Ako vyčistiť pečeň

AKO VYČISTIŤ PEČEŇ

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Pečeň má veľkú regeneračnú schopnosť, ale často ju preceňujeme. Málo sa hýbeme, prejedáme sa a holdujeme alkoholu. Tým všetkým si zarábame na problémy s pečeňou, o ktoré nestojíme. Preťažená pečeň sa na zdravie podpíše viac, než si myslíte. A pritom stačí málo.

 • Trávenie
 • Životný štýl

4 minúty čítania


Funkcia pečene v organizme Funkcia pečene v organizme

Pečeň je kľúčovým orgánom v látkovej výmene organizmu. Stará sa o metabolizmus sacharidov, tukov i bielkovín. Produkuje žlč aj hormóny. Ukladá a následne uvoľňuje glykogén, železo a niektoré vitamíny. Produkuje bielkoviny krvnej plazmy a v neposlednom rade tiež detoxikuje organizmus.

Okysličenie pečene Okysličenie pečene

Doprajte pečeni kyslík. Bežte si zabehať alebo si dajte dlhšiu svižnú prechádzku. Dobrú službu vám urobí aj cvičenie. Nech robíte, čo robíte, dbajte na poriadne predýchavanie.

Dodržujte pitný režim Dodržujte pitný režim

Na detoxikáciu a regeneráciu pečene platí pitný režim. V pitnom režime by mala figurovať hlavne voda ochutená čerstvo vytlačenou citrónovou šťavou alebo pečeňový čaj s bylinkami, ktoré podporujú normálnu činnosť pečene.

Vitamíny a minerály Vitamíny a minerály

Pečeň k detoxikácii potrebuje dostatok betakaroténu a síry, ktorá aktivuje detoxikačné enzýmy pečene. Síru získate z mrkvy, repy, brokolice, cesnaku, cibule a listovej zeleniny.

Bylinky na pečeň Bylinky na pečeň

Okrem zeleniny a v obmedzenej miere aj ovocia môžeme povolať do boja za regeneráciu pečene aj bylinky. Ostropestrec a kurkuma dokážu divy. Nájdete ich napríklad v čajoch značky Leros, Herbex a ďalších.

 • Kurkumu poznáte ako jednu zo zložiek kari. Na pečeň pôsobí tak, že podporuje jeho normálnu činnosť.
 • Pestrec mariánsky je typ bodliaka, ktorý svojimi účinkami pečeň poteší. Môžete si ho vypestovať sami na záhrade a jeho semienka potom rozdrviť v mažiari a pridať napríklad do jogurtu. Ďalšou možnosťou sú výživové prípravky s ostropestrecom.  Je to účinný antioxidant, ktorý podporuje normálne trávenie a normálnu činnosť pečene a žlčníka.
 • Ďalšími bylinkami sú napríklad fenikel, repík, púpava a nechtík.

Čo pečeni škodí Čo pečeni škodí

Všeobecne sa dá povedať, že pečeni škodí preťaženie priemyselne spracovanými potravinami, ktoré obsahujú veľké množstvo konzervantov, farbív, sladidiel a stužených tukov. Pečeň nepotešíme ani alkoholom a fajčením. Veľké škody v našom tele môžu napáchať tiež plesne a zatuchnuté oleje.

Ak neviete kde zohnať kurkumu či pestrec, vyskúšajte našu internetovú lekáreň.

Všetko na pečeň Lieky na pečeň

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Trávenie
  25. 09. 2020

  Aké sú vedľajšie nežiadúce účinky Pestreca mariánskeho a prípravku LIv 52?

  Dobry vecer. Bola by som vam vdacna ,ak by ste mi poradil ohladne liekov.. Je to konkretne pre moju mamu.. Chcela by som sa opytat na pestrec mariansky a na Liv 52... Ma to nejake vedlajsie ucinky ?? Je po transplantacii oblicky , ma problemy s tlakom a v peceni ma cysty, ktore jej sposobuju problemy. Chcela by som jej nejak pomoct,aspon s vitaminmi ,len neviem,ci jej to neuskodi na ine veci..

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pestrec mariánsky je prípravok, k. má priaznivý účinok na pečeň. Je obsiahnutý v lieku Flavobion alebo Lagosa. Tak ako u všetký ostaných liekov, pri jeho užívaní sa môžu vyskytnúť nežiadúce účinky : u pestreca sa veľmi zriedkavo (< 1/10 000) môžu vyskytnúť poruchy gastrointestinálneho traktu - hnačka, dyspeptické ťažkosti a  kožné poruchy - kožné alergické prejavy. Po vysadení lieku nežiaduce účinky ustupujú.

