších ochorení pečene. Môže vyústiť až do zápalu pečene.
 • Cukrovka : ak trpíte cukrovkou II. typu, proces ukladania tuku v pečeni a vzniku steatózy je oveľa rýchlejší.
 • Stres : ak žijete v strese a nútite telo podávať neustále maximálny duševný a fyzický výkon, pečeň musí nepretržite mobilizovať potrebnú energiu a nezostane im priestor na vlastnú regeneráciu.
 • Lieky a iné chemické látky : lieky, podobne ako iné chemické látky považuje telo za cudzie a zbavuje sa ich metabolizáciou v pečeni. Existujú účinné látky, ktoré sú viac hepatotoxické, jedným z nich je aj voľnopredajný paracetamol alebo tetracyklíny viazané na lekársky predpis.
 • Vírusy: pečeň môžu byť ohrozená aj vírusy, ktoré napádajú výhradne ich tkanivo. Infekčné hepatitídu spôsobujú vírusy žltačky alebo herpes vírus.

​Choroba s názvom nealkoholové stukovatenie pečene, čo o nej vieme? Choroba s názvom nealkoholové stukovatenie pečene, čo o nej vieme?

Nealkoholové stukovatenie pečene je choroba, pri ktorej sa hromadí tuk na pečeni bez nadmernej konzumácie alkoholu. Možno ste o tejto chorobe pečene počuli ako o jednoduchej steatóze pečene alebo difúznej pečeňovej lézii, ktorá sa s rozvojom cukrovky II. typu a obezity v populácii dostáva čím ďalej tým viac do popredia. Odhaduje sa, že až viac ako 25% percent celosvetovej populácie trpí na nealkoholové stukovatenie pečene. Príčinou je častý výskyt poruchy metabolizmu tukov, známy ako vysoký cholesterol, kedy telo nevie nadmerný príjem tuku spracovať a ukladá ho v cievach a pečeni.

Pečeň obalená tukom stráca schopnosť sa regenerovať a časom prechádza choroba do pokročilej steatózy pečene, zápalového štádia (tuková steatohepatitída) a následne cirhózy pečene. Nebezpečenstvo tejto choroby spočíva predovšetkým v tom, že prejavy stukovatenej pečene nie sú bolestivé a ťažkosti sa začnú prejavovať až pri závažnejšom poškodení pečene. Príznaky steatózy pečene nemusíte rozpoznať od bežných tráviacich ťažkostí : pocit ťažkosti a plnosti brucha, nadúvanie, tlak pod pravým rebrom, zväčšená pečeň, únava a časté nadúvanie.

Pri odtučnení pečene pomôže zdravý životný štýl Pri odtučnení pečene pomôže zdravý životný štýl

Ako odtučniť pečeň? Bežné nealkoholové stukovatenie pečene má jednoduché riešenie a tým je úprava životného štýlu. Čo v tomto prípade zahŕňa? Ide predovšetkým o pravidelný aktívny pohyb, ktorý pomôže spáliť tuky, rozprúdi krv a roztiahne cievy. Znížením nadmernej hmotnosti sa uľaví nielen kĺbom, svalom a cievam, ale tiež pečeni.

Zamerajte sa tiež na diétnu stravu, ktorá má základy v racionálnom stravovaní. Jednou z vecí, ktoré pomôžu vašej pečeni vrátiť sa späť do formy, je vyhnúť sa konzumácii alkoholu a dodržiavať pečeňovú diétu. Pri pečeňovej diéte obmedzte príjem tuku, hlavne toho živočíšneho a jednoduchých cukrov. Cieľom je čo najmenej zaťažiť trávenie a následne aj pečeň, kde sa tuky metabolizujú. Jedálniček pre stukovatenú pečeň vylučuje aj potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie ako sú čerstvé pečivo, strukoviny, kapusta a cibuľa. Ak sa zároveň liečite na cukrovku II. typu, s jedálničkom pri steatóze pečene vám pomôže výživový špecialista.

Pri liečbe steatózy pečene pomôžu aj esenciálne fosfolipidy zo sójového oleja, predovšetkým kyselina linolová a linolenová. Ich zabudovanie do pečeňových buniek uľahčuje regeneráciu poškodeného pečeňového tkaniva a pomáha pri alkoholovom aj nealkoholovom stukovatení pečene.

Pokiaľ nespoliehate na babské rady na pečeň, siahnite po osvedčených prípravkoch, vyskúšajte bylinky na pečeň. Najznámejšie bylinkou na stukovatenú pečeň je pestrec mariánsky a výťažok z neho, silymarín.

Doplnky stravy na pečeňPečeň

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.