   

   

  V súvislosti s užívaním Liv.52 výrobca neudáva žiadne špecifické negatívne účinky alebo vedľajšie efekty. Ojedinele sa však môže objaviť precitlivená alebo alergická reakcia na niektorú z látok, ide však o výnimočnú situáciu, ktorá nie je príliš častá. Ďalším rizikom, ktoré sa môže kvôli zloženiu účinných látok objaviť, je výskyt tráviacich a zažívacích problémov pri dlhodobo nadmernom dávkovaní, kedy môžu mať látky inak podporujúce trávenie vo veľkom množstve opačný vplyv.

  Užívanie Liv.52 je obvykle nielen bez vážnejších vedľajších či nežiaducich účinkov, ale aj bez kontraindikácií. Napriek tomu treba venovať pozornosť niektorým situáciám a rizikám, kedy nemusí byť dávkovanie a užívanie vždy možné kvôli objektívnym prekážkam.

  Tu sú kontraindikácie a najviac problematické prípady:

  štandardnou kontraindikáciou k užívaniu je výskyt alergickej alebo precitlivenej reakcie, pri tráviacich ťažkostiach znížte dávku, prípravok nie je určený pre deti vo veku do 6 rokov, nemôžu ho užívať ani ženy v tehotenstve a počas dojčenia, ak máte závažné ochorenie pečene, mali by ste sa pred začiatkom užívania Liv.52 poradiť najskôr s lekárom o vhodnosti a možných interakciách, to isté platí v prípade, ak by ste chceli dávkovanie tabliet kombinovať s iným výživovým doplnkom, prípadne s liekmi na predpis. 

  Vyhľadom na to, že prípravok Liv 52 je viazložkový liek, vo Vašom prípade by som uprednostnila užívanie  jednozložkového prípravku s obsahom Petrecu mariánského.

   

   

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  16. 02. 2021

  Ako dlho sa užíva liek Essentiale forte 600mg pri steatóze pečene?

  Dobrý deň, prosím Vás, ako dlho je potrebné užívať essentiale forte 600mg,a koľko krát denne, mam steatozu, a už aj mierne bolesti pod pravým rebrom. Ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Dospelí užívajú  1 kapsulu 3x denne. Kapsuly sa užívajú celé, nerozhryzené, počas jedla a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny (napr. pohár vody).  Ak sa do 2 týždňov pacient necíti lepšie alebo sa cíti horšie, je potrebné sa obrátiť na lekára.  Trvanie liečby nie je obmedzené.  odporúčam Vám tiež v tomto prípade konzultovať s lekárom na základe krvného obrazu alebo celkobvého zdravotného stavu. Ak budete mať pocit, že účinok tohto lieku je príliš silný alebo príliš slabý, tiež  topovedzte svojmu lekárovi, bude potrebná úprava dávky. Ak zabudnete užiť dávku,  neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Nasledujúcu normálnu dávku užite na ďalší deň vo zvyčajnom čase.

  Neužívajte Essentiale forte 600 mg - ak ste alergická (precitlivená) na fosfatidylcholín, sójový olej alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku. Užívanie tohto lieku nekompenzuje konzumáciu škodlivých látok poškodzujúcich pečeň (napr. alkohol). Pomocná liečba dlhodobého zápalu pečene fosfolipidmi zo sójových bôbov je opodstatnená iba vtedy, ak sa počas liečby prejaví zlepšenie zdravotného stavu. Liek obsahuje olej zo sójových bôbov, môže preto vyvolať ťažké alergické reakcie. Ak sa vaše ťažkosti počas užívania tohto lieku zhoršia alebo ak sa objavia iné ťažkosti nejasného pôvodu, je potrebné o tom informovať lekára. Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nemožno vylúčiť vzájomné pôsobenie lieku Essentiale forte 600 mg s antikoagulanciami (lieky zabraňujúce zrážaniu krvi). Z tohto dôvodu môže byť potrebné upraviť dávky antikoagulancií. Ak ste alergický na arašidy alebo sóju, neužívajte tento liek. Essentiale forte 600 mg obsahuje hydrogenovaný ricínový olej  - môže vyvolať žalúdočné ťažkosti a hnačku. Tento liek obsahuje malé množstvo etanolu (alkohol), menej ako 100 mg na 600 mg.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

   

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.